Készült: 2024.09.23.10:20:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

197. ülésnap (2016.12.12.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:13


Felszólalások:   9-12   13-16   17-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Németh Zsolt képviselő úr következik, a Fidesz részéről: „Választások Romániában” címmel. Parancsoljon!

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A reggel folyamán nyilvánosságra hozták, hogy 46 százalékkal Romániában a baloldal nyert, 20 százalékot kapott a legnagyobb ellenzéki párt.

(11.10)

Gratulálunk a győztes pártnak, a győztes politikai erőnek, és gratulálunk természetesen Románia lakosságának is, hiszen alapvetően egy sikeres választást bonyolított le Románia, és ez mindenféleképpen a román demokráciának a győzelmét is jelenti. Fontos tehát hangsúlyoznunk azt, hogy Magyarország a jelenlegi helyzetben készen áll arra, hogy együtt változtassunk azon a helyzeten, amit az elmúlt években a magyar-román kapcsolatokban sikerült megvalósítani. Sajnálatosnak tartjuk, hogy az elmúlt öt esztendőben fokozatosan romlottak a magyar-román kapcsolatok; Magyarország érdekelt abban, hogy ezen változtatni tudjunk. Ez akkor lesz lehetséges, ha sikerül a kölcsönös tiszteleten alapuló kétoldalú kapcsolatot megvalósítani, amely nyilvánvalóan a közös érdekek beazonosításán keresztül lehetséges.

A mi részünkről ez nem pártpolitikai kérdés, szeretném ezt határozottan aláhúzni. Az elmúlt években volt olyan időszak, amikor Magyarország tudott a román baloldallal együttműködni. Jó példája volt ennek 2001-ben, amikor az Orbán-Năstase-megállapodás alapján lett lehetséges a státusztörvény romániai alkalmazása. Tehát nem pártpolitikai kérdésről van szó, hanem a kétoldalú helyzet megváltoztatására irányuló elkötelezett szándék a kérdés, és magyar részről szeretnénk ezt a nyitottságunkat hangsúlyozni.

Ami pedig az erdélyi magyarok eredményeit illeti, úgy gondolom, hogy az összefogáslista egy egészen egyedülálló sikert ért el. Felhívnám a figyelmet arra, hogy négy erdélyi megyében is sikerült a magyaroknak győzelmet aratni úgy, hogy egyébként 36 megyében a román szociáldemokraták arattak győzelmet. Ez a 6,4 százalékos eredmény egyébként a pártok erősorrendjében is a negyedik legjobb eredménynek tekinthető. A magyarok részvétele, úgy tű­nik, minden megyében meghaladta a román átlagos részvételt. Azt gondolom, hogy ennek köszönhető ez az eredmény. Tehát sikeres volt a magyar összefogás Erdélyben, sikeres volt ez a stratégia, és azt gondolom, hogy ebből az is következik, hogy ezen az úton fontos, hogy mind az RMDSZ, mind pedig a többi politikai erő Romániában ezen az úton haladjon tovább. Érdemes tovább járni az összefogás útján.

De talán, ami az erdélyi magyarság szempontjából még fontosabb, hogy az, hogy ilyen komolyan meg tudta mutatni az erejét az erdélyi magyarság, az azt a hitet tükrözi, hogy van magyar jövő Erdélyben. Az erdélyi magyarok hisznek abban, hogy van magyar jövő Erdélyben, és készek erőt is felvonultatni akkor, amikor a politikai pártok, a politikai érdekcsoportok képesek összefogni. Ha pedig az erdélyi magyarok hisznek benne, akkor azt gondolom, hogy Magyarországnak is az a feladata, hogy higgyen abban, hogy lehetséges az erdélyi magyarság számára hosszú távon jövőt biztosítani.

Lehetséges ez a közvetlen együttműködés révén, hiszen az elmúlt években sikerült bebizonyítani, hogy van mozgástere annak a nemzetpolitikának, amelyik közvetlenül próbálja a határon túli magyar közösségeket segíteni. Van a kétoldalú kapcsolatok javítása révén is mozgásterünk, hiszen erről szólt az elmúlt esztendőkben a magyar-szlovák viszony. Nagyon fontos párhuzam az, hogy ott is volt egy olyan kapcsolatrendszer, ami rendkívül sok problémát hordozott magában. Ez a baloldali politikai erő elvesztette a választásokat, majd amikor visszatért, akkor már egy új kezdetet volt képes megvalósítani ez a Fico miniszterelnök által vezetett Szlovákia.

Bízunk abban, hogy a kétoldalú kapcsolatok javítására Románia vonatkozásában is ennek az analógiájára van remény, és természetesen a nemzetközi színtéren is támogatni fogjuk az erdélyi magyar jövő célkitűzését.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Potápi Árpád államtitkár úrnak adom meg a szót válaszadásra. Parancsoljon!

POTÁPI ÁRPÁD JÁNOS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt napokban az egész Kárpát-me­den­cei magyarság együtt izgulta végig a romániai parlamenti választásokat. Ma, azt hiszem, elmondhatjuk, hogy a legnagyobb eredmény, ami megszületett ebben az ügyben a választások alkalmával, maga az összefogás; az, hogy az erdélyi magyar politikai erők belátták, hogy a magyar érdekképviselet érdekében félre kell tenniük eddigi évtizedes nézetkülönbségeiket. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Magyar Polgári Párt minden régió magyar szervezetének példát adva megmutatta, hogy a magyarság megtartása érdekében képes az összefogásra. Fontos, hogy minden magyar régióban a lényeges ügyekben meglegyen az az egység, az az összefogás, amely mögé aztán a magyar kormány is oda tud állni. Az elmúlt hetekben azonban, úgy gondolom, hogy nemcsak az erdélyi magyarok kapaszkodtak össze, hanem együtt mozdult meg az egész Kárpát-medence, Pozsonytól Budapesten át Újvidékig.

Miniszterelnök úr személyesen járt Erdélyben a múlt héten Szatmárnémetiben, hogy biztassa az ott élő magyarságot a részvételre. Házelnök úr, miniszterek, államtitkárok, képviselők, politikusok, közéleti szereplők mind felszólaltak a választások érdekében, a mozgósítás érdekében. Nemcsak az anyaországban, hanem a szomszédos országokban is, ahol magyar szervezetek vannak, magyar pártok vannak, határozottan kiálltak az erdélyi magyarok mellett. Ugyanezt tudom elmondani a december 1-jei Magyar Állandó Értekezletre, ahol a nyilatkozatban ez is egy pont volt, amelyet a Magyar Állandó Értekezlet elfogadott. Tudok olyan felvidéki gyülekezetről is, ahol az istentisztelet alkalmával imádságba foglalták az erdélyi választásokat, az erdélyi magyarok melletti kiállást. Szeretnék köszönetet mondani a magyar közmédiának. Tegnap tematikus napot tartottak ebből az alkalomból, ahol számos aspektusból járták körül a témát, és abszolút naprakészek lehettünk is Magyarországon, illetve az egész világon a romániai, illetve az erdélyi választásokat illetően.

Ennek az összefogásnak a sikerességét mutatja az a több mint 6 százalékos, előreláthatólag 6,33 százalékos eredmény, amely több mint 450 ezer szavazót takar, amely 16 magyar képviselői helyet jelent a román képviselőházban és 3-at pedig a szenátusban a következő ciklusra. Szeretnék gratulálni e helyről is a megválasztott képviselőknek, illetve a szenátoroknak.

Néhány számot hadd mondjak el, amelyet már képviselő úr említett. Négy magyarok által lakott megyében az országos átlagot jóval meghaladva született meg az eredmény. Ilyen Hargita megye, Bihar megye, Szilágy megye, Kolozs megye, de Maros megyében is közel az országos átlagot érték el azok, akik elmentek szavazni.

Szeretnék néhány települést is kiemelni. Hargita megye ugye 44,6 százalékos részvételi arányt mutatott, itt pedig Csíkrákos közel 65 százalékot ért el, akik megjelentek a szavazáson, a második helyet Madéfalva a 63,34-del, és a harmadik, nem sokkal lemaradva egyébként Csíkdánfalva. Fontosnak tartom, hogy a településnevek elhangozzanak, hiszen ők álltak ki legkeményebben az összefogás mellett, a legkeményebben Erdély mellett, a magyarság ügye mellett.

Szeretnék e helyről is gratulálni az összefogás két pártjának, az RMDSZ-nek és az MPP-nek, a vezetőiknek: Kelemen Hunor és Biró Zsolt elnök uraknak. S természetesen szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik részt vettek a szavazáson, azoknak a magyaroknak, akik tegnap elmentek szavazni, és természetesen elsősorban azoknak, akik az összefogás listáját támogatták. Gratulálok Erdélynek! Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(11.20)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-24      Ülésnap adatai