Készült: 2024.09.26.10:00:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2016.03.07.),  69-72. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:   65-68   69-72   73-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szávay István, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Kiáll-e a kormány Tőkés László és a védhatalmi státus mellett?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A napokban robbant a hír, miszerint Klaus Iohannis román elnök megvonta Tőkés Lászlótól a legmagasabb román állami kitüntetést, a Románia csillaga érdemrendet. A jelenlegi európai parlamenti képviselőnek a rendszerváltást követő életpályája okot adhat ugyan vitára, de az azonban megkérdőjelezhetetlen, hogy bátor kiállása kulcsszerepet játszott a példátlan terrorral uralkodó Nicolae Ceauşescu nacionál-kommunista diktatúrájának megbuktatásában. Ezért nem okozott különösebb meglepetést az, hogy a román forradalom huszadik évfordulóján Tőkés László megkapta az említett kitüntetést.

A Románia csillaga érdemrend mostani, egyértelműen politikai alapon történt visszavonása, az amúgy már egyébként is tetszhalott állapotban lévő román-magyar kapcsolatoknak egy újabb mélypontja, a román állami szervek által újult lendülettel zaklatni kezdett erdélyi magyar közösség megfélemlítése érdekében tett, rövid időn belül immár sokadik kísérlet. Mindez csupán azért, mert Tőkés László 2013-ban felvetette azt, hogy Magyarországnak Ausztria és Dél-Tirol mintájára védhatalmi státust kellene vállalnia Erdély és Erdély magyarsága felett.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom 2014-es választási programjában is szereplő felvetés akkor az erdélyi magyar közösség felszámolására egyre nyíltabban törekvő román államhatalom hisztérikus felháborodását váltotta ki. A román államapparátus különböző szervei azóta nemcsak a székelyföldi autonó­miamozgalom legemblematikusabb tagjaira csap­­tak le koholt vádak alapján, hanem ártatlan magyar embereket tartanak immár hónapok óta családjuktól elzárva vizsgálati fogságban Bukarestben, nem is akármivel, terrorizmussal vádolva őket.

A fentiek alapján kérdezem az államtitkár úrtól, egyetért-e a kormány azzal, hogy Magyarországnak védhatalmi státust kell vállalnia Erdély és a jelenlegi Romániában élő magyarság felett. Egyetértenek-e önök azzal, hogy Tőkés Lászlótól a Románia csillaga érdemrendet politikai alapon vonták meg magyarellenes indokkal, az erdélyi magyar közösség megfélemlítése céljából? Kiáll-e tehát a kormány Tőkés László és a védhatalmi státus mellett? Kérem az államtitkár urat, hogy mind a két kérdésemre világos választ adjon. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Potápi Árpád János államtitkár úrnak adom meg a szót.

(12.50)

POTÁPI ÁRPÁD JÁNOS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Kedves Képviselőtársaim! Magyarország közvéleménye és a magyar kormány értetlenül áll Tőkés László kitüntetéseinek visszavonása előtt, tekintettel arra, ahogy ön is mondta, hogy Tőkés Lászlónak a romániai forradalomban és a rendszerváltás elindításában betöltött meghatározó szerepe elvitathatatlan. Kitüntetésének megvonása nemcsak személye, hanem az egész erdélyi, de mondhatjuk nyugodtan, az egész magyar nemzet szempontjából sértő és provokatív.

Határozottan kiállunk amellett, hogy Tőkés Lászlónak joga van elmondania álláspontját; ez a demokrácia alapvető értéke. Egyetértünk vele abban, hogy Magyarországnak védelemben kell részesítenie Erdély, Kárpátalja, a Felvidék, a Délvidék és a diaszpóra magyarságát is, hiszen a mindenkori magyar kormányoknak Alaptörvényben rögzített kötelességük, hogy felelősséget viseljenek a határon túli magyarok sorsáért. Kötelességünk, hogy támogassuk egyéni és közösségi jogaik érvényesítését, közösségi önkormányzataik létrehozását.

A magyar kormány minden eszközzel támogatja az erdélyi magyarok autonómiatörekvéseit is. A Trianonban elszakított magyarság mellett állva a többségi nemzetekkel együtt kell támogatást keresnünk a magyarság jogos és méltányos igényére, hogy az ősei által megszerzett javaival szabadon élhessen, kultúráját és nyelvét a XXI. századi Európának megfelelő módon gyakorolhassa, önmaga igazgatását megszervezze. Végezetül kiállunk a megfélemlített polgármesterek, tisztviselők mellett, Mezei János, Antal Árpád, Ráduly Róbert és társaik mellett. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   65-68   69-72   73-76      Ülésnap adatai