Készült: 2024.09.22.11:30:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

126. ülésnap (2000.03.20.), 10. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma délelőtt 11 órakor az Országos Választási Bizottság irodáiban Mécs Imre képviselőtársammal a Szabad Demokraták Szövetsége nevében átadtunk 203 441 aláírást (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Hűha!), amelyet az önkéntes hivatásos hadsereg megteremtése érdekében gyűjtöttünk. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Feleslegesen!) Azt gondolom, hogy a szám önmagáért beszél, mutatja, hogy rendkívüli érdeklődés övezte az aláírásgyűjtést, és ezt a több mint 200 ezer aláírást annyi idő alatt sikerült összegyűjteni, amennyi idő alatt a törvény szerint 50 ezer aláírásnak kellene összegyűlnie a népi kezdeményezés sikeressége érdekében. 203 ezer aláírás egy népszavazáshoz is elegendő lenne, de a népszavazásra jóval több időt biztosít a törvény, közel négy hónapot. Ezért azt hiszem, méltán állíthatjuk azt, hogy az állampolgárok kitüntetett figyelemmel fordultak az önkéntes hivatásos hadsereg megteremtésének ideája felé. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Miért nem csináltátok meg!?)

Szeretném elmondani azt is, hogy nemcsak a számok, a 203 ezer aláírás mutatja a rendkívüli érdeklődést, hanem mindazok a közvélemény-kutatások is, amelyek az elmúlt időszakban születtek, és amelyek arról szólnak, hogy ma már az állampolgároknak 68 százaléka egyetért azzal, hogy az országnak a jövőben önkéntes és hivatásos hadserege legyen, közel 20 százaléka van azon az állásponton, hogy a kényszersorozás rendszerét fenn kell tartani. A számok szintén önmagukért beszélnek.

Úgy érzem, a parlamentet tájékoztatnunk kell mindenképpen a fejleményekről, hiszen most már - az aláírások összegyűltek, és nyilvánvaló, hogy e nagy számú aláírásból 50 ezer hiteles aláírás biztosan lesz - a parlamentnek foglalkoznia kell a kérdéssel, napirendre kell tűzni, nem szavazhatja le most már ezután a parlament azon kezdeményezéseket, amelyek az önkéntes hivatásos hadsereg megteremtése érdekében születnek, és döntenünk kell róla, valóban vállaljuk ezt az irányt vagy sem.

Engedjék meg, képviselőtársaim, hogy felidézzem azokat a legfontosabb indokokat, amelyek miatt úgy gondoljuk, hogy eljött az idő, és valóban korszakváltásra van szükség a hadseregben. Egyfelől emberségesebb az önkéntes hivatásos hadsereg modellje, mint a kényszersorozás szisztémája, hiszen e modellen belül jóval kisebb a súlyos jogsértések száma, érvényesülnek az emberi jogok, és nincsenek olyan visszaélések, amely visszaélésekre az országgyűlési biztos általános helyettese, Polt Péter felhívta a figyelmet többször is.

Másfelől: olcsóbb az önkéntes hivatásos hadsereg. Nagyon jól tudjuk azt, hogy szerte a világon, ahol átálltak erre a rendszerre, kiderült, hogy jóval kisebb költségvetéssel megvalósítható a hadseregnek ilyenformán a szervezése, mint a kényszersorozásos rendszerben. Tehát szemben mindazokkal az állításokkal, amelyek tévesen mondják azt, hogy pluszkiadásokkal járna ez az ország számára, szeretnénk elmondani, hogy egyetlenegy fillér többletkiadást nem kíván az önkéntes hivatásos hadsereg megteremtése; ahogy nem kívánt Hollandiában, Belgiumban, és ahogy nem kíván most Franciaországban sem többletkiadást, ahol éppen állnak át, és ahogy nem kívánt Magyarországon sem többletkiadást, amikor a határőrség átállt az önkéntes rendszerre 1997-ben.

 

(14.30)

 

Harmadszor: az önkéntes hivatásos hadsereg hatékonyabb és jobb, mint a kényszersorozott rendszer. Alkalmasabb arra, hogy magasabb színvonalon védje meg a hazát, hiszen a nemzetközi felmérésekből tudjuk, hogy körülbelül egy önkéntes hivatásos katona vált ki egy sorozott katonát. Tehát hatékonyabb, jobb, és sokkal inkább megfelel a mai modern kor elvárásainak, hiszen a hadsereg feladatai is változtak közben. A katonák számára most már fontos követelmény a nyelvtudás, fontos követelmény a nemzetközi szinten való tájékozódás, az informatikai ismeretek magas szintű birtoklása, és bizony ennek megint csak az önkéntes hadsereg felel meg jobban.

Végül: összhangban van a nyugati világ fejlődésével ez a modell, hiszen a NATO-országok ebbe az irányba mennek, nagy számú NATO-ország már önkéntes hadsereggel rendelkezik. Jó néhány országban most történik az átállás, és már szintén döntöttek Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában is az átállásról.

Végül rendkívül lényegesnek érzem azt is, hogy a mai kor szellemének ez felel meg, szemben megint csak jó néhány kormánypárti állítással, amelyek az elmúlt hónapokban arról szóltak, hogy a magyar embernek és a magyar férfinak fegyverforgatónak kell lennie. Bizony a múlt század közepéig talán állt ez az állítás, a mai korra viszont semmiképpen nem alkalmazható.

Tisztelt Képviselőtársaim! Arra kérem önöket, hogy amikor a javaslatunk a parlament elé kerül, a parlamenti többség a pozitív hozzáállását azzal bizonyítsa, hogy minél hamarabb napirendre tűzi e kérdést, hogy tárgyalhassunk róla.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai