Készült: 2024.04.29.01:51:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (1999.06.01.), 38. felszólalás
Felszólaló Nyitray András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NYITRAY ANDRÁS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Bár a magyar jogi szabályozás már 1989 óta megengedi a honvédelmi kötelezettség polgári szolgálat útján való teljesítését, mégis ezt a lehetőséget csak 1997-ben foglalta törvénybe az Országgyűlés.

Az elmúlt két esztendő tapasztalatai alapján kimondható, hogy a törvény alapvető célját, nevezetesen azt, hogy a katonai szolgálatot még fegyver nélküli formájában sem vállaló fiatalok a polgári szolgálat keretein belül a társadalom számára hasznos tevékenységgel tegyenek eleget hazafias kötelezettségeiknek, az 1997. évi XXI. törvény teljesítette. A hatálybalépés óta tovább emelkedett a polgári szolgálatot kérők száma. Az évente bevonuló mintegy 30 ezer fiatal közül hozzávetőlegesen ötezren kérik, hogy ez a módot választhassák. Egyre nő azon szervezetek száma, melyek igénylik, hogy polgári szolgálatosok náluk töltsék el szolgálati idejüket. Számos, szociális ellátással, családgondozással, kallódó gyermekekkel való törődéssel foglalkozó civil és egyházi szervezet számára ez a megoldás szinte nélkülözhetetlenné vált. Egyes önkormányzatok családsegítő és gyermekjóléti szolgálatai már hosszú távra tervezik a polgári szolgálatosok bevonását munkájukba, igaz, ennek részben anyagi okai is vannak, hisz jóval kevesebbe kerül egy civil katona, mint egy közalkalmazott foglalkoztatása.

Mégis azon szempontok miatt, melyekre az előterjesztő és az előttem felszólaló bizottsági állásfoglalást ismertetők utaltak, indokoltnak tűnik, hogy a törvény bizonyos elemein módosításokat végezzünk.

 

(10.30)

 

Nézzük ezeket sorjában!

Először: a törvény hatálybalépése óta bekövetkezett jogszabályi változásokat, melyek például az adózás egyes kérdéseiről, illetve a közhasznú szervezetekről szóló rendelkezéseket érintették, e törvényben is át kell vezetni.

Másodszor: célszerűnek mutatkozik olyan módosítás megfogalmazása, mely lényegében valamennyi kiemelten közhasznú tevékenység végzésének lehetőségét megnyitja.

Harmadszor: a polgári szolgálat teljesítését célszerű mind a tűzoltóság, mind a polgári védelem szerveiben is megengedni. Azon érvek, melyek ezt a lehetőséget az ezen testületekben feltétlenül szükséges fegyelem úgymond elviselhetetlenségének indokával elutasítják, nehezen vehetők komolyan. Ha arra gondolnak, tisztelt képviselőtársaim, hogy például egy sebészeti műtőben, ahol e szolgálat vállalása vitathatatlan lehetőség, vajon szükséges-e a szigorú fegyelem, a válasz aligha lehet kétséges.

Tisztelt Országgyűlés! Képmutatás lenne, ha nem tennék említést azokról a negatív tapasztalatokról is, melyekre tekintettel úgyszintén indokolt a törvény bizonyos módosítása.

A nem kellően átgondolt szabályozás igen tág lehetőséget adott a szolgálathalasztások indokolatlan elnyújtására, majd végül a szolgálat megtagadására. Bár nem ezen törvény tárgya, mégsem indokolatlan szólni arról, hogy a kialakult vitatható bírói gyakorlat, mely a polgári szolgálat megtagadását még amúgy a fegyveres szolgálat megtagadása esetén kiszabott igen enyhe büntetésnél is csekélyebb mértékben szankcionálja, úgyszintén nem igazán hatásos ezen szolgálat teljesítésének megkövetelésére.

Nem árt, ha tisztában vagyunk azzal a ténnyel, hogy a polgári szolgálat ugyanúgy honvédelmi kötelezettség, mint a fegyveres. Amíg a hadkötelezettség fennáll, az ebből való tudatos kibúvás bűncselekmény, és nem játékos csínytevés.

Mint ahogy a polgári szolgálat munkavégzéssel teljesül, arról is a törvénynek kell intézkednie, hogy mind betegség, mind fegyelmi vétség, mind a foglalkoztatónak felróható mulasztás esetén mi az az időtartam, melyen túl a szolgálat teljesítését félbe kell, illetve félbe lehet szakítani. Ezt a javaslat általában 30 napban határozza meg.

A következetesebb és hatékonyabb ellenőrzést szolgálja az a tervezett módosítás, mely a minisztériumtól a megyei munkaügyi központokhoz telepíti a felügyeleti jogosítványokat.

Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Meggyőződésem, hogy a módosításokkal a törvény hatékonyabbá válik. Éppen ezért kérem önöket, hogy szavazataikkal támogassák az előterjesztett T/1176. számú törvényjavaslatot. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai