Készült: 2024.09.20.13:21:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

55. ülésnap (2015.03.16.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:43


Felszólalások:   17-20   21-24   25-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A napirend előtti felszólalások sorában utolsóként Rogán Antal frakcióvezető úr következik, a Fidesz részéről: „Közös dolgainkról” címmel. Parancsoljon!

(13.50)

ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tekintettel arra, hogy a napirend előtti műfaj mindig alkalmas arra, hogy az ember aktuális kérdéseket szóba hozzon, én ma három dologról is szeretnék röviden szólni a tisztelt Országgyűlésben képviselőtársaimnak napirend előtt.

Az egyik fontos dolog, amiről mindenképpen szeretnék beszélni, valóban az elmúlt heteket meghatározó brókerbotrányok, azok a brókerbotrányok, amelyek mögött évtizedes pénzügyi visszaélések húzódnak meg. Két gazdasági bizottsági meghallgatáson is túl vagyunk, és számomra ezeken teljesen egyértelművé vált, hogy mindez köszönhető annak, hogy a Kulcsár-ügyből annak idején a szocialista kormányok és a szocialista többségű parlament nem azt a következtetést vonta le, hogy szigorítani kell a szabályokon, hanem épp az ellenkezőjét: 2004-től 2009-ig gyakorlatilag Magyarországon semmilyen törvényi kötelezettség nem volt arra, hogy brókercégeket ellenőrizzenek. Az összes lopássorozat akkor kezdődött el. És mindez nem véletlen. Tehát ha valaki azt hiheti, hogy ő egyébként büntetlenül cselekszik, akkor nyilvánvalóan előbb-utóbb arra az útra is megy, amelynek a végeredményét az évtizedes pénzügyi korrupció formájában láthatjuk.

A másik, amit szeretnék leszögezni tisztelt képviselőtársaimnak, hogy ezeket az ügyeket azért sikerült feltárni, mert hosszú évek küzdelme után ‑ mert mi ezt már korábban is kezdeményeztük - létre­hoztuk a Magyar Nemzeti Bank és a pénzügyi felügyeletek, mindenféle pénzügyi felügyelet egyesítését, és ezzel létrehoztunk egy erőteljes, határozott kezű, minden információval rendelkező szuperhatóságot, amelyik képes arra, hogy megvédje a fogyasztók érdekeit. Nos, tisztelt képviselőtársaim, nem véletlen, hogy előtte ezt soha senkinek nem sikerült földeríteni, amikor pedig a Nemzeti Bank megy ezekhez a cégekhez ellenőrizni, akkor az első napon derülnek ki a csalások.

Tisztelt Képviselőtársaim! Csakhogy mindezt előbb is megtehettük volna, ha önök támogatták volna a Nemzeti Bank és a pénzügyi felügyeletek egyesítését (Közbeszólás az MSZP soraiban: Bármikor megtehettétek volna!), mi ugyanis ezt nem 2013-ban kezdeményeztük először. Nem, korábban is! Már megadtuk volna Simor Andrásnak is az ehhez kapcsolódó jogosítványokat, csak önök ‑ többek között ‑ itt nem elég, hogy ezt leszavazták, hanem még az Európai Bizottságban fel is jelentették, tisztelt képviselőtársaim. (Közbeszólás a kormánypárok soraiban: Így van!) Ez egy olyan probléma, ami, azt gondolom, akkor nem valósult volna meg. Azt nem tudom, hogy Simor András akarta volna-e ellenőrizni a brókercégeket, azt nem tudom, de mi megadtuk volna neki is ezt a lehetőséget, hogy egyébként minden további nélkül megtehesse, tisztelt képviselőtársaim. És azt gondolom, hogy utólag minden olyan döntésnél, szintén kérem, hogy változtassák meg a véleményüket, amit korábban tanúsítottak, elvégre a brókercégekhez hasonló bajok lehetnének ma a pénzügyi szektor jelentős részében, ha ott már korábban, az elmúlt években nem csinálunk rendet, ha nem világítjuk át a bankokat, ha nem hozunk egyébként olyan törvényt, amely a fair bankokról szól, ha nem rendezzük a devizahitel-problémákat. Önök ezeket mind nem támogatták itt a parlamentben, ugyanúgy, ahogy a takarékszövetkezeti rendszer rendbetételét, tisztelt képviselőtársaim. A takarékszövetkezetek esetében, ha nem csináljuk meg az integrációs programot, akkor, azt gondolom, sok ember lenne ma nagyon nagy bajban Magyarországon, mert nézzék meg, a takarékszövetkezeti integrációból 11 pénzintézet maradt ki, abból 9 már gyakorlatilag csődben van.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy ezekre a lépésekre szükség volt. Először rendet csináltunk a bankszférában, rendet csináltunk a takarékszövetkezeteknél, és most kerül sor a brókercégekre. Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, hogy itt a Magyar Nemzeti Bank és a kormány megtette a maga javaslatait, amiket én mindenkinek ajánlok a figyelmébe, és kérem a tisztelt Házat, hogy ezeket minél hamarabb fogadjuk el.

Egyvalami azonban még hiányzik, és a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja nevében szeretném jelezni, hogy mi ezzel ki fogjuk egészíteni a benyújtandó törvénycsomagot: mi azt akarjuk, hogy azok az emberek, akik a brókercégek csaló tulajdonosai és vezetői voltak, a személyes vagyonukkal is feleljenek a kártalanításért. Ez a benyújtott javaslatokból hiányzik. Sokmilliárdos magánvagyonok húzódnak meg ott a tulajdonosok mögött, mindannyian a cégekből kimentett, teljes személyes magánvagyonukkal feleljenek a károsultak felé.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy két témát még röviden szóba hozzak. Tegnap volt a legnagyobb nemzeti ünnepünk, március 15-e. Azt gondolom, hogy az ország minden településén az emberek méltósággal ünnepeltek ‑ tisztelet a kevés kivételnek ‑, és hozzátenném, itt arra szeretném kérni főleg a tisztelt baloldali ellenzéki pártokat, hogy a provokátoraikat a nemzeti ünnep rendezvényeiről hívják vissza. Amikor 2006-ban önök kormányon voltak, akkor rendőröket küldtek a békés ünneplőkre. Most ezt nem tehetik meg, most provokátorokat küldenek. Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy rájuk sincsen szükség. (Közbeszólások az MSZP és a Jobbik soraiban.)

Végül szeretném azt mondani, hogy a nemzeti ünnepen volt egy portál, a hvg.hu, amely, azt gondolom, hogy minden határon túlment, amikor egyébként egy cigány származású tudósítóját a köztelevíziónak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nagyon durván és méltatlanul támadta meg, és nagyon csodálkozom, hogy ezt rajtam kívül itt a Házban senki nem tette szóvá, tisztelt képviselőtársaim.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra ismét Tállai András államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Én először a parlament nyilvánosságát kihasználva arról szeretnék beszélni, hogy a kártalanítás hol is tart, mert bizony több mint százezer embert érint, és az embereket nagyon érdekli, hogy hogyan is fog ez megtörténni. Először is azt szeretném elmondani, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap megkezdte a kártalanítást. Az Országos Betétbiztosítási Alap azokat a magán- és jogi személyeket kártalanítja, akiknek a DRB Banknál volt folyószámlája, illetve betétszámlája. Ez több mint 73 ezer magánszemélyt érint, és ezenfelül a gazdálkodókat, a betéti társaságokat, a kft.-ket, a gazdasági társaságokat.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Összesen mintegy 103,3 milliárd forint kártalanítás kerül kifizetésre, amely forrás már a Betétbiztosítási Alap rendelkezésére áll, mi több, ezt már a kifizető bankok részére, illetve a posta részére át is adta. Itt az érintettek mintegy 90 százaléka részesül kártalanításban, tehát a 103,3 milliárd fölött 12,9 milliárd forint van olyan, ami a 100 ezer eurót meghaladta, és ezt a Betétbiztosítási Alap nem fogja tudni az érintett részére kifizetni.

Megkezdte a munkáját a Betétvédelmi Alap is, felmérte a helyzetet, és nemsokára meghatározza azt a határnapot, amelytől lehet majd jelentkezni. Ez a brókercéget érinti, és nem a bankokat. Itt felhívjuk az érintettek figyelmét, hogy itt nem automatikus a kártalanítás, hanem mindenkinek jelentkezni kell majd a Betétvédelmi Alapnál meghatározott naptól számított 90 napon belül, és azt követően kezdődhet meg a kártalanítás. Tehát a kártalanítás csak ezután fog tudni megkezdődni, ha az érintett személy jelentkezni fog a kártalanításra.

A Belügyminisztériumban megkezdődött az önkormányzatok kárainak, bennragadt forrásainak, pénzeinek a felmérése. Ez a munka lényegében a vége felé tart. Most már az önkormányzatok a felszámolótól megkapták, hogy mennyi pénzük ragadt benn, ezt tudták egyeztetni, és ezt követően a Belügyminisztérium adatszolgáltatása alapján ezt jelezni. Ez alapján készül egy összesítés, és a kormány ezt követően fog tudni dönteni arról, hogy az önkormányzatokat milyen támogatásban, további segítségben fogja részesíteni.

Elkezdtük fölmérni az állami érintettséget is. Itt közvetlen érintettséget nem találtunk, viszont közvetett érintettség nagyon sok helyen van. Példaként mondom, hogy európai uniós források ragadtak bent civil szervezeteknél, alapítványoknál vagy gazdasági társaságoknál, komoly összegek, amelyeket az államtól már megkaptak, de felhasználni nem tudták. Úgy gondolom, hogy erre is egy külön felmérést, egy külön kört kell majd tennünk és a döntéseket meghozni.

Szeretnék arra is reagálni, amit frakcióvezető úr mondott, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer fejlesztésének előmozdítása érdekében valóban jogszabály-módosítás készül két vonalon, egyrészt a Nemzetgazdasági Minisztérium által, és a Magyar Nemzeti Banknak is van egy elképzelése. Nyilván ezeket az elképzeléseket egyeztetni fogjuk, majd április hónapban a kormány elé kerül, a kormány pedig az Országgyűlés elé fogja terjeszteni.

A törvényjavaslatoknak egyértelműen az a célja, hogy a pénzügyi fogyasztóvédelmet erősítsük, szigorítsuk az ellenőrzést. Az ellenőrzést öt év helyett háromévenként szeretnénk meghatározni, amikor a felügyeletnek átfogó vizsgálatot kell végeznie a pénzügyi vállalkozásokban. Ugyanez a helyzet a bírságokra vonatkozóan. Szigorítani szeretnénk a bírságokat, és a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását is hatékonyabbá, gyorsabbá tenni.

Szeretnénk változtatni a Befektetővédelmi Alapra, tehát a BEVA-ra vonatkozó szabályokon is, ez sokkal kedvezőbb lenne az ügyfelek számára, illetve a BEVA működését is szeretnénk hatékonyabbá és gyorsabbá tenni.

(14.00)

Sok-sok európai uniós jogszabály átvezetése is meg fog történni ezekben a törvényjavaslatokban, aminek ‑ még egyszer hangsúlyozom ‑ egyetlen és legfontosabb célja a pénzügyi fogyasztóvédelem erősítése, az, hogy Magyarországon ilyen botrány, amelyről jelenleg keveset tudunk egyébként, még egyszer ne történhessen meg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-30      Ülésnap adatai