Készült: 2024.05.17.20:39:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 468. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:55


Felszólalások:  Előző  468  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt szeretném elmondani, hogy bár a képviselő úrnak nagy affinitása van az én minősítgetésemhez, semmi más nem történt, mint hogy megpróbáltam magam ahhoz az elvhez tartani, amely a költségvetés részletes vitája során valamennyi országgyűlési képviselő számára követendő.

Ma délelőtt az ülést vezető elnökök több alkalommal figyelmeztették az országgyűlési képviselőket, hogy ne az általános vita szabályai szerint, hanem a részletes vita szabályai szerint folytassák a költségvetés újra megnyitott vitáját, ami azt jelenti, hogy a képviselők által benyújtott módosító és kapcsolódó módosító indítványokat nyújtsák be, védjék meg, vitassák, és ebben a vitában természetesen a kormányzati oldal képviselői, a politikai államtitkárok szívesen állnak a képviselők rendelkezésére. Ezért tehát azt javaslom, képviselő úr, hogy gondolja meg, hogy valóban cinikus-e az a magatartás, amikor azt kértem, hogy a képviselő urak szíveskedjenek bemutatni a módosító indítványokat, és vitatkozzunk ezekről.

Ezért engedelmével, akkor először a Gógl Árpád képviselő úr által most hozzám hozott módosító indítványokról szeretnék beszélni. Változatlanul fenntartom azt az álláspontomat, amelyet a korábbiakban is fenntartottam, hogy az Egészségbiztosítási Alap kiadási oldalát egyféleképpen lehet növelni: ha a bevételi oldalon gondoskodunk a többletekről. (Babák Mihály közbeszól.) Ezt a bevételi oldali többletet a fideszes országgyűlési képviselők azáltal kívánták biztosítani, hogy a központi költségvetési hozzájárulást növelték meg, mégpedig azok után a járulékfizetésre nem képes lakosok után, akiket egyébként a mostani kormány több mint 300 milliárd forinttal - (Dr. Gógl Árpád: Plusz három!) köszönöm, képviselő úr -, több mint 303 milliárd forinttal biztosít a költségvetésben.

Talán nem felesleges visszaidéznem azt a vitát, amelyet az előző részletes vitában lefolytattunk, hogy akkor bizony fideszes képviselőtársaim ezt a 303 milliárd forintot a legdiplomatikusabb kifejezéssel élve is fumigálták. Nem idézem azt a képviselőtársamat, aki nincs a teremben, talán ez így nem lenne fair, de pontosan emlékezhetnek azok, akik ezt a vitát annak idején követték.

Ebből az következik, hogy valószínűleg a kiadási oldalon indukált többleteknek nincs meg a fedezete a bevételi oldalon. És bár ellenzéki képviselőtársaim szívesen élnek azzal a kifejezéssel, hogy természetesen nem az ellenzéki képviselők kötelezettsége, hogy a kiadási oldalon keletkező többletek teherviseléséről úgymond gondoskodjanak, én azt gondolom, hogy felelős országgyűlési képviselő ilyen megállapítást nagyon nehezen tehet. Hiszen nincsen másról szó, mint hogy a bevételről és újraelosztásról döntünk a költségvetési vitában. (Babák Mihály közbeszól.) És bár Babák képviselő úr most nagyon indulatosan próbál meg reagálni a felvetésemre, pontosan tudja, hogy akár ellenzékben, akár kormánypárton nyújtanak be módosító indítványokat, a fedezetekről gondoskodni kell.

Éppen ezért szeretném elmondani, hogy három olyan területen, amelyet képviselőtársaim érintenek: az egészségügyben dolgozó közalkalmazottak bére, a területi felzárkóztatási kötelezettség, vagyis az egészségügyi ellátásban most megmutatkozó területi ellátási egyenetlenségek mérséklése, és a szakmai eljárásokban megmutatkozó lemaradások - ha vannak -, és a minőségi betegellátás feltételeinek biztosítására megadott indítványaik szakmai szempontból az esetek túlnyomó többségében jó színvonalú beadványok. Vagyis tehát nem a minősítésemtől lettek jó színvonalúak, hanem azért (Babák Mihály közbeszól), mert szakemberek nyújtották be őket. Ebből azonban az következik, hogy a béremelések fedezetét is a társadalombiztosítás költségvetésében kell fedezni.

Kicsit csodálkozom Csáky képviselőtársamon, hogy most nagyon mérgesen megkritizálja, hogy miért nincs még több béremelés az egészségügyi dolgozóknál. A béremelésért magam is szívesen megharcolok. De, képviselő úr, legalább a képviselő úr ne csináljon úgy, mintha már nem mondtam volna el legalább ötször ebben a parlamentben, hogy mennyire nem értett egyet az MDF-frakció, és egyébként nem is szavazta meg, amikor a közalkalmazottak átlagos 50 százalékos béremeléséről döntöttünk a száznapos program keretében.

A második az infrastrukturális fejlesztések. Ebben vannak olyan indítványok ellenzéki képviselőtársaim részéről, amelyek olyan címzett beruházásokat érintenek - ilyen például a karcagi kórház -, amelyiknek a címzett támogatásáról egyébként a most parlament elé benyújtott címzett támogatási törvényjavaslatban a kormány már döntött, ezért tehát ezek támogatását azért nem tartjuk kormányzati oldalról indokoltnak (Babák Mihály: Ott a gyulai!), mert ez már megtörtént.

Azt gondolom, azt a hibát pedig nem fogjuk elkövetni, hogy ahol második, harmadik ütemben a címzett támogatásokban minden alkalommal torzók jöttek létre, újabb torzókat hozzunk létre. És tegyék egy kicsit a szívükre a kezüket, képviselőtársaim, önök éppen úgy küzdenek ezzel a problémával, küzdöttek kormányzati oldalon, amikor önök voltak kormányon, mint ahogy mi küzdünk akkor, amikor ellenzékben vagyunk.

A harmadik: a 21 lépés egészségügyi programja. Azt gondolom, hogy ezt részletesen megvitattuk, és ezt a részletesen megvitatott “21 lépés az egészségügyértö programot végre fogjuk hajtani.

Végül, képviselőtársaim, szeretném elmondani, hogy kormánypárti képviselőtársaim javaslatára a mentőszolgálat többletfinanszírozását, a Koraszülött Mentő Közalapítvány többletfinanszírozását az Országgyűlés a hétfői szavazáson már megszavazta. Szeretném külön megköszönni Schvarcz képviselőtársamnak és az egészségügyi munkacsoport tagjainak, hogy ezekkel az indítványokkal egy egyébként szükséges finanszírozási többlethez segítették hozzá a mentőszolgálat működését.

Végül azt szeretném elmondani, hogy az, hogy az ellenzéki képviselőtársaim által benyújtott módosító indítványok milyen minőségűek, ezt nemcsak a parlament kormánypárti bizottságai minősítik, mert az megtörténik, hogy nem támogatjuk. Ilyen van kormánypárti-ellenzéki képviselői indítványok során. (Babák Mihály: Semmit nem támogatnak!) Ám az talán jellemző - ha Babák képviselő úr egy pici türelemmel még lenne, hogy elmondjam -, hogy ezek a módosító indítványok a bizottsági vitájuk során nemcsak az egészségügyi bizottság támogatását nem nyerték el, hanem aki a parlamenti matematikát ismeri, az tudja, hogy egyharmados támogatást nem megszerezni egy olyan parlamentben, amelyben a bizottságok közel paritásosak - hiszen a kormánypárti képviselőknek egy, legfeljebb két szavazattöbbségük van -, csak úgy lehetséges, ha a saját ellenzéki képviselőtársaik sem segítettek ezeknek a módosító indítványoknak a megszavazásában.

(17.00)

Ezért kizárólag a példa kedvéért szeretném elmondani, hogy annak a módosítóindítvány-csomagnak a bevételi lábát, tehát a megalapozó lába, amelyikben lehetőséget teremtettek volna több milliárd forint értékben a kiadások növelésére, egyharmados támogatást sem kapott az alkotmányügyi, az emberi jogi, a kulturális bizottságban, de nem támogatta a költségvetési bizottság, az egészségügyi bizottság, a foglalkoztatási bizottság, a gazdasági bizottság és a területfejlesztési bizottság sem.

Ezért úgy gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ebben a módosítóindítvány-csomagban kevés olyan lehetőséget találtunk, amelyet a módosító indítványok támogatásával megragadni lehetett volna. Természetesen azt gondolom, hogy még a vita lezárásáig képviselőtársaimnak módjuk lesz további módosító indítványokat benyújtani, amelyeket minősítésüktől függetlenül, szeretném elmondani, a kormányzati oldal minden alkalommal komolyan fontolóra fog venni.

Köszönöm a türelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  468  Következő    Ülésnap adatai