Készült: 2024.05.17.18:29:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 416. felszólalás
Felszólaló Becsó Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  416  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BECSÓ ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Egy fontos módosító javaslathoz szeretném kérni az önök támogatását.

Salgótarján legnagyobb problémája, bizonyára tudják, nem más, mint a munkanélküliség. A regisztrált munkanélküliek aránya most, 2005. november végén megközelítette a 20 százalékot. Ha a nem regisztráltak is bejelentkeznének, valószínűsíthető, hogy 30 százalék fölötti lenne ez az arány Salgótarjánban.

A közelmúltban, különösen 1998 és 2002 között történtek lépések, amelyek jelentős mértékben hozzájárultak abban az időszakban a munkanélküliség csökkentéséhez, bár ezek a lépések szükségesek voltak, de sajnos nem bizonyultak elégségesnek. Mégis fontosnak tartanám villanásszerűen néhány elemét kiemelni.

1998-ban, még a Horn-kormány döntésének köszönhetően Salgótarján és Bátonyterenye között kialakításra került a vállalkozási övezet. Salgótarjánban ez már az Orbán-kormányhoz kapcsolódik. Az ipari park I. és II. üteme került kialakításra, mintegy 1 milliárd forintos bekerülési összértékben, 700 millió forintos támogatás mellett. Abban az időszakban, az Orbán-kormány időszakában jelentős beruházások is realizálódtak az ipari parkban. Ezek közül kiemelném a Sineát, ez egy belga cég, a Depexa szintén egy belga cég; létrejött egy inkubátorház, CBA Nagykereskedelmi Központ és nem utolsósorban a Mitsuba, ez egy japán cég.

1998 és 2002 között kiemelt megyei támogatást kapott Nógrád megye, mint az egyik leghátrányosabb helyzetű megye. Négy éven keresztül az alaptámogatásokkal együtt éves bontásban mintegy 2 milliárd forintról tudott döntést hozni a Megyei Területfejlesztési Tanács. Jelentős infrastrukturális fejlesztések is elindultak, gondolok itt Salgótarjánban, illetve még három települést érintően a szennyvízprogramra, és nem utolsósorban a közlekedési infrastruktúra vonatkozásában végre elindulhatott a 21-es út négynyomúsítási programja.

Azonban az elmúlt három évben, és ez indokolta alapvetően a módosító javaslat benyújtását, ez a dinamikus folyamat teljes mértékben megtört. Sajnos a munkanélküliség tekintetében sokkal rosszabb a helyzet most, 2005. november végén, december elején, mint a 2002-es kormányváltás időszakában. Hatalmas a szegénység Salgótarjánban. Képzeljék el, tisztelt képviselőtársaim, Salgótarjánban 43 ezer ember él, és 14 ezer olyan ember lakik ott, aki valamilyen formában segélyt kap az önkormányzattól.

Sajnos, megint csak a munkanélküliséghez vezethető vissza a fiatalok tömeges elvándorlása. 16 és 20 év közötti fiatalokat kérdeztek meg Salgótarjánban. A megkérdezettek 69 százaléka mondta azt, hogy el akar költözni Salgótarjánból. Azoknak a fiataloknak, akik pedig elmennek Salgótarjánból, és más városban, akár Budapesten, akár a fejlettebb nyugati országrészben folytatnak felsőoktatási tanulmányokat, a 70 százaléka pedig már nem tér vissza Salgótarjánba. És ha nem térnek vissza, akkor nem ott alapítanak családot, ha nem Salgótarjánban alapítanak családot, akkor nem ott születnek a gyermekeik, és ha nem ott születnek a gyermekeik, akkor nem ott fognak járni óvodába, iskolába, és utána csodálkozunk, hogy Salgótarjánban óvodákat, iskolákat kell bezárni.

Tehát összefoglalásképpen kijelenthető, hogy sajnálatos módon Salgótarján megyei jogú város önmaga nem képes ezt a problémát megoldani. Szükség van a kormány kiemelt támogatására, figyelmére, és ez a módosító javaslat azt a célt szolgálja, azt kívánja elérni, hogy végre a kormányzatnak a munkahelyteremtés szempontjából is irányuljon rá a figyelme Salgótarjánra, és jelentős központi támogatással segítsék elő, hogy végre Salgótarján is be tudjon kapcsolódni az ország gazdasági vérkeringésébe.

Köszönöm. (Taps az ellenzék padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  416  Következő    Ülésnap adatai