Készült: 2024.05.21.01:54:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 274. felszólalás
Felszólaló Jüttner Csaba (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:08


Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÜTTNER CSABA (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársak! Négy-öt órája zajlik a megnyitott vita; eljutottunk odáig, hogy több órával ezelőtt, azt gondolom, hogy nagyon a vita elején, elhangzott az MSZP-SZDSZ-frakció közös javaslata a módosításokra - ez többségében a 3., a 4., az 5. és a 8. számú mellékletet érinti. Ehhez képest több óra múlva elhangzott egy olyan MDF-es módosítási javaslatcsomag… - először is azzal szeretném kezdeni a hozzászólásomat, hogy jó lett volna, hogyha ez korábban elhangzik, mert akkor azt gondolom, hogy összehasonlítható javaslatokról folyt volna a vita, és nem minden egyéb másról, kevesebb anekdotát és ide nem illő viccet hallottunk volna, és inkább arra törekedett volna a tisztelt jelen lévő képviselők mindegyike, hogy jobbítsunk azon a tervezeten, ami most előttünk van. Ezt azért is tartom fontosnak, mert ha ennyire titkolják a tisztelt képviselőtársak a módosító javaslataikat, és nem használják ki a lehetőséget, hogy érveljenek mellette, akkor nehéz támogatást szerezni ahhoz, hogy a kormányoldalról elfogadásra kerüljenek.

Több órája ülök itt benn a Házban, fideszes képviselőtársaim hozzászólásait nagy figyelemmel hallgattam, de igazából a részükről még nem hangzott el módosító javaslat, legalábbis nem érveltek a saját módosító javaslatuk mellett, csak az hangzik el folyamatosan a másik oldal részéről, hogy miért nem jó az, hogy a mi kezdeményezésünk normatívákat emel, miért nem jó az, hogy az önkormányzatok, bár mindannyian tudjuk, általunk is elfogadott relatív alulfinanszírozottsága nem változik a 2006-os évben, ennek ellenére javító szándékkal módosító javaslatunk van bizonyos önkormányzatokat érintő normatívák és egyéb támogatások emelésére. Jó lenne megismerni most már a másik oldal teljes módosítójavaslat-mennyiségét és annak tartalmát, hogy érdemi vitát tudjunk folytatni.

A másik konkrét észrevételem, hogy időnként úgy tűnik számomra - és ez nekem azért meglepő, mert polgármester-kollégák szájából hangzik ez el -, hogy csak a 2002-es évtől minősítik az adott évi költségvetéseket. Azt gondolom, hogy az önkormányzatok életében az időszámítás nem 2002-től kezdődik. (Soltész Miklós: Nem ám!) Ami ma már egyértelműen látszik, és ezt mi, liberálisok folyamatosan hangoztatjuk, hogy a jelenlegi önkormányzati rendszer, a jelenlegi struktúra, a jelenlegi feladatmennyiség nem finanszírozható reformok nélkül. Azt gondolom, hogy ha idáig mindannyian eljutnánk, akkor nem kerülne sor ilyen meddő, és azt gondolom, hogy a döntés szempontjából teljesen felesleges vitákra, mert az érdemi megoldásokat keresnénk, azt, hogy hogyan lehet az önkormányzati rendszert úgy megreformálni, hozzáigazítani a mai kor követelményeihez, elvárásaihoz, amelyek természetesen a jelenleg rendelkezésre álló, az ország költségvetéséből rendelkezésre álló források hatékonyabb felhasználásával is járnak. Ez a mi meggyőződésünk, azt gondolom, hogy ezt mi elég régen hangsúlyozzuk. De ilyen viták nincsenek, úgyhogy tulajdonképpen marad az a vitalehetőség, hogy a költségvetés adta keretek között próbáljuk egymás elképzeléseit egymásra akár erőltetni, akár megszerezni hozzá másik oldalról is a támogatást. Nincs más út egyébként - azt gondolom, hogy erről hamarosan, a következő években meg fogunk győződni - az önkormányzati finanszírozás átalakításához, rendbetételéhez, csak az, amiről mi, liberálisok már nagyon sokat beszéltünk: valódi reformokra, érdemi reformokra van szükség.

A 3., 4., 5., 8. számú, a normaszöveg imént említett mellékleteihez kapcsolódó módosító javaslatok közül azokra szeretném felhívni a figyelmet, amelyek még idáig nem hangzottak el. Az MSZP-SZDSZ-frakció javaslatában szerepel további három módosítási javaslat, amely a törvényjavaslat 5. számú mellékletét egy új ponttal egészítené ki, ezt mondom először, ez a szakiskola 9-10. évfolyamán gyakorlati oktatás támogatása - erre egy plusz 400 millió forintos javaslatunk lenne.

A 8. számú melléklet 1. pontjának módosítására is javaslatot tesz a két frakció, ez a pedagógus-szakvizsga és -továbbképzés normatívája, ami emelésre kerülne a javaslat szerint, a benyújtott 9400 forint helyett 11 700 forint/főre - ez az emelt szintű érettségi vizsgáztatásra való felkészülés támogatását jelenti.

 

(13.20)

Egy harmadik módosítási javaslat mellé is kérem a tisztelt képviselők támogatását. Ez szintén MSZP-SZDSZ közös javaslat, amely a pedagógiai szakmai szolgáltatások igénybevételéhez nyújtana tanulónként 720 forint többletforrást.

Az önkormányzatok általános finanszírozásában való vita akár a végéhez is közeledhet - én legalábbis így gondolom -, ha nem ismerünk meg új javaslatokat, az érdemi vita akár le is zárható a megnyitott első fejezettel. A szabad demokratáknak az a véleménye, hogy igazodnunk kell a költségvetés lehetőségeihez, igazodnunk kell ahhoz a törekvéshez, amelyet az ország az euró 2010-es bevezetésével kapcsolatosan elhatározott, igazodnunk kell ahhoz a jelenlegi helyzethez, hogy nem történtek meg nagy rendszerek átalakításában a reformlépések, igazodnunk kell ahhoz, hogy csak az osztható el, amit közösen megtermelünk. Ezek számunkra olyan fontos szempontok a költségvetési vitában, amelyekhez alkalmazkodunk.

Természetesen nemcsak a költségvetés önkormányzati részét érintően, hanem általában is az a szándékunk és azt szeretnénk, ha többletforrások, többlettámogatások kerülnének be a költségvetésbe, de elfogadjuk azt - mert ez a racionális -, hogy addig tudunk nyújtózkodni, ameddig a takaró ér. Nem kérjük, mert úgy látjuk, teljesen felesleges és értelmetlen az ellenzéktől azt kérni, hogy lássa be, például a most megnyitott fejezet kérdése egy ciklusokon és kormányokon átnyúló folyamat olyan része, amelyben nincs egyszeri felelősség és nincs egy kormányzati felelősség. Egymás utáni kormányok közös felelőssége van. S az, hogy az önkormányzati rendszer jelenleg azokkal a gondokkal küzd, amelyekkel éppen küzd, az 1990 óta folyamatosan rakódott össze. A jelenlegi problémahalmaz az utolsó tizenöt évben halmozódott fel mindannyiunk közreműködésével, legalábbis azokéval, akik ebben az időszakban a politikában dolgoztak. Ugyanakkor azt is állítom, hogy a megoldás is mindannyiunk kezében van. Ez az a közös felelősség, amit mindenkoron fel kellene vállalnia a kormányzati és az ellenzéki oldalnak.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai