Készült: 2024.05.17.16:49:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 130. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Én a 3. számú melléklethez szeretnék hozzászólni, elsősorban néhány olyan normatíva érdekében, ami sajnos nem került korrigálásra, pedig azt gondolom, hogy mindenképpen szükséges lenne, hogy korrigáljuk.

(10.50)

Két ilyen van, amit múlhatatlanul fontosnak tartok: ez a bölcsődei ellátás normatívája, illetve a családinapközi-ellátás normatívája, amit a javaslat jelentős mértékben csökkentett, és itt is jó lenne megközelíteni legalábbis a 2005-ös színvonalat.

Jó néhány normatíva vonatkozásában sikerrel jártunk, hadd idézzem fel, hogy az előző héten, egy héttel ezelőtt a szavazások során jó néhány olyan normatíva megemeléséről már döntött a Ház, ami vihart váltott ki a szociális ellátórendszerben. Szerintem nagyon fontos, hogy kettéválasztottuk a gyermekvédelmi és egyéb bentlakásos területet, mert a gyermekvédelmi normatíva, a különleges, illetve speciális ellátást igénylő gyermekek normatívája jóval magasabb volt, ezt sikerült 900 ezer forint éves szintre visszaemelni, és én a magam részéről ezt jó kompromisszumnak tartom, hogy legalább erre a szintre vissza lehetett emelni.

Magasabb a tervezettnél a fogyatékos személyek pszichiátriai és a szenvedélybetegek bentlakásos intézményeinek normatívája is, valamint a demens betegeket gondozó bentlakásos intézmények normatívája, ami 815 ezer forint lett. Az a vita, ami nagyon komoly izgalmat váltott ki a bentlakásos idősotthont vezetők körében, hogy az emelt szintű ellátás normatívája 42 százalékkal lett lefaragva, úgy dőlt el, hogy végül is megfeleződött ez a mínusz, körülbelül 20 százalékos csökkenést még most is tartalmaz a költségvetés, de a 615 ezer forint, ami a múlt heti szavazás szerint most van benne a tervezetben, azt gondolom, hogy lényegében már egy vállalható nagyságrend.

Itt szeretném megjegyezni, hogy az az irány, ami felé szerette volna a szociális tárca a normatívák differenciálását terelni, jó irány, jó szemléletmód volt. Ez azt hangsúlyozta, hogy az ápolt ápolási szükséglete legyen az az irányelv, ami szerint differenciálni kell. Ilyen módon természetes, hogy a demensrészlegben lényegesen magasabb normatívával kell a gondozást finanszírozni. Csakhogy, tisztelt képviselőtársaim, az a helyzet, hogy egy-egy intézmény keretén belül nagyon változó az ott lakók ápolási szükséglete. Azt gondolom, hogy ebbe az irányba kellene a tárcának tovább keresni a jó megoldás útját, hiszen egy intézményben együtt élhetnek, együtt lakhatnak olyanok, akiknek gyakorlatilag nincs ápolási szükségletük, csak a biztonság okáért mentek be egy bentlakásos intézetbe; olyanok, akiknek 4-8 órás ápolási igényük van, és olyanok, akiknek tényleg napi 24 órás igényük van.

Ilyen értelemben tovább érdemes gondolkodni azon, hogy hogyan is kellene a létszám arányában a normatívát megállapítani, mert az a szempont, hogy emelt szintű az intézmény vagy nem, egy egészen más, az ápolási szükséglettől független, az ellátás körülményeire irányuló metszet, és azt gondolom, hogy egy kicsivel jobb ellátási körülmény között is az ápolási szükségletben nagyon nagy különbségek tudnak lenni.

Én a magam részéről jó néhány más normatíva megemelésére is tettem javaslatot, amit a Ház sajnos nem fogadott el, ezekért egy kicsit vérzik a szívem: ilyen volt a támogató szolgálat normatívájának megemelése, illetve az utcai szociális munka normatívájának megemelése, amivel kapcsolatban változatlanul az az álláspontom - különösen ilyenkor télen égető a probléma -, hogy kellenek azok a szociális munkások, akik foglalkoznak az utcán tengődő hajléktalanokkal.

Sikerült viszont megemelni a fogyatékos személyek nappali intézményi ellátásának normatíváját. Amit a tárca javaslata alapján 418 ezer forintra csökkentett volna az eredeti beterjesztés, az most a múlt heti szavazást követően vissza van helyezve a 465 ezer forintos éves színvonalra; és valamelyest sikerült emelni az időskorúak, illetve hajléktalanok nappali intézményi ellátási normatíváján is, ami most 197 ezer forint a javaslat szerint.

A normatívák közül igazából kettőt sikerült az idei színvonalra 100 százalékig visszaemelni, az előbb említett fogyatékos személyek nappali intézményi ellátási normatívája mellett éppen a hajléktalanok átmeneti otthonának normatíváját, ami visszakerült az 548 ezer forintos színvonalra.

Abban a reményben fogalmaztam meg ezeket a megállapításokat a normatívákkal kapcsolatban, hogy van rá lehetőség és van rá kormánypárti akarat, hogy a problémának megmaradt legégetőbb kérdést a szociális területen - a bölcsődei normatíva megemelését és a családi napközi normatívájának megemelését - sikerül még a második körös szavazások alkalmával rendezni. A javaslatunk szerint jó lenne 463 ezer forintra visszatenni a bölcsődei normatívát, oda, ahol körülbelül idén volt, illetve 152 ezer forintban javasoltuk a családinapközi-ellátás normatíváját megállapítani.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai