Készült: 2024.09.21.02:38:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2005.05.17.), 29. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  29  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): “Te jól tudod, a költő sose lódit: / az igazat mondd, ne csak a valódit, / a fényt, amelytől világlik agyunk, / hisz egymás nélkül sötétben vagyunk.ö (Szórványos taps.)

Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem hiszem, hogy a világirodalomban bárki érzékletesebben mutatott volna rá arra a szakadékra, amely az igazság bátor kimondása és a hazugság opportunista elkerülése között húzódik, mint József Attila a Thomas Mann üdvözlésében. Fölidézését pedig nemcsak a költő születésének centenáriuma teszi aktuálissá, hanem az a pénteken napvilágot látott tanúvallomás is, amely alapjaiban kezdte ki Orbán Viktor hitelességét. E tanúvallomás szerint azok a jegyzőkönyvek, amelyekre alapozva az Élet és Irodalom hosszú ideje cikkezik az Orbán család volt tokaji cégeinek ügyeiről, hitelesek. (Dr. Fónagy János közbeszól.)

Szeretném leszögezni: ebben az ügyben sohasem az volt a lényeg, aminek megállapításáért pedig még per is indult, hogy tudniillik azok a megbeszélések, amelyekről e jegyzőkönyvek tudósítanak, jogilag taggyűléseknek voltak-e tekinthetők. Ezt a technikát a Fidesztől korábban már láttuk. Ha a párttal kapcsolatban kellemetlen információk látnak napvilágot, pert indítunk egy formai részletkérdés miatt, aztán lobogtatjuk az ítéletet, mintha az a tartalmi állításokat minősítené valótlanoknak.

Orbán Viktor talán nem hazudott, amikor azt mondta, sosem járt taggyűlésen, de igazat a szó József Attila-i értelmében biztosan nem mondott, hiszen az említett összejöveteleken a kft. tagjai beszélték meg a cég ügyeit, azok tehát funkciójukat tekintve akkor is taggyűlések voltak, ha egyik-másik alaki kellék esetleg hiányzott is. És ezeken - mint a tanú is megerősítette - olykor bizony a kormányfő helyettesítette feleségét.

E megbeszélésekről följegyzések készültek, amelyek hitelességét senki nem cáfolta, igazolni viszont nemcsak a tanú igazolta, de egyes részleteiről maga Orbán Viktor ismerte el, hogy azokat csakugyan mondta. (Font Sándor: A Gyurcsányi igazat beszélt?)

Tisztelt Ház! A lényeg ebben az ügyben a miniszterelnöki tisztség becsülete. (Balogh László: Gyurcsányról beszélsz?) A lényeg az: ha a volt miniszterelnök egy ilyen formai kérdésbe kapaszkodva tagadja részvételét, akkor vajon mi titkolnivalója lehet? A lényeg az, hogy az előző miniszterelnök a köztársaság ügyeinek intézésére vagy a családi érdekeltségi körébe tartozó cég vagyonának gyarapítására, netán a többi cégtárs tulajdonában álló cégek vagyonának gyarapítására használta e közjogi funkcióját.

A lényeg az, hogy mindez összefüggésben áll-e - és milyen összefüggésben áll - az Orbán család vagyonának az előző ciklusban bekövetkezett gyarapodásával. És lényeges az is, hölgyeim és uraim, hogy az ügyben miért hallgat a Fidesz; a Fidesz, amely pedig rendszeresen botrányról szónokol, és lemondást követel egy köztörvényes bűncselekményekkel gyanúsított álbróker kiszivárogtatott állítólagos vallomására alapozva. Most, amikor egy köztiszteletben álló polgár a hamis tanúzás következményeinek tudatában a bíróság színe előtt Orbán Viktorra terhelő vallomást tesz, a Fidesz politikusai hallgatnak. Ugyan miért?

Kérdések, tisztelt képviselőtársaim, kérdések, amelyek megválaszolásán megítélésem szerint nemcsak Orbán Viktor politikai jövője, hanem a miniszterelnöki tisztségbe, tágabb értelemben pedig a köztársaság egész politikai intézményrendszerébe vetett közbizalom múlik. (Közbekiáltás a Fidesz soraiból: Gyurcsány! - Balogh László: Majd a Gyurcsányi elintézi!) A Házszabály pedig úgy intézkedik, hogy ha a parlament vizsgálatot indít, abban a kormánypártok és az ellenzék egymásra legyenek utalva. A költő szavaival: egymás nélkül sötétben vannak.

Ha tehát egyik-másik ellenzéki párt a vizsgálatot, amelynek megindításáról múlt héten döntött a Ház, a megszokott technikák bármelyikével akadályozni próbálná, az annak beismerésével lenne egyenértékű, hogy a titkolnivaló oly súlyos, napvilágra kerülése a volt miniszterelnök és pártja politikai jövője szempontjából oly veszélyes, hogy annak sötétben tartásáért a demokratikus intézményrendszer iránti bizalom maradékának föláldozása sem túl nagy ár. (Dr. Fónagy János: A melletted ülők szégyellik magukat! Szégyelld magad! Szégyen!)

Tisztelt Ház! Ellenzéki képviselőtársaink jelentős része gyakran és némileg szemforgató módon szokott hivatkozni a Bibliára. Szent Jakab apostol levele 5. részének 12. versében ez olvasható (Felzúdulás, közbeszólások az ellenzéki pártok padsoraiban.): “legyen a ti igenetek igen, és a nem nem; hogy kárhoztatás alá ne essetek.ö

 

(14.30)

Péntek óta tudjuk, Orbán Viktor ebben az esetben, kockáztatva, hogy kárhoztatás alá esik, úgy mondott igent, hogy az nemnek hallassék. (Font Sándor: Felvetted Lendvai Ildikó szerepét! - Balogh László: Menjél Sopronba!)

Mindannyiunk érdeke hiteles választ találni: vajon miért? (Taps a kormánypártok soraiban. - Folyamatos közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból. - Dr. Fónagy János: Szégyelld magad! - Balogh László: Kérdezzük meg Gyurcsányit! - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Elnök úr, én válaszolnék rá! - Az elnök csenget.)




Felszólalások:  Előző  29  Következő    Ülésnap adatai