Készült: 2024.05.14.23:48:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2001.09.24.), 87. felszólalás
Felszólaló Keleti György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELETI GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Szeretném felolvasni a határozati javaslat indoklásának utolsó bekezdését: "A Magyar Köztársaság Országgyűlése méltatlannak tartja és elutasítja mindazokat a próbálkozásokat, amelyek az egész emberiséget megrázó terrorcselekménynek és áldozatok tragédiájának bármilyen pártpolitikai célra történő felhasználására irányulnak." Ez egy rendkívül helyes megfogalmazás, és ha úgy vesszük, hogy most a parlament erről a kérdésről tárgyal, akkor fel kell hívnom Szájer József frakcióvezető úr figyelmét arra, hogy az iménti hozzászólását a parlament gyakorlatilag elítélte, ha a határozatot el fogják fogadni. (Taps az MSZP soraiban.)

Ami a határozat érdembeli részét illeti: a határozati javaslat hét pontjából öt tulajdonképpen a konkrét feladatokat határozza meg, nevezetesen azt, hogy milyen nemzetközi és hazai feladatai vannak a kormánynak, vagyis milyen belbiztonsági és milyen külbiztonsági kérdéseket kell a kormányzatnak megszerveznie, előkészítenie, végrehajtania. Talán természetes, hogy ebből az öt feladatból négy nemzetközi összefüggéseket tartalmaz, és kizárólag egy szól belbiztonsági kérdésekről. Én ezt a belbiztonsági kérdést szeretném megemlíteni.

Azt gondolom, hogy minden olyan esetben, amikor a terrorizmus erőre kap és meg tudja mutatni képességeit, akkor az emberek általában azt mondják, hogy a titkosszolgálatoknak kellett volna ezeket az összefüggéseket, szervezkedéseket felfedni. Nagyrészt igazsága van ennek a gondolatnak, mert valóban a titkosszolgálatnak vannak olyan eszközei, módszerei, lehetőségei, amelyek az ilyen irányú tevékenységekről információgyűjtésre szolgálnak.

De van ennek a mostani helyzetnek egy veszélye is, ugyanis nagyon könnyen előfordulhat, hogy a titkosszolgálatok - amelyek a törvények által felhatalmazott jogkörökkel rendelkeznek, nyilvánvalóan ezek a jogkörök a személyiségi jogokhoz fűződő bizonyos információk megszerzésére irányulhatnak - szervezetük révén, munkájuk során túlkapásokra lehetnek képesek, pontosan azért, hogy a célt maradéktalanul teljesítsék. Ilyen esetben nem kizárt az sem, hogy a kormányzatok törekednek ezeknek a szolgálatoknak a megerősítésére, lásd az Egyesült Államokból érkező hírt, hogy a szenátus jóváhagyott pótköltségvetést a szervezetek számára, sőt arról is érkezett hír, hogy egy új titkosszolgálatot kívánnak létrehozni, amely koordinálja a többiek munkáját.

Itt szeretném felhívni a magyar kormány figyelmét arra, hogy a terrorszervezetekkel kapcsolatos információgyűjtés alapvető feladat, de ez nem mehet semmilyen alkotmányos jog sérelmére, nem követhetnek el a szolgálatok olyan tevékenységet, hogy "a cél szentesíti az eszközt" gondolata alapján esetleg személyiségi vagy alkotmányos jogaikban korlátozzák a magyar állampolgárokat. Ezt szolgálja az a módosító javaslat, amelyet a Szocialista Párt is beterjesztett, hogy hozzunk létre egy olyan testületet, amelyben az érintett parlamenti bizottságok vezetői, valamint a kormány illetékes képviselői vannak benne, hogy ezeket a tevékenységeket koordinálni tudják.

Teljes mértékben egyetértek azzal a megnyilatkozással és azokkal a kijelentésekkel, amelyek a belföldi titkosszolgálatokkal kapcsolatban hangzottak el, nevezetesen, hogy gőzerővel dolgoznak. A gőzerőnek azonban vannak határai, úgymint a törvényesség, az alkotmányban meghatározott személyiségi jogok és az állampolgárok olyan jogai, amelyeket mindenkinek tiszteletben kell tartani.

Mondhatja persze valaki, hogy létezik nemzetbiztonsági bizottság, amelyben ilyen ellenőrzést a parlament megválasztott képviselői gyakorolni tudnak. El kell mondanom, a héten tartottunk egy nemzetbiztonsági bizottsági ülést, amelyre meghívtuk Demeter urat, akitől egy jó erős sajtótájékoztatónál többre nem tellett. Vagyis az olyan tájékoztatás, amit egyébként minden parlamenti képviselő - ha figyelemmel kíséri a híreket, az egyéb sajtóinformációkat - össze tud saját magának állítani, az komolytalan egy parlamenti bizottság számára.

Ezek voltak a gondolataim. Köszönöm szépen a szót. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai