Készült: 2024.05.14.07:47:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2001.09.24.), 83. felszólalás
Felszólaló Dr. Szent-Iványi István (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZENT-IVÁNYI ISTVÁN (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A mai vitában is többször elhangzott, de az elmúlt hetekben is, hogy szeptember 11-ével valami nagyon megváltozott, egy új világ kezdődött, egy új időszámítás kezdődött. De mi is az új, amiről beszélünk? Semmiképpen nem a terrorizmus, hiszen az egyáltalán nem új, már mintegy száz éve kénytelenek vagyunk együtt élni vele. Az öngyilkos terrorizmus sem új, hiszen ilyen is volt már, az elmúlt időszakban sajnos nagyon is gyakran és nagyon is sok országban, Srí Lankától Palesztináig mindenütt tapasztaltuk. Ami igazán új, az az, hogy most tudatosult a demokratikus világ társadalmaiban, hogy mekkora veszélyt jelent ez mindannyiunk számára. Mindannyian célpontok lehetünk, mindannyian áldozatok lehetünk; ez az új, ezért más ez, mint bármelyik más korábbi terrortámadás. És reméljük, hogy a folytatása is új lesz: a világ nemcsak tudatosítja, hanem az erőit is összegyűjti annak érdekében, hogy leküzdje ezt a félelmetes, veszedelmes ellenfelet.

A szakértők már a kilencvenes évek eleje óta arról beszélnek, hogy a legnagyobb kihívás, a biztonságunkat fenyegető legnagyobb veszély a nemzetközi terrorizmus. Ezt sokan tudták, sokan beszéltek róla, de igazából most vált kézzelfogható valósággá. Magyarország az imént, alig fél órája, egy órája, csatlakozott ehhez a nemzetközi erőfeszítéshez, ehhez a nemzetközi közös küzdelemhez a terrorizmus ellen. Nagyon helyesen tette; nagyon helyesen tette erkölcsi okokból, és nagyon helyesen tette alapvető biztonságpolitikai érdekeiből. Erkölcsi okokból azért, mert mindannyiunk értékeit, azt remélem, hogy legalábbis túlnyomó többségünk értékeit, alapjaiban kérdőjelezte meg, támadta meg ez a terrorista támadás, de azért is helyesen tette, mert itt nemcsak értékekről van szó, hanem konkrétan magyar állampolgárok biztonságáról is, mindannyiunk biztonságáról. Tehát helyesen cselekedtünk, hogy ehhez a küzdelemhez csatlakoztunk.

Jól tudjuk, tisztelt képviselőtársaim, hogy hosszú küzdelemre kell felkészülnünk. Senki nem ígér könnyű álmot. Jól tudjuk, hogy ennek a küzdelemnek az első, minden bizonnyal nagyon látványos, keményen katonai szakasza meg fogja hozni az eredmények első részét, de nem lesz teljességgel eredményes. A terrorizmust csak katonai eszközökkel nem lehet leküzdeni - de nem lehet leküzdeni csak rendvédelmi eszközökkel sem, tisztelt képviselőtársaim! Nem lehet leküzdeni csak titkosszolgálati eszközökkel, a rendőrségek hatékony együttműködésével, kommandós akciókkal sem, pedig ezekre nagyon nagy szükség van, nagyon nagy szükség lesz az elkövetkezendő években. De becsapjuk magunkat, ha nem készülünk fel arra, hogy a terrorizmus csak akkor fog megszűnni, ha a terrorizmust kiváltó okokra is figyelmet fogunk fordítani. Csak akkor lesz eredményes az előttünk álló hosszú, nyolc-tíz éves küzdelem, ha a terrorizmus valódi okait felszámoljuk, annak a társadalmi gyökereit, annak a megoldatlan problémákból származó okait, a kulturális hátterével is szembe tudunk nézni, tehát valódi erőt és valódi megoldást tudunk kínálni azoknak, akik ma a terrorizmus felé fordulnak.

Kedves Képviselőtársaim! A gyűlölet és a kirekesztés olyan veszély, ami nemcsak a világ válsággócait jellemzi, sajnos jelen van Európában is, és sajnos jelen van hazánkban is. Ezért tartjuk nagyon fontosnak, hogy ez az országgyűlési határozati javaslat határozottan felemelje a szavát azon hangok és azon álláspontok, vélemények ellen, amelyek a gyűlöleten alapulnak, a kirekesztésen alapulnak, mert mentségeket keresnek a terrorizmusra, ahelyett, hogy szembefordulának vele és elítélnék azt.

Mi nem pártpolitikai célokra kívánjuk ezt felhasználni, tisztelt képviselőtársaim. Nehéz lenne pártpolitikainak beállítani azt a módosító javaslatot, amelyet mi benyújtottunk, és amely szó szerint tartalmazza a kormány által benyújtott indoklás szövegét, azt a szöveget, amelyet Martonyi János külügyminiszter úr többször, nagyon helyesen, a nagy nyilvánosság előtt is elmondott a kormány álláspontjaként. Mi azt szeretnénk, ha ez megjelenne a szövegben, mert ez tenné teljesen egyértelművé, hogy ez az Országgyűlés nemcsak szavakban, nemcsak tettekben, nemcsak távoli veszélyekkel szemben kíván fellépni, hanem igenis fellép a mindennapi kirekesztéssel és gyűlölettel szemben is, hiszen valahol távolról, de azért nagyon is kitapinthatóan ez rokon mindazzal, ami ellen most mi mindannyian szent akarattal, közös egyetértéssel hadba vonulunk.

Köszönöm a figyelmet, tisztelt képviselőtársaim. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  83  Következő    Ülésnap adatai