Készült: 2024.05.18.04:15:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 495. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  495  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás 5., 6. és 7. sorszámai alatt szereplő módosító indítványairól szeretnék beszélni. Mind a három javaslatom rendkívül fontosnak tartom, és utólag is őszintén sajnálom, hogy tegnap az általános vita olyan furcsára és kurtára sikeredett, mert ez egy nagyon fontos javaslat. Fontos azért, mert egy hosszú távú gondolkodást indít el.

A családok természetes igénye, hogy a családtámogatási rendszer kiszámítható legyen, és ezt a kiszámíthatóságot egy elemében jelenítené meg ez az életkezdési támogatás. Nagyon fontos elemének éppen azt tartom, hogy gondol a rászorult gyerekekre, gondol azokra a családokra, amelyek szegénységben élnek, és azt szeretném elérni, hogy nagyon precízen és következetesen úgy alkossuk meg e szabályozás részleteit, hogy ne forduljon elő, hogy szegény család gyermeke kevesebb támogatást kap az államtól, mint egy tehetős családban nevelkedő gyermek. Ez pedig sajnos a most kezünkben lévő javaslatban így van, mégpedig azért, mert ha a szülő takarékoskodik a saját gyermeke számára, és nem szegény, nem rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult a család, akkor az évenkénti takarékoskodás fejében az állam évenként maximum 6 ezer forinttal támogatja az öngondoskodást. Ez hét év alatt 42 ezer forint. Ehhez képest azoknak a gyermekeknek a számára, ahol a családi körülmény igen mostoha, ahol megállapítható a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság, két további dátum van, a 7. és a 14. életévben újabb támogatási utalási összeget ír elő a törvényjavaslat 30 ezer forintos nagyságrendben.

Nagyon szeretném elérni, hogy ez az aránytalanság ne maradjon benne a törvényben, ha legalább arra a szintre megemelhető lenne az évi egyszeri támogatás a szegény gyerekek számára, amekkora összeggel az öngondoskodást a tehetős családok esetében a kormány kedvezményezi. Ezért fogalmaztam meg azt a javaslatot, ami az 5. pontban található, amelyben a 30 ezer forintot 42 ezer forintra emelném fel, azzal a szándékkal, hogy semmiképpen ne forduljon elő az a helyzet, hogy a tehetősebb családot nagyobb összeggel kedvezményezi a jogalkotó.

 

(17.40)

A 6. pontban található az a javaslatom, amelyik foglalkozik a számla felhasználásával. Amikor 18 éves korban a fiatal felnőtt végre hozzáfér ehhez a számlához, akkor ne legyen parttalan ennek a számlának a felhasználási lehetősége. Ezért az élet legfontosabb területeit felsorolva szeretnénk a felhasználáshoz támpontot megfogalmazni a törvényben: tanulásra, lakhatási probléma megoldására, a pályakezdés, a pályán való elindulás megkönnyítése céljából. Én lényegében ezt a három gondolatot fogalmaztam meg a 6. pontban.

A bizottsági vita alapján remény van rá, hogy egy kapcsolódó módosító indítvány formájában olyan szöveget tudunk pontosítani, ami talán a Ház teljes tetszését el tudja nyerni.

És végül a 7. pontban szereplő javaslatomról csak annyit, hogy én azt gondolom, tekintettel arra, hogy hosszú távú pénzlekötésről van szó, szükséges minimalizálni, a lehetőség szerint minimalizálni a pénzintézet hasznát, ami ezzel kapcsolatban keletkezik. Ezért tettem javaslatot arra, hogy a Start-számla követelés legfeljebb 0,5 százalékában legyen meghatározható a számlavezetés díja, költsége.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  495  Következő    Ülésnap adatai