Készült: 2024.05.18.02:56:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (MSZP)
Beosztás regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN tárca nélküli miniszter: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Gyakran mondtuk a kormányprogram meghirdetésekor, hogy Magyarország ma szabad, de igazságtalan. Éppen ezért az elmúlt egy évben minden erőnkkel arra törekedtünk, hogy igazságosabb legyen a közteherviselés, igazságosabb legyen az adóforintok elosztása, igazságosabb legyen Magyarország. Úgy gondolom, hogy lakásprogramunkban érvényt szereztünk az igazságosságnak, érvényt szereztünk a nagyobb igazságosságnak. Úgy látom, nemcsak a társadalom, de az ellenzék elismerését is kivívta ez a lakásprogram.

A fiatalok otthonteremtése ma igazságosabb, mint egy-két vagy éppen négy esztendeje volt. A kedvezményes hitelek mellett az állam kezességvállalása segíti a szerény önerővel, de rendszeres jövedelemmel rendelkezőket. November 1-jétől a korhatárt fölemeltük 30-ról 35 évre, ami nem csupán ezt az ötéves korosztályt jelenti, hiszen arányaiban, méreteiben ebben a korosztályban sokan vannak, akik már házasok, akik gyermekkel rendelkeznek, akik annyi jövedelemmel rendelkeznek, hogy az állami kezességvállalást igénybe tudják venni. A Fészekrakó-program keretében több mint 16 ezer szerződés került aláírásra, bizony ez 42 milliárd forintos összeget is jelent egyben, vagyis hogy ennyi értékben vásároltak lakást az állami segítséggel, az állami támogatással.

A kezességvállalást igénybe vevők száma megközelíti a hétezret, és nagyon sikeres a fiatalok otthonteremtési támogatása, a használt lakások megvásárlásának a támogatása, ami egyben élénkíti a lakáspiacot is.

(8.30)

Várakozással tekintünk január 1-je elé, amikor is az áfakulcsok csökkentése a lakáspiacot is érinti, hiszen a 25 százalékos kulcs 20 százalékra csökken. A lakáspiacon már érezni, tapasztalni is lehet, hogy néhányan elébe mennek, és már ilyen feltételek mellett kínálják a lakásokat.

Az igazságosság jegyében dolgoztuk ki a panel- és a Panel Plusz programot, amiről frakcióvezető-helyettes úr szólt az elmúlt percekben, amely elsődlegesen persze nem valamifajta városrehabilitáció, nem valami műszaki probléma, nem valami műszaki kérdés, hanem egy társadalmi ügy, társadalmi kérdés, hiszen a lakótelepekkel kapcsolatosan éppen olyan helyzetben vannak az Európai Unióhoz csatlakozott új tagállamok, hogy ezeken a lakótelepeken még nem indultak meg azok a társadalmi folyamatok, amelyek bizony Nyugat-Európában már lezajlottak, és nagyon szomorú tapasztalatoknak is lehettünk tanúi éppen az elmúlt hetekben. Hogy ezeket a kedvezőtlen társadalmi folyamatokat megelőzzük, szükségünk van arra, hogy jobb életminőséget biztosítsunk az embereknek, felújítsuk a lakásukat, és hogy megtegyük azokat a lépéseket, amelyek akár a közbiztonsághoz, akár a közterületek, a zöldterületek megújításához kapcsolódnak. Látható, hogy az a 800 ezer lakás, ami felújításra vár, és az a kétmillió ember, akiket érint ez a program, tulajdonképpen egy komplex, átfogó elképzelés, egy komplex program.

Az elmúlt négy évben 4,6 milliárd forintból 36 ezer lakást tudtunk felújítani; az idei esztendőben 8 milliárd forintra vállalhatunk kötelezettséget. Valóban, magam is úgy tapasztalom, hogy helyes volt meghosszabbítanunk a Panel Plusz pályázat határidejét, mert az érdeklődés óriási, folyamatosan érkeznek be a pályázatok, és biztos vagyok benne, hogy az utolsó napig számíthatunk arra, hogy az önkormányzatok, illetőleg a lakóközösségek ezeket a pályázatokat benyújtják.

Gyakran felmerül a kérdés, hallom, hogy szabad-e ennyi pénzt áldozni erre a dologra; én azt gondolom, hogy igen, szabad, kell, hiszen nagyon sok embert érint, és más életminőséget tudunk biztosítani a családok százezreinek, akár a fűtés-korszerűsítésről, akár a nyílászárók cseréjéről, akár a fűtésrendszerek korszerűsítéséről beszélünk. Itt hadd álljak meg egy pillanatra, mert frakcióvezető-helyettes úr is említett számokat, de ezek a számok napról napra növekednek: 599 pályázat érkezett be 30 ezer lakásra. A legsikeresebb, hadd említsem, 96 pályázat érkezett Székesfehérvárról 6500 lakásra, persze van olyan település, ahol kevesebb a panellakás, és emiatt kisebb az érdeklődés, és van olyan, hogy csak egy érkezett 25 lakásra - így szóródik, ilyen óriási a különbség. 17 milliárd forint értékben tudjuk ezeket a lakásokat felújítani. Úgy gondolom, hogy ez egy sikeres nemzeti program, amit közösen kell az elkövetkezendő időszakban is továbbvinni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai