Készült: 2024.09.20.06:39:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

332. ülésnap (2013.12.03.), 244. felszólalás
Felszólaló Dr. Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:42


Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csatlakozom képviselőtársaimhoz: ez a javaslat több mint gyanús, uraim! Tehát egy nyolcszáz éves, Angliában nyolcszáz éve működő intézményt akarnak most bevezetni. Angliát nagyon tiszteljük, egy történeti alkotmánnyal rendelkező állam, csakúgy, mint mi vagyunk. Hiába tesznek úgy, mintha a műalkotmány valamifajta új jogrendet hozott volna létre, egy történetileg folytonos jogrendünk van, ezt vissza fogjuk szerezni előbb-utóbb. (Dr. Staudt Gábor: Úgy van!) Reméljük, hogy előbb, mint utóbb.

Tehát önök létrehoznak egy olyan intézményt a polgári törvénykönyvben, amire az égadta világon semmi szükség nincs. Tudják, hogy kinek van egyedül szüksége erre? Ahogy fogalmazott az államtitkár úr az expozéjában, már üzletágak jöttek létre, ilyen trustok, vagyonkezelő cégek működtetésére. E vagyonkezelő cégek körébe nem hiszem, hogy egyetlenegy kis- és középméretű magyar vállalkozás bele tud férni, hiszen a tervezett szabályozás szerint 70 millió forint összegű saját tőkével kell rendelkezni, továbbá 70 millió forint összegű pénzügyi biztosíték létrehozására szerződés kell a károkozások céljára. Tehát magyarul miről van szó? Arról van szó, hogy be akarják engedni a külföldieket a magyar vagyon kezelésébe, legyen az állami vagyon, legyen az magánvagyon. Felhalmozott vagyonról van szó nyilván.

Meg kell mondanom őszintén, hogy a szó természetjogi, klasszikus értelmében ebül szerzett vagyonról van sajnos fő szabály szerint szó. Miért? Mert Magyarországon az elmúlt 23 év alatt sajnos lezajlott az úgynevezett rablóprivatizáció, előtte a spontán privatizáció. Finoman fogalmazva, az eredeti tőkefelhalmozás új, különleges formáit tapasztalhattuk, ahol a volt elvtársakból lettek a legnagyobb tőkések, akik összejátszva a külföldiekkel parádés gyorsasággal megtanulták a társasági jogot, és ennek megfelelően pillanatok alatt képesek voltak kilopni a szemünket. Kilopták, ellopták, szétverték a magyar feldolgozóipart, a magyar élelmiszeripart, a magyar gyártóipart. Nézzük meg, mi lett az Ikarusszal, menjünk végig az összes alapvető iparegységen és húzóágazaton, sajnos azt kell mondani, hogy szinte ma már gyártás területén - néhány üdítő kivételtől eltekintve - nincs hazai gyártó.

Nyilván most nem egy ipartechnológiai vitában vagyunk, tehát nyilván vagyonkezelésről van szó, az lehet nyilván ingatlan, lehet vagyoni értékű jog, cégek. Aki olvasta szerintem David Korten: Tőkés társaságok világuralma című könyvét, annak talán nem kell hosszan magyarázni, hogy mi az a modell, amelynek keretében el lehet érni az uralom gyakorlását egy adott államban úgy, hogy formálisan ugyan van egy közjogi hatalom, formálisan van egy kormány, formálisan van egy országgyűlés... - néha már tényleg úgy érezzük, hogy teljesen formális az Országgyűlés, ezt csak úgy hozzáteszem, majd az új Házszabály szerint már végképp teljesen formális lesz, hiszen egyolvasatos rendszer lesz, lényegében az érdemi vita megszűnik januártól. Tehát ebben az új rendszerben ezek a bizonyos társaságok, amelyek Angliában nőttek ki, mert ott valahogy tudtak olyan pozíciót szerezni, a királyt megszorongatták, megszorongatták a parlamentet, és el tudott válni a felelősség és a társaságok létezése, és létrejött a nagy csoda, a gazdasági társaságok rendszere, amelyek olyan szintig eljutottak, például a Brit Kelet-indiai Társaság egy 200 milliós országot le tudott igázni, megszállva tudott tartani, megosztva az ottani népeket, és az oszd meg és uralkodj elvével kétszáz évig zsigerelték ki, rabolták ki Indiát, majd jött Mahatma Gandhi, és azt mondta, hogy állj, nem kérünk ebből tovább, az önrendelkezési jog útjára lépünk, vegyük vissza azt, ami a miénk.

Nekünk is ezt kell tennünk. Mi nem is megyünk bele a részletekbe, bevallom őszintén, mert finoman szólva megnevettető az a javaslatban, hogy önök a bizalmi vagyonkezelő vállalkozás vezető állású személye vonatkozásában például eltiltó rendelkezésként nem kívánják alkalmazni azt, ha valaki egy felszámolás alá került cég vezetője volt. Tehát aki csalárd módon éveken át, akár visszatérő jelleggel vert át tisztességes magyar vállalkozásokat, lánctartozások hosszát előidézve, ő például vidáman lehet egy ilyen bizalmi vállalkozás, bizalmi vagyonkezelő cég vezetője; tehát úgy, ahogy van, gyanús.

Egyébként, aki megnézi az interneten az ezzel kapcsolatos anyagokat, az figyelemre méltó szakmai anyagokat talál, meg kell mondanom, hogy úgymond dicséretes részletességű szakmai anyagokat, amelyeket már létrehozott vagyonkezelő, tanácsadó cégek tesznek föl a honlapjukra, csodálatos ábrákkal és figurákkal fölrajzolva azokat a lehetőségeket, amelyek nyilván a külföldiek előtt állnak.

Ne legyen egy percnyi illúziónk se - ezzel zárom gondolataimat -, ez a törvényjavaslat világosan és egyértelműen megnyitja, továbbnyitja, továbbszélesíti a külföldi tőkéscsoportok magyarországi befolyását, és tökéletesen ellentétes azzal az egyébként ma már sajnos egyre kevesebbet hallott, még szóban is egyre kevesebbet hallott gazdasági szabadságharc elvével, amit Orbán Viktor miniszterelnök úr többször hangoztatott az utóbbi időben, de ezzel szemben a mindennapok jogalkotásában azt látjuk, hogy sűrűsödnek ezek a javaslatok. És nem tudjuk ünnepelni ezt a javaslatot, aggódunk a magyar vagyonokkal kapcsolatban. És hozzáteszem - osztva képviselőtársaim aggályait -, miért van erre most szükség, ezt megint ugyanúgy megkérdezhetjük. 23 év a rendszerváltozás csodálatos diadaléveiben eltelt anélkül, hogy ilyen bizalmi vagyonkezelési intézmény lett volna, most hirtelen szükség van erre. Mondják meg, hogy miért! Nem tudták elmondani, hogy miért.

És ami még gyanúsabbá teszi a dolgot: az MSZP is üdvözli ezt. Tehát innen kezdve, bocsánat, létrejött a NAV-koalíció vagy a nagykoalíció, ha úgy tetszik. Tessék innen kezdve, kedves polgárok megfejteni, hogy vajon mi indukálhatta ennek a javaslatnak a benyújtását.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  244  Következő    Ülésnap adatai