Készült: 2024.09.20.12:27:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

141. ülésnap (2000.05.22.),  33-175. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 3:09:53


Felszólalások:   33   33-175   175-177      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Göndör István kérésére megismételjük a szavazást: gépi szavazás következik. Ezért most újból megkérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy a Fidesz képviselőcsoportja által kezdeményezett, a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény módosítását kezdeményező T/2543. számú törvényjavaslat általános vitájával kiegészíti-e a most kezdődő ülésünk napirendjét. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 191 igen szavazattal, 64 nem ellenében, tartózkodó szavazat nélkül a napirend kiegészítését elfogadta.

Ugyancsak a Fidesz képviselőcsoportja kezdeményezte, hogy az ülés napirendje egészüljön ki a szervezett bűnözés, valamint az azzal összefüggő egyes jelenségek elleni fellépés szabályairól és az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló 1999. évi LXXV. törvény módosítását kezdeményező T/2601. számú törvényjavaslat általános vitájával. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a napirend kiegészítésére irányuló indítványt. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirend kiegészítését elfogadta.

(Göndör István jelentkezik.)

Ismételjük meg a szavazást? (Göndör István: Igen!) Megismételjük a szavazást; ugyancsak Göndör István jelezte, hogy kéri a szavazás megismétlését.

Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e azzal, hogy a szervezett bűnözés, valamint az azzal összefüggő egyes jelenségek elleni fellépés szabályairól és az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló 1999. évi LXXV. törvény módosítását kezdeményező T/2601. számú törvényjavaslat általános vitájával a most kezdődő ülésünk napirendje kiegészüljön. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 182 igen szavazattal, 22 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett a napirend kiegészítését elfogadta.

A Fidesz képviselőcsoportja visszavonta a napirend kiegészítésére vonatkozó további javaslatát, így erről nem döntünk.

Az elfogadott indítványok általános vitájára a napirendi ajánlásban előre jelzetteknek megfelelően a mai ülésnapunk végén kerül sor.

A Független Kisgazdapárt képviselőcsoportja azt kezdeményezte, hogy az ülés napirendje egészüljön ki a Magyar Növényvédő és Növényorvosi Kamaráról szóló T/1061. számú törvényjavaslat általános vitájával. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a napirend kiegészítésére irányuló indítványt. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége elfogadta.

Gépi szavazást nem kért senki sem, így ezzel a napirenddel is kiegészül a most kezdődő ülés napirendje. Ennek az előterjesztésnek az általános vitájára csütörtöki ülésnapunkon utolsó napirendként kerül sor.

 

Most pedig a kiküldött napirendi ajánlásról határozunk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az előterjesztett napirendi javaslatot. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a napirendi javaslatot elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Előző ülésünkön számos előterjesztés általános vitájának lezárása megtörtént. Az elfogadott napirendi ajánlás szerint a mai napon három részletes vitára kerül sor, először tehát ezek részletes vitára bocsátásáról kell határoznunk. Kérem, mindenki maradjon a helyén!

Indítványozom az állam tulajdonában és a pártok használatában álló ingatlanok hasznosításának rendezéséről szóló T/2365. számú törvényjavaslat részletes vitára bocsátását. Kérem, szavazzanak! Géppel kérem a szavazást! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 194 igen szavazattal, 58 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot részletes vitára bocsátotta.

 

Indítványozom az állami tulajdonban lévő ingatlanok pártok által történő használatáról szóló T/2366. számú törvényjavaslat részletes vitára bocsátását. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 195 igen szavazattal, 68 nem ellenében, 5 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot részletes vitára bocsátotta.

 

Indítványozom a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény és a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény módosításáról szóló T/2524. számú törvényjavaslat részletes vitára bocsátását. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 242 igen szavazattal, 27 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot részletes vitára bocsátotta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az állam tulajdonában és a pártok használatában álló ingatlanok hasznosításának rendezéséről szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/2365. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/2365/17. számon kapták kézhez.

Megkérdezem a bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) A bizottságok nem kívánnak előadót állítani.

Tisztelt Országgyűlés! A benyújtott módosító javaslatok számára és a belső összefüggéseikre tekintettel indítványozom, hogy a részletes vita egyetlen szakaszból álljon. Kérem, aki a javaslattal egyetért, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1-13. pontjai alapján. Megkérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni. (Kiss Péter jelentkezik.)

Megadom a szót Kiss Péter képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt; őt követi majd Répássy Róbert, a Fidesz részéről.

 

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az ajánlás 2., 6., 8. és 10. pontjához szeretnék szólni. A 2. és 6. pontban a kezdeményezők azt javasolják módosításukban, hogy amikor a pártok ingatlanjairól beszélünk, akkor vegyük számba azokat a pártok által használt ingatlanokat is, amelyeket ingyenesen vagy 1-10 forintos kedvezményes bérleti díj ellenében használnak a pártok az önkormányzatoktól biztosított módon.

Azt gondolom, hogy ez a módosító indítvány alapvetően világít rá a törvény kiindulópontjára, a hibás kiindulópontra, amely hibás kiindulópont úgy próbál rendet tenni a pártingatlanok sorában, hogy csak azokat számolja össze, amelyből a kormánypártiak feltételezése szerint a szocialistáknak van több; azokat az önkormányzati ingatlanokat, amelyekből 1-10 forintos bérlet vagy ingyenes használat szempontjából a kormánypártoknak van több százzal több, nos, azokat nem veszi számba. Az önkormányzati körből ugyanis felmérésünk szerint - ezt a felmérést elvégeztük, a Fidesz, illetve a kormány kérésünkre sem tette meg ezt a felmérést - ezen ingatlankörből a Fidesz, a kisgazdák, illetve a kormánypártok több százat használnak, míg ebből a körből az MSZP-nek is van több tucatnyi ingatlana, amelyeket pártcélokra használ.

 

 

(15.20)

 

Ha emellé odatesszük azt a problematikát, amelyről önök törvényt csináltak, miszerint hogyan is néz ki a Kincstár által a pártok számára biztosított ingatlanhasználat, akkor lehet törvényt csinálni - nem olyat, mint ez. Mert jelzem - s egy másik módosító indítvány kapcsán a hozzászólásomban majd szeretném elmondani -, az ottani kiindulópont is hamis, tehát nemcsak az hamis, hogy az önkormányzati ingyenes és több száz, kormánypártok számára biztosított ingatlant nem számították össze, hanem az is hamis, hogy amit önök a Kincstárban összeszámoltak az MSZP kontóján, az számszerűen nem felel meg a tényeknek.

Ezek után benyújtottak egy törvényt, amelyiknek két lába van. Az egyik nincsen, mert nem számolták össze: ez az önkormányzati láb. Ebből, ahogy mondtam, több százat használnak a kormánypártok és néhány tucatot a Szocialista Párt. A másik pedig, amit összeszámoltak, azt meg tévesen tették, hiszen az állításukkal szemben, miszerint 386 pártingatlant lehet felsorolni a Szocialista Párt oldalán, nos, ezzel szemben 69 helyiséget használ a Szocialista Párt. Ha ehhez hozzávesszük a többi parlamenti pártot is, akkor világosan kiderül: nemhogy aránytalanság nincsen a szocialisták javára, hanem aránytalanság van a kárukra, hiszen a több száz, az önkormányzatok által a kormánypártoknak ingyenesen biztosított helyiség bőven ellensúlyozza azt a 69 kincstári épületet, amelyről itt hivatalosan számot kell adni.

Azért mondom rögtön a 2. és a 6. pont kapcsán ezt a néhány megjegyzést, mert ennek a törvénynek ebből láthatóan tételesen rossz a kiindulási pontja. Abból a számtanból indul ki, hogy a szocialisták több pártingatlannal rendelkeznek, mint bárki más az országban, s miközben a kincstári ingatlanokra vonatkozóan ezt tételesen cáfoljuk, és felvetjük, hogy az önkormányzati körben is össze kellene ezt számolni, amelyben tehát a kormánypártok több száz ingatlannal rendelkeznek, önök folyamatosan, mintegy Fidesz-kommunikációszerűen azt hangoztatják, hogy na de igazságot kell tenni.

Ha önök igazságot akarnak tenni, akkor reflektáljanak arra a felvetésünkre, amelyet a törvény vitájában már többször is megfogalmaztunk az elmúlt hetekben, a sajtóban is, immáron levél formájában, Stumpf miniszter úrhoz fordulva a napokban ezt megtettem: legyen egy korrekt, kívülálló, a pártok felett álló fórum, amely e kérdésben a kiindulópontokat illetően tiszta helyzetet teremt. Ha önök erre vállalkoznak, akkor elhisszük a szándékukat arra nézve, hogy rendet, arányosságot akarnak teremteni. Ha erre nem vállalkoznak, akkor azt kell gondoljuk, hogy az összeszámolás tudatosan torz, az össze nem számolásnak pedig politikai okai vannak az önkormányzati ingatlanokra vonatkozóan.

Ebben a vitában mód nyílik arra, hogy a kormánypárti képviselők, a kormány képviselője igennel vagy nemmel válaszoljanak arra a kérdésre, hogy szeretnének-e e területen esélyegyenlőséget és az ezt biztosító kiindulópont tisztázását, például az Állami Számvevőszék fóruma előtt - mert mi azt kezdeményeztük, hogy egy független fórum előtt legyen minden párt számára elszámolás -, vagy pedig azt javasolják, hogy hatalmi erővel, a tényektől függetlenül, az önök által rosszul - és úgy látom, ha nem mennek bele a megmérésbe, tudatosan rosszul - összeszámolt számok alapján történjen egyfajta erőszakolt döntés. Ez tehát az alapképlet.

Ehhez képest azok a hozzászólások, amelyek a parlamentben a kormánypárti sorokból szívszorító módon szóltak arról, hogy milyen hátrányos a kormánypártok működési helyzete e területen, csak akkor válnak igazzá, hitelessé, ha önök is vállalják azt a fajta szakmai áttekintést, megmérettetést, amelyet egy független fórum, az Állami Számvevőszék tud biztosítani.

Azért gondoljuk, hogy az Állami Számvevőszék a fóruma ennek a független vizsgálatnak, mert a Magyar Köztársaság parlamentje egyszer, 1993-ban már kötelezte a Magyar Szocialista Pártot arra, hogy számoljon el az összes ingó és ingatlan vagyonával. Jelzem, képviselőtársaim, az a sajátos helyzet volt akkor, hogy akkor sem volt többségben a Szocialista Párt, s az e sajátos helyzetben megszületett döntés olyan eredményre vezetett, hogy a többség jóváhagyta azt az állapotot, amely állapotban egyrészt az antalli többségű parlament meghatározta a pártingatlanhoz jutás szabályait, utána elszámoltatta a Szocialista Pártot és mind a kettőt jóváhagyta, anélkül, hogy bárkiben felvetődött volna - önök közül is voltak itt néhányan -, miszerint tudatosan azért döntött így, hogy a Szocialista Pártot előnyös helyzetbe hozza az amúgy többségben lévő, összes többi párttal szemben. Ezt tíz év után kitalálni, kérem szépen, hajmeresztő!

Ha azt állítják, hogy ez nem egy hajmeresztő, arcpirító hazugság, akkor vállalják, hogy független fórumon számoljuk össze az önök és a mi pártingatlanainkat! Ha ezt nem vállalják, kénytelenek vagyunk azt állítani, hogy csak politikai okok, a Szocialista Párt korlátozása vezeti önöket. Kérem, erre a kérdésre adjanak választ!

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra jelentkezett Füle István képviselő úr, Magyar Szocialista Párt.

Megadom a szót.

 

DR. FÜLE ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kiss Péter mondanivalóját alátámasztandó, nagyon röviden Szolnok megyei adatokat szeretnék bemutatni.

Szolnok megyében összesen 1340 négyzetmétert használnak a pártok, beleértve az MSZP-t, a Fideszt, az MDF-et, az FKGP-t, az SZDSZ-t, a Munkáspártot, a KDNP-t. Ebből a Szocialista Párt 350 négyzetméternyi, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésében lévő ingatlant használ. Ez egyébként körülbelül 25 százaléka a 1340 négyzetméternek.

Ha hozzátesszük, hogy a Szocialista Párt mintegy 34 százaléknyi képviselővel rendelkezik a parlamentben, akkor látható, hogy itt szó nincsen semmiféle aránytalanságról; illetve aránytalanság gyakorlatilag akkor keletkezik majd, ha ezt a törvényt és ezeket a javaslatokat elfogadjuk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Tóth Károly, Magyar Szocialista Párt.

Megadom a szót.

 

TÓTH KÁROLY (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Arra szeretném ennél a módosítócsomagnál felhívni az önök figyelmét, hogy érdemes lenne eljönniük Békés megyébe. Ha eljönnének Békés megyébe vagy véleményt kérnének a Békés megyei kollégáiktól, akkor rájönnének, hogy ezt korrekt, tisztességes, emberi módon is meg lehet oldani.

Szeretném felhívni az önök figyelmét arra, hogy Békés megyében valamennyi parlamenti párt, illetve valamennyi olyan magyar párt, amelyik legalább 1 százalékot elért a választásokon, vagy állami tulajdonú, vagy önkormányzati tulajdonú ingatlanban, azonos feltételek mellett van elhelyezve, egy különbséggel: az önkormányzati tulajdonú ingatlanokat valamennyi esetben az önkormányzat hozta rendbe, újította fel olyan szinten, hogy ezek ma a legjobb állapotú irodaházak az egész megyében. Aki ezt még mindig nem hiszi: más ügyekben szokott hozzánk járni, mondjuk, Deutsch miniszter úr, javaslom, hogy legközelebb nézze meg a kormánypártok ingatlanait! És akkor talán rájönnek arra, hogy az egész javaslatsor valóban arról szól, mint amire előttem Kiss Péter miniszter úr válaszolt.

Egyben látok csak különbséget: igazából nem érdemes négyzetméter-háborúba belemenni, egyetlen ok miatt - mert önöket ez abszolút nem érdekli, az egész célt, eszköztárat nem ez vezérli, hanem egyetlen dolog. Ez a dolog pedig az, hogy egyrészt szeretnék azt mutatni az otthon lévőknek, hogy lám, mi milyen derékul küzdünk értük - bár ők soha nem kérték erre önöket, mert ismereteim szerint, legalábbis Békés megyében, mindegyik elégedett volt az elhelyezésével -, másrészt az, amivel Kiss Péter úr befejezte.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Ugyancsak kétperces hozzászólásra jelentkezett Fenyvessy Zoltán képviselő úr, Magyar Igazság és Élet Pártja.

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm a szót. Csak a két előttem elhangzó kétpercesre szeretnék reagálni.

Szocialista képviselőtársaim azt mondták, hogy itt semmiféle aránytalanság nincs, és Szolnok és Békés megyei adatokat hoztak fel. Azért megjegyzem, hogy a Szolnok megyei képviselőtársam például meg se említette, hogy a MIÉP-nek Szolnok megyében hány pártirodája van, tehát a felsorolásból a MIÉP kimaradt. Akkor beszélhetünk aránytalanságról vagy arányosságról! (Tóth Károly: Békés megyében...) És azt is mondta, hogy az MSZP-nek 34 százalékos a parlamenti aránya és 25 százalékos az ingatlanjuttatása.

 

 

(15.30)

 

Ha egyenlő feltételekről beszélünk, akkor nem a parlamenti arányok szerint kell az ingatlanokhoz jutást szabályozni, hanem valóban a működés feltételeit egyenlően kellene szabályozni. Ha egy parlamenti pártnak egyáltalán nincs irodahelyisége egy megyében, akkor egyszerűen nevetségesnek tartom itt egyenlő feltételekről és az aránytalanság kérdéséről beszélni.

Ami a Békés megyei helyzetet illeti, megjegyzem, hogy Békés megyében éppen két-három héttel ezelőtt jártam, ott a MIÉP-nek hat önkormányzati irodahelyisége van. Hozzáteszem, hogy ennél jóval több alapszervezetünk van Békés megyében, és nem jut hozzá a többi MIÉP-szervezet önkormányzati irodahelyiséghez, mert vagy MSZP-s, vagy SZDSZ-es polgármester van azokon a településeken, és nem jutnak hozzá. Tehát amikor arról van szó, hogy Békés megyében teljes az egység és senkinek nincs igénye, akkor csak jelzem, hogy nem így van.

Tehát azt kérem a képviselőtársaimtól, hogy ne vezessék félre a parlamentet, a televízió nézőit, mert óriási aránytalanságok vannak, és ha az MSZP bizonyos helyeken bent van és azt látja, hogy a kormánypártoknak is van irodája, az még nem azt jelenti, hogy mindenkinek az igénye ki van elégítve. Messze nincs egyenlő feltétel biztosítva a parlamenti pártok között, és amikor erről beszélünk, akkor kérem, vegyék figyelembe azt is, hogy van egy olyan parlamenti párt, amelynek a legtöbb megyében vagy egyáltalán nincs irodája, vagy csak itt-ott.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a MIÉP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most sok-sok kétperces hozzászólás következik. Elsőként megadom a szót Hegyi Gyula képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Nem akartam ebbe a vitába belefolyni, de amit Fenyvessy Zoltán képviselő úr mondott, az számomra pont az egész törvényjavaslat legalapvetőbb hibájára mutatott rá. Ő pozitív dologként említette, hogy nem veszi figyelembe ez a javaslat a listás választási eredményeket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én nem vitatom, hogy a MIÉP elérte az 5 százalékot, és ezért bizonyos ingatlanokra jogosultsága van, és ha ezeket rendezi a törvény, az ellen a Szocialista Párt nem tiltakozik. Azt a logikát azonban, hogy egy demokráciában nem számít az, hogy egy párt a listás választásokon mennyi százalékot kapott, egyszerűen elfogadhatatlannak, sőt elképzelhetetlennek tartom, hogy egy demokrata párt komolyan gondolja - és főleg a kormánypárti beterjesztőkre gondolom -, hogy pártok a választási eredményeiktől függetlenül bármilyen juttatásban részesülnek.

Semmi másról nincsen szó, tisztelt képviselőtársaim, mint hogy az adófizetők pénze alapján valamilyen módon ingatlanokból politikai pártok részesülnek. Egyetlen, hangsúlyozom, kizárólag egyetlen mércét lehet ennél elfogadni: azt, hogy ezeknek a pártoknak milyen a támogatottsága. És ha a listás választásokon a Szocialista Párt a szavazók egyharmadának szavazatát nyerte el két cikluson keresztül egyébként, akkor egészen bizonyos vagyok abban, hogy az elemi méltányosság és igazságosság azt kívánja, hogy ez az ingatlanokban is kifejeződjék.

Az más dolog - természetesen erről az oldalról semmilyen módon nem akarok ebbe beleszólni -, de én is természetesnek tartanám azt is, ha egy másik politikai párt, nevezetesen a Fidesz, aki a szavazatok 28 százalékát kapta a választásokon, akkor természetesen ennek is érvényesülnie kellene a másfajta ingatlanokban való részesedésben.

Csak azt szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy egy demokráciában, ha egy párt bármit kap az adófizetőktől, akkor az egyetlen mérce az lehet, hogy a választásokon hogyan szerepelt. Minden más antidemokratikus megoldás.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Füle István képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

DR. FÜLE ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Én is Fenyvessy képviselő úr szavaira szeretnék reagálni. Részben Hegyi Gyula már elmondta, másrészt pedig szeretném elmondani, hogy a MIÉP 1998-ban került be a parlamentbe, tehát úgy gondolom, nem az MSZP-n kellene számon kérni, hogy miért nincs, mondjuk, Szolnok megyében irodája a MIÉP-nek, hanem a jelenlegi kormányzaton. Sőt, hozzáteszem, Szolnokon fideszes polgármester van, tehát tőle kellene ezt számon kérni.

Még egy megjegyzés: Szolnokon természetesen a MIÉP-nek van irodája, a Templom utca sarkán van egyébként.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Göndör István képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Figyelemmel az általános vitára és a most elhangzottakra, valóban úgy néz ki, hogy nagyon értelmetlen vitát folytatunk, mert a kormánypárti oldal valóban egyszerűen nem akar tudomást venni arról, hogy milyen a valóságos helyzet.

Mára már a vagyont kezelő szervezet is beismeri, hogy több mint száz ingatlan az, ami az eredeti felosztástól kezdve nem volt a Szocialista Párt birtokában. Azzal kapcsolatban, amit Fenyvessy képviselő úr elmondott, valójában itt tényleg nem történik más, mint a működési feltételek megszüntetése.

Tisztelettel elmondom, szerettem volna utánajárni, mi történt Zala megyében azokkal az ingatlanokkal, amelyekbe beköltöztek más pártok a rendszerváltást követően, és igyekeztek villámgyorsan elcserélni valamilyen más ingatlanra, hogy ezek az ingatlanok vajon ma kinek a listáját terhelik. És nem lehet utánajárni! Ebben az ügyben országgyűlési képviselői minőségben sem lehet adatokhoz hozzájutni - ezek után vitatkozunk valamiről... Mi tudjuk azt, hogy a megyében mindössze két ingatlant használ a Szocialista Párt, ezzel szemben vélelmezzük, hogy még mindig tíznél több az, ami abban a bizonyos nyilvántartásban szerepel, amelyek alapján önök ezt a törvényt előterjesztették.

Tehát azt gondolom, igenis arról kellene beszélni, hogy a működési feltételek meglegyenek, és ne legyen aránytalanság. És ebbe bizony bele kell vonni azokat a viszonylag új állapotban lévő korszerű épületeket, amelyeket jelenleg a kormánypártok mint önkormányzati ingatlant megkaptak és használnak, és most próbálnak kísérletet tenni egy-két forintos bérleti díjakra, hogy netán a zárószavazás idejéig be lehessen bizonyítani, hogy ők valamit fizetnek.

Képviselőtársaim, mi ezeken az állami ingatlanokon hozzájárulunk azoknak a házaknak a működési költségeihez (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), a társasházköltségekhez is.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Tóth Imre képviselő úrnak, Független Kisgazdapárt.

 

TÓTH IMRE (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az egész helyett a részhez kívánok szólni, hiszen azt szoktuk mondani, a rész érzi az egészet. Tóth Károly képviselőtársam sajnos elment; egy Békés megyei példával kívánta alátámasztani, hogy az MSZP-vel szemben vagy azzal párhuzamosan más pártoknak is hasonlóan jó épületfeltételei vannak. Azt bátorkodom állítani, hogy az általa mondottak tökéletesen hamis képet rajzolnak a Békés megyei valóságról. A puding próbája pedig az evés. Próbáljunk! Azt ajánlom, azt indítványozom, hogy cseréljen a független kisgazdapárti épületi lehetőségekkel az MSZP Békés megyében - mi pillanatok alatt ebbe a lehetőségbe belemegyünk. (Taps a Független Kisgazdapárt soraiban.)

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Megadom a szót Kristyánné Aknai Erzsébet képviselő asszonynak, Magyar Szocialista Párt.

KRISTYÁNNÉ AKNAI ERZSÉBET (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tudom, hogy az igazság nagyon fontos dolog, de gyerekkorom óta tudom, hogy igazán igazságot nem lehet tenni, hiszen az is relatív. De azért törekedni kell arra, hogy a józan ész igazságát valamilyen módon érvényre tudjuk juttatni.

Ha igazságosak akarunk lenni, akkor valamennyi párt által használt ingatlant figyelembe kell venni, amikor a négyzetméterekről, az arányokról vitatkozunk. Egy pozitív példát szeretnék mondani. Én is Fenyvessy képviselő úr hatására nyomtam meg a gombot. Budapest XX. kerületében valamennyi parlamenti párt rendelkezik önkormányzati ingatlannal, kivéve a Szocialista Pártot; mi a kincstári vagyonkezelő tulajdonában lévő épületben használunk három kis irodát és alkalomszerűen néhány helyiséget.

A MIÉP-nek van külön irodája. Ez a MIÉP-iroda közvetlenül a munkahelyem és a lakásom közötti területen van, tehát naponta ötször-hatszor elhaladok előtte. Úgy látom, hogy tagsága nincs a MIÉP-nek, mert ezek az irodák mindig zárva, szorosra lehúzott redőnyökkel vannak. Van képviselője helyben, egy képviselője van a MIÉP-nek a helyi önkormányzatban, tehát valószínű, hogy van szervezet, bár a tagságot nem nagyon vesszük észre.

Pozitív példa lenne, ha a pártingatlanokat ugyanolyan arányban juttatnák a Szocialista Párt szervezetei számára, amilyen arányban a parlamentben képviseltetik magukat, és akkor mi elégedettek lennénk a döntéssel.

Néhány szót még a demokráciáról. Az előző ciklusban mi törekedtünk arra, hogy hatpárti konszenzussal oldjuk meg a kérdést - nem mi voltunk azok, akik nem jutottunk odáig.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Géczi József Alajos képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

(15.40)

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én is most összeadogattam a számokat, de csak egyet említenék meg, mert nem kívánok tovább élni a számmisztikával. Szegeden 1022 négyzetmétert használnak a parlamenti pártok, ebből 179 négyzetmétert a Szocialista Párt - tehát kicsivel az arányaink alatt vagyunk -, és ezen kívül van még néhány parlamenten kívüli pártnak is helyisége Szegeden.

De azok számára, akik most talán nem is értik, miről van szó, szeretném elmondani, hogy Wiener György képviselőtársunkkal pontosan azért adtunk be egy módosítóindítvány-sorozatot, hogy végre most már, a rendszerváltás után tizenegy évvel, tiszta víz kerüljön a pohárba. Mi azt szeretnénk, ha az önkormányzati tulajdonban lévő pártingatlanokat és az állami tulajdonban lévő pártingatlanokat együtt venné számba a Magyar Országgyűlés, és miután pedig készít egy leltárt, egyszerre keresne megoldást erre a kérdésre, és ne úgy állítsa be, mintha a Szocialista Párt valamilyen kivételezett helyzetben lenne, és pusztán a kincstári kezelésben lévő pártingatlanokról hajlandó beszélni. Nem hajlandó beszélni a sokkal nagyobb méretű önkormányzati tulajdonban lévő párthelyiségekről, ahol viszont a többi párt van messze fölényben a szocialistákhoz képest.

Ezért mondottuk azt a múltkori vitában is, hogy a többpártrendszer nem a levegőben lóg, a többpártrendszerhez megfelelő struktúra kell. Ha pedig az Országgyűlés hozzáfog ennek a megoldásához, akkor nem vezethet be olyan lépcsőzetes megoldást, hogy először a Szocialista Pártot kipenderíti a párthelyiségeiből, majd utána esetleg két-három év múlva hoz megoldást a többi parlamenti párt számára is.

Tehát mi egy egységes szabályozásra tettünk javaslatot, és ezt szeretném a módosító indítványok vitája során is a képviselőtársaim figyelmébe ajánlani. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Rubovszky György képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

DR. RUBOVSZKY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Most meg fogom ismételni egy korábbi ülésen elmondott véleményemet, ugyanis az eddigi hozzászólások arra kényszerítenek, hogy ezt minden alkalommal el kell mondani, mert az ellenzéki képviselőtársaim vagy a törvényjavaslatot nem hajlandók elolvasni, vagy pedig bedugják a fülüket, amikor erről beszélünk.

Elkezdtünk egy egységes rendezést, amely arra vonatkozik, hogy az állam tulajdonában lévő ingatlanok ingyenes használata tekintetében legyen a parlamenti pártok között egységes elbírálás. Erről szól a törvényjavaslat. Ennek a végleges helyzetnek a kialakítása érdekében alakul ki az, hogy többlethasználat esetén mi az eljárás. El tudom képzelni, mi lenne abból, ha a párttörvény olyan irányú módosítását terjesztenénk elő, hogy megtiltanánk a pártoknak, hogy az állam által biztosított ingatlanokon túlmenően bérlet útján szerezzenek még saját céljukra helyiséget. Ha ilyen korlátozás lenne előterjesztve, nem is tudom, milyen borzasztó hangzavar alakulna ki ebből. Márpedig maradjunk abban, elmondtuk korábban is, hogy az önkormányzatok tulajdonában lévő ingatlanokat ingyenes használatba nem kaphatják a pártok, itt kizárólag bérletről van szó, és ha a pártok működését olyan irányba próbáljuk korlátozni, hogy vehetnek-e még bérbe ingatlant vagy nem, azzal aztán, azt hiszem, végleg elszabadulna a pokol.

Tehát tisztelettel azt kérem, arról beszéljünk, hogy most jelen pillanatban a rendezés tárgya az állami tulajdonban lévő ingatlanok köre, és ezen a téren szeretnénk olyan egységet teremteni, hogy minden parlamenti párt egyenlő mértékben juthasson ilyen ingatlanokhoz.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Én is azzal szeretném kezdeni és folytatni, amit Rubovszky képviselő úr az előbb elmondott. A törvényjavaslat egyértelműen arról szól, hogy a magyar állam tulajdonában lévő ingatlanokból minden párt maximum 30 darab ingatlant, maximum 5000 négyzetmétert használhat. Nem világos számomra a mai napig sem, de azt hiszem, akik hallgatják ezt a vitát, azok sem értik, hogy mi az, ami ebben nem fogadható el az MSZP számára.

Mi az, ami nem fogadható el abban, hogy az állam minden párthoz egyformán viszonyuljon, minden pártnak ugyanannyi ingatlant adjon, a minimális országos irodahálózatot biztosítsa? Harminc ingatlan - ha úgy nézzük, Budapesten tíz, vidéken húsz ingatlan - elegendő ahhoz, hogy egy minimális irodahálózatot biztosítson az állam. Ennél többet az állam nem ad, nem is kell hogy adjon, ez bőven elegendő ahhoz, hogy a pártok országosan működjenek. Ezen kívül a pártok saját költségvetési támogatásukból, saját vagyonukból, pénzükből bérelhetnek ingatlanokat az önkormányzatoktól, ahogyan meg is teszik. Az önkormányzati ingatlanok semmi szín alatt nem vonhatók azonos tekintet alá az állami ingatlanokkal. Pontosan azért nem, mert míg az állami ingatlanokat egy törvény biztosítja a pártoknak ingyenes használatra, addig az önkormányzati ingatlanokat a pártok bérleti szerződés keretében használják.

Az Állami Számvevőszék, Göndör képviselő úr, határozta meg azt, hogy nem adhatják oda ingyen az önkormányzatok a pártoknak a bérleményeket, hanem meg kell állapítaniuk egy bérleti díjat. Nem mi döntöttünk így, hanem az önkormányzatok döntöttek úgy annak idején, hogy a pártoknak csekély bérleti díjért vagy akár díjmentesen adnak ingatlanokat, de ez az Állami Számvevőszék szerint helytelen, és szerintünk is helytelen.

Köszönöm. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Wiener György képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Elsősorban Rubovszky György, másodsorban Fenyvessy Zoltán képviselőtársam felszólalására reagálnék.

Felhívnám Rubovszky György képviselőtársam figyelmét arra, nem véletlen az, hogy a Szocialista Párt az önkormányzati és az állami ingatlanok együttes számbavételét igényli. Ugyanis a jelenleg, pártok által használt ingatlanok körülbelül 20 százaléka az, amely az állam tulajdonában áll, a fennmaradó 80 százalékból pedig olyan 78 önkormányzati tulajdonban. Azonban ha a teljes kört alaposabban megvizsgáljuk, az is kiderül, hogy még ezen a körön belül is 12 százalék az, amit a pártok legalábbis ez év elejéig ingyenesen használtak, és a fennmaradó rész, körülbelül 65 százalék, amelyért a pártok bérleti díjat fizetnek, de hozzá kell tennem, hogy itt olyan bérleti díjakról van szó, amelyek esetenként havi vagy évi egy forintot vagy száz forintot jelentenek. Tehát ebben az esetben teljesen azonos módon kell kezelni ezeket az ingatlanokat az ingyenes használtakkal. Ez az oka annak, tisztelt Rubovszky György képviselőtársam, hogy az MSZP ragaszkodik az együttes elbíráláshoz, hogy valódi esélyegyenlőséget tudjunk teremteni.

Fenyvessy Zoltán képviselőtársam figyelmét felhívnám arra, hogy a 7. pont alatt Géczi József képviselőtársammal együtt benyújtottunk egy módosító indítványt, melynek alapján valamennyi állami, illetve önkormányzati tulajdonban levő ingatlant figyelembe véve az a szabály érvényesül, hogy a pártok maximum 45, ebből Budapesten 15 darab ingatlant használhassanak, és a négyzetméterszám 7500, illetve 3000 négyzetméter legyen. Ez megfelelne-e a képviselőtársaim elképzeléseinek? Megkérdezem: tudná-e ön ezt támogatni?

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Géczi József Alajos képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az egyenlő mércékről csak annyit, hogy mondjuk, egy óra körte és egy kilométer alma az nem két kilogramm gyümölcs. És aki egyenlő mércéről beszél, és közben csak a többpártrendszer parlamenti pártjai által használt ingatlanok egyik minőségéről beszél, és nem beszél a másik minőségéről, akkor az elhallgat valamit.

A fiatalabb korosztály kedvéért mondom, igaz, hogy mostanában azt divat mondani, hogy '90-ben kezdődött a rendszerváltás - mert lehet, hogy valaki csak '90-ben vette észre, hogy elkezdődött a rendszerváltás -, de 1989. szeptember 18-án a Nemzeti Kerekasztal-megállapodást az akkori állampárt aláírta, és az arról szólt, abból következett az is, hogy a többpártrendszer Magyarországon létrejön, és ezekhez az akkori kormánynak ingatlant volt kötelessége rendelkezésre bocsátani. Ha most volna idő arra, hogy felolvassuk a tisztelt képviselőtársaknak az akkori ellenzék rimánkodó leveleit a szocialistákhoz, amikor is október elején kérték azt, hogy nehogy az isten szerelmére mi az MSZMP-t jogutód nélkül felszámoljuk, mert akkor nem lesz érvényes a Nemzeti Kerekasztal-megállapodás, akkor most érdekes dolgokat lehetne itt visszaolvasni.

 

(15.50)

 

Ha bizony október 8-án, a Szocialista Párt megalakításánál ezt a jogutódságot nem vállaltuk volna el, akkor a Nemzeti Kerekasztal-megállapodás sem érvényes, és ki tudja, hogyan történt volna meg a rendszerváltás, és egyáltalán megtörtént volna-e.

A Nemzeti Kerekasztal-megállapodásból származott egy kettősség, hogy a Szocialista Párt... - mint ilyen értelemben jogutód - a kincstári kezelésű állami tulajdonba került át, míg a tanácsoktól kapott tulajdon később az önkormányzati törvénnyel önkormányzati tulajdonná változott. Abban az időben ezek nem kétnemű, hanem egynemű dolgok voltak, hiszen abban a bizonyos kommunista államban, az államszocializmusban a tulajdonok egy minőségűek voltak, hiszen mindent az egy uralkodó párt és az egy uralkodó állam tulajdona lengett be, majdnem függetlenül az akkori tulajdonformától.

Tehát erről szól a mese, hogy a feledékenységre építve egyesek most azt szeretnék beállítani, hogy egységes kezelést akarnak, holott egy diszkriminatív kezelést látunk magunk előtt. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Göndör István képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Rubovszky képviselő úr, általam nagyra becsült, jogot végzett képviselőtársam, bizony ön is abba a körbe tartozik, aki az általános vitában és most is elmondta, úgy, ahogy Géczi József elmondta, hogy nem hajlandó tudomásul venni. Ha itt csak egy rövidke utalás lehetne arra, hogy mi történik akkor, ha az, aki ebből a hatalmas ingatlanrendszerből, az állami ingatlanból most kivonul, hova költözik, hova megy... Az önkormányzatoknak van-e olyan szabad ingatlana, mint volt 1990-ben, amikor lehetőség volt elhelyezni mindenkit, vagy egyszerűen az, ami a mögöttes szándék, hogy önök igenis durva, diszkriminatív módon, egy nagyon jól hangzó szlogen mögé bújva megpróbálják a Szocialista Párt szervezeteit lehetetlen helyzetbe hozni.

Répássy Képviselő Úr! Igen, tudom, tudom, hogy az Állami Számvevőszék kezdeményezése. De ön ugyanúgy tudja, mint én, hogy most milyen kétségbeesve rohangálnak a kormánypárti önkormányzati képviselők, hogy valahogy valamilyen önkormányzati rendeletben legalább az 1 forintot állapítsák meg. Én erre mondtam azt, hogy kíváncsi leszek arra - mert lesz rá lehetőségünk, ha elég hosszú életűek vagyunk -, hogy, mondjuk, egy ingyenes használatú társasházban lévő irodahelyiségnél a közös költségekhez való hozzájárulás - vélelmezem - többszöröse lesz annak, mint amit ma fizetnek vagy talán fizetni fognak a jövőben egyes pártok bérleti díj címén.

Tehát én azt gondolom, hogy bizony itt a tisztességtelen megoldás az, hogy nem akarnak - és most már teljesen egyértelműen látszik, nem akarnak - azonos mércével mérni. Ha arról beszélnénk, hogy a parlamentben dolgozó pártoknak legyen megfelelő működési feltételük, és ehhez a ma rendelkezésre álló ingatlanvagyonból - légyen az önkormányzati vagy állami - egy arányos rendszert alakítsunk ki, azt hiszem, ebben mindannyian partnerek vagyunk. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Fenyvessy Zoltán képviselő úrnak, Magyar Igazság és Élet Pártja.

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm. Kristyánné képviselőtársamnak válaszolnék, mert az igazságot keresve említette, hogy ahol ő lakik, abban a budapesti kerületben van MIÉP-iroda. Mondhatom, hogy hála istennek, a MIÉP-nek Budapest minden kerületében van önkormányzati irodája. Ebből következően Budapest minden kerületében van is önkormányzati képviselőnk. Itt látszik, hogy milyen szoros összefüggés van a feltételek biztosítása és az eredmények között. Ahol vidéken nagyon sok településen a MIÉP-szervezet lakásokon kénytelen összejönni, mert nincs irodánk, ott sokkal kevesebb önkormányzati képviselőt tudtunk bejuttatni a testületekbe. Tehát igazából akkor lehet reális választási eredményekről beszélni, ha egyenlőek a pártok működési feltételei. Enélkül a sokkal több irodával rendelkező párt természetesen sokkal több emberhez tudja eljuttatni a maga propagandáját, és irreális az egész választási eredmény.

Egyébként az igazság firtatásához csak megjegyzem, hogy az MSZP 1990-ben 10 százalékos választási eredményt ért el, és esze ágában nem volt a 10 százalék feletti ingatlanait leadni, hogy most már minket ez nem illet meg (Kiss Péter: Az a '92-es törvény, te!), mert választási arányban kellene birtokolni az ingatlanokat. Az MSZP-nek csak most jut eszébe, amikor 33 százalékos a választási eredmény. Úgy gondolom, hogy ha egy párt konzekvens, akkor akár jól jár, akár rosszul jár, ugyanazt az elvet kellene képviselni. Jelen esetben sajnos nem ez történik.

Wiener képviselő úr kérdezte, hogy támogatni tudom-e a 7. számú javaslatot. Sajnos, nem tudom támogatni, megmondom őszintén, mert az sem az egyenlő feltételeket biztosítja, hanem az első helyezett pártnak kiemelt ingatlantámogatást nyújt, több támogatást, mint a többinek. Tehát megint nem valósul meg az a feltétel, hogy a pártok egyenlő működési feltételeinek a biztosítása alapvető követelmény. Emiatt ezt a módosító indítványt én a magam részéről nem fogom tudni támogatni. (Bauer Tamás: A 7-esben nem erről van szó.) Az alapelv az, hogy egyenlő működési feltételeket kapjanak a pártok, és akkor majd reális lesz a választási eredmény.

Köszönöm. (Taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Továbbra is sok-sok kétperces hozzászólás következik. Ezt csak azok számára mondom, akik a sor végén vannak, és esetleg izgulnak, hogy a monitor nem jelezte a felszólalási szándékukat.

Most Csige József képviselő úrnak adom meg a szót, Magyar Szocialista Párt.

 

CSIGE JÓZSEF (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A különös szempontok alapján megfogalmazott törvényjavaslatoknak ez a sorsa: menet közben kiderül róla, hogy hátsó szándékú, másokat hátrányosan megkülönböztetni akaró, önmagának előnyöket szerző javaslatról van szó. Olyan szempontokat választ meg, amelyben a saját hátrányát ki tudja mutatni, és mások előnyéről kezd beszélni.

Amikor összegezzük az ingatlanadatokat, kiderül, hogy szó sincs erről, hanem a hamisság - mint jó néhány dologban - ebben is megvalósul, és olyan törvényjavaslat került elénk, amely mindenképpen egy másfajta, a hatalommal egyféleképpen ellenzéki viszonyban lévő erőket kíván lehetetlen helyzetbe hozni. Hajdú megyében mindössze két MSZP-iroda van, amely a KVI kezéből került oda használatra. Ezt is elvesszük? Miközben a Fidesznek és másoknak nagyon sok és jó minőségű önkormányzati irodája van. Olyan helyzetet akarnak tehát teremteni politikai vitatársaink, ellenfeleink, amely számukra olyan dupla, tripla előnyt jelent, amelytől azt remélik, hogy mások nem veszik észre, és az előnyökkel élve ingatag politikai fölényüket megtartani képesek lennének. Hát nem! Az ütés szimpátiát vált ki, uraim, és nem ellenszenvet!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Rubovszky György képviselő úrnak, Fidesz-Magyar Polgári Párt.

 

DR. RUBOVSZKY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelettel, nagyon zavarban vagyok, de kénytelen vagyok egy nagyon egyszerű példát hozni. Eleve arról van szó, hogy összehasonlítjuk az ajándékot a vásárlással. (Dr. Géczi József Alajos: Jaj!) A vásárlásnál lehet olcsón is szerezni, de az akkor sem ingyenes. (Bauer Tamás: Ez nem igaz! - Csige József: Nem!) A Szocialista Párt a következő életkép ellen vitatkozik: van egy hatgyermekes család, a hatgyermekes családnak van x mennyiségű vagyona, és a Szocialista Párt - mint az önző testvér - ennek a vagyonnak a 75 százalékát követeli magának. Mi azt szeretnénk, hogy ezt a vagyont a parlamenti pártok között egyenlő arányban osszuk el.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Pozsgai Balázs képviselő úrnak, Magyar Szocialista Párt.

 

POZSGAI BALÁZS (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon röviden reagálnék Répássy úr felvetésére. Azzal kezdeném, hogy azt hiszem, kiderült a tévénézők előtt - most már csak a rádióhallgatók előtt -, hogy a politika egy valóban igen nagy úri huncutság, mert valójában azt játsszuk, amikor összemosunk állami és önkormányzati tulajdonú ingatlanokat. Az is izgalmas, hogy kimondjuk, hogy maximum egy párt 30 ingatlant és maximum 5 ezer négyzetméter területen bérelhet vagy igényelhet, mintha ezzel lezárttá tettük volna azt a folyamatot, hogy a politikai struktúrában ennyien vagyunk, és a többiekre már igazán nem volna szükség.

Az úri huncutságnak van egy másik játéka is, kérem. Egy órával ezelőtt arról beszéltünk, hogy számunkra milyen fontos a vidék.

 

 

(16.00)

 

 

Magyarországnak van 3173 önkormányzata. Ha ebből levonjuk a 218 várost, akkor láthatjuk: az élet csak arról szól, hogy páran próbálunk játszani a számokkal, nem az igazság felé elmenni, és nem pedig azt csinálni, hogy demokratikus módon - mert ezzel mindenki egyetért - működtetni ezeket a rendszereket.

Még egy dolog a négyzetméterekről: sokfajta kimutatás van, de ha egyszer becsületesen levenné mindenki a maga irodahelyiségét azokról a helyiségekről, amelyek nem a mindennapi életre szolgálnak, hanem a nagyobb társas összejövetelekre, láthatnák önök is - ahogy látjuk mi is -, hogy gyakorlatilag semmiféle különbség nincs.

Fogjunk össze, és teremtsük meg a közéleti politizálás fórumait! Ezt a görögök már kitalálták. Sajnos, azt nem tudjuk megtenni, hogy egy térre menjünk ki politizálni - pontosabban, ezt nem szívesen tesszük -, ezért inkább szeretünk bemenni fedett helyek alá. Ha ezt meg tudnánk teremteni, akkor lehet, hogy a maradék négyzetmétereinken valóban tisztességesebben és becsületesebben tudnánk játszani.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Megadom a szót Csiha Judit képviselő asszonynak, Magyar Szocialista Párt.

DR. CSIHA JUDIT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Répássy képviselőtársam és Fenyvessy Zoltán képviselőtársam felszólalására szeretnék reagálni. Répássy úr azt nem érti, hogy miért nem értjük azt a nagyon egyszerű szándékot, hogy 5000 négyzetmétert kap minden párt, amely a parlamentben van, és ezt használhatja ingyen - és itt a dolog be van fejezve -, legfeljebb azon vitatkozhatnánk, hogy ez az 5000 ne 5000 legyen, hanem 7500 vagy 6000 vagy akármennyi.

Nos, azt nem értem, hogy Répássy úr és a hozzá hasonlóan gondolkodók miért nem értik azt az apróságot, amiről Géczi József már szólt néhány szóban, hogy az állami tulajdonú ingatlan 1989-90-ben egységes állami tulajdonként került szétosztásra a pártok között, ingyenes használatra, nulla forintos bérleti díjtétel ellenében és különféle jogcímeken. Sőt, jó néhány állami ingatlant a használó pártok - anélkül, hogy egyike-másika beköltözött volna - értékesítették, és az árával nem számoltak el a köznek, a költségvetésnek. Ezért javasoljuk mi azt, hogy tessék ezekhez a gyökerekhez, alapokhoz visszanyúlva megcsinálni a leltárt, és utána valóban beszélhetünk arról, hogy minden párt egyformán kapjon, arányosan kapjon és hány négyzetmétert kapjon.

 

 

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

 

 

Fenyvessy képviselőtársam pedig azt a választ adta a 7-es indítványra, hogy nem tudja támogatni, mert diszkriminatív. Szeretném a javaslat első fél mondatát felolvasni. Az (1) bekezdés szerinti mérték pártonként 45 darab, összesen 7500 négyzetméter ingatlant ír. Ez azt jelenti, hogy minden párt azonosan, ugyanannyi négyzetmétert kapna a mi javaslatunk szerint. Úgyhogy ebben azt nem értem, hogy képviselőtársam ezt miért nem tudná támogatni. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Babák Mihály képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni Géczi József képviselőtársamnak a magyarázatot arra vonatkozóan, hogy hogyan volt '89-90-ben. Úgy gondolom, hogy ez volt, és ezen változtatni kell.

Mi volt valójában, kedves képviselőtársam? Az volt, hogy egyes pártok kaptak állami tulajdont - törvény rendelte melléjük -, a többiek pedig helyben - mert a helyi ügyekről beszélek - mentek kuncsorogni az önkormányzathoz, hogy kapjanak valami ingatlant.

Úgy gondolom, kedves Göndör képviselő úr, hogy nem kívánunk mi senkit sem lehetetlenné tenni, hiszen ez puszta nem igaz vád - mondhatnám másként is. Arról van szó, hogy ebben az ügyben is rendet kell tenni, és úgy gondolom, hogy ebben konszenzust kell találnunk. Persze, aki nagyobb székben vagy nagyobb ingatlanban ül, annak ez sérelmes.

Úgy gondolom, hogy a Tóth Károly úr által elmondottakat meg kell vétóznom. Nem mondta helyesen! Ha Békés megyében csak azt a kis települést nézem, azt a kisvárost, ahol dolgozom és lakom magam is - Szarvast -, a következő a helyzet. Van egy Lengyel-palota nevű ingatlan, amelynek egyik felét a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól megkapta a Magyar Szocialista Párt.

A másik felében pedig az összes többi szarvasi párt van elhelyezve, többek közt a nyugdíjasokkal és a nagycsaládosokkal, de a Fidesznek és a MIÉP-nek nyolc éve nincs helye. Ezt valószínűleg rendbe kell tenni. Nem lehet egyes pártoknak törvény által állami vagyont biztosítani, mások pedig tartsák a markukat, kuncsorogjanak, és csak civódjanak a helyi önkormányzatokkal.

Kérem, helyben úgy tudnám az ügy elrendezését elképzelni, hogy önkormányzati tulajdon az egész Lengyel-palota, és helyben gondoskodik az önkormányzat a pártok elhelyezéséről. Rendet kell ebben az ügyben tenni, és nem vádaskodni, hanem valami megoldást kell keresni, mégpedig reálisat.

Köszönöm kedvességüket, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces hozzászólásra következik Wiener György képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Rubovszky György képviselőtársam felszólalására reagálnék nagyon röviden.

Nem tekinteném vásároltnak azt az ingatlant, amelyért egy éven keresztül 1 forintot kell fizetni, vagy egy éven keresztül 10 forintot, mint például a Fidesznek egyes fővárosi kerületekben. Ezek a bérleti díjak teljes mértékben névlegesek; ahol a tényleges különbségtétel megteendő, az az ingyenesen és névleges árért bérelt, a másik oldalon pedig a tényleges piaci bérért bérelt ingatlan. Ezek különböztetendők meg egymástól, és amennyiben valóban korrekt, tisztességes rendezést kívánunk, akkor az állami és az önkormányzati ingatlanokat együttesen kell számba venni, és valamennyi párt számára azonos feltételek mellett kell az ingyenes, illetőleg névleges bérért bérelt ingatlanokat biztosítani.

Az MSZP által beterjesztett módosító indítványok túlnyomó többsége ezt célozza. Vannak más tárgyú módosító indítványaink is, amelyek bizonyos jogi fogalmak pontos használatát, illetőleg konkrét jogi konstrukciók alkalmazását indítványozzák. Tehát abban az esetben érnénk el azt a célt, amit a kormánypártok hivatalosan meghirdetnek, ha a Szocialista Párt által beterjesztett módosító indítványokat elfogadnák. Ellenkező esetben az a helyzet állna elő, hogy például a saját számításaim szerint - amelyek lehet hogy nem tökéletesek, de azért valósághoz valamelyest nyilván közel állnak - a kormánypártok által javasolt törvényjavaslat alapján a szocialistáknak az egész országban összesen 89, a Fidesznek 128, a Független Kisgazdapártnak 138, az MDF-nek 135 ingatlana lenne. Egy ilyen elosztás semmiképpen nem felel meg azoknak az elveknek, amelyeket a két törvényjavaslat indoklása (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) tartalmaz.

Köszönöm a figyelmet.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időtartamban Hegyi Gyula képviselő urat illeti a szó, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

Képviselő úr!

 

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Egy új körrel szeretném kibővíteni ezt a beszélgetést, és ezt többek között Fenyvessy Zoltán képviselőtársamnak is figyelmébe ajánlanám. A múlt héten az ügyrendi bizottság ülésén jelen lévő összes fideszes képviselő amellett szavazott, hogy a kétfős frakció - Szabó Attila és Cseh Sándor urak frakciója - önálló frakcióként kerüljön bejegyzésre a parlamentben, a parlament hetedik frakciójaként.

Ebből a logikából előbb-utóbb nyilván az is következik, hogy ilyen mondvacsinált pártok is ugyanolyan ingatlanért jelentkezhetnének, mint azok a pártok, amelyek 33 százalékot kaptak, mint az MSZP, vagy 5,5 százalékot, mint a MIÉP.

Ezért valóban megkérdezném önt, Fenyvessy Zoltán képviselő úr: ön helyesnek tartaná, ha a MIÉP-ből kizárt két képviselő alakít egy frakciót, akkor ugyanolyan ingatlanmennyiségben részesüljön, mint, mondjuk, a Magyar Igazság és Élet Pártja frakciója? Nem! Szerintem a logikus válasz az, hogy valamilyen módon a valóságos választási eredményeket is követnie kell az ingatlanjuttatásnak. (Dr. Répássy Róbert: El sem olvastad!)

Figyelmeztetnék arra, hogy természetesen lehet, hogy a kétfős frakció azért, mert, hála istennek, a kisgazda és a szocialista képviselők többen voltak jelen, mint az ott jelen lévő fideszes képviselők, nem került elfogadásra, de sajnos semmilyen garanciánk nincs arra, hogy nem fognak következő mondvacsinált frakciók alakulni ebben a parlamentben, különösen akkor, ha a legnagyobb kormánypárt álláspontja ebben a kérdésben legalábbis tisztázatlan; vagy legutóbb olyan volt, amellyel magam abszolút nem tudok egyetérteni.

Azonkívül pedig az állami és az önkormányzati tulajdon között olyan éles különbséget tenni, amelyet a törvényjavaslat előterjesztői tettek és amelyeket a vitában többen tettek, szerintem teljesen képtelenség. A nemzetközi politikai irodalomban a kormányzatnak mindig két része van: a központi kormányzat és az önkormányzatok, a local government. Ilyen értelemben tehát bizonyos, hogy ezeket egyféleképpen kell kezelni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időtartamban Kiss Péter képviselő urat illeti a szó, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

Képviselő úr!

 

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Rubovszky képviselő úr kérdezte, hogy mi a közös az állami és az önkormányzati pártingatlanokban.

Nos, ha a politikusok felelősségéről van szó, akkor azt gondolom, az a közös, hogy mindkettő juttatás a pártok számára az állampolgárok pénzéből.

 

 

(16.10)

 

És ha önöket a dolog jogalapja, története, valóságos számai nem is győzik meg, akkor legalább ebből induljanak ki. Az az ingatlan, az a 700-800 ingyenesen használt, vagy egy-tíz forintért használt pártingatlan, amelyet a kormánypártok használnak az önkormányzatoktól, ugyanúgy az állampolgárok pénzéből van, mint az a több tucat, amelyet mi a Kincstártól kapunk, csakhogy más elosztásban. Mások szerencséltetnek abban, hogy a Fidesznek fizethetnek támogatást azért, mert egy össze nem számolt körben jelentős ingyenes, egy-tíz forintos pártingatlannal rendelkeznek az önkormányzatok részéről. Ilyen értelemben tehát megvan a javaslatunknak, azt hiszem, a napi politikai oka is.

Nem kérjük azt, hogy a törvényben itt már ítélkezzünk önök felett, nem kérjük. Azt kérjük, hogy az állampolgárok érdekében, annak érdekében, hogy egy igazságos és áttekinthető közteherviselés legyen ezen a területen is, az összeszámolásához legyenek hajlandók. Ne úgy, hogy a megbízottjuk, a Kincstár hamis adatokat ad közre, és nem számolja össze az önkormányzati kört, hanem úgy, hogy a mindannyiunk számára harmadik fórumként működő Számvevőszék végezze el ezt a feladatot.

Miért javaslom a Számvevőszéket? Még egyszer, még egy okot rá: azért, mert amikor a Számvevőszék például ez évben ellenőrizte a Szocialista Párt működését, a levelében, ezt készséggel bemutatom önöknek, azt javasolta, ne foglalkozzunk az önkormányzati ingatlanokkal, hiszen ezek körét úgyis be kell vonni a parlamenti tárgyalás sorába, ha igazságos rendezést kíván a parlament. Nos, kérem, itt a fórum, itt a javaslatunk, bánjanak ezzel a javaslattal mértékadó és méltó módon.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak kétperces időtartamban megadom a szót Géczi József Alajos képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Nagyon sajnálom, hogy Rubovszky képviselőtársam a többpártrendszer eme sarkalatos kérdéseinél nem bírta már kivárni, hogy újabb reagálással tiszteljem meg.

Erről a hasonlatról, a hat testvérről nekem az jutott eszembe, vegyük azt, mind a hat testvérnek van tehene, de az egyik testvérnek szürke marhája van, mondjuk, tíz darab, a többi öt testvérnek pedig magyar tarkája van, és ha csak a szürke marhákat számoljuk össze, hogy újraosszuk a vagyont, akkor ki fog derülni, hogy milyen igazságtalan, mert nincs a többi testvérnek szürke marhája. Ráadásul, ha hozzávesszük, mint ahogy itt beszéltünk róla: 11 évvel ezelőtt mindegyik szürke marha volt ez az ingóság, mert a kommunizmusban, mint mondtam, az állami tulajdon és az önkormányzati tulajdon közötti nemes kettősség nem létezett, hanem abból a bizonyos rendszerváltásból következett; szívesen elmagyarázom újra, tehát a Szocialista Párt jogutódsága is ebből a balhéból keletkezett, ami persze nem történt volna meg akkor, ha polgárháborús keretekben bukik meg a kommunizmus, és ezek a házak elégnek, és akkor nem volna rajtuk mit osztozkodni, de szerencsére nem polgárháború történt Magyarországon, hanem békés átmenet.

És még egy szempontra szeretném felhívni a figyelmet: remélem, a több mint kormányváltás programja nem azt tartalmazza, hogy a többpártrendszer felszámolása, tehát, mondjuk úgy, a polgári pártoknak nem tetsző pártokat ellehetetlenítjük és elvesszük az ő házukat, és ha valaki azt feltételezi, hogy akinek háza nincs, akkor esetleg a következő lépcső, hogy választópolgára sincs... - mert emögött mi ezt a diszkriminációt és azt sejtjük, hogy végül is önök hajléktalan párttá kívánják változtatni a Szocialista Pártot. Én remélem, hogy nem lesz önöknek arra lehetősége, hogy a választások lehetőségétől és a választópolgárok véleményétől is megfosszák ezt a politikai struktúrát. Tehát én remélem (Az elnök jelzi az idő leteltét.), hogy egy rossz kaland ez a törvény, és én remélem, még egyszer, én bízom abban, hogy a módosító javaslataink megértő fülekre találnak és az új törvény olyan lesz, hogy mind a két szempontot...

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): ...az önkormányzati tulajdonú pártokat is egybefoglalja. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Fenyvessy Zoltán képviselő úrnak, a MIÉP képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm. Csak szeretném Hegyi Gyula aggodalmát eloszlatni, mert ő feltette azt a költői kérdést, hogy mi lenne akkor, ha bizonyos kétfős frakció, amely nem alakult meg végül, de ha megalakult volna, ők is igényelhetnék ezeket az ingatlanokat. Nem igényelhetik a törvény alapján, az első mondatát hadd olvassam fel ennek a törvénytervezetnek; ha Hegyi Gyula elolvasta volna alaposan, akkor ez nem merült volna fel. Azt mondja az 1. § (1) bekezdésének első mondata: "az állam az országgyűlési képviselők általános választásán országos listát állító és az Országgyűlésben képviselőcsoport alakítására jogosultságot szerző párt részére ingyenes használatot biztosít" s a többi.

Tehát nem azt mondja, hogy vagy az országos listát állító, vagy a parlamentben képviselőcsoportot alakító párt részére, hanem a kettős feltételnek együtt kell fennállni ahhoz, hogy ezek a pártok ingatlanhoz jussanak, és amelyik párt ebből csak az egyik feltételt teljesíti, például országos listát állít, de nem jut be a parlamentbe, akkor ez a mennyiségű ingatlan nem illeti meg, és ugyanígy nem illeti meg akkor sem, ha a parlamentben ugyan frakciót alakít, de nem indult a választáson olyan módon, hogy országos listát tudott volna állítani. Egy feltétel tehát kevés ehhez. Én úgy gondolom, Hegyi Gyula talán megnyugszik, hogy nem fog az ingatlanosztás miatt az MSZP 70 pártra szakadni gyorsan, csak hogy így sokszorozza majd meg a féltve őrzött ingatlanait. Köszönöm. (Szórványos taps a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Tóth András képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, kétperces időtartamban.

 

TÓTH ANDRÁS (MSZP, országos lista): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Babák Mihály úr felvetett egy új elemet, hogy az önkormányzatoknak kellene adni az ingatlanokat, és helyileg az önkormányzatok oldják meg a pártok elhelyezését.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha az ön pártja ezt terjesztette volna be az Országgyűlés elé, akkor ezt tudnánk támogatni, és ez meg is oldaná a kérdést. Ehhez annak kellett volna teljesülnie, hogy valóban a Fidesz a megoldást keresse és ne a konfrontációt, illetve amiről itt az előttem szólók már részletesebben beszéltek. Tehát az előterjesztés, a beterjesztett törvényjavaslat visszavonását javaslom, és azon az úton kellene elindulni, amelyet Babák képviselő úr javasolt.

A történethez azért annyit szeretnék hozzáfűzni, mert elhangzott itt az is, hogy a többi párt hátrányosabb helyzetben van az egyes településeken, mint a Szocialista Párt: a tatai példát szeretném megemlíteni, ahol 1989-ben lehetőség volt arra, hogy az MSZMP irodaházában azonos minőségű, azonos négyzetméterű irodát kapjanak az új pártok. Akkor, 1989-ben a helyi pártok úgy döntöttek, hogy nincs jó szaga ennek az épületnek, magyarul: büdös volt, és nem fogadták el ezeket az irodákat. Ma már nem lenne az nyilvánvaló, és szeretnék újraosztani az irodákat. És ha csak ez lenne az egyetlen mód, amivel nehezíteni kívánja a jelenlegi kormányzat az ellenzéki pártok működését, akkor talán nem is kellett volna szót kérni. Van ma Magyarországon olyan fideszes polgármester (Az elnök jelzi az idő leteltét.), aki 11 évvel a rendszerváltás után a majálisért helypénzt kért a Szocialista Párttól.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik Rubovszky György képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából, kétperces időtartamban. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. RUBOVSZKY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Hála a nemdohányzótörvény végrehajtásának, abban a helyzetben van egy képviselő, hogy amikor kimegy cigarettázni, a teremben elhangzottakat hallhatja, így hallottam Wiener képviselő úrnak és Géczi képviselő úrnak az én felszólalásommal kapcsolatos megjegyzéseit is, és ezekre szeretnék reagálni.

Elsősorban Géczi József Alajos képviselő úrnak mondanám azt, hogy ez egy rettenetes dolog, hogy a Fidesz a Szocialista Pártot hajléktalanná kívánja tenni. Itt a nagy nyilvánosság előtt azért hangsúlyozzuk ki, hogy ez a hajléktalanság arról szól, hogy a Szocialista Párt jelen pillanatban 200-nál több ingatlant használ, és csak az egyensúlyra szeretne... (Közbeszólások az MSZP soraiban: Ez nem igaz! Ez is egy hazugság!) Elnézést kérek, egy pillanat türelmet!

ELNÖK: Kérem a képviselőtársaimat, hogy türelemmel hallgassák végig a képviselő urat, lesz önöknek is módjuk reagálni. (Közbeszólás az MSZP soraiban: Mi türelmesek vagyunk!) Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. RUBOVSZKY GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm szépen. Lehet, hogy a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kimutatása pontatlan. (Közbeszólás az MSZP soraiban: Így van!) Én ezt elfogadom. A törvény arra ad lehetőséget valamennyi parlamenti pártnak, hogy 30 darab ingatlant kérjen, és azt a 30 darab ingatlant használja; attól még, hogy a 30 felett 200-at, 15-öt vagy egyet sem kell visszaadni, egy egyensúly fog előállni.

 

 

(16.20)

 

De itt nem arról van szól, hogy a Szocialista Párttól, mert ellenzékben van, elvesszük az ingatlanait és hajléktalanná tesszük, hanem arról van szó, hogy egy kirívó többlethasználatból szeretnénk egy igazságos elosztást tenni. Tehát a törvény mindenféleképpen az igazságosság felé mozdul el, és itt - úgy érzem - ez az egész időhúzás az önkormányzattal meg mindennel egy mélységesen igazságtalan - és hála istennek, az alkotmányban megfogalmazottakkal is ellentétes - állapotot szeretne felszámolni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz és az FKGP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Kiss Péter képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, kétperces időtartamban. (Megszólal egy mobiltelefon-készülék.) Kérném a mobiltelefonokat kikapcsolni az ülésteremben, mert zavarja a hozzászólókat! Öné a szó, képviselő úr.

 

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tulajdonképpen önnek akkor, ha a pártoknak csak a Kincstártól származó ingatlana lenne, igaza volna, hiszen ha mindenkinek 30 kincstári ingatlana volna, az egy esélyegyenlőséget jelentene. De éppen az előbb mondtuk el, hogy az önkormányzatoktól több száz ilyen ingatlannal rendelkeznek a kormánypártok, míg mi alig néhánnyal. Ez a helyzet úgy alakult ki, hogy ott, amelyik városban kincstári ingatlanú pártszékháza vagy pártháza volt az MSZP-nek, és később létrejöttek pártok, és a Kincstárnak már nem volt több ilyen ingatlana, ott természetesen az önkormányzatoktól kaptak. Ez a folyamat vezetett el az arányossághoz. Éppen ez a folyamat garantálta azt, hogy mindenkinek ugyanannyi van a birtokban, csakhogy míg önök azt, amit az önkormányzatoktól kaptak ingyen, nem számolják össze, addig készek összeszámolni azt, amivel mi rendelkezünk, amit a Kincstártól kaptunk. Ez az oka annak a problémának, amit ön is említ.

Ilyen értelemben tehát, azt gondolom, egy korrekt összeszámolás lenne az alapja az esélyegyenlőségnek. Ha erre önök készek, akkor elhisszük és elfogadjuk, hogy egy korrekt rendezést kívánnak; ha nem készek, akkor nincs másról szó, mint hogy azt a több száz, mintegy 7-800, önkormányzatoktól kapott ingyenes ingatlant meg akarják tartani, és eközben tőlünk el akarják venni a Kincstár által biztosított ingatlanokat. Ez nem esélyegyenlőségre vezetne, ez ahhoz vezetne, hogy önök a továbbiakban is több száz, önkormányzatok által biztosított ingyenes ingatlant használnak, plusz még kapnának 30 kincstárit is, nekünk pedig összesen 30 kincstári volna és néhány tucat önkormányzati. Ez az a helyzet, amely ellen tiltakozunk. Ez az a helyzet, amely nem korrekt. Ez az a helyzet, amely az állampolgárok oldaláról sem korrekt helyzet.

Kiindulópontként azt is kifogásoljuk, hogy az a szám, amit a kincstári ingatlanok körére említettek, nagyságrendileg nem felel meg a valóságnak, olyan mértékben torzít, hogy ez már az MSZP lejáratására alkalmas. (Az elnök csenget.) Ennek a korrekcióját is kérjük. És javasoltam egy levélben azt is, hogy ennek természetesen ugyanazt a nyilvánosságát állítsa helyre Stumpf miniszter úr, mint ahogy a valótlan számokról is nyilatkozott a Fidesz.

Köszönöm. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Bauer Tamás képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából, kétperces időtartamban. Öné a szó.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Én csak magyarázni szeretném Géczi képviselő úr szavait, ezt a "hajléktalanná tétel"-ét. Azt hiszem, tetszik, nem tetszik, igaza van. Hiszen Rubovszky képviselő úr pontosan tudja, hogy a Szocialista Párt szervezeteinek hajlékai nagyrészt ezek a kincstári ingatlanok és egy kisebb részt önkormányzati ingatlanok, és tudtommal van néhány saját tulajdonú is. Az SZDSZ, a Fidesz, a Kisgazdapárt, az MDF hajlékai nagyon nagy többségben önkormányzati ingatlanok. Ha a Szocialista Párt több mint 200 kincstári tulajdonú ingatlanából csak 30 maradhat, akkor a Szocialista Párt szervezetei, tetszik, nem tetszik, hajléktalanná válnak. Erről szól az önök törvényjavaslata. Hogy ez most helyes, nem helyes, hogyan ítéljük meg, ha módom lesz, akkor majd később fogok erről beszélni, most csak Géczi képviselő úr szavait kívántam Rubovszky képviselő úrnak elmagyarázni, hogy értse, miről is van.

Ennek a rendezésnek a következtében a Fidesz és az MKDSZ és a többiek szervezetei nem válnak hajléktalanná, mert tőlük nem elvesznek, hanem ők pluszt kapnak. Erről szól ez a törvényjavaslat.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak két percben kért hozzászólási lehetőséget Juhászné Lévai Katalin képviselő asszony, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő asszony!

 

DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Azt gondolom, hogy nagyon megfontoltan konszenzusra kellene törekedni akkor, amikor a pártok ingatlanhelyzetéről beszélünk, hiszen azt gondolom, hogy az állampolgárok fülében - látják, hallják - nem jól cseng az, amikor ezen a helyzeten ilyen értelemben túl sokat vitatkozunk. A konszenzusra törekvésnek, azt gondolom, elsősorban a kormánypártok részéről kellene meglennie. És lehet-e valós vagy valóságon alapuló törvényt hozni akkor, amikor a kiindulási alap hamis? - ez a kérdésem.

Hajdú-Bihar megyét tekintve tíz év óta nem jutottunk el addig, hogy a Szocialista Párt által használt ingatlanoknál egy valós helyzetet teremtsünk, a kincstári vagyonkezelő ugyanis még ma is kilenc ingatlant tulajdonít a Hajdú-Bihar megyei MSZP-nek, miután csak háromban működünk, és az összes többi hat már régen rendőrségi és egyéb közcélokat szolgál az adott településen. Azt gondolom, ezek mutatják konkrétan, hogy egyébként milyen valós tényekből indul ki a törvény.

Szeretném még egy dologra felhívni a figyelmet: ahol virtuális pártok vannak, ott valószínűleg nem is igénylik igazán az önkormányzati és egyéb tulajdonokat sem. Ugyanakkor, amit Bauer Tamás mondott az előbb, nagyon nagy gondot okoz számunkra az, hogy abban a pillanatban, amikor állami eszközökkel törvényt hozunk arról, hogy a Szocialista Párt ingatlanjait elvegyük, ugyanakkor pedig kiszolgáltatottá tesszük... - az adott önkormányzat hatalomban lévőinek azt, hogy adnak-e ingatlant vagy sem. Debrecenben nagyon viccesen hangzott el a Szocialista Párt megyei székházával kapcsolatosan, hogy a kosárlabdacsapat működtetését egyébként meg lehetne oldani a Szocialista Párt önkormányzati tulajdonú székházának eladásából. (Az elnök csenget.) Azt gondolom, hogy ezt a helyzetet kellene megszüntetni a demokrácia érdekében.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak két percben kért hozzászólási lehetőséget Babák Mihály képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

BABÁK MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Úgy gondolom, Kiss Péter képviselőtársam nem igazán a dolog lényegénél jár, amikor azt mondja, mert így értettem szavait, hogy a kincstári vagyon, amelyet törvény biztosított a pártoknak, helyesebben: akkor az MSZP-nek, az egyenrangú az önkormányzati szívességi használattal. Úgy gondolom, hogy teljesen nem egy dologról beszélünk. Elmondtam azt a példát, hogy van Szarvason egy Lengyel-palota, amelynek felét a Magyar Szocialista Párt használja, bérbe adja különböző tevékenységekre, és a másik felét az összes többi helyi párt, a Fidesz és a MIÉP kivételével, sőt helyi civil szervezetek használják. Hol van itt az igazságosság? Hol van itt a realitás? Önök arról beszélnek, hogy ingatlannélkülivé akarjuk tenni a szocialistákat. Szó nincs erről! A Számvevőszék is megállapította, hogy ezt rendezni kell, mert aránytalanságok vannak az ingatlanoknál.

Nem tudom, hogy mire gondolnak, mert itt tényleg reálisan kellene értékelni. Teljesen mindegy, hogy most jó-e a statisztikája a Kincstárnak vagy nem jó, és mennyit használnak az önkormányzatok és mennyit nem használnak; egy a lényeg, hogy lényegesen több ingatlannal rendelkeznek a szocialisták, mégpedig olyan ingatlanhasználattal, amelynek különböző jogosítványai vannak. (Kiss Péter: Nem igaz!) Dehogyisnem! Akkor miért tudja, és bele sem szólhat a helyi társadalom abba, hogy mire használja a Szocialista Párt az ingatlanát. Nem szólhat bele, mert bérbe adja. A másik oldalon pedig, mint mondtam, a többinek már a fele sem marad.

Úgy gondolom, az sem helyénvaló, amit Lévai képviselő asszony mondott, hogy ki akarjuk semmizni a pártokat, és virtuális pártokról van szó, és az önkormányzatoknál ez nem megoldható. Úgy gondolom, hogy helyben igazán demokratikusan meg lehet oldani, a helyi társadalomban, ezeket a problémákat. Én bízom a helyi társadalomban, hogy ezt mindenkor elrendezi.

Köszönöm szépen a szót. (Vincze László tapsol.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Két percben megadom a szót Géczi József Alajos képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A felettünk való az imént már mennydörgéssel jelezte, hogy ezt a méltatlan vitát más mederbe kellene terelni, és remélem, hogy az államtitkár úrnál megszólaló mobiltelefon is ugyanonnan jött, és esetleg arra ösztönzi az égi sugallat a kormányt, hogy ezt a törvényjavaslatot vagy vonja vissza, vagy a Wiener György képviselőtársammal közös beadott indítványok mentén a magyar politikai pártok és parlamenti pártok által használt összes ingatlanra hozzunk törvényes megoldást.

 

(16.30)

 

Répássy Róbert képviselőtársamnak mondottam, aki szívesen emlegeti a törvényességet; itt az az egyetlenegy kis probléma van, hogy Magyarországon törvényes rendszerváltás történt, alkotmányos rendszerváltás. Ugyanis korábban az volt az alkotmányban - amennyiben a kommunista alkotmányt annak lehet nevezni -, hogy érvényesül az állampárt vezető szerepe. Ez most már megszűnt, és ezt nem tekintjük törvénytelennek, de ugyanakkor az a helyzet, hogy a többpártrendszer törvényes rendezése nem ment végig, mindmáig - erről az elmúlt vitán sokat beszéltünk - nem történt meg a többpártrendszer infrastruktúrájának, a pártok ingatlanhasználatának törvényes, alkotmányos rendezése. Ez nem azt jelenti, hogy a mostani állapot törvényellenes, csak nincs rá rendes törvényes szabályozás. Hogy az egyharmadára vagy egynegyedére, egyötödére hozunk törvényt, és a négyötödére meg nem hoznunk törvényt, az törvényellenes vagy áltörvényes szabályozásnak minősül.

Én is nagyon köszönöm Bauer Tamás képviselőtársam szavait, mert éppen azt is akartam mondani, hogy lesznek olyan városok, ahol a Szocialista Párt hajléktalan lesz, mert a többiek ott ülnek az önkormányzati tulajdonú ingatlanban, míg a szocialistáknak ilyen nem lesz, és akkor esetleg majd elindulnak szerencsét próbálni, hogy ők is szerezzenek ilyen ingatlant.

Egyetlenegy mondatot mondanék még; két pártnak vannak vidéki szervezetei: a kisgazdáknak - a kisvárosokban, falvakban nagyon sok van, valamikor az MDF-nek is voltak - és a szocialistáknak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Az, hogy csak néhány nagyvárosra keresünk megoldást, azokat a pártokat sújtja, amelyek vidéken nagyobb gyökerekkel rendelkeznek.

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Pozsgai Balázs képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, ugyancsak kétperces időtartamban. Öné a szó.

 

POZSGAI BALÁZS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Nagyon röviden néhány gondolatban Babák képviselő úr hozzászólására kívánnék reagálni, és nem untatni a jelenlévőket a statisztikával. Ha Győr-Moson-Sopron megyéről elmondhatom, ott a pártok közül a Szocialista Párt négy állami tulajdonú ingatlannal rendelkezik, mellette két önkormányzatival, míg az összes többi párt tizenöt önkormányzati tulajdonú ingatlannal rendelkezik. Egy lóg ki ebből az egész sorból, egy győri városi pártingatlan, amely 400 négyzetméteres, mert van neki egy 30 négyzetméteres irodája, ami ketté van választva, van neki egy viszonylag hosszú folyosója, meg egy olyan előadóterme, ahova valójában befér százötven ember. Már jeleztem, ennek épp az a jelentősége, hogy ott lehet fórumokat tartani.

A másik: a képviselő úr is jól tudja, hogy a párttörvény a bérbeadást tiltja, ilyen jellegű tevékenységet az Állami Számvevőszék Szocialista Párttal szembeni vizsgálati anyagában tudomásom szerint nem tapasztaltak. Az, amit önök látnak, a pártnak az a tevékenysége, hogy nyílt a társadalmi szervezetek felé, nyílt a civil szféra felé, és részükre odaadja ezeket az intézményi lehetőségeket. Ezt nem hibának tartom, hanem előnynek és érdemének tartom.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Szabados Tamás képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Csendes derűvel figyelem itt ezt a vitát, és főleg azt, hogy egyes fideszes képviselőtársaim bájos módon tudatlannak tettetik magukat, és nem tesznek különbséget állami és önkormányzati tulajdon között. Látom, hogy önök döntöttek, el fogják venni.

Ettől kezdve például Sárbogárdon, ahol én lakom, a következő lesz a helyzet: minden pártnak lesz irodája, az MSZP-nek nem lesz irodája. Azt is tudják - mert megjelentették a helyi sajtóban -, hogy ezek a pártok, a többi helyi párt minimális egyforintos bérleti díjért birtokol irodát, nekünk pedig, akik eddig állami tulajdonban voltunk - egyébként egy 60 négyzetméteres irodában -, nem lesz irodánk.

Hogy azért ezt mennyire nem ilyen doktriner módon kell felfogni, kedves képviselőtársaim - Géczi Józsefhez kapcsolódnék -, a rendszerváltozás hajnalán, amikor mi reformköröztünk, ebből a reformkörből alakult meg Sárbogárdon az MDF is, ebből a Fidesz is, ebből a Kisgazdapárt is, ebben a mi kis irodánkban gyakran összejöttek ezek a pártok. Felajánlottuk valamennyi pártnak, hogy ülésezzetek ebben a helyiségben, és ameddig működtek ezek a szervezetek - például a Fidesz -, el is jöttek közénk. Miután a Fidesz aztán 1993-ban ott megszűnt, természetesen nem tudtak eljönni.

Az élet nem olyan, mint amilyennek önök elképzelik, ez egy kicsinyes bosszú az önök részéről, egy kicsinyes játék az önök részéről. Higgyék el, hogy a választópolgárok, főleg vidéken, ezt észre is fogják venni, hogy önök nem elvi magaslaton állva próbálnak a pártingatlanokban rendet vágni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hanem nagyon is önös pártérdekből.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ismételten kétperces hozzászólásra kért lehetőséget Kiss Péter képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Azt gondolom, hogy a vita ezen szakaszában már valóban arról kell szólni, amiről Szabados képviselő úr is szólt, mert nyilvánvaló, hogy a Szocialista Párt sem fog megrokkanni ettől a törvénytől, és nem fog kétségbeesni attól, hogy önök ilyen eszközöket választanak, mert nem váratlan ez. Beleillik abba a sorba, amelyik sorban vitatkoznunk kellett az arányos parlamenti képviseletről, a médiatestületekről és sok mindenről; alapvető demokratikus intézményekről vallunk más felfogást, ez derül ki e kérdésben is. Ugyanis, ha nem gondolkoznának másképp, akkor úgy tennének, mint ahogy eddig az Antall-kormány idején vagy a megelőző Horn-kormány idején, amikor is ezekben a kérdésekben, az intézményrendszert érintő kérdésekben konszenzusra törekvő módon, konkrétan kétharmadossal születtek meg a döntések. Úgy születtek meg a döntések, hogy megelőzően harmadik fórum ellenőrizte a kiindulópontokat, igaz, tényeken alapultak ezek a kiindulópontok, majd pedig konszenzussal és nem erővel, nem többségi hatalommal, hanem megállapodásos módon próbáltunk a megegyezésnek törvényi végeredményt szabni.

Ezzel szemben most látható módon propagandisztikus céllal vetődik fel ez a kérdés, nem az ügy megoldása szempontjából, alapvetően erővel kívánják megoldani az ügyet, és természetesen hazug adatokból kiindulva. Igazából ez az igazi baj, ez az igazi dolog, ami bánt bennünket, ezért vitatkozunk ebben a kérdésben. Nemcsak arról van szó, hogy egy kérdést hazug módon kívánnak lezárni, hanem még a saját filozófiájukat is kívánják - amúgy elfogadhatatlan filozófiájukat - ezzel erősíteni, de megjegyzem, hogy nem tesznek mást, mint hogy ezt szemléltetik. Ennek az elfogadottságát nem fogják ilyen eszközökkel növelni. (Taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a kétperces felszólalásoknak egyelőre a végéhez értünk. Megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából; őt követi majd Bauer Tamás képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából hozzászólásra. Öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Normál hozzászólásra jelentkeztem még a vita elején. Így, hogy végighallgattam a kétpercesekben az önök álláspontját, talán megengedik nekem, hogy egy kicsit hosszabban reagáljak részben azokra, amik elhangzottak, részben pedig arra, ami a mai napirendünk tárgya, ugyanis ma a részletes vitánál járunk, tehát a módosító javaslatokról vitáznánk, ha nem tértünk volna vissza az alapokhoz.

Azon túlmenően, hogy az önök által elmondottak után magam sem tudtam, hogy nevessek vagy sírjak azokon, amik itt elhangzottak (Csige József: Nevessél!), semmiképpen sem tudok krokodilkönnyeket ejteni az önök törvény elfogadása utáni helyzetéről. Akármennyire is hiszik vagy nem hiszik, alaposan átgondoltuk, mérlegeltük, és valószínűleg a kormány is mérlegelte, amikor benyújtotta ezt a törvényjavaslatot. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Ez biztos! Ez így van! Ez igaz!) Megfelelő idő áll rendelkezésre ahhoz a törvényjavaslatban, hogy ezt a törvényt végrehajtsák. Ez a törvény körülbelül ez év őszére kerül olyan állapotba, hogy végre kell hajtani, addig az időpontig bőven lesz arra idő, hogy a Magyar Szocialista Párt az állami ingatlanjait felváltsa önkormányzati ingatlanokra, önkormányzati bérleményekre vagy máshonnan béreljen ingatlanokat, tehát bőven jut idő a törvény végrehajtására.

Nem is ez az alapvető kérdés, hanem az az alapvető kérdés, amit a patkó mindkét oldalán ülők, mind a ketten, önök is és mi is, nagyon jól tudunk.

 

(16.40)

 

Mégpedig önök is jól tudják és mi is jól tudjuk, hogy óriási különbség van az önkormányzati tulajdonban lévő bérlemények és az állami ingatlanok között. Ezt önök kiválóan tudják, kiváló jogászaik vannak.

Most térnék rá akkor a részletes vitára. Az ajánlás 5. pontjában Wiener György és Géczi József képviselő úr megfogalmazza azt a módosító indítványt, mely szerint a kincstári vagyonba visszakerülő ingatlanok után, a törvény eredeti szövege szerint, kártalanítás nélkül szűnne meg az ingatlanokkal kapcsolatos használati jog. Önök azt javasolják, hogy kártalanítás mellett szűnjön meg, tehát fizessen a magyar állam azért, hogy önöknek vissza kell adniuk az állami ingatlanokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az a pont, ahol teljesen világos, hogy az önök érvelése, miszerint egy kalap alá kell venni az önkormányzati ingatlanokat az állami ingatlanokkal, teljesen semmivé foszlik. Önök eddig is, az általános vita során is bejelentették, még akár odáig is elmennek, hogy a magyar államot be fogják perelni azért, hogy kártalanítást fizessen az elvett ingatlanokért, pontosabban az ingatlanok használati jogáért. Ez a nagy különbség, szemben az önkormányzati bérleményekkel! Kinek jutna eszébe, mondjuk, egy bérleti szerződés felbontása után az önkormányzattól kártalanítást kérni azért, mert azt a bérleményt valaha egy párt használta? (Moraj az MSZP padsoraiból. - Dr. Wiener György felmutat egy dokumentumot.) Ezzel szemben önök úgy döntöttek, hogy kártalanítást kívánnak kérni az állami ingatlanok után. Ez az óriási nagy különbség egy törvény által adott ingyenes használati jog és egy önkormányzati bérlemény között, ezért nem lehet egyenlőségjelet tenni közéjük.

Pozsgai képviselő úr az előbb azt mondta, hogy itt az önkormányzat és az állami ingatlanok összemosása zajlik: bizony-bizony, ez az önök szándéka, hogy az önkormányzati és az állami ingatlanokat vegyük egy kalap alá, számoljunk úgy, mintha azok teljesen azonos mértékűek, azonos jogi feltételekkel kapott ingatlanok lennének. A saját érvelésükből, a kártalanítás iránti igényükből derül ki, hogy micsoda különbség van egy állami ingatlan, egy törvény által biztosított ingyenes használati jog és egy sima bérleti szerződés között - hát ez a nagy különbség!

Úgyhogy, tisztelt képviselőtársaim, Wiener képviselő úr és Géczi József képviselő urak módosító indítványát a magam részéről ezért nem támogatom, és remélem, a parlament se fogja támogatni azt, hogy a Magyar Szocialista Pártot kártalanítás illesse meg azok után az elvett, ingyenes használati jogú ingatlanok után, amelyeket most vissza kell adni a törvény alapján.

Szeretném hozzátenni, Kiss Péter körülbelül másfél órával ezelőtt azzal kezdte a hozzászólását, hogy nem értik, mi a probléma, hol az aránytalanság, már csak 69 állami ingatlant használ az MSZP - mondta Kiss Péter képviselő úr. Persze azért én olvastam az erre vonatkozó újsághírt, amely azt mondta, hogy 69-et fog használni akkor, ha a nyár folyamán visszaadják azt a 70-80 ingatlant, amelyet most még használnak. Tehát a saját bevallásuk szerint is jelenleg több mint 150-160 ingatlant használnak, csak ha majd visszaadják azokat az ingatlanokat, akkor marad a 69. Értem én ezt a logikát, de azért az a 69 vagy a 150 mégsem arányítható azzal, hogy más pártoknak 12, 15 vagy 26 állam által átadott ingatlana van. (Kiss Péter közbeszólása.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Csak azt tudom önöknek mondani, próbálják mérlegelni azt, hogy egy többpártrendszerű demokráciában az állam sokféleképpen viszonyulhat a pártokhoz, de azt nem teheti meg, hogy eltérő mércével mérjen a pártok között. Ha már az állam átad a pártoknak ingatlanokat pártiroda céljára, ezt csak azonos feltételekkel teheti meg. Azt nem teheti meg az állam, hogy válogat, s az egyik pártnak 69, 150, 386 ingatlant ad, míg egy másik pártnak 12 ingatlant - ezt nem teheti meg az állam. És az önök számára akármennyire is úgy tűnik, hogy az önkormányzati bérlemények azonosak az állami ingatlanokkal, az előbb bemutattam, hogy miért nem azonosak, de ennek sok más oka is van.

Önöknek is be kell látniuk, hogy az állam által biztosított ingatlanokon kívül, ahogyan más pártoknak, máshová kell fordulniuk, az önkormányzathoz vagy akár magánszemélyhez kell fordulniuk azért, hogy ha már nem elegendő az önök számára a 30 darab állami ingatlan, akkor az afölötti igényeiket bérleti szerződések alapján elégítsék ki.

Egyébként az Állami Számvevőszék egyértelmű állásfoglalása után, mely szerint a pártok nem kaphatnak az önkormányzatoktól ingyen ingatlant, világos, hogy minden párt egyforma helyzetbe fog kerülni az önkormányzati ingatlanok területén is, mert egyik párt sem kaphat ingatlant ingyen (Keller László közbeszólása.), minden pártnak bérelnie kell ezeket az önkormányzatoktól.

Nem hiszem, hogy önök túlságosan figyelték volna, hogy más pártok hogyan szereznek önkormányzati ingatlanokat; nem hiszem, hogy mondjuk, tíz évvel ezelőtt, '90-ben vagy '91-ben nagyon aggódtak volna azért, hogy más pártok vajon kapnak-e megfelelő bérleményeket az önkormányzatoktól, így feltételezem, nem várják el tőlünk, hogy most azon aggódjunk, az önkormányzatok milyen ingatlanokat fognak önöknek adni. Természetes dolog, hogy a kis településeken nincsen annyi önkormányzati ingatlan, mint amennyi a nagy településeken van, de ez más pártokat is ugyanúgy érint. (Csige József: Itt lóg ki a lóláb!)

Ha az önkormányzatok képviselő-testületei mérlegelni fogják a hozzájuk beérkezett kérelmet egy ingatlan bérleménye esetén, nem tehetik meg az önkormányzatok, hogy eltérő mércével mérnének a pártok között; ahogy az állam sem teheti meg, hogy eltérő mércével mér: ha az önkormányzatok elutasítanák az ingatlankérelmet, vagy legalábbis nem mérnének azonos mércével más pártokhoz képest, ugyanúgy alkotmányellenesen tennék ezt.

Ígérem önöknek, hogy a magunk részéről, a politikai súlyunknak megfelelően az önkormányzatokban azt fogjuk támogatni, hogy amilyen feltételekkel eddig más pártok önkormányzati ingatlant kaptak, önök ugyanolyan feltételekkel kapjanak. (Moraj az MSZP padsoraiban.) Ha tehát előfordul az, hogy önök önkormányzati ingatlant kívánnak bérelni, akkor egyetlenegy önkormányzat sem viszonyulhat másként önökhöz, mint ahogy hozzánk, a Független Kisgazdapárthoz vagy más párthoz viszonyult. Ez teljesen természetes dolog. Ha erre eddig lett volna példa, de természetesen nem volt példa, akkor az a polgármester vagy testület is alkotmányellenesen járt volna el, amelyik ilyen döntést hozott volna.

Tehát összefoglalva: az önök által benyújtott módosító indítványok ennek a törvényjavaslatnak két alapvető területét érintik. A módosító indítványok egyik csoportja az, amelyik szeretné, ha az állami ingatlanok mellett az önkormányzati ingatlanokat is ebben a törvényben szabályoznánk, ha ebbe a törvénybe beemelnénk. Megítélésünk szerint ezt az állam nem teheti meg. Nem teheti meg, hogy az önkormányzatokra nézve törvényben mond ki olyan kötelezettségeket, hogy milyen bérleti szerződéseket fognak kötni a pártokkal. Az önök módosító javaslatai között ilyen is van, amely alapján a pártokkal kötött bérleti szerződéseket az önkormányzatok mindenféle mérlegelés nélkül, automatikusan meg kellene hogy kössék, és utána benyújtják az Állami Számvevőszékhez.

Csak azt tudom mondani, hogy a törvényjavaslatnak ez a része arra irányul, hogy az önkormányzatok egyébként szabad mérlegelését, mely szerint kinek milyen feltételekkel adnak bérleti jog alapján ingatlant, elvonná az önkormányzatoktól. Nem állítottam, hogy az önkormányzatokat ebben a tekintetben nem kell azonos elbánásra, azonos elbírálásra rászorítani. Ahogy mondtam, az önkormányzatoknak igenis kötelessége ugyanúgy viszonyulni minden párthoz, azokhoz is, amelyek eddig kaptak, és azokhoz is, amelyek ezután fordulnak hozzá.

Az önkormányzatoknál egyébként az a gyakorlat, hogy általában egy kalap alá veszik az egyéb társadalmi szervezetekkel a pártokat, tehát a legtöbb önkormányzatnál a pártokra vonatkozó rendelkezésekben - rendeleti szinten - más társadalmi szervezettel azonos elbírálást írnak elő. Ebből adódott egyébként az a szerencsétlenség, hogy az önkormányzatok társadalmi szervezeteknek és köztük pártoknak is bizony ingyen adtak oda ingatlanokat. Azért mondom, hogy szerencsétlenség, mert végül is tény, hogy az Állami Számvevőszék ebben világosan kimondta, hogy nem lehet ingyen adni pártoknak; ezek után sem nekünk, sem önöknek nem lehet az önkormányzatoktól ingyenesen bérleményt szerezni.

A módosító javaslatok másik iránya, amelyet messzemenően elutasítok és a frakciómat is erre fogom biztatni, amiről már az előbb beszéltem, hogy valamifajta kártalanítás, ellenszolgáltatás járjon azokért az ingatlanokért, amelyeket önök majd kénytelenek lesznek visszaadni.

Tisztelt Szocialista Képviselőtársaim! Nem az önök jogérzékére szeretnék apellálni, mert abban lehetnek köztünk viták, hogy egy helyzetet jogi szempontból hogyan ítélünk meg.

 

(16.50)

 

De önök komolyan gondolják, hogy a saját választóik előtt vállalható álláspont az, hogy mondjuk, beperlik a magyar államot kártalanításért? Én tudom, hogy valószínűleg nem ugyanazokba a választási körzetekbe vagy nem ugyanazokba a választói közegekbe járunk, mint ahova önök, tehát felteszem, hogy az önök fogadóóráin más választópolgárok jelennek meg, mint a mi fogadóóráinkon, de azért én nem tapasztaltam, hogy ezt olyan kitörő lelkesedéssel fogadnák a választópolgárok. Elsősorban a választópolgárok minden pártoknak adott újabb pénzbeli juttatást nagyon nehezen fogadnának el, mert ők is tudják, hogy ez közpénzekből van. Tehát azt javaslom önöknek, hogy erről mondjanak le egyszer és mindenkorra. Természetesen megtehetik, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulnak, megtehetik, hogy bírósági pereket indítanak a magyar állam ellen, én azonban az önök helyében ezt nem tenném, és a saját választóik döntése alapján nem tenném. Szondázzák meg a saját választóikat, vajon mit mondanak arról, hogy közpénzekből kellene ezeket a pártingatlanokat utólag kárpótolni önöknek!

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudom, hogy a vita meglehetősen elnyúlik, de ahhoz képest, hogy önök azt javasolták, ez a vita maradjon el, jól elvitatkozunk egymással. Azért hiszem, hogy szükség van arra, hogy a parlament folytassa le ennek a törvénynek a vitáját, mert a törvény végszavazására valószínűleg a nyári szünet előtti utolsó parlamenti napon kerülne sor; legalábbis az én részemre és minden képviselő részére megküldött várható menetrend szerint így alakulna. Ha elhalasztanánk ennek a törvényjavaslatnak a vitáját és egyetlenegy lépéssel arrébb tolnánk ezt a törvényjavaslatot, akkor legközelebb szeptemberben szavazhatna erről az Országgyűlés.

Én megértem az önök szándékát, hogy szeretnének még időt nyerni (Dr. Géczi József Alajos közbeszólása.), azonban a törvény biztosítja az önök számára, hogy a törvény kihirdetését követő, tehát nem az elfogadását, a törvény kihirdetését követő 15 napon belül lép hatályba és a hatálybalépéstől számított 90 napon belül kell végrehajtani a törvény döntéseit. Ahogyan utánaszámolunk, körülbelül szeptember, október lesz, mire ezt végre kell hajtani.

Az önök érdekében azt javaslom, hogy ne azon gondolkodjanak, hogyan lehet ezt a törvényt megakadályozni, hanem önkormányzati szinten próbáljuk meg közösen kezelni azt a kérdést, hogy önöknek utána önkormányzati ingatlanokat kell kapniuk. Lehet, hogy ez nem fog mindenütt megvalósulni, de ez nem a mi szándékunk szerint való. A mi szándékunk az, ezt szeretném leszögezni, hogy az önkormányzatoknál ugyanolyan elbánásban részesüljön az MSZP, mint ahogyan eddig a Fidesz, a Kisgazdapárt, az MDF, a Kereszténydemokrata Néppárt, más pártok részesültek ilyen elbánásban.

Még egyszer arra szeretném önöket kérni, hogy értsék meg, minden állításukkal szemben, a törvény igazságosabb elosztást, igazságos viszonyt kíván kialakítani az állam és a pártok között. Ha nem is így érzik önök, akkor is szeretném arra felhívni a figyelmüket, hogy az állam nem tehet különbséget a pártok között. Az önkormányzatok és az állam között ma már 1990 óta jó nagy különbség van, az önkormányzati tulajdon és az állami tulajdon nem mosható egybe, nem tekinthető olyannak, mintha az önkormányzatok az államnak valamiféle részét képeznék, legalábbis tulajdonjogi szempontból semmiképpen.

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Elnézést kérek, hogy hosszúra nyúlt a hozzászólásom, de bőven több időt beszéltek két percenként, mint én egyben, de talán ezt elnézik nekem. Még egyszer arra kérem önöket, hogy lássák be, ennek a törvényjavaslatnak a célja igazságos. Ha önök azt tervezik, hogy visszaadják az állami ingatlanjaikat és már csak 69-nél járnak, akkor már nem állunk olyan messze a törvény által javasolt 30-tól. (Kiss Péter: Nem mi állunk messze, hanem önök!) Kicsit tovább gondolkodjanak, hátha abból a 69-ből néhány hét múlva már csak 30 lesz, és akkor lehet, hogy már nincs is szükség a törvényre, mert visszaadják önök az ingatlanokat.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tájékoztatom képviselőtársaimat, hogy eddig hét képviselőtársam jelezte kétperces hozzászólási szándékát, ezért türelmüket kérem a felszólalás sorrendjében.

Elsőként megadom a szót Göndör István képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Répássy Képviselő Úr! Kedves Képviselő Úr! Ön nem tesz mást most sem, mint amit tett eddig, ezen 5. ajánlási pont alapján, mint hideget és meleget fúj és hangulatot kelt egyfolytában. Megpróbálom megmondani, hogy hogyan. Azonos feltételekről beszél, miközben az azonos feltételekről szó sem esik, mert az önkormányzatról nem hajlandók beszélni, az önkormányzati ingatlanokról nem hajlandók beszélni. Az, amit itt többször közbekiabálással érzékeltettünk: igen, nem voltak hajlandók tudomásul venni, hogy maga a Kincstár beismerte, hogy a nyilvántartása nem jó, tehát hogy egy valós alapról kezdünk beszélni.

Aztán a következő: azt mondta, hogy jól meggondolták. Igen, ehhez én tapsolni is tudnék - önök jól meggondolták. Önök próbálnák a Szocialista Pártot az ellehetetlenülés irányába nyomni, ingatlantól megfosztani, a működési feltételtől megfosztani, és közben az önök által elég sokat ütött önkormányzatokon is ütnek még egyet, mert kísérletet sem tesznek arra, hogy számba vegyék, van-e lehetősége az önkormányzatnak arra, hogy adjon ingatlant helyette akár bérleti díj fejében is azoknak a pártoknak, akik most kimennének ezekből az ingatlanokból.

A kártalanítás kérdése. Ön, mint jogot végzett, tudja, hogy a kártalanítás nemcsak pénzről szól, ezt lehet természetben is. És nem véletlenül, módszeresen kerüli meg kedves képviselőtársam azt, hogy ingatlanért egy másik ingatlant. Ahogy sokszor elmondtam, bizony nagyon sok esetben cserélnénk azokkal az önkormányzati ingatlanokkal, ahol eddig nem fizettek bérleti díjat.

És azt mondja, hogy aggódtunk? Igen, nemcsak aggódtunk, olyan feltételeket teremtettünk, hogy a belvárosban hasonló feltételekkel kapjanak irodákat a pártok, mint mindenki, és nem volt diszkrimináció. Most pedig az jön, hogy valakinek el kell hagyni az irodáját, és valahol, majd talán... - és itt hadd fejezzem be!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak két percben megadom a szót Toller László képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. TOLLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! Hónapok óta hallgatom nagy tisztelettel Répássy Róbert alkotmányos tévelygéseit és a bérleti viszonnyal kapcsolatos tudatos ferdítéseit.

Az első mindenképpen az, hogy az állam és az önkormányzatok viszonyát rosszul fogalmazta meg, legalábbis nem az alkotmánynak megfelelően, a tulajdon tekintetében meg különösen.

A második tétel pedig az, hogy elfeledkezik arról, hogy a Fidesztől kezdve az összes keresztény-konzervatív párt 1990 óta ingyen lakik Magyarországon az önkormányzatok ingatlanaiban, és ha most csak a polgári jog szabályai szerint a pécsi Fidesz-szervezetnek benyújtanám épp a számlát, amit köteles lenne már régóta fizetni (Dr. Répássy Róbert: Ez a különbség!) - nem most, nem az ÁSZ-vizsgálattól, hanem korábban, hisz mindenki tudta, hogy az ingyenes használat párttámogatás, de volt legalább egy helyi konszenzus, amit most önök voltak olyan kedvesek felrúgni -, ha azt a számlát benyújtanánk, akkor éppen 10 millió forinttal tartozna most a Fidesz a pécsi önkormányzatnak. És mondhatnám azt, hogy a szegény emberek zsebéből és a segélyalapból kilopta a Fidesz a 10 millió forintot, mert nem fizetett eddig bérleti díjat. Vagy a három és fél darab KDNP-tag, aki éppen Pécsett van, teljesen ingyen egy 131 négyzetméteres kincstári ingatlanban lett elhelyezve, senki nem beszél róla - ugyanakkor befogadtak még három-négy szatellit szervezetet.

Önök, képviselő úr, összekeverik a szezont a fazonnal, nyilvánvalóan a volt székházügyüket próbálják egy újabb székházüggyel elhomályosítani. Az embereket - hozzáteszem, ön nagyot téved - alapvetően nem érdekli ez a történet. Az érdekli, hogy béke és normális viszony legyen a pártok között, amit önök nem hajlandók tudomásul venni. Jobb lenne, ha ez irányba gondolkodnának!

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Wiener György képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából, ugyancsak két percben. Öné a szó, képviselő úr.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársaim! Felhívnám a figyelmét Répássy Róbert képviselőtársamnak a 4. számú módosító indítványra. Ezt szintén Géczi József képviselőtársammal együtt nyújtottam be. Ez a módosító indítvány kiterjeszti a törvényjavaslat hatályát az önkormányzati tulajdonban levő ingatlanokra is, valamint a használat módja tekintetében a névleges bérleti díjért bérelt ingatlanokra is. Ennek következtében, ha netán a Fidesztől is megvonnának ingatlanhasználati jogot a módosító indítványaink alapján - körülbelül 59-60 ingatlanról lenne szó -, akkor az előterjesztett módosító indítvány alapján önök is kapnának kártalanítást ezért, hiszen mi semmi mást nem tettünk, mint az Alkotmánybíróság 17/1992. számú határozata indoklásának 2/6. pontját vettük figyelembe.

 

 

(17.00)

 

 

Azt pedig már jeleztem a korábbi vita során, az általános vita második részében, Ecsődi László képviselőtársammal együtt, hogy amennyiben a Szocialista Párt megnyer pereket a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal vagy általában véve az állammal szemben, a megszerzett pénzösszegeket civil szervezeteknek, alapítványoknak és más intézményeknek kívánja felajánlani, azonban semmiképpen nem fogja elviselni azt, hogy jogellenesen, alkotmányellenesen megfosszák a használati jogtól. Azt javaslom Répássy Róbert képviselőtársamnak, hogy nagyon alaposan olvassa el a 4. számú módosító indítványt, mert abban az esetben az általa jelzett jogi problémák már nem léteznek, s valóban teljesen azonos nevezőre kerülnek az állami, illetve az önkormányzati ingatlanok.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces hozzászólásra következik Szabados Tamás képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Répássy Róbert örökké visszatér ahhoz a gondolatához, hogy ezzel a Magyar Szocialista Pártot nem éri igazi hátrány, mert ott lesznek az önkormányzatok, és alig várják már, hogy adhassák neki az ingatlanokat.

Kedves képviselőtársam, tíz évvel ezelőtt elfogadták a szabályokat, és eldörrent a startpisztoly, elindult egy maratoni verseny. Ez a futóverseny ma is folyik, és nem sportszerű a szabályokat úgy megváltoztatni, hogy csak azért, mert piros a trikója, vagy Adidast használ és nem Nike-t, az egyik résztvevőt visszatesszük a startvonalra, önök pedig tovább futnak. Mi csak azt mondjuk, semmivel nem többet, hogy az összes résztvevő jöjjön vissza a startvonalra, mindenki, ha önkormányzati, ha állami tulajdonú ingatlanban van, adja át, adja vissza, és akkor valóban újra lehetne gondolni a pártok ingatlanosztását, akár úgy, ahogy Fenyvessy úr ezt elmondta. De úgy, hogy önök benne vannak a gyakorlatilag ingyenes önkormányzati ingatlanaikban, és kiebrudalják a Szocialista Pártot, mert ezek nem önkormányzatiban vannak, hanem államiban, ez, enyhén szólva, nemcsak hogy nem sportszerű, hanem még ráadásul nem is politikus. Higgyék el, hogy az állampolgár nem tesz ilyen finom disztinkciót, mondjuk, egy vidéki kisvárosban, hogy ez állami vagy önkormányzati, csak azt látják, hogy önök továbbra is ingyen fognak lakni, mi pedig kinn leszünk az utcán. Ilyen egyszerű ez a kérdés!

Köszönöm szépen.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Géczi József Alajos képviselő urat illeti a szó ugyancsak két percben, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. GÉCZI JÓZSEF ALAJOS (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Répássy képviselőtársam figyelmébe ajánlanám, hogy természetesen mi sem gondoljuk, hogy a mi módosító csomagunknak a kártalanításra vonatkozó része a legfontosabb. Eddig minden hozzászólásunkból az derült ki, hogy a legfontosabb elemnek azt tartjuk, hogy a pártok által használt ingatlanokat egy közös mércével mérve - mert ezek egyben közösek: a magyar többpártrendszer parlamenti pártjai használják, abban különböznek, hogy különböző tulajdonokban, különböző kezelésekben vannak -, együtt hozzunk törvényt a magyar többpártrendszer ingatlanhasználati hátterére. Többek között, mint kiderült, az önök javaslata azért már jó volt arra, hogy kiderült, nincs mire alapozni, mert az eddigi felmérések pontatlanok. Tehát ezért ez már hasznos volt, ehhez várjuk az önök csatlakozó módosító indítványait, nem pedig a közös értetlenkedés további fokozását.

Az önök módosító javaslatának egyetlen mozzanatára hívnám még fel a figyelmet, amire többen utaltak. Nemcsak hamis és csúsztatós ez a törvényjavaslat, hanem veszélyes is, hiszen a magyar többpártrendszer társadalmi beágyazottsága egyáltalán nem olyan erős még, hogy az emberek feltétlenül rajonganának azért, hogy a magyar parlament a pártok finanszírozását és ingatlanhasználatát helyezze a figyelmének a középpontjába. Tehát ha a többpártrendszert le akarja valaki járatni, akkor ilyen típusú vitákat kell erőltetni, és ilyen típusú féloldalas megoldásokat kell erőltetni. Ezzel azonban nem azt érik el, hogy a Szocialista Pártot ingatlanai után esetleg a választóitól is megfosztják, hanem azt fogják elérni, hogy a többpártrendszer és a parlamenti demokrácia iránti maradék szimpátia is kiveszik az emberekből, az pedig kiszámíthatatlan folyamatokat indít el.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Hozzászólásra következik Csiha Judit képviselő asszony kétperces időtartamban, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő asszony!

 

DR. CSIHA JUDIT (MSZP). Köszönöm a szót, elnök asszony. Répássy úr felszólalásának két jogi vonatkozására szeretnék reflektálni. Az egyik az a kitétel, amely arról szól, hogy az önkormányzatok tulajdonjoga egy oly szentség, amelyhez az Országgyűlésnek nem lehet köze. Ez egy tévedés. Az önkormányzatok gazdálkodását is törvények szabályozzák, az önkormányzati törvény 44. §-a alapján az Országgyűlés joga az önkormányzatok gazdálkodását szabályozni. Ilyenképpen tehát semmi nem akadályozhatja meg az Országgyűlést a tekintetben, hogy például a pártok által használt önkormányzati tulajdonú ingatlanokat hogyan oszthatná el az önkormányzat, ilyen szabályozás ebbe a törvénybe beilleszthető lenne, ha a szándék meglenne.

A másik a kártalanítás kérdése. Az általános vitában már kifejtettem, reméltem, hogy nem kell még egyszer elmondanom, de ha igen, újra megteszem: a polgári törvénykönyvből és az Alkotmánybíróság határozatából világosan kitűnik, hogy az ingyenes használati jog egy olyan szelvényjog, amely kártalanítás nélkül nem vonható el, még törvénnyel sem. Lehet olyan törvényt hozni, hogy a kártalanítás mellett elvétetnek bizonyos használati jogok, és a használati jog jogosultjának joga azt eldönteni, hogy kártalanítást vagy milyen kártalanítást egyáltalán igényel-e. Nem gondolom, hogy Répássy úrnak kell megmondania azt a receptet, hogy a Szocialista Párt hogyan viselkedjék egy ilyen helyzetben, de ahhoz nem lenne helyes asszisztálnia még a kormánypártoknak sem, hogy egy törvénysértő törvényt alkossanak, amikor leírják a törvény szövegében, hogy kártalanítás nélkül szűnik meg.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Hozzászólásra következik kétperces időtartamban Répássy Róbert képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Meghallgatva az önök kétperces reakcióit, csak azt tudom mondani, hogy ha önök ezek után úgy ítélik meg, hogy ez a törvény alkotmányellenes, akkor forduljanak Alkotmánybírósághoz. Ha önök úgy ítélik meg, hogy a pártingatlanok után a magyar államnak kártalanítást kell fizetnie önök részére, akkor forduljanak rendes bíróságokhoz. Kíváncsi vagyok, hogy milyen hatással lesz ez az önök népszerűségi mutatóira. Nyilván tudják, hogy ez a választókban milyen érzéseket fog kiváltani. Ezzel jó, ha számolnak. Szerintem ebben az ügyben sem az Alkotmánybírósághoz való fordulás, sem a kártalanítási perek indítása a magyar állammal szemben nem fogja fokozni az önök népszerűségét. De ha úgy gondolják, tegyék meg! Ezt javaslom.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak kétperces időtartamban Megadom a szót Kiss Péter képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

 

(A jegyzői székeket dr. Juhászné Lévai Katalin és
Németh Zsolt foglalják el.)

 

 

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Répássy Képviselő Úr! A törvénytervezetük 1. §-ának (2) bekezdése úgy szól, hogy az "ingatlant a párt használatában állónak kell tekinteni akkor is, ha a párt annak használatát bármely jogcímen másnak átengedte".

Nos, a Kincstár már eleve így számolta össze ezeket az ingatlanokat. Magyarán, mi kimutattuk, hogy 215 olyan ingatlan van, amelyet társadalmi szervezetek, egyházak használnak, körülbelül 9-10 éve nincs hozzá viszonyunk, csak emiatt, mivel ez a szándékuk, már most is így számolta össze a Kincstár. Mi mit tettünk? Azt mondtuk, hogy ha nem mi használjuk, a törvény is azt mondja, hogy nem is számolható másként, csak ha lemondunk róla, akkor tehát lemondtunk. Lemondtunk, bár nagyon szeretnénk, ha továbbra is szeretetotthonra, egyházra, szociális otthonra és ilyen hasznos célokra fordítanák ezeket az ingatlanokat. Viszont azt gondoljuk, hogy ha már ezeket megszerzi a Kincstár, és a Fidesz-kormány rendelkezik ezek fölött, akkor ennek a hasznát ne a Fidesz-kormány lássa, hanem ezek a szervezetek. Tehát a nevükben és értük akarunk kárpótlást és kártérítést kérni.

Azt gondoljuk, méltatlan dolog, hogy ha ők tíz évig használhatták ezeket jogszerűen, mert itt azt írja a törvény, hogy bármely jogcímen hozzájuk került, akkor legalább a kártalanítás ne érinthesse őket, ha már kiebrudalják a szociális otthonokból és az egyéb hasznos létesítményekből az arra rászorulókat. Magyarán, nem magunknak kérjük a kártalanítást, hanem azok számára, akiknek átadtuk ezeket az ingatlanokat egyébként törvényes úton, és most önök, fenyegetve őket, a mi oldalunkon akarják ezeket az ingatlanokat is úgy elszámolni, hogy ráadásul kártalanítás nélkül akarják őket ezekből az ingatlanokból kiebrudalni.

 

 

(17.10)

 

No, ehhez nem vagyunk partnerek! Ebben az értelemben javaslom, hogy önök is forduljanak a választópolgárokhoz. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Répássy Róbert képviselő úrnak adom meg ugyancsak kétperces időtartamban a szót, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Kiss Péter Képviselőtársam! Az 1990. évi LXX. törvény, amely alapján önök az állami ingatlanokat használhatták, egyértelműen úgy rendelkezik, hogy másnak nem engedhető át az ingatlan - még akkor sem. Nem vitatom, hogy azok között az ingatlanok között, amelyeket önök átengedtek, vannak olyan szervezeteknek átengedett ingatlanok, amelyek bizonyos karitatív vagy közcélokra kerültek átengedésre.

Csakhogy pontosan az a probléma ezekkel az ingatlanokkal, hogy ezek nem az önök tulajdonában voltak, ha úgy tetszik, akkor önök más tulajdonával rendelkeztek. Ez pedig, inkább nem mondom, milyen büntetőjogi kategóriát jelent, mindenesetre önök az önök által használt állami ingatlannal sajátjukként rendelkeztek. Nem az önök belátásán, megítélésén múlik, hogy milyen karitatív szervezeteknek engedhetik át ezeket az ingatlanokat, ezek állami ingatlanok voltak. Ebből 76 állami ingatlan van; hetvenhat állami ingatlant engedtek át törvénytelenül más használónak. Hogy ezek között nem mindegyik karitatív, gondolom, abban egyetértünk, hogy például étteremnek, vendéglátóegységnek átengedni, kft.-nek átengedni, vagy esetleg más pártnak, mondjuk, a Munkáspártnak átengedni ingatlant, az nem tűnik túlságosan karitatív célnak. Ezek is benne vannak azokban az ingatlanokban, amelyeket önök átengedtek. Hetvenhat ilyen ingatlan van.

Megértem, hogy önök azt nem számolják hozzá a saját ingatlanjaikhoz, de az 1990. évi LXX. törvény alapján önök jogot szereztek ezen ingatlanok használatára. Hogy ezzel nem élnek, az ne legyen az önök kénye-kedve szerint való, hanem most azért születik ez a törvény, hogy megmondja a pártoknak azt, hogy mennyi ingatlant használhatnak, és a többit nem ők engedik át, hanem majd a Kincstári Vagyoni Igazgatóság valószínűleg ugyanolyan szempontok szerint közcélokra átengedi, esetleg értékesíti ezeket az ingatlanokat.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Bocsássák meg nekem, hogy csak és kizárólag a közös tudás érdekében a Házszabály 105. § (3) bekezdését megismételjem önöknek: a részletes vitában kizárólag a módosító javaslathoz vagy a módosító javaslattal érintett részhez lehet hozzászólni. Természetesen ezt minden megjegyzés nélkül teszem.

Kiss Péter képviselő úrnak adom meg ismételten kétperces időtartamban a szót, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Urak és Hölgyek! Azért is javasoljuk a módosító indítványainkban, hogy végre a Számvevőszék vizsgálja meg ezt a kérdést, mert a Kincstár minden egyes átengedéshez hozzájárult a mi esetünkben.

Répássy úr most vagy azt állítja, hogy a Kincstár tíz éven keresztül törvénytelen gyakorlatot folytatott, vagy azt állítja, hogy másnak nem engedhette át, és ez így volt korábban is. Akkor viszont fel kell tennem a kérdést, hogy most miért kell erről új törvényt hozni. Ha ez eddig is így volt, akkor mi szükség van arra a cikkelyre, hogy ha a párt annak a használatát bármilyen jogcímen másnak átengedte, akkor azt párthasználatban állónak kell tekinteni. Ha ez eddig így volt, akkor, úgy hiszem, itt egy szakmai hibáról van szó. Ha nem volt így, akkor pedig az ön felvetésének nincsen meg a törvényes alapja.

Rögtön megjegyzem, hogy a mi módosító javaslatunk tehát - ami a számvevőszéki áttekintésre vonatkozik - pont ennek a felemás helyzetnek a feloldására irányul. Mi ugyanis azt állítjuk, hogy nemhogy önhibánkon kívül, hanem kifejezetten jó szándékunkkal, az önkormányzatok egy nagyon jelentős részében, mintegy 215 helyen a korábbi kincstári ingatlan ma közcélokat szolgál, egyébként hasznosan és helyesen, mert ezt egyrészt a Kincstár, másrészt az átvevő önkormányzat - tudvalevő, hogy többpárti, és azóta is többször többpárti volt - jóváhagyta. Nos, ha ez így van, akkor ennek a célnak a kártalanítása érdekében mi nem léphetnénk fel joggal? Ha erre a célra, amit e törvénnyel most megszüntetni kívánnak, mi pénzt akarunk áldozni, az nem egy helyes tevékenység? Én úgy hiszem, hogy fenntartható a mi álláspontunk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Hozzászólásra következik Csiha Judit képviselő asszony ismételten kétperces időtartamban, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő asszony!

 

DR. CSIHA JUDIT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Folytatva Kiss Péter úr felszólalását, mielőtt még az a látszat keletkezne, hogy a Szocialista Párt az utóbbi hetekben tette meg ezeket a lemondásokat szabályszerűen a 215 ingatlanára, szeretném leszögezni, hogy 1999-ben és a '92-es években tettük meg. Az előttem lévő papírok mind erről szólnak. Az egy más kérdés, hogy a Kincstárban az átvezetések hézagosan vagy egyáltalán nem történtek meg.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Ismételten a kétperces hozzászólások végéhez értünk. Egyelőre megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Én a részletes vita szabályai szerint részben támogatólag szeretnék hozzászólni az ajánlás 1., 2., 4., 6., 8., 10., 11. és 13. pontjában szereplő módosító javaslatokhoz, illetve bírálólag a 6. pontban szereplő módosító javaslathoz. Mind a támogatott, mind a bírált módosító javaslatokat a szocialista képviselőtársaink nyújtották be.

Először is azzal szeretnék foglalkozni, hogy miért támogatom az 1-13. pontban felsorolt javaslatokat - nem valamennyit. Ebben a részben két alapvető érvet fogok említeni, hogy miért javaslom a tisztelt Országgyűlésnek, hogy ezeket a módosító javaslatokat majdan támogassa a szavazásnál. Szeretném meggyőzni a fideszes képviselőtársaimat is arról, hogy miért helyes ezeket a módosító javaslatokat támogatni. Mondom, itt két érvem lesz, utána pedig szeretnék kitérni arra, hogy a 6. pontban szereplő módosító javaslatot ebben a formájában miért nem helyes támogatni, majd pedig a szocialista képviselőket, akik benyújtották, szeretném erről lebeszélni. Tehát körülbelül ez lesz a felszólalásom tartalma.

Kezdeném...

 

ELNÖK: Egy pillanat türelmét kérem! Tekintettel arra, hogy az előterjesztő nem tartózkodik az ülésteremben, intézkednem kell, hogy...

 

POKORNI ZOLTÁN oktatási miniszter: Elnök Asszony! Én képviselem a kormányt.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérem szépen, hogy ezt előre jelentsék be, mert ilyenkor nemcsak az elnök kerül kínos helyzetbe, hanem természetesen a képviselőtársaim is, akik a vitát folytatják. Kérem, hogy a jövőben ezt előre jelentsék be!

 

POKORNI ZOLTÁN oktatási miniszter: Meg fogjuk tenni.

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Öné a szó, képviselő úr.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Először is azt szeretném megindokolni, hogy a magam részéről miért tartanám helyesnek, ha az Országgyűlés támogatná azokat a módosító javaslatokat Wiener György és Géczi József Alajos részéről, amelyek összefognák az állami tulajdonú, illetve az önkormányzati tulajdonú ingatlanok kezelését a pártok ingatlanellátásánál.

E mellett az összevonás mellett alapjában véve az az érvem szól - ez lenne az első érvem -, hogy ez tekinthető egyedül méltányos megoldásnak. Pontosabban, ez az egyik lehetőség a méltányos megoldásra. Amennyiben ebből a törvényjavaslatból indulunk ki - mi a magunk részéről ezt nem tettük, és ezért nem is nyújtottunk be módosító javaslatot, tehát amennyiben valaki ebből a törvényjavaslatból indul ki -, abból a koncepcióból, amelyet a kormány, a Fidesz vezette kormány itt alkalmazott, akkor kétségkívül az állami tulajdonú és az önkormányzati tulajdonú ingatlanok összevont kezelése az egyedüli méltányos megoldás.

Volna más út is. Elképzelhető lenne az az út is, amelyet Babák képviselő úr javasolt, említett meg itt, és javasolt egy órával ezelőtt, nevezetesen, hogy az állami ingatlanokat át kell adni önkormányzati tulajdonba, akkor minden pártingatlan azonos tulajdonban van, és akkor az önkormányzatoknál megvalósítható egyfajta egyenlő elbánás, egyformán fizetnek egy névleges, alacsony bérleti díjat, és ki lehet alakítani egy arányosságot is. Ez egy lehetséges út, és mint hallottuk, az MSZP-s képviselőtársaink kifejezték a készségüket arra, hogy egy ilyen megoldást elfogadjanak, ha már a Magyar Országgyűlésnek ez a legfontosabb teendője, amiben én egyébként kételkedem. De ha a kormánytöbbségnek ez a véleménye, ám legyen.

Ha azonban nem ezt az utat választjuk, hanem azon az úton indulunk el, ahogy a Fidesz-kormány elindult, hogy megtartjuk az ingatlanok egy részének az állami tulajdonát, és ezekkel akarunk valamit kezdeni, akkor kétségkívül az a méltányos út, ha ezeket együtt kezeljük, egyidejűleg vesszük számba, egyidejűleg tekintjük át a helyzetet az önkormányzati tulajdonúakkal.

 

 

(17.20)

 

Miért? Hát azért, mert a rendszerváltás során egy olyan helyzet alakult ki, amikor a Szocialista Párt az általa használt állami tulajdonú ingatlanok egy részét leadta, egy részét megtartotta, a többi rendszerváltó párt ehhez hozzájárult, ezt tudomásul vette. Másfelől pedig az önkormányzatok szerte az országban minden olyan pártot, amelyik tevékenykedett, elláttak önkormányzati ingatlanokkal. Így egy olyan helyzet alakult ki valóban, hogy a Szocialista Párt szervezetei túlnyomórészt állami ingatlanokban tevékenykednek, míg a többi párt, a szabad demokraták is, a jelenlegi kormánypártok is, de parlamenten kívüli pártok is túlnyomórészt önkormányzati ingatlanokban tevékenykednek.

Teljesen nyilvánvaló, hogy ha azt tesszük, amit a kormány javasol, hogy a rendezés csak az állami ingatlanokra vonatkozik és állami ingatlanokat von el, illetve ad, akkor kétségkívül egy egyenlőtlen, de facto egyenlőtlen elbánás keletkezik, ami nyilvánvalóan ellentétes azzal az alkotmányos követelménnyel, amelyből pedig, azt mondanám, eléggé álságos módon a törvényjavaslat indoklása elindul, hogy az állam köteles azonosan viszonyulni a pártokhoz. Ha azt teszi, amit a kormány javasol, és ami mellett Répássy képviselő úr oly harcosan érvel, akkor az állam nem azonosan viszonyul a pártokhoz, hanem megkülönbözteti őket egymástól.

Azt gondolom tehát, még egyszer, hogy az a Rubovszky képviselő úr által hangoztatott érv, hogy az egyik esetben vásárolt, a másik esetben ajándék ingatlanokról van szó, ez nyilvánvalóan nem állja meg a helyét, hiszen olyan bérleti díjak mellett, amilyeneket az önkormányzatok fölszámítanak az ingatlanokért - ha egyáltalán fölszámítanak; most már majd föl fognak számítani -, olyan értelemben azok az önkormányzati ingatlanok ugyanúgy ajándéknak tekintendők, mint az állami ingatlanok. Ugyanaz a funkció, gyakorlatilag ugyanaz a díjazás, mert névlegesek azok a bérleti díjak.

Azt gondolom tehát, a méltányosság azt kívánja, hogy elfogadjuk a Wiener-Géczi-féle javaslatokat, és az állami és az önkormányzati ingatlanokat együtt kezeljük.

De van egy másik szempont is, ami arra késztet, hogy arra beszéljem rá a kormánypárti képviselőket, hogy mérlegeljék a Wiener-Géczi-féle javaslatcsomag elfogadását. A vitában számomra az első perctől kezdve egyértelművé vált, hogy a rendezéshez, a törvényjavaslat valamilyen elfogadásához a Szocialista Párt támogatása csak akkor szerezhető meg, ha ezt a javaslatcsomagot az Országgyűlés elfogadja. Enélkül nyilvánvaló, hogy a szocialisták támogatása nem kapható meg ehhez a törvényjavaslathoz.

Azt gondolom, a törvényjavaslat tárgya, nevezetesen a pártok ingatlanellátása olyan tárgy, ahol a magyar rendszerváltás tízéves gyakorlata szerint csak konszenzussal alkotható törvény. Nem tudom, Répássy képviselő úr, ön akkor nem ült a parlamentben '94 őszén, de nyilván figyelemmel kísérte a politika történéseit, amikor az akkori, 72 százalékos kormánytöbbség módosította az önkormányzati és az önkormányzati választási törvényt. Talán emlékszik még erre a történetre, és nyilván emlékszik arra is - de Pokorni miniszter úr biztosan emlékszik erre a történetre -, hogy a Fidesz akkor milyen hangerővel tiltakozott az ellen, hogy az akkori kormánytöbbség az önkormányzati választási törvényhez hozzányúlt. Azt kell mondanom - és ezt nem most mondom először, hiszen még akkor elmondták a szabad demokraták önkritikusan -, hogy bizony nem volt helyes, amit az akkori kormánytöbbség csinált. Elmondta ezt az SZDSZ küldöttgyűlésén Kis János, elmondta több nyilatkozatában Kuncze Gábor belügyminiszter, aki előterjesztője volt ennek a törvénynek - a kormányban alulmaradt ezzel az álláspontjával.

A Fidesz nem azt mondta, hogy az a baj, hogy kétharmados a törvény, hiszen ezt hiába mondta volna, mert a kormánytöbbségnek kétharmada volt. A Fidesz akkor azt mondta, hogy a választási törvényt, önkormányzati törvényt a kormánytöbbségnek módosítani, ez nem egyszerűen alkotmányt, hanem egy rendszerváltó tradíciót sért. Azt a tradíciót sérti, hogy az ilyen típusú törvényhozási tárgyakhoz csak a mindenkori kormánytöbbségnél szélesebb többséggel, lehetőleg konszenzussal vagy a konszenzushoz közeli állapottal szabad hozzányúlni. Ez volt a Fidesz álláspontja - igaz, Pokorni miniszter úr?, nyilván Répássy képviselő úr is emlékszik -, és azt kell mondanom, igaza volt ebben a Fidesznek. (Révész Máriusz: De nem így döntöttetek!) De akkor is megmondtuk, egyetértettünk. Önkritikusan elmondtuk, hogy helytelen volt. Belevittek minket egy utcába, az akkori nyári tárgyalásokon - talán még emlékeznek rá, volt egy hatpárti egyeztetés -, belevittek ebbe az utcába, és utána nem tudtunk belőle visszajönni. Van ilyen.

De visszatérek a tárgyhoz, mielőtt elnök asszony joggal figyelmeztet. Miről van itt szó, tisztelt fideszes képviselők? Arról van szó, hogy a pártok vagyonellátására, ingatlanellátására... Bocsánat, nem a saját vagyonellátására, hanem a pártok ingatlanellátására vonatkozó törvényt kívánják többségi alapon egy mindenesetre kétharmadnál kisebb többséggel - mert hiszen a szocialisták ezt biztosan nem fogják megszavazni, ez biztos -, egy ilyen alapon kívánják módosítani.

Mit mond az alkotmány 62. § (3) bekezdése? Azt mondja többek között, hogy a pártok gazdálkodásáról és működéséről szóló törvény elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazata szükséges. Nyilván azt mondják a Fidesz jogászai, hogy az nem a párttörvény, nem a pártgazdálkodásról szóló törvény, hanem csak a pártok ingatlanhasználatáról szóló törvény, tehát erre ez nem vonatkozik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Miért mondja az alkotmány, hogy a pártok gazdálkodásáról és működéséről szóló törvény kétharmados? Azért mondja, hogy a mindenkori kormánytöbbségnek ne legyen módja arra, hogy úgy szabályozza a pártok gazdálkodását és működését, ami az éppen aktuális ellenzéknek hátrányos és a többségnek előnyös. Ezért van ez benne az alkotmányban, ez teljesen nyilvánvaló.

Amit önök most csinálni készülnek, az pont az, hogy a pártok ingatlanhasználatát úgy akarják értelmezni, ahogyan az a nagyobbik ellenzéki párt számára jelenleg hátrányos, és a többi párt számára előnyös. Ez pontosan az, amit az alkotmány megalkotói el akartak kerülni. Ez teljesen nyilvánvaló.

Azt gondolom tehát - félretéve azt a kérdést, amiről vita folyt az általános vita elején, hogy betű szerint az alkotmány eme rendelkezésébe belefér-e, ellentétes-e vele ez a törvényjavaslat, vagy sem -, az biztos, hogy azt a tíz- vagy tizenegy éves rendszerváltó hagyományt, hogy a pártok gazdálkodására, működésére mint törvényhozási tárgyra vonatkozó szabályozásnak konszenzussal kell megszületnie a Magyar Országgyűlésben, és ez tizenegy éven keresztül így működött, amíg a Fidesz hozzá nem jutott ahhoz, hogy többsége legyen a parlamentben, ezt önök fölrúgják. Ez egy sokkal súlyosabb dolog, mint az a bizonyos '94. őszi eset, mert a '94. őszi esetben, az önkormányzati választási törvénynél nem volt egyértelmű, hogy a dolog kinek előnyös, kinek hátrányos, és végül is a Fidesz nem járt a dologgal nagyon rosszul. A mostani esetnél teljesen egyértelmű, hogy kinek előnyös és kinek hátrányos.

Azt gondolom, tisztelt Országgyűlés, hogy ha van valami köze a mai Fidesznek nem az 1990-es meg '89-es, de akár csak a '94. őszi Fideszhez, akkor ezt a törvényjavaslatot ebben a formában nem szavazhatja meg, illetve akkor el kell fogadnia a szocialisták módosító javaslatait, azokat a módosító javaslatait, amelyekkel a szocialisták ezt a törvényt meg tudják szavazni. Úgyhogy ez az alapkérdés.

Szeretnék ebben az összefüggésben két megjegyzést tenni, két érvet felsorolni. Torgyán Józsefnek a mai napirend előtti válaszában volt egy nagyon érdekes hasonlata, tisztelt Országgyűlés. Azt mondta a miniszter úr, aki a kormány nevében válaszolt Kovács László frakcióvezető úrnak, hogy úgy kell vizsgálni a jelenlegi politikai viszonyokat, ahogyan István király annak idején a pogányokkal bánt - emlékeznek talán erre. Nos, azt gondolom, Torgyán miniszter úr jól jellemezte a jelenlegi kormánykoalíció hozzáállását az ellenzékhez. István király nagy király volt - de hogy nem volt alkotmányos jogállam az a berendezkedés, amelyben ő az országot kormányozta, ez bizonyos.

 

(17.30)

 

Annak, hogy felnégyeltette a politikai ellenfeleit, megvolt a politikai racionalitása ezer évvel ezelőtt, de hogy ma így bánjon a mindenkori kormánytöbbség az ellenzékkel, és ebben a törvényben is így bánjon - és törvények egész sorozatában -, azt hiszem, ez nem fér össze az alkotmányos jogállammal. Ez a törvényjavaslat sem fér össze az alkotmányos jogállammal.

Azt gondolom, Répássy képviselő úr, hogy azt, hogy egy kormánypárt hogyan viszonyul a demokráciához, mindig az ellenzékhez való viszonyán lehet lemérni. Ez így volt '90-ben, így volt '94-ben is, és így van most is.

Azt hiszem, kielégítően indokoltam, hogy miért javaslom elfogadásra azokat a módosító javaslatokat, amelyek 1-13. szám között arról szólnak, hogy miért kell az állami tulajdonú pártingatlanokat és az önkormányzati tulajdonú pártingatlanokat együtt kezelni.

Ezek után röviden arról szólnék - mert ez is egy fontos kérdés -, hogy miért van vitám Csiha Juditnak a 6. pont alatt szereplő javaslatával, amely az arányokon szeretne változtatni. Ez a javaslat arról szól, hogy a törvényjavaslat tartalmazza azt, mennyi ingatlant kell a legnagyobb, mármint a legnagyobb listás választási eredményt elért pártnak adni, és utána ebből a listás választási eredményből kell visszaszámolni, hogy mennyit kap a többi párt.

Azt gondolom, tisztelt Országgyűlés, hogy az eddigi vitákban két megoldási javaslat merült föl. Az egyik a kormányé, amelyik az összes pártnak ugyanannyi ingatlant adna, a másik a Csiha-féle javaslaté, amelyik pedig a listás választási eredmények alapján osztaná el az ingatlanokat. Én azt hiszem, egyik javaslat sincs összhangban a politikai rendszer működésének követelményeivel.

Mindenekelőtt azzal kezdeném, hogy abban persze egyetértek Csiha Judittal, hogy a kormány javaslata nem helyénvaló. Az indoklás arról szól, hogy az államnak - az alkotmányból vezeti le - azonosan kell viszonyulnia a pártokhoz, és ezért kell minden pártnak ugyanúgy 30 ingatlan, abból 10 a fővárosban. Répássy képviselő úr ma is hivatkozott erre az álláspontra, igaz? Akkor csak azt mondja meg nekem, Répássy képviselő úr, hogy a folyó költségvetési kiadásokban az állam ezt miért nem érvényesíti? Miért mondja az állam azt, hogy aki több szavazatot szerzett - például most a Fidesz a listás első fordulóban -, több pénzt kap, mint az SZDSZ vagy a Magyar Demokrata Fórum? Na miért? Megsérti azt az alkotmányos követelményt, hogy azonosan kell viszonyulni a pártokhoz? Nem sérti meg. Mert az azonos viszonyulásba belefér, hogy azonos elv alapján többet ad annak, aki jobb választási eredményt ér el, és kevesebbet ad annak, aki kevesebbet. De ezt nem arányosan teszi a mai gyakorlat, hanem a jelenlegi párttörvény úgy rendelkezik, hogy van egy alap, amit mindenki kap, és arra rátevődik egy szavazatarányos alap.

Ugyanez van a központi székháznál is, mármint amikor ezeket a központi székházakat először elosztották. Miért van ez így? Azért van így, mert nem indokolt az a követelmény, hogy akár a folyó kiadásokban, akár az ingatlanellátásban mandátumarányos legyen az ellátás; ez nem indokolt követelmény, mert akkor a kisebb pártok nem tudnának jelen lenni az egész országban. Ezt mi, szabad demokraták akkor is így gondoltuk, amikor mi voltunk a második legerősebb párt a választásokon, hiszen akkor alakult ki a jelenlegi szabályozás a folyó kiadások szabályozásában. Az a követelmény tehát, amit a Csiha-féle javaslat tartalmaz, szerintem nem helyes, tehát a mandátumarányos elosztás.

De nem helyes a kormány javaslata sem, a teljesen egységes elosztás. Egyszerűen azért, mert nyilvánvaló, hogy egy olyan nagy pártnak, mint amilyen jelenleg - ha úgy tetszik - a Fidesz, amilyen a Kisgazdapárt, amelynek állítólag a legtöbb tagja és a legtöbb szervezete van az országban - nem tudom, hogy ez tényleg így van-e -, amilyen a Szocialista Párt, nyilvánvalóan több ingatlanra van szüksége a normális működéséhez, mint egy olyan pártnak, amely elérte ugyan az 1 százalékot a választásokon vagy elérte a parlamenti küszöböt, de kevesebb szervezettel rendelkezik, kevésbé működik. Azt is hadd tegyem hozzá, hogy miután kevesebb folyó támogatást kap, nem is tudna annyi ingatlant működtetni abból a pénzéből, ami van - fűteni, világítani, ellátni -, mint egy olyan nagy párt, amelyik az állami költségvetésből több pénzt kap, több tagdíjat tud begyűjteni s a többi.

Tehát az egységes ellátás sem működik, az sem fogadható el, amit a Fidesz javasol, meg az arányos ellátás sem, amit Csiha Judit képviselőtársunk módosító javaslata javasolt, hanem ugyanúgy, mint a folyó támogatásban, itt is egy közbülső, kombinált megoldást kellene alkalmazni, ha valaki komolyan venné azt a törekvést, Répássy képviselő úr, hogy igazságos megoldást akar a pártok ingatlanellátásában, ha ez lenne a komoly cél - persze nyilvánvalóan nem ez.

Azt gondolom tehát, tisztelt Országgyűlés, hogy ebben a formájában ez a törvényjavaslat nyilvánvalóan nem elfogadható. A módosító javaslatok egy része - amelyeket benyújtottak - közelebb vinne a megoldáshoz, de én is azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy teljesen újra kellene gombolni ezt a kabátot, ezt az előterjesztést vissza kellene vonni, és közösen, hatpárti alapon új megoldást kellene keresni, ha éppen ez a legfontosabb teendője jelenleg a Magyar Országgyűlésnek - amiben én kételkedem.

Ezért, ismétlem: a Géczi-Wiener-féle csomagnak az összevonási elemeit javaslom elfogadni, a Csiha-féle javaslatot javaslom újragondolni, és azt gondolom - még egyszer -, hogy a magyar rendszerváltás tízegynéhány éves szabályai alapján csak olyan javaslat fogadható el, amiben széles konszenzus teremthető. Mert ha nem ez történik, akkor olyan precedens jön itt létre, hogy a mindenkori többség - legyen akár 51 százalékos is - olyan feltételeket teremt a politikai életben, amelyek a mindenkori kisebbséget ellehetetlenítik, vagy legalábbis megnehezítik az életét. Ez pedig az alkotmányos demokrácia alapelveivel ellentétes, és ezért számomra elfogadhatatlan.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Révész Máriusz képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából.

Öné a szó, képviselő úr.

 

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Képviselőtársaim! A rendszerváltó hagyományokat sajnálja Bauer Tamás képviselőtársam, és visszautalt a '94-es önkormányzati választójogi törvény módosítására, és azt mondja, hogy ez nem volt igazából annyira súlyos, és nem volt akkora jelentősége, mert nem lehetett tudni, hogy kinek kedvez.

Én azt hiszem, önök teljesen tudatosan hozták ezt a törvényt, mert teljesen egyértelmű volt, hogy ez a törvény abban a helyzetben, amikor ezt hozták, igenis az akkori kormánykoalíciónak kedvezett. Nem akarok belemenni nagyon a részletekbe, de az ellenzék szét volt aprózva, és azzal, hogy önök egyfordulóssá tették a választási rendszert, igazából csak be kívánták biztosítani a választási győzelmüket. Erről szólt az a dolog.

Ha valamikor felborultak a rendszerváltó hagyományok, amelyek szerint az ilyen fontos törvényeket konszenzussal kellett meghozni, akkor, kedves képviselő úr, itt borultak fel, és önök nagyon pontosan tudták, hogy ezt miért tették. Ön elmondta, hogy utólag különböző fórumokon többen kifejtették, hogy ezt sajnálták. Mi is sajnáltuk, de meg kellett tenni a szükséges lépéseket; szerencsére ez előmozdította az akkori ellenzék összefogását.

1990 óta - visszatérnék a pártingatlanokra - soha nem volt egység. El tudom mondani, hogy milyen körülmények között kellett a Fidesznek működnie éveken keresztül, miközben tulajdonképpen az akkor - '90 és '94 között - alig nagyobb MSZP dúskált az ingatlanokban.

Elhangzott egy futóversenyes hasonlat. Én is azt hiszem, hogy nem lehet futóversenyt rendezni egy féllábú, mankóval rendelkező futó és egy jól felkészült atléta között. Márpedig az ingatlanok tekintetében mind a mai napig ez a helyzet.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Hozzászólásra következik kétperces időtartamban Répássy Róbert képviselő úr, ugyancsak a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Elnök Asszony! A Bauer képviselő úr által elmondottakra szeretnék reagálni. Természetesen, képviselő úr, sok mindenben igazat kell hogy adjak önnek, de abban azért nem kívánok igazat adni önnek, hogy az a megoldás, amit ez a törvényjavaslat tartalmaz, ne lenne a pártok és az állam közötti viszonyban egy azonos elveken alapuló kapcsolatnak a lényege.

Természetesen igaza van abban, hogy a költségvetési támogatást a pártok a választói legitimitás, a választók által leadott szavazatok arányában kapják. Ez is egy elosztási módja az állami támogatásnak, de hozzáteszem, hogy ezt a szabályt a pártok jól ismerik, az egész közvélemény jól ismeri, és a választások után számíthatnak arra, hogy a választási eredmények arányában kapnak költségvetési támogatást.

Ennél a törvényjavaslatnál teljesen más elv, de az azonos elbánásnak megfelelő elv kerül előtérbe: az, hogy az állam nem tudja a pártok összes ingatlanigényét kielégíteni, nem tudja a teljes infrastruktúráját biztosítani - de nem is biztos, hogy ez feladata az államnak.

 

(17.40)

 

Ezért azt teszi meg az állam, hogy egy minimális irodahálózatot, országosan 30 irodát biztosít minden párt számára, amelyek a parlamentbe jutottak. Tehát ez egy másik logika, de egyben, gondolom, egyetérthetünk: mind a két esetben arról van szó, hogy az állam azonos elvek alapján viszonyul a pártokhoz, azonos mércével mér, nincs különbségtétel a pártok között; míg a jelenlegi helyzet, amelyet az 1990. évi LXX. törvény alakított ki, semmiképpen sem azonos viszonyulás a pártokhoz. Egyébként az a törvény hivatkozott arra, hogy egy bizonyos határidőn belül, amelyet később módosítottak, meg kell alkotni a pártok ingatlanhasználatáról egy végleges törvényi rendezést - ez a mai napig nem született meg.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Bauer Tamás képviselő úr következik ugyancsak kétperces időtartamban, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Répássy Képviselő Úr! A diszkriminációra vonatkozó nemzetközi politikai és jogi elképzelések és felfogások világossá teszik, hogy ami látszólag egyenlő, de ugyanakkor a különböző szereplők eltérő feltételei miatt eltérően érinti őket, az lehet a valóságban diszkriminatív.

Ez, amit önök előterjesztettek, látszólag egyenlő ezzel a 30-30-cal, de éppen azért, mert a rendezés által kezelt jogalanyok eltérő helyzetben vannak, tudniillik az egyik döntően állami, a többi pedig döntően önkormányzati ingatlant használ, hatásában kétségkívül diszkriminációt ér el - nem csak ér el, ezt is célozza, mint ezt valamennyien jól tudjuk -, mint ön elmondta, jól végiggondolták, hogy mit nyújtanak be, tényleg jól végiggondolták, ez volt a politikai céljuk vele.

Révész Máriusz képviselő úrnak pedig csak annyit szeretnék mondani, hogy vegye már észre, hogy amikor én felszólalok az Országgyűlésben, akkor nem úgy állítom be a helyzetet, hogy az SZDSZ mindig mindent jól csinált, a Fidesz pedig mindig mindent rosszul csinált. Itt arra hoztam fel egy példát pusztán az összehasonlítás kedvéért, hogy igen, volt, amikor abba a hibába, amelybe önök most nagyon súlyosan esnek bele szerintem, mi is beleestünk. Előfordult, mi elismertük, önök pedig büszkék rá, hogy ezt csinálják. Ez a különbség.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak kétperces időtartamban hozzászólásra következik Francz Rezső képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

FRANCZ REZSŐ (MSZP): Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Nagyon nehéz kibogozni az előttünk lévő törvényben lévő rációt, hogy tulajdonképpen mi a célja. Vissza kell adni a helyiségeket - és mi lesz vele? Kinek szolgál, kinek hoz hasznot, miért? Az a harminc segít valakinek?

Tulajdonképpen nem is a segítés az egésznek a célja, inkább az ártás, hogy ártson a jelenlegi politikai ellenfeleknek. Ez így nem tisztességes. Annál inkább nem az, mert annak idején én személy szerint keményen küzdöttem azért, hogy a pártok megfelelő önkormányzati épületeket, helyiségeket kapjanak, mondván, ha azt akarjuk, hogy többpárti demokrácia legyen Magyarországon, akkor annak a megfelelő helyet is biztosítani kell, tehát a létezés színterét is biztosítani kell.

Vajon hogy állnának ahhoz a kérdéshez, ha a történelmi egyházakkal szemben lépnének fel pár éve, évtizede létező egyházak, hogy osszuk már fel a templomokat? Milyen disznóság az, hogy vannak olyan helyek, ahol alig vannak hívek a templomban, és igen nagy az egy hívőre jutó négyzetméterek száma!? Ugye, milyen nagy baromság lenne ez, már elnézést a kifejezésért. (Derültség.) Magukat az nem érdekli, hogy hol, milyen, hány párttag van, az érdekli, hogy ha azoknak az embereknek van egy hely, ahol összejöhetnek, akkor ne legyen nekik. Tehát a létalapjukat kell megszüntetni ahhoz, hogy tanácskozzanak. És amelyeket az önkormányzatoktól kaptak, némelyik fideszes helyiség úgy néz ki, mint a tyúkól; nincsenek is annyian, hogy összejöhetnének valahol, mert csak létszámban és papíron vannak. Mit csinálnak a tőlünk elkobzott helyiségekkel?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces időtartamban megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Öné a szó.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Nem a közvetlenül előttem elhangzottakra szeretnék reagálni, mert arra nehéz lenne. Bauer képviselő úrnak szeretném azt mondani, hogy ön azt mondta, a diszkrimináció akkor is diszkrimináció, ha látszólag egyenlőség, valójában mögötte egy diszkrimináció van.

Én csodálkozom, hogy önnek nem furcsa, nincs érzékenysége arra a diszkriminációra, amely jelenleg van. Jelenleg az a helyzet, hogy egy pártot az állam sokkal nagyobb mértékben támogat állami ingatlanokkal, mint más pártokat. Most elvitatkozhatunk azon, hogy ez milyen darabszám, hány darab ingatlanja van az MSZP-nek az állami ingatlanok közül, de egy biztos, hogy a többi párthoz képest több van. Ha önnek ez nem diszkrimináció, akkor valóban nem tudunk azonos alapról kiindulni, amikor a törvényjavaslatot szemléljük. Szerintem pedig ez a diszkrimináció, és szerintem a törvény ezt a diszkriminációt szünteti meg. Ezért jó ez a törvény. (Taps a Fidesz soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ismételten kétperces időtartamban hozzászólásra következik Kiss Péter képviselő úr, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából. Öné a szó, képviselő úr.

 

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy kár volna úgy csinálnunk, mintha nem értenénk egymást. Tehát azt a problematikát, amelyet ön most Bauer Tamásnak viszontválaszolt, valóban kár folytatni.

Annyi tény hangzott el a vitában azzal kapcsolatban, hogy valóban az önök szándékában koránt sincs arról szó, hogy valamiféle igazságosságot akarnának! Nos, az előbbi hozzászólás éppen fényesen bizonyította, hogy egyfajta revánsról van szó, az előbbi érvelés is erről szólt. Ha ez egy ilyen revánspolitizálás, akkor ez nagyon veszélyes, és ebben nagyon egyetértek Bauer Tamás képviselő úrral, hiszen akkor ez a rendszerváltásnak az alapjait kezdheti ki; ilyen veszélyes törekvés jelképének látom ebben a meg nem értést, azt a fajta tettetett értetlenséget, amelyet az előbb láttunk az ön hozzászólásában.

Ebből tulajdonképpen az következne, hogy ha valakik önök után kormányozni fognak, akkor azok majd azt mondják, hogy oké, ha az előző ciklusban így volt, akkor most nézzük meg a Fidesz-MDF-székház ügyét, hozzunk törvényt arra, hogy fizessék vissza, vagy pedig adják el, amijük van, vagy üljék le, vagy isten tudja, milyen eszközzel próbálják kiegyenlíteni azt a fajta szerzett, általunk jogtalannak vélt előnyt, amely az MDF-Fidesz-székház eladásából származó bevételükből keletkezett. Ez az út ugyanis erre vezet, és szerintem nem járható ez a dolog, nem járható az az út, hogy szerzett sérelmekért újból és újból megpróbálják az ingát az egyik oldalra tudatosan kimozdítani, így valamiféle vélt igazságot szolgálni egy sajátos választói kör számára.

Én nem javasolnám önöknek, hogy ezt az utat járják, őszintébb volna azt tenni, ami a javaslatunkban szerepel: vállalni ebben a kérdésben, hogy rossz törvényt rossz szándékból hoztak, szembenézni a helyzettel, és elindulni egy új úton. (Taps az MSZP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak kétperces hozzászólásra megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Képviselőtársaim! Kiss Pétertől az előbb előjött az ultima ratio, amit olyan gyakran hangoztatnak, hogy akkor most gyorsan keverjük ide ezt a székházügyet is; természetesen meg lehet tenni, de mindannyian tudjuk, hogy nem erről van szó, nem erről a törvényről van szó. (Derültség az MSZP soraiban. - Kiss Péter: Azt mondtam, hogy erről lesz majd szó!)

Tisztelt Képviselő Úr! Azok teljesen más tulajdoni helyzetben lévő ingatlanok voltak, azokat a pártok - ugyanúgy, ahogy önök vagy az SZDSZ a párt székházát saját tulajdonba kapta - saját tulajdonba kapták. Ezek viszont állami ingatlanok, amelyekről itt szó van, tehát teljesen másról van szó. Az biztos, hogy az önök hozzáállását jól mutatta be az elmúlt vitában Wiener képviselő úrnak a felszólalása, aki azt mondta, hogy az előző ciklusban, úgy érzi, azzal követtek el nagy hibát, hogy nem adták a pártok tulajdonába az általuk használt állami ingatlanokat. Hozzáteszem zárójelben, hogy ez csak az MSZP-re vonatkozik (Közbeszólás az MSZP soraiban.), tehát az MSZP-nek lett volna több száz, tulajdonában lévő ingatlan. Ezt beszéljék meg párton belül, hogy mivel nem értenek egyet, Wiener képviselő úr biztos el tudja mondani, hogy ő mit mondott az elmúlt alkalommal.

Ezzel szemben én azt gondolom, hogy szerencsére a rendszerváltás következményeként 1990-ben az akkori parlament úgy döntött, hogy a volt MSZMP-ingatlanokat nem adja az azt használó pártok és elsősorban az MSZP tulajdonába, hanem fenntartja rá az állami tulajdonjogot. Ezért tud most a parlament egyáltalán ezekhez a törvényekhez és ezekhez az ingatlanokhoz hozzányúlni, mert szerencsére 1990-ben a rendszerváltás folyamatának egyik lépcsőjeként, a békés átmenet érdekében önök a volt MSZMP-ingatlanokat tovább használták, igaz, már nem saját tulajdonukban, hanem állami tulajdonként, ingyenes használati joggal, de végül is majdnem tovább használhatták ugyanazokat az ingatlanokat.

 

(17.50)

 

És most, tíz évvel a rendszerváltás után eljött az az idő, hogy ezt az előjogot megszüntesse ez a parlament. Erről van szó.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces hozzászólásra megadom a szót Bauer Tamás képviselő úrnak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm szépen. Répássy képviselő úr azt kérdezi tőlem, hogy én mit gondolok arról a különbségről, ami az ingatlanellátásban az elmúlt tíz évben volt.

Pontosan tudja, hogy mit gondolok, mert nyilván olvasta, amit erről írtam a sajtóban, hiszen hozzászólt és vitatkozott velem, és feltételezem, hogy akkor el is olvasta, amit írtam, és pontosan tudja, hogy az a véleményem, hogy nem igazságos az az állapot, ami jelenleg van. Csak nekem az a véleményem, hogy tele van az életünk igazságtalanságokkal, tele van az életünk azzal, hogy különböző helyzetben vannak különböző személyek, vállalkozások, társadalmi szervezetek és így tovább és így tovább. A kérdés csak az, hogy ezeket az igazságtalanságokat, ezeket a különbségeket hogyan helyes orvosolni. És én azt gondolom, hogy csak jogállami módon, a jogállam filozófiája alapján érdemes ezt orvosolni. Az a mód pedig, amit önök előterjesztettek, és amihez a vita tanúsága szerint ragaszkodnak is, nem a jogállam elvei alapján, hanem az Arany János-i elv, "az erősebb, amit elvehetett, elvett" elv alapján működik. Ez rossz precedenst teremt, és hosszú időre teheti tönkre a magyar politikai életet és a magyar politikai normarendszert.

Ezért tiltakozom én ez ellen a javaslat ellen, ami egyébként köztudott módon a Szabad Demokraták Szövetsége számára is, ha úgy tetszik, előnyös - csak a magyar politika jövője szempontjából végtelenül hátrányos. Ezért tiltakozom ellene.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak kétperces hozzászólásra következik Révész Máriusz képviselő úr, a Fidesz képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

 

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Az egyik ellenzéki képviselő úr megszólított, és valami revánsvágyat vélt kihallani a szavaimból. Fel szeretném hívni a figyelmet, hogy igazából én egy álságos érvelésre igyekeztem válaszolni, amelyben az egyik képviselőtársam elmondta, hogy igaz, már volt, amikor a rendszerváltás során a konszenzussal kialakított döntéseket felborították - az önkormányzati választójogi törvényre céloztam -, de annak nem volt olyan jelentősége, és igazán itt teremtünk most precedenst. Én csak elmondtam, hogy ez az érvelés nem állja meg a helyét, mert igenis, nagyon komoly politikai következményei voltak ennek a dolognak. Itt semmiféle revánsvágyról szó nem esett, képviselő úr.

Azt hiszem, hogy ha jogállami módon gondolkodunk, akkor az elfogadhatatlan, ami jelenleg fennáll, az a helyzet, hogy bizonyos pártok a székházaikat, az államtól használatba kapott ingatlanaikat bérbe adják, kiadják, ebből jövedelmük származik, és ezeket a jövedelmeket utána fel tudják használni a választási kampányban. Ez jogállamban nem megengedhető. A hasonlatban a legvégén arra céloztam, hogy igenis, szükség van olyan szabályozásra, hogy a pártok egyenlő módon vághassanak neki a választási kampánynak, egyenlő esélyekkel fejthessék ki a tevékenységüket.

Jelenleg - és örülök, hogy ezt Bauer képviselőtársam is így látja - ez a helyzet nincs meg. Kőbányán sincs meg; ott is van párt, amelyik a székháza egy részét bérbe adja, és ebből neki komoly bevétele van.

Szeretnénk, ha ez a jövőben nem így lenne, és egyenlő esélyekkel tudnánk nekivágni a választásoknak, és egyenlően tudnánk dolgozni a választókörzetekben.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Wiener György képviselő úr következik kettő perces hozzászólásra, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Répássy képviselőtársamnak már jeleztem a korábbi alkalommal, hogy én nem azt mondtam, amit ő a szavaimból vélt kiolvasni, ennek következtében kénytelen vagyok, amit nem szeretek, saját magamat idézni, hogy a rádióhallgatók és a jelen lévő képviselők pontosan tudják, hogy mit mondtam.

A következőt állítottam a május 3-ai vitában: "1994-98 között másképp zajlottak az események, mint most. Akkor a Magyar Szocialista Párt arra törekedett, hogy hatpárti konszenzussal oldja meg a társadalmi szervezetek és a pártok használatában levő ingatlanok helyzetét. És valóban, a Magyar Szocialista Párt elkövetett egy súlyos 'mulasztást'..." - és ezt most idézőjelben mondom, tehát ez egy metafóra, tisztelt Répássy képviselőtársam, nem szó szerint mondtam, de ha ön továbbra is szó szerint akarja érteni, akkor ezt tegye -, "...nem élt vissza azzal a bizonyos híres erőfölényével, hanem mivel az egyeztetések nem vezettek igazán eredményre, nem adta állami úton" - amire meg lett volna a lehetősége, ha a törvényt felesnek tekintjük - "saját tulajdonába az általa használt ingatlanokat. Úgy veszem észre" - folytattam akkori felszólalásomban - "hogy most ezért a 'mulasztásért' büntetik a Szocialista Pártot, mert ha ez megtörtént volna akkor, a mostani törvényjavaslat beterjesztésére nem nyílt volna lehetőség."

Tisztelt Répássy Képviselőtársam! Én szó szerint idéztem a saját szövegemet. Ön is el tudja olvasni, hogy ezt mondtam, reflektáltam is az akkori felszólalására. Ön azonban valóban nagyon kiválóan alkalmaz egy sajátos kommunikációs technikát. Akármit mondanak itt, ebben a parlamentben, ön mindig ugyanazt mondja, ami a kiindulópontja volt, teljesen függetlenül attól, mit mondanak tények, és mit mondtak el az egyes felszólalók.

Valóban, ez rövid távon eredményekre vezethet. Hosszabb távon azonban el kell mindenkinek gondolkodnia azon, hogy valóban az igazságot mondja-e, valóban arra reflektál-e, ami elhangzott, vagy pedig a kommunikációs technikát alkalmazza. Ez még a Fidesznek sem hozott mindig sikert, emlékezzünk csak 1994-re.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces hozzászólásra következik Bauer Tamás képviselő úr, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőcsoportjából. Képviselő úr!

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Révész Képviselő Úr! Ön összekevert két dolgot az előző észrevételében. Egy kérdés az, hogy mi történik az ingatlanhasználattal, hogyan oszlanak meg az ingatlanok, és egy másik kérdés az, hogy szabad-e ezeket az ingatlanokat eladni, bérbe adni, másokat beengedni és a többi.

Ön azt kifogásolja, hogy egyes pártok abból jutnak jövedelemhez, amit azután kampánycélokra fordíthatnak, hogy bérbe adják a különböző ingatlanokat. Én egyetértek azzal, hogy ön ezt kifogásolja, de a jogellenes használat ellen nem úgy kell föllépni, hogy eleve elvesszük a jogellenes használat tárgyát - nem ez az egyetlen megoldás erre. Egyébként hogy melyik az a párt, amelyik az Állami Számvevőszék megítélése szerint problematikus módon jutott ingatlanvagyonhoz, amit értékesített, és ebből kampányt finanszírozott 1994-ben, ezt talán nem kell megneveznem.

Tehát azt gondolom, hogy ez egy kérdés, és egy másik kérdés ez a javaslat, amit önök tesznek. Ön elmondta többször azt, hogy milyen helytelenül járt el az akkori kormánykoalíció '94-ben, mert megsértette a rendszerváltás egy bizonyos elvét. Rendben van, ebben egyetértünk, én is ezt mondtam talán.

Na, de most, ahogy önök eljárnak, Révész képviselő úr...! Mert Répássy képviselő úr elmondta, hogy helyesli a kormány előterjesztését. Abból, amit ön itt elmondott a múltra vonatkozólag, az következnék, hogy ön nem támogathatja a Fidesz-kormánynak ezt az előterjesztését, mert ez legalább olyan élesen ellentétes azokkal a rendszerváltó elvekkel.

Én bízom benne, hogy hacsak el nem fogadják a szocialisták módosító javaslatait - ön nyilván támogatni fogja ezeket a javaslatokat -, akkor ön sem fogja megszavazni ezt a törvényjavaslatot, és gondolom, nem ön lesz az egyetlen azok között a fideszesek között, akikben él még valami a Fidesz egykori közjogi elveiből.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Megadom a szót Kiss Péter képviselő úrnak kétperces időtartamban, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportjából.

Egyben kívánok önöknek további jó vitát, és engedjék meg, hogy átadjam az elnöklést Gyimóthy Géza alelnök úrnak. További jó munkát kívánok, a viszontlátásra!

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

KISS PÉTER (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai vita legelején felkértem kormánypárti képviselőtársaimat, válaszoljanak arra a kérdésemre, készek-e arra, hogy egy tiszta helyzetet, korrekt kiindulópontot teremtsünk ehhez a törvényhez, mert a mi állításunk szerint a törvénynek mind a két kiindulópontja hibás, így aztán nem is lehet maga a megoldás sem korrekt.

Önök erre végig nem válaszoltak. Nem válaszoltak, mert hogyha válaszolnának és igent mondanának az összeszámolásra, világossá válna, hogy az önkormányzati körben a kormánypártok több száz 1-10 forintos vagy korábban ingyenes pártingatlant használnak - mi, szocialisták csak néhány tucatot -, és világossá válna, hogy az állításukkal szemben nem 386 ingatlant használunk kincstári körből, hanem csak 69-et. Ez alapvetően azt mutatja, hogy más a helyzet, amire megoldást kell találni.

 

(18.00)

 

Az aránytalanság akkor állna elő, ha többséggel, erőszakkal elfogadnák az önök megoldását erre a helyzetre. Tehát aránytalanság nem most van, aránytalanság lesz. Ez a különbség a kiindulópontokból adódóan.

Ha készek arra, hogy bizonyítsák az igazukat akkor mi harmadik fórum előtt erre készek vagyunk, még nem késő erre igent mondani, lehetséges szűk határidővel ebben egy átszámolást végrehajtani, még úgy is, hogy nyár előtt elfogadja a parlament az ebből születő törvényt. Nem készek erre, és azt gondolom, ez gyanút kelt a hallgatóban is.

Arra a megjegyzésre szeretnék még reflektálni, hogy lehetséges-e, hogy pártok bérbe adják, kiadják, jövedelmeket szerezzenek kincstári tulajdonú ingatlanaikból. A Számvevőszék ilyen elmarasztalásokat tömegesen vagy nagyságrendi értelemben nem tett. Ha a képviselő úr ismer ilyeneket, akkor - azt gondolom - bejelentéssel kell élnie, ez nem a parlament színterére tartozó kérdés (Az elnök csenget.) és mint ilyen, érvként nem állja meg a helyét.

Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Répássy Róbert képviselő úrnak, Fidesz.

 

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Tisztelt Kiss Péter Képviselő Úr! Ön már nagyon sokszor elmondta ma, hogy 69 állami ingatlant használ az MSZP, én akkor bizonyára rosszul értelmeztem azt, amit önök pénteken a sajtótájékoztatón elmondtak, hogy 69 ingatlant fog használni majd, ha visszaadja azokat az ingatlanokat, amelyeket most szándékozik visszaadni az MSZP. Tehát jelenleg több mint 150 ingatlant használnak az állami ingatlanokból az én számításaim szerint.

Ha majd csak 69 ingatlant fognak használni, akkor tulajdonképpen ez nagyságrendileg olyan közel áll a törvényjavaslatban javasolt 30 ingatlanhoz, hogy nem is értem, mi a probléma. Ha 69-70 állami ingatlanban (Dr. Géczi József Alajos közbeszól.) is tudnak önök működni az önök saját belátása szerint, a saját szándékaik szerint, akkor miért nem tudják ezt ennek a felére leredukálni és úgy, hogy az önkormányzati ingatlanokkal kibővítik? Tehát addig, amíg több száz ingatlanról volt szó, megértettem, hogy a 30 és, mondjuk, a 386 között meglehetősen nagy a távolság, de azok után, hogy a saját állításuk szerint 69 ingatlanra csökkentenék az ingatlanjaikat az állami ingatlanokból, azok után már végképp nem értem, hogy miért nem lehet még tovább egy kicsit meghúzni a nadrágszíjat és még összébb húzódzkodni, és akkor teljesen ott vagyunk, ahol a törvény szövege tart, a 30 ingatlannál, az a törvény, amelyet meg fogunk alkotni (Derültség az MSZP soraiban.) - törvényjavaslat, törvénytervezet. Gondolom, a parlamentben vagyunk, és gondolom, azért vitatkozunk, hogy egy törvény megszülessen vagy elvesse a parlament, tehát úgy gondolom, hogy ez a törvény meg fog születni, úgy ítélem meg most, de ez az én szubjektív értékítéletem. (Dr. Géczi József Alajos: Akkor gyerünk vacsorázni!)

Tehát, tisztelt képviselőtársaim, a 69 ingatlantól az a 30 már nem olyan messze, szerintem, ha még néhány hétig gondolkodnak rajta - folyamatosan csökkent az ingatlanjaik száma -, talán néhány hét múlva már csak 30 lesz (Az elnök csenget.) az, amit megtartanak. (Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

 

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Megkérek mindenkit az időtartam betartására. A másik: három órája folyik a részletes vita, és én bár csak most ültem fel, de azt hiszem, nem a részletes vita szabályai szerint folyik a Házban a vita. Tehát megvonom a szót attól, aki ezentúl nem az ajánlási ponthoz és nem a részletes vita szabályai szerint fog felszólalni.

Két percre megadom a szót Kiss Péter képviselő úrnak.

 

KISS PÉTER (MSZP): Képviselőtársam kérdésére szeretnék precízen reflektálni csak a nyilvánosság kedvéért. Stumpf kancelláriaminiszter úrnak írt levelemben precízen szóltam arról, hogy tekintettel arra, hogy a Kincstár és most a törvénytervezet azokat az ingatlanokat is szocialista pártingatlanoknak számolja el, amelyeket mi nem használunk, illetve mások használnak közcélra - már szóltam erről a vitában -, ezért ezekről kénytelenek vagyunk lemondani a kártérítés igénye fenntartásával, az ő érdekükben és ezek tevékenységek fenntartása érdekében. Ezért fordulhat az elő, hogy ebben a helyzetben van egy ilyen nagyon bonyolult matematikai talány, amely egyszerűen megfejthető: van olyan ingatlan, amely a mi használatunkban van, ez az ominózus hatvanvalahány, és van még kilencvenvalahány, amelyről azért mondunk le, mert csak oda van írva a nevünk mellé, de egy évtized óta már szeretetotthon és más nagyon fontos célokat szolgál.

Most, hogy világos legyen a helyzet a Kincstár számára is, kell egy formális kezdeményezést tennünk egy újfajta matematika kialakítására, ami arról szól, hogy csak azt számolják el kincstári ingatlanként a Szocialista Pártnál, amit a Szocialista Párt használ. Ez - azt gondolom - áttekinthető kiindulási pont volna. Én ezt kérem és ezt javaslom a későbbi megoldások kiindulópontjául is. Ennek a megszámolására kértünk harmadik fórumot, nehogy véletlenül vita legyen benne. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm. Normál felszólalásra megadom a szót Wiener György képviselő úrnak, MSZP.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Röviden értékelném azokat a módosító indítványokat, amelyeket Géczi József képviselőtársammal együtt nyújtottunk be. Ezekre az értékelésekre részben már a kétpercesek során természetesen sor került, ennek ellenére úgy ítélem meg, hogy nem felesleges egy összegző, átfogó gondolatmenetet az önök, illetőleg a rádióhallgatók számára ismertetni. Ezt megelőzően azonban lehetetlen megkerülni egy-két elvi kérdést, még akkor is, ha most az általános vita helyett már a részletes vita szakaszában vagyunk. Ennek az az oka, hogy a mai vita jórészt az általános vita szintjén mozgott, nem véletlenül, hiszen ha az alapkérdésekben nincs semmiféle megegyezésre lehetőség, akkor az kizárt a részletkérdésekben is.

Önök azt mondták, és Répássy képviselőtársam ezt kifejezetten hangoztatta is az alkotmányügyi bizottság ülésén, hogy egy rendszerváltó, konfrontatív törvényt kívánnak elfogadni. Megjegyezném azt, hogy a rendszerváltás nem konfrontációval ment végbe, hanem egy kerekasztal-tárgyalás eredményeként, amelynek a végeredménye önöket, nagyon jól tudom, egyáltalán nem elégíti ki, hiszen azt hitték, hogy egykori politikai ellenfelük eltűnik a süllyesztőben, de kiderült, hogy változatlanul az erős pártok egyike, sőt a közvélemény-kutatások szerint jelenleg a legtámogatottabb magyarországi politikai erő.

Meg kell azonban azt is jegyeznem, hogy ilyen helyzetben ezen nem lehet alkotmányos körülmények között változtatni. Az az elképzelés, hogy a rendszerváltásban egy rendszerváltást hajtunk végre - miként ezt valamikor Mitterrand későbbi tanácsadója, Régis Debray mondta, hogy a forradalomban hajtunk forradalmat -, az lehetetlen alkotmányos jogállami keretek között, abban az esetben szükséges az alkotmányos alapok gyökeres felülvizsgálata. Ebben az esetben azonban dönteni kell: kiegyensúlyozott, növekedő évtizedet akarunk-e, ahogy ezt a miniszterelnök úr mondta, vagy pedig folytatni kívánjuk a rendszerváltást, egy újabb szakaszt akarunk egészen más alkotmányos alapokon elindítani, abban az esetben azonban nincs szó felemelkedő évtizedről, hanem folynak tovább az ádáz, kérlelhetetlen politikai küzdelmek.

A Szocialista Párt célja az, hogy ilyen második szakaszra ne kerüljön sor, még akkor sem, ha egyes politikai erők ezt támogatnák. Éppen ezért a benyújtott módosító indítványok meghatározott alapelveket követnek. Az első alapelv az, hogy valóban teremtsünk azonos feltételeket. Ezt célozza a Géczi Józseffel benyújtott módosító indítványaim túlnyomó többsége, ezek felsorolásától most eltekintenék.

Hogy egy koherens rendszert alakítsunk ki, ezért a törvényjavaslat címét és preambulumát is meg kívánjuk változtatni, az az elképzelésünk, hogy a parlament egy olyan törvényjavaslatot fogadjon el, amely garantálja a tényleges esélyegyenlőség biztosítását. A 2. számú módosító indítványban ezt a következőképpen határoztuk meg: "Az állam, illetőleg a helyi önkormányzatok tulajdonában és pártok használatában álló ingatlanok használatának rendezése, a pártok közötti jogegyenlőség biztosítása érdekében az Országgyűlés a következő törvényt alkotja." Ez a gondolat határozza meg a benyújtott módosító indítványok túlnyomó többségét, kivéve persze azokat, amelyek jogtechnikai kérdéseket kívánnak rendezni, s ennek a szellemében született egy módosító csomag, amely a beterjesztett törvényjavaslat szinte valamennyi paragrafusát és azon belül törvényi helyét érinti.

Ennek a gondolatnak, a tényleges esélyegyenlőség biztosításának felel meg az általam már idézett 7. számú módosító indítványunk, amely valóban minden pártnak pártonként azonos számú és azonos négyzetméterszámú ingatlant kíván garantálni, beleértve a Magyar Igazság és Élet Pártját is. Nagyon sajnálom, hogy Fenyvessy Zoltán képviselőtársam kérdésemre érdemi választ nem adott, hiszen kifejtettem, hogy ez a 7. számú pont, szemben a 6. számú módosító indítvánnyal, valóban a teljes egyenlőség, legalábbis a formális egyenlőség alapján kívánja a helyzetet rendezni.

 

 

(18.10)

 

Ez az alapelv tehát végigfut valamennyi érdemi módosító javaslatunkon, ahogy már jeleztem. Amikor pedig az önkormányzati és az állami tulajdonban lévő ingatlanok együttes rendezését kívánjuk, akkor azonos szintre hoztuk a jogi feltételeket a 4., illetőleg az 5. számú módosító indítványban, miként erre a Répássy Róbert képviselőtársammal folytatott rövid polémiában már utaltam. A 4. számú módosító indítvány ugyanis nemcsak azt mondja ki, hogy a törvény hatálya alá tartoznak az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok is, hanem a névleges bérletet egyben használati jognak kívánja a jövőre nézve tekinteni, s ha ilyen használati jogot elvonnak akár például a Fidesztől is, a fiatal demokraták számára ugyanarra az alkotmánybírósági döntés alapján garantált kártalanításra van lehetőség, amire a szocialisták számára is. És ha a fiatal demokraták, akárcsak a szocialisták, azt kívánnák, hogy meghatározott társadalmi, szociális célokra fordítják ezt az összeget, ezt nagyon nagy mértékben tudnánk támogatni, és ebben az esetben feltehetően a Fideszről kialakuló kép is valamelyest még a mi köreinkben is javulna, ami most - legalábbis a baloldali szavazótáborban - nem igazán előnyös.

Ami a további módosító indítványokat illeti, ezek az alapelv gyakorlati kivitelezését szolgálják, de egy másik elvvel, mégpedig a gyors, hatékony megoldás a célunk. Répássy Róbert képviselőtársam, de mások is azt hangoztatták, hogy időhúzásra törekszünk. Nos, nem törekszünk időhúzásra, hanem két koncepcióban gondolkodunk: vagy folytassunk hatpárti tárgyalásokat, miként erre Kiss Péter képviselőtársam több alkalommal utalt, vagy pedig, ha elfogadjuk ezeket a módosító indítványokat, akkor ennek alapján a kiegyenlítés értelmében gyorsan, hatékonyan bonyolítsuk le az ingatlanok rendezését.

Ezt a célt szolgálják elsősorban a 8. számú módosító indítványunkban foglaltak, amelyek nemcsak azt mondják ki, hogy a KVI mellett az illetékes helyi önkormányzat részére is szükséges jegyzékeket készíteni, hanem azt is kimondják, hogy a KVI, illetőleg a helyi önkormányzatok a pártok számára rendelkezésre álló határidő lejártát követő nyolc napon belül - rendkívül gyorsan - megküldjék ezeket a jegyzékeket az Állami Számvevőszéknek, és a jegyzékekben lévő adatokat végül is az Állami Számvevőszék összesítse. Azért a Számvevőszék, hogy lehetőség nyíljon arra, hogy az első közelítésben különnemű ingatlanokat valahol legmagasabb szinten összesítsék, lehetőség nyíljon arra, hogy a különbségeket közös nevezőre hozzák; és azért az Állami Számvevőszék alkalmas erre, mert a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény felhatalmazása alapján ennek a szervnek feladata az, hogy a pártok gazdálkodását ellenőrizze.

Ebben az esetben ennek a pártok ellenőrzését végző szervnek lenne az a feladata, hogy állandóan figyelemmel kísérje azt, hogy nehogy valamely párt az ingyenes használat terén túllépje a számára törvényben garantált kvótát. Ennek a feladatnak az ellátását a Számvevőszék akkor tudja ellátni, ha összesíti a használati jogokat, megállapítja a hiányokat és a többleteket, most már az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokat is figyelembe véve, és ezt követően a gazdasági ellenőrző tevékenysége során folyamatosan érvényesítse a módosítás nyomán elfogadott törvényben foglaltakat.

Ugyanez a célja tulajdonképpen a 10. számú módosító indítványnak is, mely azt mondja ki, hogy a kijelöléseket végül is az Állami Számvevőszék tegye meg, az egyetértési jogot az Állami Számvevőszék gyakorolja. Ez azért nem okoz problémát, mert a Kincstári Vagyoni Igazgatóság számára garantált egyetértési jog formális, tudniillik nem tagadhatja meg az egyetértést, ha és amennyiben a törvényi feltételek valójában fennállnak.

Végezetül a 13. számú módosító indítványunkban feltételezzük azt, hogy nemcsak a KVI és a pártok, hanem - ha kiterjesztően értelmeznénk a törvényjavaslat hatályát - a helyi önkormányzatok és a pártok között is sor kerülhet jogvitára. Ennek következtében a helyi önkormányzat és a párt közötti jogvita esetén is a polgári eljárás általános szabályait kell alkalmazni.

Ha mindezeket a módosító indítványokat együttesen olvassuk, akkor nyilvánvalóvá válik, hogy nem időt akarunk húzni, nem igazságtalanságokat akarunk, hanem az általunk egyébként igazán nem pártfogolt, formális egyenlőséget érvényesíteni; tudniillik eltekintenénk attól - különösen a 7. számú módosító indítványban -, hogy a pártok között jelentős különbség található társadalmi támogatottságuk terén, másrészt pedig eltekintenénk attól, hogy a költségvetési finanszírozásnál 75 százalékban ezt a különbséget veszik figyelembe.

Semmiféle előjogra nem tartunk tehát igényt, és azt tudom mondani, amit valamikor a panamai elnök mondott, amikor harcolt azért, hogy a csatornahasználatot visszaszerezhesse az Egyesült Államoktól: sem könyöradományokat, sem milliókat nem kívánunk - amit kívánunk, az az igazság. Az más kérdés, hogy ezt a panamai elnököt ezt követően, tizenhárom nappal később lelőtték, de azért ma Magyarországon remélhetőleg a viszonyok ennél jóval konszolidáltabbak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiból.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Két percre megadom a szót Fenyvessy Zoltán képviselő úrnak, MIÉP.

 

DR. FENYVESSY ZOLTÁN (MIÉP): Köszönöm. Talán két perc sem lesz, csak kénytelen vagyok Wiener György szemrehányására reagálni, mert azt mondta, hogy nem adtam érdemi választ a 7. módosító indítványával kapcsolatos felvetésére. Most megteszem ezt a választ, nehogy elvarratlanul maradjon bármely szál is.

Nem igazán látom a jelentőségét ennek a módosító indítványnak. Wiener György ugyanis azt mondta, hogy ez a módosító indítvány egyenlő feltételeket biztosít minden pártnak, akkor vajon miért nem támogatható. Tényleg egyenlő feltételeket biztosít - de egyenlő feltételeket biztosít az az eredeti törvényjavaslat is, amelyik ezt próbálja módosítani, csak a számok mások. Wiener György és Géczi József a 30 helyett itt 45 ingatlant, Budapestre a 10 helyett 15-öt, illetve a 2000 helyett 3000 négyzetmétert, összesen pedig az 5000 helyett 7500 négyzetmétert javasol.

Az egyenlőséget tehát biztosítja az eredeti törvényjavaslat is. Ennek egyetlen célja van: többet megtartani az állami ingatlanokból az MSZP részére, akinek ez már megvan, jól bejáratott ingatlanok. Vagy az is lehet, hogy ez spórolás, hogy kevesebbet kelljen leadni, hiszen ha Wiener György megnézi, ha jól emlékszem, a 12. számú módosító indítványomban az is benne van, hogy a pluszingatlanokat, a kvóta feletti ingatlanokat az eredeti állapotnak megfelelő állapotban kell visszaadni, tehát annak, aki majd leadja, pénzt kell ráfordítania a leadandó ingatlanokra, hiszen azokat ki kell festeni, meszelni, rendbe kell hozni. Lehet, hogy az MSZP spórolni akar itt, hogy kevesebb meszelést és kevesebb rendbehozást kelljen csinálni a leadandó ingatlanokon, de még egyszer mondom, hogy az eredeti arányokon ez semmit nem változtat, az eredeti törvénytervezet biztosítja a pártok részére az egyforma elbírálást, az egyenlő arányokat, ezen a javaslat nem változtat. Köszönöm.

 

ELNÖK: Köszönöm. Két percre megadom a szót Wiener György képviselő úrnak.

 

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csak nagyon röviden reflektálnék Fenyvessy Zoltán képviselőtársam kétperces felszólalására. Valóban első közelítésben úgy tűnik, hogy csak egy 50 százalékkal történő felszorzást tartalmaz ez a módosító indítvány, az összes többi módosító indítvánnyal együtt azonban koncepcionálisan más lehetőséget biztosít. Ennek alapján ugyanis az állami és az önkormányzati ingatlanok együttesét vennék figyelembe, és ha ezt a módosító javaslatot elfogadnák, akkor bizony nemcsak a Szocialista Pártnak, hanem valamennyi pártnak le kellene adnia ingatlanokat - a Fidesznek például 59-et, ahogy korábban már jeleztem -, és ebből a szempontból nézve ez tartalmilag teljesen más.

A kérdésem arra irányult, hogy egy ilyen kiegyenlítést a Magyar Igazság és Élet Pártja el tudna-e fogadni, tudniillik Fenyvessy képviselőtársam egyik első felszólalásában arról beszélt, hogy a teljesen egyenlősített ingatlanhasználatnak a híve. Ez a módosító indítvány ennek a követelménynek teljes mértékben megfelel, mert minden ingyenes vagy névleges bérleti díj ellenében való használat esetén teljesen azonos feltételek közé helyezi a pártokat. Ennek a módosító indítványnak az elfogadása esetén nem lenne arra lehetőség, hogy például a Fidesz - bár korábban említettem - jóval több, mint száz ingatlant használna vagy a Független Kisgazdapárt 138-at, hanem ennek alapján minden párt - beleértve természetesen a Magyar Szocialista Pártot is - csak 45 ingatlan használatára lenne jogosult.

Az 50 százalékkal való felszorzásnak az az oka, hogy a 30 darab csak az államiakat vette figyelembe, de a 45 már figyelembe veszi, hogy itt a szabályozás tárgyává váltak az önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok is. Ezért a módosítás csak látszólag formai, valójában mélyen tartalmi.

Köszönöm a figyelmet.

 

(18.20)

 

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A részletes vitát lezárom. Megkérdezem Bogár László államtitkár urat, hogy most vagy később... (Jelzésre:) Jelzi, hogy később kíván válaszolni a vitában elhangzottakra.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatokról következő ülésünkön határozunk.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az állami tulajdonban lévő ingatlanok pártok által történő használatáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/2366. számon, a bizottságok ajánlását pedig T/2366/28. számon kapták kézhez. (Beszélgető képviselők felé:) Egy kis csöndet kérek! Megkérdezem a bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. (Nincs ilyen jelzés.) Nem kívánnak.

Tisztelt Országgyűlés! A törvényjavaslat és a módosító javaslatok belső összefüggéseire figyelemmel indítványozom, hogy a részletes vita három szakaszból álljon. Az egyes vitaszakaszok ismertetésére felkérem a jegyző asszonyt.

 




Felszólalások:   33   33-175   175-177      Ülésnap adatai