Készült: 2024.09.19.15:29:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

326. ülésnap (2013.11.19.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Szócska Miklós
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÓCSKA MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Végighallgattam az aktuális kérdéseket, de inkább általános kérdéseknek nevezném. Tehát akkor sorban megyek végig. A kormányváltáskor mi egy agyonzúzott, úgy neveztük, politraumatizált, sokszoros traumán átesett egészségügyet vettünk át. Először az állapotát kellett stabilizálni, újraéleszteni és fokozatosan fejleszteni. Teljesen egyetértek azokkal, amiket mondott, hatékony elosztás, szolidaritás, fenntartható ellátórendszer - ezek azok az alapelvek, amelyek mentén dolgozunk egy gazdasági világválság körülményei között.

Kórházak, szakrendelők dőlnek be. Azt tudom erre mondani, minden évben ott van a segítség, minden évben a kassza maradványát konszolidációra fordítjuk. Szeretném elmondani, hogy egy olyan helyzetben vettük át az egészségügyet, amikor az infláció nem tudom, hány százalékos volt, a költségvetési hiány 6-9 százalék között volt, az 1000 milliárdot közelítette a 2002 utáni három évben az E-alap hiánya. Most az E-alap egyensúlyban van, egy kis többlettel dolgozik, ezeket a pénzeket tudjuk most kórházi konszolidációra fordítani. Valós alapokon, valós forrásokból teremtettünk béremelést. Tehát nem egyszerűen a 2002-es vagy a választási ígéreteket hitelből finanszírozó módon emeltük a fizetéseket. A népegészségügyi termékadó, az alkohol- és a dohánytermékek jövedéki adójának emeléséből valós forrásokat teremtettünk, mert ez nem inflálódik el, és egyensúlyban lévő E-alap mentén tudtuk ezeket a fizetéseket emelni.

Őszintén tudom mondani, az egy tévedés, hogy mi 300 milliárdot kivontunk volna az egészségügyből.

(9.20)

Tisztelettel kérem, nézze meg a számokat. Valaki valamit félreért, több forrás áll jelenleg rendelkezésre az egészségügyre, mint 2010-ben.

A gyógyszerkassza kivonása, ahogy ön említi. Szeretném jelezni, hogy közel háromezer gyógyszernek az ára lett olcsóbb, tehát annak a vaklicitnek, annak a versenynek a kapcsán, amit mi ráengedtünk a gyógyszerpiacra, ennek kapcsán olcsóbbak lettek a gyógyszerek. Ezért nem kell utánuk annyi támogatást kifizetni, vagy pedig olyan visszafizetési sémákat alkalmazunk, hogy olcsóbb lett a gyógyszer a lakosság számára. Ezt is megnézhetik. Olyan gyógyszereknél, olyan terápiáknál, amiknek a beteget terhelő havi költsége több ezer forint volt, most néhány száz forintért hozzájut. Tehát hozzáfér az olcsó terápiához a beteg.

Borzasztóan sajnálom, én szívesen átküldöm önnek ezeket az anyagokat (Tóbiás József: Megköszönném!), mert itt valami alapvető félreértés van. Ma hozzáférhetőbb a terápia, és ennek köszönhetően valószínűleg jobban együtt is működnek a betegek ezzel a kezeléssel, és a szövődményeiket meg tudjuk előzni.

Mentőautó-vásárlás. Ebben az évben 200 új mentőautót vásárolunk. A fizetések: kétszer emeltük az általános finanszírozását az alapellátásnak, a gazdasági világválság ellenére.

Nem tudom, hogy egy, a rendszert kritizáló orvost mi valaha is büntettünk volna. A kamarát említette. Hát, nekem a legtöbb vitám talán a kamarával van, tehát valószínűleg én nem vagyok befolyással arra, hogy kivel mit és hogyan csinálnak. Ha konkrét esetről van szó, szívesen utánanézek, hogy kivel történt ez a méltánytalanság.

A dohányzás. Ugye, azt mondja, hogy betegebbek vagyunk. Pont ma fogjuk elmesélni azt a történetet, hogy mennyivel csökkent az akut szívinfarktusos halálozások száma annak következtében, hogy a nemdohányzók védelmét életbe léptettük.

A várólisták kapcsán szeretném jelezni, hogy egy nagyon komoly tisztítása van ezeknek a várólistáknak. Ezek a több száz napos előjegyzések legtöbbször kényelmi előjegyzések. A kritikus területeken, például a csípőprotézis, térdprotézis esetében egyszer sem volt kétszázvalahány napnál több a várakozás. Tehát azok a számok, amik a kényelmi előjegyzésből eredően ott vannak a várólistákon, tisztításra kerülnek, és rövidesen egy sokkal tisztább kép áll önök előtt.

Ráadásul a kórházak nem vezették ki fegyelmezetten a várólistán levő, megműtött betegeket. Most, mivel ennek anyagi következménye van, egy nagyon komoly tisztulását látjuk a várólistáknak, úgyhogy ezen a téren is sokkal célzottabban fogunk tudni ugyanolyan várólista-csökkentő programokkal beszállni, mint amit 2011-ben tettünk.

Fontos még elmondanom, hogy különösen a fiatal korosztályok között csökken a migráció száma, és az orvosmigráció összes száma csökken. Bízom benne, hogy idén a második béremelés kapcsán, ami főleg a diplomás ápolókat érintette, azon a területen is csökkenést fogunk tapasztalni. Úgyhogy lassan, szorgosan dolgozunk.

Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai