Készült: 2024.04.26.02:14:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2003.06.17.), 3. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  3  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! A kormány döntése értelmében ez év őszén napirendre kerül a közigazgatási szolgáltatások korszerűsítésének programja. Tekintve, hogy a nyári szünet előtt ez az utolsó lehetőség arra, hogy az Országgyűlést is tájékoztassam arról, hogy hol tartunk ebben a munkában, úgy gondoltam, hogy ez egy megfelelő és illő forma így a nyári szünet előtt.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A Belügyminisztérium a közeli időszakban befejezi a közigazgatás korszerűsítésének tudományos és szakmai előkészítő munkáit. Az IDEA-program keretében Ágh Attila professzor vezetésével három projekt vitaindító anyagai készültek el. Ez a kistérségi, a regionális és az önkormányzati finanszírozásra vonatkozó projekt.

Az írásos anyagokat eljuttattuk valamennyi önkormányzathoz, valamennyi önkormányzati érdekszövetséghez, központi és megyei államigazgatási szervekhez, és önökhöz is, valamennyi országgyűlési képviselőhöz.

Az érintettek részvételével széles körű szakmai vitasorozat indult meg az egész országban, nyolc regionális vitát rendeztünk, és a közigazgatási hivatalok szervezésében a napokban lezárult 150 kistérségben folytatott szakmai vita is.

Állíthatom, hogy ilyen széles körű szakmai döntés-előkészítés szinte példa nélküli a magyar közigazgatás történetében. Szeretném felhasználni ezt az alkalmat is arra, hogy köszönetet mondjak azoknak a szervezeteknek, amelyek támogatták munkánkat, köszönöm a kormánypárti frakcióknak, a Baloldali Önkormányzati Közösségnek, a Szabad Demokraták Szövetsége önkormányzati tanácsadó testületének, a Konzervatív Polgármesterek Konferenciájának, akik meghívtak, hogy tájékoztatást adjak az európai uniós felkészülésről és a közigazgatási reformról, és mindazoknak a segítségét és támogatását, akik ezt kinyilvánították ehhez a programhoz.

 

 

(9.10)

 

 

Most munkánk új szakaszhoz ért: folyik a viták tapasztalatainak összegzése. Ennek alapján elkezdődhet a reform gyakorlati lépéseinek a megalapozása és a gyakorlati lépéseket megalapozó politikai döntések előkészítése és meghozatala.

A Miniszterelnöki Hivatal és a Belügyminisztérium együttműködésével létrehozott koordinációs bizottság jelöli ki majd azokat a döntési alternatívákat a közeli hetekben, amiről már augusztus 6-án a kormány állást tud foglalni, és amiről ősszel - reményeim szerint - pártközi egyeztetésekre és egyeztető munkára kerülhet sor. A viták tapasztalatai alapján bizonyosnak tekinthető, hogy az átfogó korszerűsítés elkerülhetetlen. A kérdések, amelyekre választ kell találnunk, hogy a közigazgatás korszerűsítése milyen mélységben érintse az államberendezkedés egészét, milyen módon és milyen mértékben érintse az államigazgatás felső szintjét, a minisztériumokat, a rendészeti területet, ügyészséget, bíróságot és persze népképviseleti szervek, önkormányzatok szerkezetét.

Politikai döntésre vár az is, hogy rövid és középtávon hogyan és milyen módon biztosítsuk az önkormányzatok számára az európai uniós források megszerzéséhez szükséges saját erőt. Döntésre vár az is, hogy egy-két éves perspektívában a kistérségekben kialakítandó szolgáltatási centrumok milyen terhet képesek átvállalni a kistelepülésektől, és ehhez milyen pluszforrásokat tudunk biztosítani; és természetesen középtávon az is, hogy a regionális intézményrendszer átalakítása milyen mélységű legyen, milyen konkrét regionális intézményi átalakító lépéseket eredményezzen.

Tisztelt Országgyűlés! Az eddigi vitákból az is nyilvánvaló, hogy a szakemberek számos ponton még eltérő szakmai álláspontot képviselnek, például abban, hogy a kistérségben rögtön egy komplex társulási rendszert hozzunk létre, amely tartalmazza a területfejlesztési, államigazgatási, önkormányzati funkciókat is, vagy pedig más módon, egy kicsit tagoltabb intézményrendszerben gondolkodjunk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Természetesen a közigazgatás átalakítása és a korszerűsítés programja nem öncél. A közigazgatási szolgáltatások korszerűsítésének elsődleges célja, hogy az állampolgárok számára korszerű, színvonalas közszolgáltatást biztosítsunk, az ország egész területén egyforma, európai uniós színvonalú minőségben. Tehát a közszolgáltatási reform célja az, hogy a modern Magyar Köztársaságban egy olyan európai színvonalú közszolgáltatást, közigazgatási szolgáltatást kapjanak az emberek, amely a mindennapi életvitelüket - legyen az önkormányzati vagy államigazgatási közszolgáltatás - segíti korszerű, szakszerű formában.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti képviselők padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  3  Következő    Ülésnap adatai