Készült: 2024.09.24.19:14:31 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
11 338 2002.06.25. 1:33  315-341

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Ha Kosztolányi képviselő úr elolvasta volna azt a levelet, amit Lenkovics Barnabás írt az illetékes bizottságoknak, akkor talán kevesebb kérdést és véleményt fogalmazott volna meg a mostani felszólalásában.

Ez az országgyűlési határozati javaslat nem szól másról, minthogy a kormánynak ad egyfajta felhatalmazást, amivel egyébként is rendelkezik, de szerettük volna felhívni a figyelmet arra a súlyos problémára, hogy a hajléktalansággal nagyon sok család érintett, és megelőzhető ennek a problémának a kialakulása. Ezzel a határozati javaslattal nem a már létrejött hajléktalanság intézményét szeretnénk orvosolni, hanem azt a tényt kívánjuk megvizsgálni, hogy körülbelül milyen nagyságrendű kormányzati beavatkozásra van szükség ahhoz, hogy ezt a problémát rövid távon kezelni tudjuk. Rengeteg közüzemidíj-felhalmozódás van. Ön többször belekapaszkodott a bizottsági ülésen elhangzott megjegyzésembe, miszerint csak Budapesten több mint ezer családot érint ez az ügy, de akkor is kijelentettem, hogy nemcsak Budapestről van szó, ez csak egy statisztikai adat. Megismétlem, Kosztolányi képviselő úr, ez csak Budapesten ennyi, de vidéken is sok ezer családot érint, és úgy gondolom, megérdemli azt a különös figyelmet, amit mi a szociális bizottság részéről kértünk. Semmi másról nem szól ez a határozati javaslat.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti oldalon.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 286 2002.09.17. 6:18  203-313

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt fideszes és MDF-es Képviselőtársaim! Minden logikai érzéket félretéve, folyamatosan tapasztalható, hogy a tényektől eltérő megállapításokat tesznek, ez bizonyos logikai hiányosságra vezet önöknél.

A statisztikai adatok és a tudományos kutatások eredményei is egyértelműen alátámasztják azt a tényt, hogy az elmúlt években növekedett a gyermekszegénység. A családok többsége számára ma komoly szegénységi kockázatot jelent a gyermekvállalás, továbbá a legnehezebb körülmények között élő családok támogatása a Fidesz-kormány három és fél éve alatt csökkent. Jelenleg minden ötödik gyermek olyan családban kénytelen élni, ahol az egy főre jutó átlagos havi jövedelem a létminimum fele.

A pénzbeli családi és gyermektámogatások közül három ellátást emelnék ki.

Az egyik a mindenkihez eljutó családi pótlék, amelynek összege az utolsó három és fél évben nem emelkedett, a vásárlóértéke pedig a harmadára csökkent. Ezért elsősorban a gyermekes családok többsége érdekében szükséges emelni a családi pótlék összegét, amelyet az MSZP a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény módosításával 2002. szeptember 1-jétől a differenciálási szempontok változatlanul hagyásával átlagosan 20 százalékkal emel, egységesen. Lehet, hogy ez nem sok, viszont ahhoz képest, hogy az elmúlt három és fél évben a Fidesz-kormány egyetlen fillért nem emelt, matematikailag ez akár a több ezerszerese is lehet.

Az előző kormány 1999. január 1-jétől bevezette a tanköteles gyermekek után járó iskoláztatási támogatást, amellyel a családi pótlék korábbi egységes rendszere megbomlott. Ez az intézkedés az alanyi jogosultság helyett érdemhez köti az ellátást, ugyanakkor nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, amelyek azt várták, hogy ez az intézkedés érdemben lesz képes befolyásolni a tankötelezettség teljesítését. Jelen esetben ez azért is teljesíthető nehezen, mivel a törvény az iskolalátogatással kapcsolatos problémák megoldására az iskoláztatási támogatás és az esetleges szankciók vonatkozásában nagyon kevés időt, mindössze 15 napot állapít meg. Ezt támasztják alá egy nemrégiben végzett kutatás, a Szociális és Családügyi Minisztérium felmérésének tapasztalatai, amely szerint fölösleges volt szétválasztani a családi pótlékot, ugyanis az iskolák elenyészően kis százaléka alkalmaz szankciót azokkal a szülőkkel szemben, akik nem járatják iskolába a gyermekeiket.

Az MSZP számára, mint többször hangsúlyoztuk, minden család és gyermek egyformán fontos. Ezért egyetértek azzal, hogy a törvénymódosítás állítsa vissza a családok ellátásának egységességét, és így a jogosultsági kör változatlanul hagyása mellett az iskoláztatási támogatásként folyósított ellátás a továbbiakban szintén családi pótlékként, 20 százalékkal emelt összegben kerüljön folyósításra.

Az 1997. évi gyermekvédelmi törvény elfogadásával jelent meg a rendszeres gyermekvédelmi támogatás mint jövedelemfüggő támogatási forma. A Fidesz-kormány ezt a támogatást átkeresztelte kiegészítő családi pótlékra, és 400 forintot adott hozzá 1998-ban, ami azóta az infláció mértékének megfelelően emelkedett csupán, így vásárlóereje nem növekedett. Javaslatunk szerint újra a rendszeres gyermekvédelmi támogatás lépne életbe a leginkább szegénységben élők számára - és kérem, hogy Mátrai Márta itt majd nagyon figyeljen, mert olyan rész jön, amit már többször kérdezett.

1999-ben a személyi adórendszerben bevezették a gyermekek utáni adókedvezményt, amelynek igénybevételéhez adóköteles jövedelemmel kell rendelkezni, így azok a családok, amelyek nem rendelkeznek ennek megfelelő jövedelemmel, kimaradtak ebből a támogatási formából. A 2000-es Tárki-felmérés szerint 470 ezer háztartás tartozott ebbe a körbe, az összes érintett háztartásból 35 százalék, tehát rendkívül magas az ellátásban nem részesülők száma. Ehhez kapcsolódóan azon gondolkodunk, hogy a közeljövőben bevezetnénk önálló támogatási formaként a kiegészítő családi pótlékot azon családok számára, akik nem tudják a fenti kedvezményt igénybe venni, mert nem rendelkeznek elegendő jövedelemmel, vagy egyáltalán nem rendelkeznek jövedelemmel.

Messzemenően támogatom továbbá azt is, hogy a közoktatási törvénnyel összhangban módosul a közoktatási intézményben tanulók esetében a családi pótlékra jogosultság, melynek felső korhatára a tanévhez igazodóan évente egy évvel emelkedik, így 2004. szeptember 1-jétől a közoktatási intézményekben tanulmányokat folytatók esetében a családi pótlékra jogosultság 23 évre terjed ki, amelyet a későbbiekben ki kell terjeszteni a nappali felsőoktatásban tanulók utáni jogosultságra is.

Az MSZP célja a szegénység enyhítése, valamint a gyermeknevelés költségeihez való érdemi hozzájárulás, ezért a törvénymódosítás arról is rendelkezik, hogy a gyermekeket nevelő családok számára az egyik legnehezebb időszakban, az iskolakezdés előtti hónapban, augusztusban tizenharmadik havi, azaz egyhavi többlet-családipótlékot folyósítsanak, amely idén augusztusban először minden iskoláskorú gyermeket nevelő szülőhöz maradéktalanul el is jutott.

Az elmúlt években megnövekedett gyermekszegénység igazolttá teszi, hogy a családtámogatási ellátások kérdése gyors beavatkozást igénylő terület. Ezért kérem a tisztelt Országgyűlés támogatását, hogy az elmúlt évek gyakorlatával szemben valóban segítsük a családok helyzetét.

Köszönöm. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 296 2002.09.17. 0:38  203-313

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Mátrai Márta Képviselőtársam! Sajnálom, hogy nem az elején szóltam, hogy hallgassa végig figyelmesen, hiszen több választ is meghallhatott volna a beszédemből. Ezért nem hallotta, hogy a kiegészítő családi pótlékot mi visszakeresztelnénk eredeti funkciója szerint rendszeres gyermekvédelmi támogatássá, és majd a kiegészítő családi pótlék kaphatna egy olyan funkciót a későbbiekben, hogy azoknak a családoknak, amelyek az adójóváírást nem tudják igénybe venni, nekik egy kiegészítő támogatást jelenthetne.

Ezt elmondtam, de úgy látszik, nem sikerült megjegyezni. Most talán másodszorra összejött.

Köszönöm.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
19 306 2002.09.17. 0:33  203-313

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem egészen értem, amit Domokos képviselő úr mondott. Senki nem beszélt arról, hogy a családi adókedvezmény megszűnik. Ez egy új támogatási formaként lépne be a rendszerbe, azon családok számára, megismételve, akik nem tudják igénybe venni az adójóváírás lehetőségét, ők részesüljenek egy kiegészítő családi támogatásban. Tehát ez lenne a lényege. És ne keverjük össze a minimálbér adójának az elengedésével, amit egyébként hazavisznek a munkavállalók!

Tehát túl sok dolog csúszik most hirtelen össze, úgy látom.

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
21 213 2002.09.24. 2:04  202-234

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló ’97-es törvényt módosító ’99. évi törvény határozott arról, hogy az új országos településrendezési és építési követelményeknek megfelelően el kell készíteni a helyi településrendezési terveket. Ezeket 2003. december 31-ig kellene elkészíteni az önkormányzatoknak.

A probléma ott kezdődik, hogy az egyébként is forrás- és szakemberhiánnyal küzdő önkormányzatok nagy része nem tudja, nem tudta elkészíteni határidőre a szükséges új szempontrendszereket, régiókat is figyelembe vevő településrendezési terveket. Például szűk pátriámban, Budapesten a II. kerületben sem készült még el ez a bizonyos településrendezési terv. Tehát nemcsak azokon a helyeken okoz ez problémát, amelyek fejletlenek vagy kevés forráshiánnyal rendelkeznek, hanem a még viszonylag magas GDP-jű területeken is előfordul. Lehet, hogy itt más szabályozási problémák vannak, amiket figyelembe kellene venni. Így a határidő lejártát követően bármilyen EU- vagy egyéb pályázaton való részvételből kizárja magát az önkormányzat, hiszen a feltételek között szerepel ezek szükséges megléte.

 

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

Tudjuk, hogy nagyon fontos a felkészülés az EU-csatlakozás küszöbén, ezért fontos, hogy mielőbb elkészüljenek ezek a rendezési tervek, de az is fontos, hogy a forráshiányos önkormányzatokat ne érje pályázati hátrány az EU-pályázatok, a nagy lakásépítési programok, a vállalkozási támogatások, a település-, terület-, régiófejlesztés és egyéb pályázatok terén. Ezért kérem a tisztelt Házat, támogassa a módosító törvényjavaslatot, mely joghátrány nélkül lehetővé tenné az önkormányzatoknak településrendezési terveik elkészítését.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
23 40-44 2002.10.01. 3:26  39-48

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Egy tipikus példán keresztül a civil szervezetek áldatlan helyzetére szeretném felhívni a figyelmet. A LABE, a Lakásbérlők és Lakók Egyesülete kiemelten közhasznú, érdekvédelmi tevékenységet folytató szervezet. Keretei között több ezer honfitársunk végzi áldozatos munkáját. Ha ők nem lennének, sok ezer bérlő, sok ezer alacsony képzettségű ember válhatna ügyeskedők áldozatává.

Igazi civil szervezetről van szó; olyan szervezetről, amelyet az állampolgárok hoztak létre, önmaguk és elesett társaik megsegítésére; olyan szervezetről, amely például szolgálhatna hazánk 10 millió lakosának; olyan szervezetről, amely a polgárok fölös energiáit a legnagyszerűbb cél érdekében hozza mozgásba: a közjó érdekében. A Lakásbérlők és Lakók Egyesülete közhasznú tevékenységei között több olyat is ellát, amelyeket jogszabály ír elő, s amelyekről az önkormányzatokról szóló '90. évi LXV. törvény, valamint a lakástörvény 79. §-a is rendelkezik. Érdekvédelmi feladatának azonban kiemelten közhasznú minősítése ellenére sem tud megfelelni mindaddig, amíg az ehhez szükséges anyagi és intézményi feltételeket a kormány és az önkormányzatok a törvényben előírt módon nem biztosítják.

Az önkormányzatok nagyobbik hányada nem teszi lehetővé, hogy a lakosság törvényes érdekképviseleti jogával éljen. Ami pedig a kormányzati támogatást illeti, erről nem is lehet komolyan beszélni.

Mondjak példát? A LABE ez évre 7,5 millió forint támogatást kért, a jogsegélyszolgálat tárgyi feltételeinek megteremtéséhez. Ez fedezné a működésükhöz szükséges irodahelyiségek rezsijét. Mennyit kaptak? 270 ezer forintot; 270 ezret, amikor Deutsch Tamás villáját közel félmillió forintért bérelték havonta.

Vegyünk egy másik példát! Az egyesület pályázatot nyújtott be számítógépekre, amellyel országos hálózatok számára teremthették volna meg a gyorsabb és hatékonyabb elektronikus ügyintézés feltételeit. Mint tudjuk, a mai világban számítógép nélkül egy ügyintéző olyan, mint egy huszártiszt a tankok között. Mennyit kaptak? Egyet sem, akkor, amikor a Gombfoci Szövetség tizenöt darab számítógépet kapott.

Nem szeretném tovább ragozni - mindnyájan tudjuk, hogy ez a helyzet az előző kormányzat alatt alakult így; egy olyan kormányzat alatt, amely csak szavalni tudott a polgári kezdeményezésről, de óvakodott attól, hogy az igazi polgári önállóságot támogassa. Mert ugyan mi másért volt fontosabb a Gombfoci Szövetség egy jogsegélyszolgálatnál, és miért kellett egy civil szervezetnek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), szép magyar kifejezéssel: kuncsorogni azokért a pénzekért, amelyek nélkül nem tud eleget tenni a rá kirótt törvényes feladatainak?

 

ELNÖK: Képviselő úr!

 

HORVÁTH CSABA (MSZP): Kérem a miniszter urat, kezelje sürgősséggel azoknak a törvényi kereteknek a kidolgozását...

 

 

(10.50)

 

ELNÖK: Képviselő úr, tájékoztatom, hogy három perc áll rendelkezésére az interpelláció elmondására.

 

HORVÁTH CSABA (MSZP): Bocsánat. (Taps az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
23 48 2002.10.01. 0:11  39-48

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a miniszter úr válaszát, elfogadom. Remélem, hogy a jövőben a kiemelten közhasznú szervezetek a jövő évi költségvetésből megfelelő módon támogatásra kerülnek.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
24 210 2002.10.02. 1:36  19-293

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársam! Csak egy rövid pontosítást szeretnék Márton képviselőtársam felszólalásához tenni.

Már sokszor elhangzott, hogy a családi adókedvezmények nem nőttek. Nőttek, csak nem úgy, ahogy önök számítottak rá. Az előző szabályozási rendszerben az alacsony jövedelműek támogatása meglehetősen sok hézagot hagyott maga után. Azt gondoltuk, az adókedvezmények növelésével most elsősorban azokat kell támogatnunk, akik az eddigiek alapján nem vagy nagyon kis mértékben tudták igénybe venni az adókedvezményeket. Én azt gondolom, ha 3 millió adózó állampolgárt kedvezően érint ez a döntés - márpedig ebből a 3 millió adózó állampolgárból mindenki 6 ezer forinttal többet tehet a pénztárcájába -, ez egyáltalán nem elhanyagolható szempont.

Egyébként egy rövid összehasonlítás az önök adópolitikája és a mi adópolitikánk között: egy átlagkeresetnél az önök adópolitikájával 7 százalékkal, tehát 100 ezer forintnál 7 ezer forinttal kevesebb maradt a munkavállaló adózó pénztárcájában, mint az MSZP új szabályozásánál, és egyébként az átlagkereset 200 százalékánál is még mindig kedvezőbb a mi adópolitikánk, úgyhogy azt hiszem, ezt majd a történelem dönti el, és a most vastagabb pénztárcájú 3 millió ember, akiknek ezzel a szabályozással kedvezőbb lett az élete.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
24 244 2002.10.02. 6:27  19-293

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Révész Máriusz hihetetlenül bölcs, ám a szakemberek számára kissé érthetetlen beszéde után - érteném egyébként, ha a tévé nyilvánossága közvetítené az előadást, így kevésbé érthető -, megpróbálom megvilágítani azokat a fejezeteket, amelyek elolvasására nem sikerült sort keríteni. (Dr. Szakács Imre: Rendes vagy!)

A családok jövedelmi pozícióját a vagyon mellett a keresetek, a munkajövedelmek nagysága, továbbá a társadalombiztosítási, illetve a szociális juttatások adják. Ahhoz, hogy az állam jóléti politikája megvalósuljon, egy meglehetősen összetett eszközrendszerre van szükség. A társadalmi csoportokat különböző eszközökkel lehet és kell elérni. Ebből az adópolitika csak az egyik - igaz, az egyik legfontosabb - újraelosztó mechanizmus. A kormány által az adó- és járulékrendben a 2003. évre vonatkozóan javasolt módosítások alapvetően egy átlátható és kiszámítható adópolitika kialakítására irányulnak. A személyi jövedelemadóztatás módosítása által alapvetően a lakosságot érintik, de érdemi terheléscsökkenés jelenik meg a vállalkozások számára is. A személyi jövedelemadó esetében általános adópolitikai célok: az adóterhelés csökkentése, a megtakarítások ösztönzése, az egyéni vállalkozások működési feltételeinek javítása, az adminisztráció egyszerűsítése. Az ennek érdekében bekövetkezett módosítások közül néhányat emelnék ki.

A változatlan adókulcsok mellett az adósávok szélesednek. Azt hiszem, érthető, hogy az adósávok szélesítésével is lehet pluszjövedelmeket biztosítani a lakosság és az adózók számára. Az adótábla 2003. évi sávhatárainak növekedési mértéke meghaladja mind az infláció, mind a várható bruttó keresetnövekedés mértékét. Mivel az alsó sávhatár 8,3 százalékkal, a középső 12,5 százalékkal emelkedik, ami a 4,5-5 százalékos infláció és a mintegy 7,4 százalékos bruttó keresetnövekedés mellett is az adóterhelés csökkenését eredményezi.

 

(18.40)

 

Az adósáv szélesítésének, valamint a bruttó bérek és keresetek növekedésének összhatásaként egyértelmű nyertesek azok, akik a 30 százalékos adókulcs felső régiójában foglaltak helyet, mivel az adott év átlagkeresetéhez képest a legfelső kulcs alsó határa emelkedik. Ez az érték a bruttó átlagkereset 82 százalékáról 2003-ban 85 százalékra növekszik. Ez annyit jelent tehát, hogy az átlagos adóterhelés jövőre legalább 4 százalékkal csökken. Az egy, illetve több gyermeket nevelőknél a csökkenés még nagyobb. A bérjövedelem után érvényesíthető adójóváírás mértéke változatlan, azaz 18 százalék, havi felső határa 9 ezer forint. Az adójóváírás igénybevételének határa az évi 1 millió 200 ezer forintról 1 millió 350 ezer forintra emelkedik, azaz éves szinten 60 ezer forintról 108 ezer forintra. Ebből következően emelkedik az adójóváírást igénybe venni tudók száma, és így az átlagos keresetnövekedésben részesülők adóterhelése csökken, és nem nő amiatt, mert bérnövekedése már egy magasabb sávban adózik.

Ez a változás az MSZP első száznapos programjának keretében lépett érvénybe. Az adójóváírás összegének emelése már az idei évtől az alacsony és közepes jövedelmű adózókat hozza kedvező helyzetbe. A 2002. évi szeptemberi intézkedések nélkül az átlagos személyi jövedelemadó-terhelés 2002-ben 22,1 százalék lenne, ha a száznapos program intézkedéseit figyelembe vesszük, akkor a terhelés 21,2 százalék körül alakul. A törvényjavaslatban szereplő adótábla és adójóváírás mellett a személyi jövedelemadó-terhelés 2003-ra 19,8 százalékra csökken. Az adótábla és az adójóváírás módosítása közel 3 millió polgárt érint kedvezően, mivel mindegyiküknek 6 ezer forinttal több kerül a pénztárcájába.

Az adójóváírás továbbra is biztosítja a minimálbér adómentességét, a 8,5 százalékos nyugdíjjárulék és ennek következtében a kapcsolódó engedmény emelkedése miatt kismértékben a minimálbér felett is biztosított az adómentesség.

A vállalkozók terheinek csökkentésével kapcsolatosan mindenképpen említést érdemel az egyszerűsített vállalkozói adó, amely 15 millió forint éves bruttó árbevételig választható, és amely nem ebben a törvényjavaslatban szerepel, hanem önálló törvényjavaslatot képez.

Az adózásról szóló törvényjavaslat tovább csökkenti a vállalkozók terheit, ugyanis tartalmazza a tételes egészségügyi hozzájárulás fokozatos csökkenését, melynek mértéke 2003-ban havonta 4500 forint/hóról 3450 forintra csökken. Ez az intézkedés a foglalkoztatáshoz kapcsolódó költségek jelentős csökkenése révén ösztönözheti a foglalkoztatást, elősegítheti a korszerű foglalkoztatási formák elterjedését.

Mindezek mellett azonban számos új kedvezmény jelent meg a módosító törvényjavaslatban. Ezek egyrészt a jólét területét érintik, úgymint a fogyatékosok támogatása, a felnőttkori képzés elősegítése, a munkavállalói tulajdon ösztönzése, biztosítási, lakásszerzési kedvezmény, szocpol; másrészt a vállalkozások működését segítik elő, illetve egyes tevékenységeket, társadalmi csoportokat hoznak kedvező helyzetbe.

Mindezeket figyelembe véve kérem az adózásról szóló költségvetési törvényjavaslat módosításának elfogadását.

Köszönöm. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
25 96 2002.10.03. 5:09  1-113

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Messzemenően egyetértek mindazokkal a célokkal, amelyeket az ellenzék néhány képviselője itt a vita hevében, no meg az előző hetekben tartott sajtótájékoztatók alkalmával előadott. Csakhogy az előző négy év alatt, amikor hatalmon voltak, önök vajmi keveset tettek nemes céljaik megvalósítása érdekében.

Vegyük például a lakásépítéseket! Az előző kormány lakáspolitikája a hiteltámogatások növelését célozta meg, és ezzel elsősorban a tehetőseket támogatta. Ezzel szemben a jelenlegi kormány lakáspolitikája elsősorban a lakásépítéseket tűzte ki célul, s mielőtt további jó lépéseket tennénk, egy 15 éves nemzeti lakásprogramot dolgozunk ki. Úgy gondoljuk, hogy szükség van egy megfelelő egyensúly tartására a bérlakásépítés, az új lakások építése és a mintegy másfél millió lerobbant tömb- és panellakás felújítására.

Önök három év alatt közel 10 ezer darab bérlakás megépítéséhez ítéltek meg több mint 48 milliárd forintot. Ebből folyósításra került 5,5 milliárd, tehát a következő kormányra hárult ennek a pénzügyi terhe, még 43 milliárd forintot a jelenlegi kormánynak kell teljesítenie ebből a pályázati csomagból.

Ugyancsak önöknek a négy év kormányzás alatt sikerült oda eljutni, hogy a '97-ben épített lakások száma, ami 28 130 darab volt, szinte megegyezik a 2001-ben felépített lakások számával, ami 28 ezer darab volt.

Nézzük meg, ezzel szemben mit tett eddig a Medgyessy-kormány! Rövid távon gyors intézkedéseket hozott a lakásépítés eddigi szegmenseinek és szintjeinek megtartására, javította az alacsony jövedelműek lakáskörülményeinek javulási esélyeit, megerősítette az érvényben lévő lakásépítési támogatási rendszert, döntött a Széchenyi-terv következő üteméről, közvetetten növelte a közalkalmazottak lakáscélú jövedelemképző képességét, hozzájárult a lakásfelújítási költségek fedezetének biztosításához a megemelt szociális juttatások, a nyugdíj-kiegészítés és az özvegyi nyugdíj keretében, megemelte a szociálpolitikai támogatást 500 ezer forinttal, azaz 23 százalékkal, a fiatal házasok számára pedig két gyermek vállalásáig megelőlegezi a szociálpolitikai támogatást.

És most lássuk, mit tesz ezután a Medgyessy-kormány! Hosszabb távon megteremti a szervezeti és jogi feltételeket egy stabil lakáspolitika megvalósításához. Egy minisztérium irányítása vonta a lakás- és építésügyet, létrehozta a Nemzeti Lakáspolitikai Tanácsadó Testületet, és döntött arról, hogy 15 éves nemzeti lakásprogramot kíván elfogadni. Megkezdte a lakás-takarékpénztári, a társasházi, a lakásszövetkezeti és a lakástörvény módosításának előkészítését a 2003. év első félévi törvénykezési ciklusra.

A nemzeti lakásprogram kidolgozása szakmai, civil szervezetek, illetve intézmények széles körének bevonásával történik. A kidolgozott javaslatokat még a beterjesztés előtt nyitott társadalmi vitára bocsátjuk 2003 januárjában.

Amikor önök a szívet melengető céljaikat nyilvánosságra hozták - mint Áder János képviselőtársam a sajtótájékoztatóján -, nagyvonalúan hozzátették, hogy a magyar gazdaság teljesítőképességével megteremthető a Fidesz által javasolt intézkedések költségvetési fedezete. Ezzel kapcsolatban csupán egy problémám van: a szándék és az eredményes megvalósítás között hosszú út áll. Meg kell teremteni a feltételeket, és ez nem csupán elhatározás kérdése. Hozzáértésre, türelemre, konszenzusteremtő készségre és sok-sok kemény munkára van szükség. Úgyhogy én az önök számon kérő stílusban előadott népjóléti céljait egy szimpla blöffnek tartom, és remélem, Áder János képviselőtársam hozzájárul utólag ahhoz, hogy kedvenc kifejezésével éltem.

Hogy miért tartom blöffnek? Sokat foglalkoztam én is kommunikációval, ismerem a forgatókönyvet; a komoly arckifejezéssel előadott hangzatos, nemes célok, az összehangolt fellépés kiváló médiacsemege arra, hogy reggeltől estig a szavazópolgárok mást se halljanak, lássanak a hírekben, mint az önök minden gondot megoldó javaslatait.

Tisztelt ellenzéki hölgyek és urak, akik itt most olyan hevesen követelik a bőkezű népjóléti intézkedéseket, önök nem a választópolgárok sorsáért aggódnak. Önök a saját hatalmukat akarják visszaszerezni, és ezért semmi eszköztől nem riadnak vissza. Egy dologról azonban megfeledkeznek. Arról, amit Abraham Lincoln így fejezett ki: "Néhányszor becsaphatsz mindenkit, mindig becsaphatsz néhányat, de nem csaphatsz be mindig mindenkit."

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
60 75 2003.03.25. 4:44  67-132

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim!

A gazdasági bizottság február 19-én tárgyalta a gyermekek és az ifjúság helyzetéről, életkörülményeik alakulásáról és ezzel összefüggésben a 2001. évben megtett kormányzati intézkedésekről szóló jelentést. Az idő rövidségére való tekintettel csak a legégetőbb problémákra hívnám fel a tisztelt képviselőtársaim figyelmét, amelyekre a kormányzatnak hamarosan megoldási javaslatokat kell adnia, hiszen felelősséggel tartozunk a most felnövő és a későbbi nemzedékeknek egyaránt.

A jelentésnek nem célja az értékelés, hanem kizárólag az ifjúság helyzetének bemutatása, ami igen vegyes képet mutat. Az sajnos nem újdonság számunkra, hogy Magyarországon folyamatosan fogyó lakosságról és az említett jelentés kapcsán folyamatosan fogyó ifjúságról beszélünk. A jelentésből megtudhattuk, hogy a ma 20-24 és a 25-29 évesek 800-800 ezren vannak, ők az úgynevezett Ratkó-gyermekek gyermekei, míg a ma 0-4 évesek száma nem haladja meg az 500 ezret. Elgondolkoztató, hogy milyen gazdasági és társadalmi feszültséghez vezet, ha a ma 0-4 évesek akkor lesznek a leginkább aktív korban, amikor a ma 20-29 évesek elmennek nyugdíjba. Még ha léteznek magán- és önkéntes nyugdíjpénztárak, akkor is komoly feszültségeket hordozhatnak magukban ezek az arányok.

A Nemzeti Ifjúságkutató Intézet felmérése szerint az ifjúság az önmagáról alkotott vélemény alapján a siker szempontjából a következő rétegek szerint oszlik meg: nyertesek, körülbelül 400 ezer fő, 18 százalék; vesztesek, körülbelül 950 ezer fő, 43 százalék; és a köztes állapot, 850 ezer fő, 39 százalék. A felmérés szerint az ifjúság 82 százaléka nem elégedett sorsával, és kilátástalannak tartja helyzetét. Zárójelben jegyezném meg, hogy ez az adat véleményem szerint szorosan összefügg a magas magyar öngyilkossági mutatókkal. Ezek az adatok számos tényező hatására alakultak ki, itt vannak például a jelentés munkanélküliségi adatai. Eszerint a 15-29 éves fiatalok 34 százaléka jelezte, hogy eddigi rövid életútja során már volt munkanélküli.

Úgy gondolom, hogy a közeljövőben még inkább szembesülnünk kell a diplomás munkanélküliség tényével. Ennek az lehet a következménye, hogy a már diplomával rendelkezők kénytelenek lesznek átképezni magukat, és ez nem feltétlenül jelent előrelépést a társadalmi ranglétrán. Megoldás lehet az élethosszig tartó tanulás folyamatának a folyamatos biztosítása, a vállalkozásbarát környezet kialakítása és a fiatalok vállalkozásra ösztönzése, hiszen az elhelyezkedni nem tudó fiatalok talán jobban meg tudják valósítani a maguk ötleteit egy saját vállalkozásban. Ami tovább erősítheti az ilyen irányba való elmozdulást, az az, hogy a vállalkozással bíró fiatalok 13 százaléka vallotta magáról, hogy gond nélkül él, és 57 százaléka azt, hogy beosztással jól kijön. A számokból az derül ki, hogy a vállalkozással rendelkezők jobban élnek az átlaghoz képest.

A jelentés szerint a dolgozó fiatalok fele 20-40 ezer forintot, míg harmada 41-60 ezer forintot visz haza minden hónapban. A bérek tekintetében azonban jelentős regionális különbségek mutatkoznak, ezen béradatok természetesen az életszínvonalban, az élet- és lakáskörülményekben is megmutatkoznak; különösen annak ismeretében, hogy a lakáskörülmények biztosítása a fiatalok számára a tulajdonszerzésben merül ki, hiszen a problémát orvosolni nem tudó bérlakásszektor állapota nem ad megoldást az ifjúságnak.

A fiatalok legnehezebb feladata továbbra is az első lakás megszerzése, mert gondoljuk el, hogy az előbb említett bérekből milyen megpróbáltatást jelent még az igen kedvezményes kamatozású lakáshitelek törlesztése is, nem beszélve a mindent megelőző családfenntartásról.

 

 

(14.20)

 

Ennek eredményeképpen a megkérdezett fiatalok 70 százaléka lakik szüleinél. Ilyen helyzetből sokaknak csak családi segítség jelenthet kiutat, aminek következtében felmerül az esélyegyenlőség kérdése. Hiszen eszerint az jár jobban, aki jómódú családba született, és ez csak tovább növeli a társadalmi megosztottságot. Reméljük, hogy a napjainkban útjára indított nemzeti lakáspolitikai program segítésével ezt a régi problémát sikerül majd orvosolni.

Végezetül el szeretném mondani, hogy a gazdasági bizottság a határozati javaslat és a jelentés általános vitára bocsátását egyhangú igen szavazattal támogatta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
71 186 2003.05.12. 2:57  181-199

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A gazdasági bizottság 2003. május 7-én folytatta le a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló '92. évi LXIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáját. A törvény módosítását az egyénnek a személyes adat feldolgozásával kapcsolatos védelméről és ezeknek az adatoknak a szabad áramlásáról szóló 95/46. számú EK-irányelv teljes harmonizálása indokolta.

Az adatvédelmi törvény legutóbbi utolsó módosítása '99-ben történt, tehát négy évvel ezelőtt. Időközben azonban számos adatkezeléssel kapcsolatos vita merült fel a közéletben, melynek egyik oka többek szerint, hogy a törvény kiskapukat enged meg ezen az igen érzékeny területen. Példaként említeném a parkolási társaságok szabályait megszegők korábbi viselkedését, amelyet azonban egy közelmúltban történt jogszabály-változás orvosolt, így a későbbi jogszabálysértők ellen fel lehet lépni.

A módosítás kapcsán új fogalmakkal bővül ez a jogterület, így például bevezetik a közérdekből nyilvános adat fogalmát. Ez a kategória az üvegzsebprogrammal összhangban azon magánadatokat foglalja magában, amelyeket a törvény közérdekből nyilvánosnak minősít, de nem esnek a közérdekű adat fogalma alá, mivel nem állami vagy helyi önkormányzati feladatot vagy egyéb közfeladatot ellátó szerv tevékenységére vonatkoznak. Az ilyen és ehhez hasonló módosítások biztosíthatják, hogy minden állampolgár biztonságban tudhassa adatait, és a közérdekű adatokat megfelelő módon kezeljék, mindamellett, hogy a visszaélési lehetőségeket megszüntetik.

A legfontosabb változás viszont az adatvédelmi biztos jogkörére vonatkozna. Ugyanis az említett uniós irányelv alapján az úgynevezett független felügyelő hatóságok, amilyen tipikusan az adatvédelmi biztos is, olyan jogosítványokkal kellene hogy rendelkezzenek a tagállamokban, amely azt jelenti, hogy a jogellenes adatkezeléseket zárolhatja, felfüggesztheti, előzetes ellenőrzéseket folytathat. Amint az Unió teljes jogú tagja leszünk, az irányelv kötelezően alkalmazandó, ami azt is jelenti egyébként, hogy az Unió területén belül úgy kell tekinteni az adattovábbításokat, mintha az Magyarországon történne. Reményeink szerint az adatvédelmi törvény jogharmonizációs célú módosítása, szofisztikált fogalomrendszere következtében nyugvópontra juthatnak a személyes adatok kezelése körül újra meg újra felmerülő viták. A módosítás előkészítésében az adatvédelmi biztos is részt vett, és a törvényjavaslattal egyetért.

Végezetül el szeretném mondani, hogy a gazdasági bizottság a törvényjavaslat általános vitára bocsátását egyhangúlag támogatja.

Köszönöm. (Taps.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 288 2003.06.02. 0:30  279-325

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő-testület! Tisztelt Ház! (Zaj.) A gazdasági bizottság május 27-én tárgyalta a 4-es metró törvénytervezetét, és a bizottság 12 igen és 10 jobboldali tartózkodás mellett a javaslatot elfogadta. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
76 304 2003.06.02. 4:11  279-325

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem akarok ünneprontó lenni ezen a késői órán hosszas beszéddel, úgyhogy igyekszem a lehető legrövidebb módon megtenni azt a néhány észrevételt, amit ellenzéki képviselőtársaim keltettek bennem.

Több pontban is kifogásolták a 4-es metróról szóló törvényjavaslatot. Először is hiányolták a finanszírozási kérdések bemutatását - de ha pontosan elolvassák az anyagot, pont a törvényjavaslat alapján kap a pénzügyminiszter felhatalmazást a finanszírozási feltételek kidolgozására. Másodszor, nem találták kellően kidolgozottnak az önkormányzati tulajdonba adás kérdését; ezt azonban nem a törvényjavaslatnak, hanem ez alapján a magyar állam és a főváros között megkötendő magánjogi szerződésnek kell részletesen rendeznie.

Tisztelt Képviselőtársaim! A finanszírozással kapcsolatosan érdemes néhány dolgot megemlíteni. Felmerült, hogy miért alakult ki az az arány, hogy a költségvetés a beruházás 70 százalékát, míg a főváros a 30 százalékát biztosítaná. Ennek a magyarázata, hogy a kormány mérlegelte a két fél tehervállaló képességét és a beruházás fontosságát, majd ez alapján döntött. Szintén tisztázandó az Európai Beruházási Bank hitelével kapcsolatosan, hogy a hitelajánlatot nem a főváros és nem a kormány kapta külön-külön, hanem együttesen a magyar fél, az EIB tehát a 4-es metróprojektet kívánja finanszírozni.

Azt gondolom, mindannyiunk előtt nyilvánvaló, hogy erre a metróvonalra nemcsak a fővárosnak van szüksége, haszonélvezői lesznek az ország más részéről Budapestre érkezők is, hiszen metróval könnyen el tudnak majd jutni egymástól távol eső pontokra is - ez beláthatóan közösségi és környezetvédelmi érdek is. De hasonlóan a budapesti és környékbeli településeken lakók és a dugókban nap mint nap órákat eltöltők életében bizonyosan pozitív változásokat fog eredményezni a beruházás.

A főváros tömegközlekedési szerkezetének változásában kiemelem a turisztika jelentőségét. Magyarország és Budapest kitűnő adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy a világ minden tájáról ide vonzza a turistákat. Ebben hihetetlenül sokat számít, ha a főváros korszerű, gyors, pontos és a város jelentős pontjait érintő tömegközlekedéssel rendelkezik, a turizmus fejlődésének pedig egyértelmű hozadéka, hogy új vállalkozások és új munkahelyek teremtődnek.

Igen becsülendő ellenzéki képviselőtársaimnak az üggyel kapcsolatos aktivitása: újabb megálló ötletével gazdagították a metró tervezett nyomvonalát, és rengeteg támogató kérdést tettek fel a megvalósulással kapcsolatban.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kérdezem én, hogy ez az egyébként üdvözlendő támogatás miért csak most jelent meg ellenzéki képviselőtársaim gondolatában. Köztudott, hogy négy évük volt a feltételrendszer kidolgozására, de amint az mindenki előtt ismert, az ügyben semmilyen előrelépést nem tettek, pedig akkor is biztosítottak voltak a beruházás feltételei.

És végül: a metrókérdés nem politikai kérdés, nem lehet kicsinyes pártcsatározások helyszíne, politikai hadszíntér, hiszen az emberek százezreinek életét megkönnyítő közlekedési beruházás alapvető társadalmi érdek. A politika, a politikusok pártállástól függetlenül sem tehetnek másképp, mint hogy az általuk képviselt emberek érdekeinek megfelelően támogatják a metróberuházás mielőbbi megvalósulását. Így talán jótékony homály fedi majd, hogy a 4-es metró építését a Fidesz-kormány négy éven keresztül elszabotálta, ezzel hozzájárult a fővárosi közlekedési problémák további erősödéséhez. Most ismét itt a történelmi lehetőség, hogy egy jó ügy érdekében a politikus megfeledkezzen pártpolitikusi mivoltáról.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
78 72 2003.06.04. 2:34  1-135

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azt gondolom, az a cinizmus, amit az imént Kósa képviselő úr előadott, hiszen ha valaki azt állítja ebben a teremben, hogy az a bérnövekmény, amit a mostani kormány lehetővé tett mind az egészségügyben, mind az oktatásban dolgozók számára… - akkor ez cinizmus, hiszen senki nem tagadhatja, hogy az elmúlt tizenhárom év legnagyobb vesztesei pont ebből a két rétegből kerültek ki.

Azt gondolom, hogy az a bérnövekedés, amit lehetővé tett ez a kormány, csak pozitív változásokat hozott az önkormányzatok életében is, hiszen az önkormányzatok saját erejükből nem lettek volna képesek arra, hogy saját forrásaikat felhasználva ilyen mértékben vagy ennek a mértéknek akár csak töredékében megpróbálják ezt a bérfelzárkóztatást megtenni. Igenis, tudomásul kell venni, hogy az elmúlt tizenhárom évben olyan rossz anyagi helyzetben voltak az önkormányzatok, és nem lettek, hanem folyamatosan kerültek minden kormány áldásos tevékenysége kapcsán. Ez az első kormány, amelyik ezen a negatív tendencián változtatni kívánt, és a választási programjában egyébként egy valóban komoly ígéretet tett, és be is tartotta, az első száz nap alkalmával ezt megtette. Azt gondolom, ezt nem támadni kellene, hanem támogatni.

Abban egyetértünk, hogy az önkormányzat finanszírozási rendszere nem megfelelő, hiszen az elmúlt tizenhárom évben az önkormányzatok vagyonfelélésre voltak kárhoztatva, és ennek a rendszernek a vége mintegy kettő és öt éven belül bekövetkezik, hiszen nem lesz már az önkormányzatoknak felélhető vagyoneleme. De ez a kormány nem tett semmi rosszat ennek ellenében, hiszen az a lépés, amit megtett, mindenképpen pozitív. Egyébként most dolgozik a kormány azon, többek között a Pénzügyminisztérium bevonásával, hogy egy olyan önkormányzati finanszírozási rendszert állítson fel, ami pluszforrásokat is kell hogy eredményezzen.

De én is mint polgármester, mint önkormányzati politikus tudom, hogy a saját házunk táján is van mit keresni, hiszen van még az önkormányzati intézményrendszerekben mit finomítani, vannak olyan lehetőségek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és nem elsősorban iskolabezárásra gondolok elsősorban (Domokos László: Letelt!), ami ezeket a karcsúsításokat jellemzi (Az elnök ismét csenget.), de igenis, itt az önkormányzatnak is van mit tenni, és ha mi magunk megtettünk mindent mint önkormányzati vezetők (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Idő!), akkor van jogunk számon kérni a kormányon az ő hozzáállását.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
84 30 2003.09.09. 2:25  25-51

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Asszony! A gazdasági bizottság szeptember 2-án tárgyalta a társasházakról szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslat kiemelkedő jelentőségű, hiszen a lakóházállomány több mint negyedét kitevő, érintő társasházak mindennapi életét szabályozza. Alapvetően pozitív változás az előző törvényhez képest, hogy egyértelművé teszi, hogy a közgyűlésre tartozó egyes kérdésekben milyen szavazati arányok szükségesek a döntések meghozatalához. Ez azt jelenti, hogy a lakók nem tudják túlszabályozni, túl szigorú szabályokra kényszeríteni saját magukat, hiszen a korábbi szabályozás alapján elég volt egy rosszindulatú tulajdonostárs, és a közgyűlés számos elképzelése köddé válhatott.

Szintén előremutató, hogy a javaslat egyértelműen meghatározza, mely ügyeket kell az alapító okiratban és melyeket a szervezeti és működési szabályzatban regulálni, mik a közös képviselő feladatai, mit kell tenni, ha közösköltség-hátralékot halmoz fel valamelyik lakó. A javaslat egyéves türelmi időt ad a társasházkezelőknek arra, hogy a feladatuk ellátásához szükséges képesítést megszerezzék.

A pozitív elmozdulások ellenére azonban számos olyan nyitott kérdés maradt, amelyek nem könnyítik meg elegendően a társasházban lakók életét. Egyszerű többségi döntéssel például el lehet vinni a társasház közös költségeit egy igen magas szintre. Mi történik ekkor az alacsonyabb jövedelműekkel, akik nem tudják a megemelkedett költségeket fedezni? Nincs beépítve védőháló erre az esetre a javaslatba. Nem biztos, hogy minden esetben racionális szavazatarányokat határoz meg a törvény. Nem szól azokról a házakról, ahol távfűtéssel fűtenek, és ez nem tartozik a közös költségbe. Ekkor a tartozást felhalmozóval szemben a társasház nem tud megfelelően fellépni. Ilyen és ehhez hasonló észrevételek fogalmazódtak meg a bizottság tagjaiban, aminek véleményem szerint számos módosító javaslat lesz az eredménye.

Végül el szeretném mondani, hogy a bizottság 15 igen és 8 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot az általános vitára alkalmasnak tartotta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
97 17 2003.10.20. 4:46  16-17

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Országgyűlés! Házelnök Úr! Miniszterelnök Úr! Képviselőtársaim! Örömmel hallgattam a házelnök úr megemlékező szavait. Magam is a közelgő nemzeti ünnep kapcsán szeretnék szólni, mert úgy gondolom, a politikai megosztottság nem lehet akadálya annak, hogy itt, az ország házában egymást tisztelettel meghallgatva emlékezzünk meg az 1956-os forradalomról és szabadságharcról. Csalódott voltam, amikor kiderült, hogy idén már egyik ellenzéki párt sem akar a parlamentben ünnepi ülést, és így a politikai pártok nem tudnak együtt emlékezni.

Néhány héttel ezelőtt talán naivan azt gondoltam, rendbe hozhatunk ebből valamit, hogy megmutathatjuk a politikában csalódott embereknek, hogy mi, politikusok is tudunk felelősen a nemzet egységéért cselekedni. A II. kerület polgármestereként örömmel fogadtam a hírt, hogy október 23-án mindkét ellenzéki parlamenti párt első embere kerületünkben emlékezik meg a XX. századi magyar történelem azon eseményéről, amellyel néhány napra pozitív és jövőbe mutató módon léptünk ismét a világtörténelem színpadára. Feltételeztem, hogy Magyarország volt miniszterelnöke és igazságügy-miniszter asszonya egyetért velem abban, hogy az egységre vágyó polgároknak jelzés értékű lenne, ha a két jobboldali párt vezetője és a kerület fiatal baloldali polgármestere együtt ünnepelhetne. (Derültség az ellenzék soraiban.) Tévedtem. Tapasztaltabb politikustársaim arra sem méltatták fiatal képviselőtársukat, egy jelentős budapesti kerület polgármesterét, hogy reagáljanak leveleire. Az üzenet egyértelmű volt: nem szeretnék meghallgatni gondolataimat. Ezért gondoltam, hogy itt mondom el, amit szerettem volna megosztani a Széna téren emlékezőkkel. Reméltem, hogy Orbán Viktor miniszterelnök úr megtiszteli az Országgyűlést jelenlétével, és meghallgathatja, amit mondani szerettem volna. (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból. - Dr. Áder János: Nem kíváncsi rá. - Varga Mihály közbeszólása.) Ahogy látom, képviselőtársam ma sem tisztelte meg a Házat. Sajnálom, de talán eljutnak hozzá is gondolataim. (Dr. Szakács Imre közbekiáltása: Személyeskedés!)

Tisztelt Ház! 1956. október 23-a a nemzeti összefogás pillanata volt. Ezért lenne jó most is a közös emlékezés. Akkor nem számított, ki honnan érkezett, ki milyen politikai irányzat követője volt, egy politikai eszme létezett: a nemzeti egység gondolata a nemzet érdekében. Ahogy Kassák Lajos írta ezekben a napokban: A csodálatos összehangolódás adja ennek a megmozdulásnak nagyszerű lélektani és erkölcsi jelentőségét. Mindenki, mindenki mintha a maga egyéni belátása szerint cselekedne, és nincs széthúzás.

Jó lenne, ha ez ma is igaz lenne. Akkor ez az ország egységesen a jövő felé fordult, az itt élő emberek le akarták zárni a múltat, hogy a jövővel foglalkozzanak. Szüleink, nagyszüleink olyan jövőben hittek, amiben amellett, hogy érvényesülnek a demokratikus elvek, hogy létrejön a nemzeti függetlenség, a magyarok szabadságban és jólétben élhetnek.

Amit '56 célul tűzött ki, azt a rendszerváltozás óta fokozatosan érte, éri el a magyar társadalom. A szabadság, a nemzeti függetlenség és a demokrácia már szilárd alapokon áll. A jóléti fordulat, a jóléti rendszerváltozás elkezdődött. (Zaj az ellenzék soraiban.) Egy dolog azonban hiányzik: a nemzeti egység. Jó lenne, hogy ha már a politikai egységet bizonyos politikusok, politikai erők ténykedésének köszönhetően nem tudjuk felmutatni, legalább ne osszuk meg a nemzetet. Törékeny az a politikai hatalom, az a pártvezetői pozíció, amely az emberek, a nemzet megosztására épít. Aki kisajátítja '56-ot, nemcsak a nemzeti ünnepet csúfolja meg, nemcsak megoszt, hanem a nemzetet, az országot, a köztársaságot is gyengíti. '56 emléke minden magyar emberé, '56 nem a politikáé, nem az államé, hanem az országé, az országban lakó embereké. (Zaj.) Senki nem veheti el a magyar emberektől csupán azért, hogy saját politikai céljaira használja fel.

És zárásként egy gondolat, amelyet egy éve hallottam itt Dávid Ibolyától: “Kötelességünk '56 tanulságát a jövőnk szolgálatába is állítani. Sorsot vállaló időben ugyanis kötelező az együttes gondolkodás, az egyeztetés a választási ciklusokon átmutató és túlmutató nemzeti értékek és érdekek mentén.ö

Kérem azokat, akik nem fogadták el egy 33 éves baloldali politikus kinyújtott kezét, hogy a jövőben az idézett gondolat szellemében cselekedjenek, mert ezt várják el tőlünk honfitársaink.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
104 2 2003.11.04. 4:52  1-2

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Országgyűlés! Házelnök Úr! Képviselőtársaim!

A mai nap a méltóságteljes főhajtás és tisztelgés napja. A főhajtásé a hősök előtt, akik 47 évvel ezelőtt megpróbálták a lehetetlent: megkísérelték a világ legerősebb hadseregétől megvédeni az országot. Néhány ezer forradalmár, nemzetőr és honvéd vette fel a harcot négyezer páncélos, több tízezer megszálló katona, a nehéztüzérség és a harci repülők ellen.

A tisztelgés napja ez; tisztelgés az erő előtt, amely bátorságot adott ezeknek a fiatalembereknek. Ez az erő a nemzeti egység volt. Azok a forradalmárok, akik életüket áldozták a november közepéig tartó harcokban, tudták, hogy az ország lakossága egy emberként áll mögöttük. A nemzet egyet akart; voltak alapelvek, amelyekkel mindenki egyetértett: szabadság, függetlenség, jólét, békés fejlődés, többpárti demokrácia.

Egy platformon volt ebben a nép által követelt koalíciós kormány minden tagja, a demokrata, kommunista miniszterelnök Nagy Imre, a kisgazdák sokat megélt vezetője, a második köztársaság államfője, Tildy Zoltán, a harcos szociáldemokrata Kéthly Anna vagy a magyar utat kereső, demokrata gondolkodó, Bibó István. Az a Bibó, akit egykor egy piciny politikai csoport példaképének tekintett, de ma már erre nem akarnak emlékezni. Talán bűntudatuk van, hogy a hatalom közelében minden elfelejtettek és megtagadtak, amit a Nagy Imre kormány államminisztere vallott a nemzeti egységről és a demokráciáról.

De egyet akartak ekkor a csepeli, angyalföldi, újpesti munkások, az írók, az egyetemisták, a magyar értelmiség. Egyet akart a hitéhez és nemzetéhez mindig hű Mindszenty bíboros, a sokat megélt katonaember, a Nemzetőrség parancsnoka, Király Béla tábornok. Azt akarták, hogy november 5-én, hétfőn már egy szabad országban indulhasson el a munka. Azt akarták, hogy hosszú idő óta először a maga útját járhassa a magyar nemzet. Hitték, hogy nem lehet semmi baj, hogy aki látja ezt a nemzeti egységet, az megérti: maga akarja formálni a sorsát a magyar nemzet.

Angyal István, az Auschwitzot is megjárt, kommunista érzelmű, Tűzoltó utcai felkelőparancsnok november 3-án a kétkedőknek azt mondta: másnap munka lesz, nem repülőtámadás. Ekkor szombat volt. A vasárnap hajnal nem a nyugalmat, hanem az elkeseredett harcot, a feláldozott életeket, a rommá lőtt Budapestet és a megtorlást hozta el. A hősök, a mártírok közt nem volt és nincs különbség: kommunisták, kisgazdák, szociáldemokraták, konzervatívok, miniszterelnök, miniszter, írók, színészek, munkások, egyetemisták középiskolások.

Minden halál iszonyatos és fájdalmas, legyen bár szó a harcok közepette elesett fiatalról vagy a kivégzett, a halált maga választó baloldali miniszterelnökről. Minden elveszett magyar a jövő egy elveszett lehetősége. Ezt a mérleget vonhatjuk meg szomorúan.

Az áldozat azonban nem volt hiábavaló. '89-ben a rendszerváltozás vértelen és békés volt, és nemcsak nálunk, hanem majd' minden kelet-európai országban is. A mai lehetőségeinket '56-ban alapozták meg. Ma azért élhetünk nyugodtan, biztonságban, szabadon, mert '56 hősei meghozták értünk a legdrágább áldozatot.

Nekünk, utódoknak a méltó megemlékezés, a hála, a tiszteletadás erkölcsi kötelességünk. A tisztes megemlékezéshez hozzátartozik az, hogy úgy hajtjuk meg fejünket, ahogy '56 szellemiségéhez méltó. Legalább ekkor képeseknek kell lennünk arra, hogy együtt emlékezzünk, amikor a hősök emléke előtt tisztelgünk. A mai nap ilyen.

Az a politikus, az a politikai erő, amely ilyenkor nem a nemzet egységének érdekében cselekszik, nagyon hasonlít azokra, akik a forradalom elárulói voltak '56-ban. A diktatórikus törekvések ismérve az egységbontó politika, ahol egyes politikai erők és pártvezérek azt hangsúlyozzák, ami elválaszt, és nem azt, ami összeköt minket. A diktatúra nem ideológiafüggő; a diktatúra egyes politikusok beteges hatalomfüggősége. Ezt tudták az '56-os forradalom hősei és vezető politikusai. Ezért fontos a nemzeti egység.

Ezért remélem azt, hogy minden párt - még a legnagyobb ellenzéki párt is - együtt fog emlékezni velünk ma este a Széna téren. Legyen ez az első lépés a nemzeti egység helyreállításában!

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

(9.10)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 261 2003.11.17. 7:12  252-324

HORVÁTH CSABA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Budapest egyik legjelentősebb kerületének polgármestereként az elmúlt egy esztendő tapasztalatai alapján kijelenthetem, hogy az önkormányzatok jelentik a demokrácia első vonalát.

A polgárok leggyakrabban a mindennapjaikban az önkormányzatokkal kerülnek kapcsolatba: tőlünk, polgármesterektől, önkormányzati képviselőktől várják azt, hogy gyermekeik magas színvonalú iskolákba járhassanak, hozzánk fordulnak, ha panaszuk van a közszolgáltatások színvonalára, ha rosszak az utak, ha romlik a közbiztonság.

A mi dolgunk tehát az, hogy segítsük a polgárok életét. Az embereknek a kormányzat, a parlament messze van, de az önkormányzat mindig elérhető. Az önkormányzatokban ismerjük legelőször azokat a problémákat, amelyek idővel itt, a parlamentben is megjelennek.

Tisztelt Ház! A helyi önkormányzatok nélkül nincsenek helyi közösségek. A helyi közösségek, falvak, városok, kerületek jelentik a garanciát arra, hogy a politika ne központilag, a valós élet ismerete nélkül döntsön az emberek sorsáról. A jelenlegi kormány számára ezért fontos az önkormányzatiság, ezért fontos, hogy - szemben a fideszes kormány által folytatott gyakorlattal - ne tegyünk különbséget kormányzati és ellenzéki önkormányzat között, szemben az akkori gyakorlattal, mi úgy gondoljuk, hogy az emberek fontosabbak, mint a hatalom.

A kerületi önkormányzatok számára kiemelkedő jelentősége van a Fővárosi Önkormányzat és a kerületi önkormányzatok közötti forrásmegosztásról szóló törvényjavaslatnak. Fontos, hogy a fővárosi és a kerületi önkormányzatok életében egy igen jelentős forrás, a 2003. évben közel 144 milliárd forint megosztása törvényben rögzítésre kerülő szabályok alapján történjen. Ez biztosítja azt, hogy az elosztás igazságos, a főváros és minden kerület számára kiszámítható, azonos rendező elvek mentén valósuljon meg.

Az eddigi gyakorlat szerint a forrásmegosztási számítást a Fővárosi Önkormányzat rendeletében fogadta el úgy, hogy az elosztás szabályait a kialakult gyakorlat alapján, azt folytonosan módosítva, év közben is szükség esetén korrigálva kellett meghatározni a fővárosnak. Ezen túlmenően a források alapjául szolgáló kalkulációk részben, finoman szólva is, fiktív adatokra támaszkodtak, emiatt a végeredmény is csak közelített az elvárhatóan igazságos végeredményhez.

A forrásmegosztási számítás a feladatok elismert szinten való ellátásához hiányzó források nagyságát számszerűsíti, és a Fővárosi Önkormányzatot, illetve a kerületi önkormányzatokat osztottan megillető források megosztását e deficitek arányában hajtja végre. Nagyon fontos az elismert szint, pontosabban, hogy mit jelent ez; az úgynevezett belső kerületek viszonylag magasabb felújítási szükségleteket tudnak elismertetni a fővárossal, mint a külső kerületek, a pénz azonban nem pántlikázott volt, hanem gyakorlatilag arra költötte az önkormányzat, amire akarta, akár működési célokra is.

Tisztelt Ház! A főváros mindig korábbi tanulmányokra hivatkozott a kiinduló adatok meghatározásakor - zárójelben jegyzem meg, hogy többször kerestük a tanulmányokat, de nem találtuk. A képviselő-testület hiába írta le feketén fehéren, hogy a főváros által kalkulált adatok tévesek, a bevételeinket évről évre túltervezték, a kiadásainkat pedig alul. Nem kell komoly matematikai képzettség ahhoz, hogy lássuk, hogy ez hiányt eredményezhet.

A nem mindig valós kiindulási adatok miatt voltak nyertes és vesztes önkormányzatok, ebből következik, hogy a törvényjavaslatnak is lesznek nyertesei és vesztesei, de a források igazságos elosztásának elvét senki nem vitathatja, ez biztosítja a kiszámíthatóságot, a tervezhetőséget. Az igazán pontos és hiteles adatokat a földhivatali nyilvántartásból lehetne biztosítani, hiszen ez a közhiteles nyilvántartás. A földhivatali nyilvántartásból esetleg hiányzó adatokat pedig az önkormányzatoknak kellene kiegészíteni, ezáltal az önkormányzati adatok megszerzése egyszerűbbé és pontosabbá válhatna.

Tisztelt Képviselőtársaim! Budapest minden kerületében azonos jogú állampolgárok élnek, és ezeknek az állampolgároknak egyenlő joguk van a lakókörnyezetük fejlesztésére, parkjaik tisztán tartására, útjaik javítására, ügyeik intézésekor az azonos és lehetőség szerint minél magasabb színvonalú ügyfélfogadásra. A törvény előtt a forrásmegosztásról szóló fővárosi rendelet megalkotásához a kerületi önkormányzatok több mint felének az egyetértése elegendő volt. Természetesen a nyertes kerületek a rendelettel egyetértettek, de a kisebbségben maradók jogos igényét a forrásokra semmi sem biztosította. Ezeket a visszásságokat a törvényi szabályozás meg fogja szüntetni.

Mint a főváros II. kerületének polgármestere elmondhatom, hogy a törvényi szabályozás lehetőségét örömmel fogadtam, és maximálisan támogatom. A kerületemben a törvény elfogadása a kiszámítható, előre jól tervezhető bevételeket fogja biztosítani, ami egy önkormányzat gazdálkodásában elengedhetetlen. A forráselosztás fokozatosan, legkésőbb a 2004. évi korrekció időpontjáig, 2005 második félévére a valóságos szükségletek és kerületi források figyelembevételével fog elkészülni. Ezzel egyenlő lehetőségeket fog a kerületek számára biztosítani a fejlesztéseikben és a kerületük üzemeltetésében. A II. kerület a modellszámítások alapján lényegesen több bevételhez fog hozzájutni, mint a törvény előtt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nem tudom nem elmondani azt a tényt, hogy a II. kerületi önkormányzatot '98-ban egy SZDSZ-es vezetés pozitív szaldóval adta át egy Fidesz-vezetésű testületnek, a Fidesz-kormány önkormányzatbarát politikájának és a pazarló helyi vezetésnek köszönhetően 2002-ben már közel egymilliárd forintos hiánnyal vettem át. A következő évben, köszönhetően a költségvetésnek és egy új szemléletű gazdálkodásnak, a hiány mértéke minden bizonnyal csökkenni fog. Ehhez azonban kell az is, hogy a költségvetéssel összefüggésben a forrásmegosztásról is törvény szülessen, amely most már a tisztelt Ház előtt van, ezzel kiszámíthatóvá válik a kerületi önkormányzatok és a főváros költségvetési kapcsolata.

Összességében elmondható, hogy a javasolt normatív eljárások áttekinthetőek, alkalmazásukkal a forrásmegosztásból való részesedés egyértelmű lesz, és a stabil viszonyok segítik az érintett kerületi önkormányzatok és a főváros mindennapi életét.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

(20.30)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 283 2003.11.17. 2:31  252-324

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Először is Pettkó András képviselőtársamnak szeretnék reagálni. Örülök, hogy ennyire nagy demokráciapárti, és szerette volna megosztani a húszperces lehetőséget 23 kerület plusz fővárosra, biztos kiszámolta, hogy ez mintegy 40 másodperc körüli időt eredményezett volna, ahol nem igazán lehetett volna hatékonyan kifejteni a kerületek álláspontját.

Komolyra fordítva a szót, nagyon örülök annak, hogy Újpest ilyen jól áll a költségvetésével, de a Rózsadomb nem, tehát nem engedhetne meg magának a Rózsadomb... - ami egyébként a II. kerületre nem jellemző, hiszen ez a legkisebb kiterjedésű része a II. kerületnek. Vannak kimondottan elmaradott térségei, olyan falusias jellegű utcái, terei, amelyek, azt hiszem, a legvadabb kisvárosokban sem fordulnak elő, földes út, csatorna és minden egyéb infrastruktúra nélkül. Tehát nem kellene a II. kerületet - és erre szeretném megkérni a tisztelt Házat - egy az egyben beazonosítani egy rózsadombi villával, ami természetesen van szép számmal, de nem ezek képezik a II. kerület többségét, ahogy nemcsak jómódú emberek lakják a II. kerületet, hanem ugyanolyan szociális problémákkal néznek szembe, mint bármely más kerületben vagy bármely más vidéki településen, még ha ezek aránya esetleg eltérő is.

A másik, amire még szintén szeretnék reflektálni, hogy a kormánynak nem volt beleszólása a forrásmegosztásba. Én a beszédemben nemcsak a forrásmegosztásról beszéltem, hanem a forrásmegosztáson túl a településekkel kapcsolatos kormányzati viszonyról, ami pedig egy címzett támogatás keretében igenis befolyást tud gyakorolni egy helyi önkormányzat életére.

Utolsó körben pedig Juhos Katalinnak szeretnék reagálni, hogy nem tudhatja az önkormányzat - de igenis pontosan tudhatja. Ha eddig kiszámíthatatlan módon történtek előre be nem látható folyamatok a forrásmegosztásban, akkor igenis ez az új törvény kiszámítható, és ezáltal egy biztonságos jövőképet tud az önkormányzatok elé állítani, és igenis, ha tudjuk - márpedig ezt az önkormányzatoknak azért tudniuk kell (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) -, hogy az adó alapjául szolgáló helyiségek méterei megegyeznek-e az adatbázisban szereplőkkel, akkor tudjuk, hogy jobban vagy rosszabbul fogunk járni. Mi, mivel nem megfelelő adatok szerepeltek az eddigi (Az elnök ismét csenget.) táblázatban, sejtjük, hogy jobban fogunk járni.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 303 2003.11.17. 0:58  252-324

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csak egy nagyon rövid reflektálás: teljes mértékben egyetértünk abban, hogy a kerületek egymással azonos partneri viszonyban vannak, és a fővárossal szintén együttműködő partneri viszonyban vannak. Ebben teljesen egyetértünk.

Én sem tartom szerencsésnek azt a megfogalmazást, hogy nyertesek és vesztesek. Azt mondom, hogy a forrásmegosztási törvény fogja biztosítani a jogos igények alapján a jogos finanszírozási arányokat, tehát ez alapján egyetlen kerület sem jár jól vagy rosszul, hanem úgy jár, ahogyan egyébként járnia kell, és ezt fogja a forrásmegosztási törvény megfelelően szabályozni.

Tehát ezt kérném majd figyelembe venni, amikor a forrásmegosztási törvényt feltehetően az önök szavazataival a parlament elfogadja. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 345 2003.11.17. 3:10  324-372

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Látom elnök úr arcán, hogy rendkívül elégedett, hiszen az előbb egy tömör, ámde lényegre törő beszámolót hallhattunk. Úgyhogy én is ennek szellemében igyekszem rendkívül rövid lenni.

Legelőször Lengyel képviselő úr felvetéséhez szeretnék kapcsolódni. Az a bizonyos szabályozás, ami a társasházak mindennapi életében az úgymond szabálysértéseket kezelné, amikor egy-egy atrocitás merül fel a társasház életében, ezt nem a társasházi törvényen belül kell szabályozni, hanem a szabálysértésekről szóló '99. évi törvény 142. § (1) bekezdésében, és természetesen oda a társasházi törvény kapcsán be is nyújtottuk a szükséges módosító javaslatot. Tehát nyitott kapukat dönget.

Két lényeges módosítóra szeretném fölhívni a figyelmet; az ajánlás 48. számot viselő módosító javaslatára, amely arról szól, hogy az alapító okirat megváltoztatásához négyötödös többség elegendő lenne. Fogalmazhatnánk úgy is, hogy szükséges, hiszen a jelenlegi szabályozással ez csak teljes tulajdonosi hozzájárulással történhet meg, ami nyilván akadálya lenne a továbbiaknak. Ehhez még egy kapcsolódó módosító került a mai napon beadásra, amely a kisebbségben maradt tulajdonostársaknak egyfajta jogi garanciát jelent. Kérem majd, hogy ezt a tisztelt Ház szavazza meg.

A másik, szintén lényeges pont lenne a 86. ajánlási pont, hogy a lakásokban tervezett építkezéseknél értesíteni kell a közös képviselőt vagy az intézőbizottság elnökét, valamint a falszomszédokat, akik a szabályozásból kimaradtak.

A következő a 104. ajánlási pont, a szervezeti és működési szabályzat, amely előírhatja, hogy a tulajdonostárs köteles a közös képviselőnek vagy az intézőbizottság elnökének bejelenteni a külön tulajdonát bérlő személyek számát; tehát azokat az adatokat, amelyek alapján sokkal könnyebben nyilván tudja tartani a közös képviselő a házban tartózkodó lakók számát, és természetesen ehhez a szabályozáshoz kapcsolódóan fontos majd a lakónyilvántartást megfelelően, pontosan vezetni, ami majd a bűnüldözésben is komoly segítséget jelenthet. Hiszen a legtöbb panasz ezzel kapcsolatban jelentkezik a társasházak problémáinak vázolásánál.

Köszönöm szépen.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
107 365 2003.11.17. 1:28  324-372

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Két rövid megjegyzést tennék. Az ajánlás 150. pontjában a közgyűlés a közös képviselőt, az intéző-, illetőleg a számvizsgáló bizottságot bármikor felmentheti. Ehhez készítettünk egy módosítást, amennyiben a felmentést indokolni kell, az indoklást pedig a közgyűlés jegyzőkönyvében rögzíteni kell.

Természetes, hogy számos probléma adódhat egy-egy döntésnél, és fontos az, hogy a társasház számára bármikor visszakövethetők legyenek azok a döntések, amelyek utána meghatározzák az életüket. Ezt tehát mindenképpen támogatni szükséges.

A másik fontos módosító pedig az ajánlás 197. pontjában a törvényjavaslat b) pontjának módosítása, amely szerint a megszavazott határozatok szó szerinti szövegét és a szavazáskor jelen lévők nevét és szavazatarányát is jegyezni szükséges, szintén az előbb elmondottak alapján, hogy egyfajta jogbiztonságot adjon a társasháznak, ahol a döntésekért a társasházak, illetve a szavazásban részt vevők vállalják a felelősséget, és ez bármikor visszakövethető.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
136 306 2004.03.29. 10:14  295-367

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Elöljáróban szeretném leszögezni, rendkívüli módon örülünk, hogy a gazdasági tárca, valóban előremutató módon, ezt a törvényjavaslatot a tisztelt Ház asztalára helyezte. Hiszen ezzel a jogharmonizációhoz egy szükséges, törvényszerű lépést köteles megtenni.

A menetrend szerinti személyszállítás a lakosság mindennapi életviteléhez elengedhetetlen közszolgáltatás, amely egyúttal kiemelt szerepet játszik a települések népességmegtartásában, az elmaradott, hátrányos térségek felzárkóztatásában, az esélyegyenlőség megteremtésében. Alapvető társadalmi-gazdasági, közlekedéspolitikai és környezetvédelmi érdekek fűződnek ahhoz, hogy mindenkor a lehető legmagasabb színvonalú közforgalmú autóbusz-közlekedés, tömegközlekedés álljon az utazóközönség rendelkezésére. Ennek biztosítása az állam, illetve helyi forgalomban nem kötelező jelleggel az önkormányzat feladata. E feladat ellátásához a mai szabályozási környezet nem biztosít kellő segítséget.

A menetrend szerinti személyszállítás '91 óta koncesszióba adható tevékenység, a szabályozás mintegy alanyi jogon engedi működni az állami, önkormányzati tulajdonban lévő szervezeteket, nem kellően tisztázott szolgáltatói jogokkal és kötelezettségekkel. A számukra biztosított elsőbbségi jog szinte teljes mértékben kizárja a koncesszióba adás lehetőségét, amelyet a koncessziós eljárás nehézkessége, a túlzottan hosszú, közel egy évet igénylő pályázati, döntési, szerződéskötési időszak, a folyamatos ellátást igénylő közszolgáltatási tevékenységtől idegen társaságalapítási és -megszüntetési kényszer is gátol.

 

(21.40)

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A hatályos hazai szabályozás hiányosságai és negatívumai, valamint jogharmonizációs kötelezettségünk egyaránt egy új piacszabályozási rend bevezetését követelik meg az autóbusz-közlekedés területén. Fontos megjegyeznem, hogy nem tartozik ebbe a körbe a szerződéses személyszállítás, például a munkavállalók munkahelyre történő szállítása a munkáltatóval kötött külön szerződés alapján mint nem közforgalmú közlekedés, és a különjárati személyszállítás, amely menetrendhez nem kötött, vagy csak alkalomszerűen történik. Ezek általános érvénnyel liberalizált tevékenységek.

A javaslat a hatálya alá tartozó tevékenységeket két csoportba rendezi. Homogén kategóriát képez a belföldi menetrend szerinti közforgalmú személyszállítás, tömegközlekedés, amelyhez állami vagy önkormányzati ellátási felelősség kapcsolódik. Ilyen tevékenység a javaslat értelmében a közszolgáltatási szerződés alapján végezhető, minden más személyszállítás járati engedélyhez kötött annak elkerülése érdekében, hogy a közszolgáltatási szerződésben rögzített jogokkal ütközzön. A javaslat ez utóbbi körbe tartozónak rendeli a kötött pályás közlekedést helyettesítő autóbuszjáratok kettő hónapon túli üzemeltetését is, függetlenül az üzemeltető személyétől.

A javaslat mindezekre figyelemmel kiemeli a menetrend szerinti autóbusz-közlekedést a koncesszióköteles tevékenységek köréből, és az Európai Unió tervezett szabályozásának irányába mutató pályázati rendszert vezet be általános érvénnyel. Ugyancsak általános érvénnyel teszi kötelezővé a javaslat a szolgáltatókkal való szerződéskötést határozott, legfeljebb nyolcéves időtartamra, meghatározva a közszolgáltatási szerződések kötelező tartalmi elemeit is. A közszolgáltatásra való kötelezés és veszteségkiegyenlítés rendjét a 91/69. EGK-rendelet részletesen szabályozza. A rendelet legfőbb elemei biztosítják az összhangot a pályázati és szerződéskötési rendszerrel. A közösségi rendelet felhatalmazást ad a tagállamok számára, hogy az abban foglaltaktól eltérő támogatási rendszert alkalmazzanak meghatározott területeken. A veszteségkiegyenlítési rendszer kötelező bevezetése nem nélkülözheti külön központi források e célra való biztosítását - ezt a jelen javaslat kifejezetten állami feladatként rögzíti.

Bár a javaslat alapjaiban előremutató, kijelöli a menetrend szerinti autóbusz-közlekedés hosszabb távon általánossá váló, EU-konform módon szabályozott, ellenőrzött versenyre épülő működési rendjét, nem nélkülözheti az átmenet jegyeit sem. Erre elsősorban a Volán-társaságok sikeres privatizációja miatt van szükség, a társaságokban megtestesülő állami vagyon valós értéket csak akkor jelent, ha az működési lehetőséggel párosul. Megfelelő privatizációs bevétel csak a jogosultsággal együtt járó értékesítéstől remélhető. Ehhez pontosan meg kell határozni, és szerződésben rögzíteni kell a társaságok tevékenységei jogosítványait, és azokat olyan időtartamra kell biztosítani, amely a befektetők számára lehetővé teszi a megtérülést. Erre figyelemmel a javaslat lehetővé teszi egy ízben, kivételes jelleggel a pályázat nélküli szerződéskötést.

A javaslat alapvető célja a belföldi menetrend szerinti közforgalmú autóbusz-közlekedés szabályozásának új alapokra helyezése. A szabályozás teljes körűvé tétele érdekében és a kapcsolódó harmonizációs kötelezettségre tekintettel a javaslat kiterjed a külön célú menetrend szerinti járatokra is. A törvény megalkotása tehát szükséges és üdvözlendő törekvés. Más kérdés, hogy milyen törvényre van szükség a közösségi közforgalmú személyszállítás szereplőinek, és az előttünk fekvő tervezet eleget tesz-e a fenti elvárásoknak.

A jelen törvénytervezet, bár az eddigi szakbizottsági megítélések általános vitára alkalmasnak találták, számos aspektusában hagy maga után némi kívánnivalót. Egyrészt nem képez konzisztens megoldást a személyszállítás egységes szabályozására, fennmarad az úgynevezett mozaikszabályozás, ágazatonként külön a vasúti, külön a közúti eszközfajták vonatkozásában, továbbá külön törvény rendelkezik a kedvezményekről, az árképzésről, az ellátási felelősség forrásainak biztosításáról, önkormányzati költségvetési törvények, a mozaikszabályozás sajátos érdekcsoport értelmezésére, másrészt az üzemeltetési és fejlesztési források feletti ad hoc döntésekre, tehát kiszámíthatatlanságra, tervezhetetlenségre ad lehetőséget.

Ha már nem egységes a törvény, legalább legyen egyenszilárdságú az alágazatok tekintetében. Az előttünk fekvő tervezetnek azonban, tisztelt képviselőtársaim, talán a legnagyobb hiányossága, hogy nem kezeli egyenrangúan a helyközi és a helyi közösségi személyi közlekedés szabályozását, márpedig a személyszállítási piac azonos politika alapján eldöntött, hosszú távú befektetésekről és társadalmi szintű megtérülésekről szól. Úgy vélem, tisztelt elnök úr, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezen alapvető és legfőbb hiányosságot mindenképpen orvosolnunk kell. A tervezet a lokális piackezelés tekintetében határozottan diszkriminatív, ugyanis az ellátásért felelős kizárhatja a versenyből, a közszolgáltatási kötelezettség pályázatában való részvételből a pályázat tárgyát képező szolgáltatási területen vagy annak közvetlen körzetében már piacon lévő, kizárólagos joggal rendelkező szolgáltatót. A pályázaton való részvételből való kizárás korlátozza a versenyt, ezért ellentétes az EU-szabályozással, az nem él ilyen szigorú kitétellel.

A vonatkozó EU-rendelettervezet 12. cikke (1) bekezdése kimondja, hogy a versenypályázatoknál, illetve a minőségi összehasonlításnál alkalmazott eljárásnak nyíltnak és megkülönböztetéstől mentesnek kell lennie, ezért javaslom a vonatkozó rendelkezés módosítását. Veszélyes egyébként a diszkrimináció, mivel drasztikus helyzetbe hozhatja a kizárólagos joggal rendelkező szolgáltatót és annak tulajdonosát, a helyhatóságokat. E társaságok tulajdonosai nem befektető társaságok, mint az EU-s piac úgynevezett global-playereinek vagy Stadtwerkeknek a tulajdonosai, akik a több lábon állás miatt át tudnak vészelni egy szolgáltatásmentes időszakot, éppen a keresztfinanszírozás lehetősége miatt. A társaságok kizárása eszközvagyonuk akár teljes értékvesztésével is járhat, a pályáztatásból kizárt társaságok versenytársainak a csatlakozás piaci versenyelőnyt jelent.

Tisztelt Ház! A törvénytervezet a közforgalmú személyszállítás forrásainak biztosítása tekintetében hiányos, nem kezeli egyenrangúan az alágazatokat. A hazai piacon már régóta verseny van, méghozzá a forrásokért folyó verseny. A tervezet hiányos, mert nem tartalmazza a közszolgáltatási követelmények teljesítésének kompenzálásához szükséges források biztosítékát, egyrészről a normatív állami szerepvállalást, illetve az állami árkiegészítést. A tervezet nem egyenszilárdságú, mert míg külön törvény alapján az állam által biztosítja a helyközi személyszállításhoz kizárólag e célra felhasználható elkülönített forrásokat, és a szolgáltatónak ellentételezi az általa nyújtott kedvezmények miatti bevételkiesést, addig a helyi szolgáltatás ellátóinak ezen biztosítéka kimaradt a törvénytervezetből. E források és törvényes biztosítékuk hiányában az önkormányzatok önerőből nem lennének képesek a menetdíjbevétel alacsony szintje miatti veszteségek finanszírozására.

Javaslom az állami normatív támogatás és az árkiegészítésre vonatkozó klauzulák részletes újragondolását. A normatív állami finanszírozásnak nemcsak a pénzügyi hiánya, de az alapja is hiányzik, hiszen az indoklás elvi hibája, hogy az ellátás nem határozható meg normatív módon. A közösségi közlekedés tekintetében azonban a társadalmi felelősség leképezése miatt szerepet kell kapnia a társadalmi és szakértői konszenzussal kialakítható normatív ellátási paramétereknek. Egyébként a törvényjavaslatot támogatjuk.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 290 2004.04.06. 5:53  289-299

HORVÁTH CSABA (MSZP), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! A tervező és szakértő mérnökök kamarája, valamint az építészek szakmai kamarája mint köztestületek, a gazdasági, a szakmai és a társadalmi területeken is igen fontos szerepet töltenek be. Működését elsősorban a polgári törvénykönyv szabályozza.

Magyarországon jelenleg 13 kamara működik, többek között az Ügyvédi Kamara, az Orvosi Kamara, a Könyvvizsgálói Kamara és nem utolsósorban a tervező és szakértő mérnökök, valamint az építészek szakmai kamarája, amelyet a jelen törvényjavaslatban szereplő módosítani kívánt törvény szabályoz.

A kamaráknak Magyarországon két fajtája létezik. Az egyik a gazdasági kamarák, valamint a szakmai kamarák. A módosítani kívánt '96. évi LVIII. törvény mind a tervező és szakértő mérnökök kamarájának, mind az építészek szakmai kamarájának feltételeit egyöntetűen szabályozza. A törvény célja, hogy a hazai hagyományokat és a fejlett demokráciák gyakorlatát követve, a környezet alakítása, fejlesztése és védelme szempontjából meghatározó tervező és szakértő mérnökök, építészek tevékenységének jelentőségét elismerve, a szakmai és etikai elvek érvényesítéséhez szükséges szakmai önigazgatást támogassa.

A két kamara történelmi előzményei 1923-ra nyúlnak vissza. Az ebben az évben alapított Magyar Mérnökkamara a második világháborút követő eseményeknek esett áldozatul, és jogutód nélkül felszámolták. Jogelőd nélkül a már említett '96. évi LVIII. törvény tette lehetővé a két kamarai intézmény újbóli felállítását.

E törvénynek, amely részletesen szabályozza a kamarákat, módosítása néhány helyen először 1999-ben vált szükségessé. A törvény további nyolcéves gyakorlata és tapasztalata alapján újabb módosításra szorul, elsősorban a két kamara belső szervezete és működése vonatkozásában. A módosítás célja és indoka, hogy a két kamara a törvényben előírt köztestületi feladatait eredményesen és gazdaságosan, illetve takarékosan működtethesse, a törvényben részletesen előírt belső szervezete, valamint hatásköre ehhez igazodjon.

A következőkben felsorolt problémák indokolják jelen törvényjavaslat létjogosultságát. A nagy létszámú tag- és küldöttgyűlések többszöri összehívási kötelezettsége költséges a ma kizárólag tagdíjból működtetett két kamara részére. A választott nagyszámú tisztségviselőknek a jelenleg eltelt kétszer négyéves ciklus miatti kötelező lecserélése a kamara folyamatos és eredményes működését lehetetleníti.

A törvényben előírt szakmai és jogosultsági ellenőrzések, illetve figyelemmel kísérések lefolytatására a törvény ma nem ad egyértelmű felhatalmazást. A nyolcéves tapasztalat szerint a kamara képviselőinek sok esetben nem engedik meg, hogy az építkezést és az építéssel összefüggő dokumentációkat megtekinthessék. A két kamara az ellenőrzések, illetve figyelemmel kísérések lefolytatására megfelelően felkészített és képzett kamarai szervezetet kíván létrehozni. Ezért szükséges az egyes szakmai ellenőrzések törvényes és hatékony megalapozottsága az Európai Unióhoz való csatlakozást követően a hazai tervezés és kivitelezés versenyképességének növelése érdekében, valamint a külföldi tervezők magyarországi tevékenységében is.

A tervező és szakértő mérnökök kellő felkészültségű utánpótlása az utóbbi évtizedben érzékelhetően romlott, részben a régebbi szakmai nagyvállalatok sok kis magánvállalattá alakulásával, ezért szükséges, hogy az egyetem, illetve a főiskola elvégzése után a kamara irányítsa és részben szervezze a pályakezdő mérnökök kellő színvonalú szakmai gyakorlatát.

Jelenleg a kamarai tagsággal nem jár automatikusan a jogosultság. A jogosultsággal még nem rendelkező kezdő mérnököt, kamarai tagot a kamara fel tudja készíteni a jogosultsághoz szükséges gyakorlat kellő tartalmú megszerzésére. A vizsgával, amelyet egyes európai országokban a piacvédelem eszközének is tartanak, az egyes jogosultságok követelményeinek egységes értelmezését és alkalmazását lehet a kamara tagjaitól számon kérni.

Az eddigi szabályozás csak az építési engedélyek alapjául szolgáló tervekbe való betekintést tette lehetővé, a gyakorlati tapasztalat szerint több esetben nem készül kiviteli terv, vagy azt az építési engedélyben foglaltaktól eltérően más, jogosultsággal nem rendelkező készíti el. Szükséges tehát, hogy az építési munkahelyen a kiviteli tervekbe való betekintést is megtehesse a kamara. Az előírt követelmények tényleges megoldása ugyanis a legtöbb esetben csak e tervekben jelenik meg. A törvény megjelenése óta az építésügy irányítása többször változott, jelenleg a Belügyminisztérium hatáskörében van. Gyakorlati megfontolásokból javasolt az a megfogalmazás, hogy az Építész Kamara törvényességi felügyelete az építésügy mindenkori irányítójának feladata legyen.

A módosítások általában adminisztratív jellegűek, melyek a kamara köztestületi feladatait, hatáskörét, szervezetének demokratizmusát nem befolyásolják, de az eredményes és gazdaságos működéshez elengedhetetlenül szükségesek.

Kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a jelen törvényjavaslat módosítását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
140 292 2004.04.06. 0:28  289-299

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Csak szeretném megerősíteni, hogy a gazdasági bizottság a jelen törvényjavaslat módosítását tárgyalta, és vitára alkalmasnak találta. A gazdasági bizottság néhány módosító javaslat elfogadása után nagy valószínűséggel egyhangúlag támogatni fogja a módosító törvényjavaslatot.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
142 127-129 2004.04.19. 2:10  126-135

HORVÁTH CSABA (MSZP): Elfogadom.

ELNÖK: Elfogadja az államtitkár urat válaszadónak. Önt illeti a szó.

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr és a nevében választ adó Államtitkár Úr! Budapesti képviselőként, a II. kerület polgármestereként és olyan egyszerű polgárként fordulok önhöz, akinek nap mint nap gondot okoz, hogy Budáról átjöjjön Pestre, vagy hogy Pestről átjusson Budára. Az angyalföldiek, újpestiek, káposztásmegyeriek, rákospalotaiak, óbudaiak, békásmegyereik, hűvösvölgyiek, pesthidegkútiak, a Várban élők minden nap dugókban kénytelenek araszolni a túlterhelt Margit és Árpád hídon.

Mindemellett az itt élőknek el kell viselniük a budai oldalon a 10-es és a 11-es, a pesti oldalon pedig a M3-as és a 2-es út átmenő forgalmát. Az átmenő forgalomban részt vevő teherautók és személyautók ezrei terhelik a Margit és Árpád hidat, a Szentendrei utat, a budai és a pesti alsó rakpartot, a Margit körutat, a Moszkva teret. Szomorú, hogy Budapest leginkább szennyezett levegőjű területe a Margit körút és a Moszkva tér környéke, közvetlenül a világörökség részét képező budai Vár és a budai zöldövezet széle, amely a Rózsadomb és Pasarét között található.

Mindezekre a problémákra megoldást jelentene, ha megépülne az M0-ás körgyűrű északi és északnyugati szektora. Az M0-ás és új szakaszának megépülése azt jelentené, hogy északon egy újabb Duna-híd állna a budapestiek és az átmenő forgalom rendelkezésére. Az előző kormány többször megígérte, hogy megépül az M0-ás északi hídja, de még az építési engedélyeket sem tudták elkészíteni az előző ciklus alatt. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Most se!) A budapesti polgárok életét nagyban megkönnyítené, ha ez a kormány komolyabban kezelné az M0-ás továbbépítését, mint az Orbán-Torgyán-kormány tette. Úgy érzem, erre most van esély, a budapestiek azt utóbbi időben egyre több kedvező hírt kaptak arról, hogy végre elkezdődik az építkezés az M0-ás új szakaszán.

Kérdezem a miniszter urat, mikor kezdődik el az M0-ás északi hídjának építése, és mikor vehetik igénybe a közlekedők.

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az MSZP soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
142 133 2004.04.19. 0:46  126-135

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm. Elfogadom az államtitkár úr válaszát. Úgy gondolom, Észak-Budapest fejlődését nagymértékben fogja segíteni ennek a rég halogatott beruházásnak az elindítása. Különösen fontosnak tartom, hogy elindul az M0-ás északi hídjának építése, mert a Margit híd egyre halogatott és egyre sürgetőbb felújításával megbénulhat Észak-Budapest közlekedése.

Több százezer budapestit érint ez a beruházás, ők erősen reménykednek abban, hogy végre nem kell dugókban araszolniuk, zajban és benzingőzben élniük. Reméljük, hogy rövidesen Tóth Árpád szavaival ajkunkon sóhajthatunk fel, és a híd acélfőnixként fog lebegni a két part között, “S mi, szárnyai közt, boldog utasokö.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból. - Szórványos taps a Fidesz soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
144 195 2004.04.26. 3:23  194-198

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A tervező- és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról szóló törvényjavaslat parlamenti vitájának befejeztével elérkeztünk a módosító javaslatok határozathozatalához. Engedjék meg, hogy ismét csak megköszönjem a tisztelt Ház és a gazdasági bizottság munkáját, valamint a jobbító szándékú javaslatokat.

Az előttünk lévő módosítás alapvetően a két kamara eredményes és gazdaságos működéséhez szükséges feltételeket biztosítja. A mérnök és építész kamara nyolcéves tapasztalata rámutatott néhány olyan törvényi szabályozásra, melyek nehezítik a kamara számára a feladatainak takarékos és hatékony ellátását, különösen a költséges, nagy létszámú tag- és küldöttgyűlések többszöri összehívási kötelezettsége, a kamara feladatait eredményesen ellátó, választott tisztségviselő kötelező lecserélése, egyes szakmai ellenőrzések lefolytatására vonatkozó, nem egyértelmű felhatalmazása.

Az elmúlt hónapban megvitatott törvényjavaslat arra is vállalkozik, hogy megteremtse a pályakezdő mérnökök jobb szervezhetőségét a szakmai gyakorlatuk megszerzésében, valamint az egyes szakmai ellenőrzések törvényes megalapozottságát az Európai Unióhoz való csatlakozás után a külföldi tervezők magyarországi tevékenységében. A beterjesztett javaslathoz mintegy 17 darab módosító, illetve kapcsolódó módosító indítvány érkezett, melyek közül hármat a gazdasági bizottság nyújtott be. A legvitatottabb kérdéskört kétségkívül a kamarai biztos intézménye okozta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy röviden válaszoljak a vitában elhangzottakra. A módosítani kívánt törvény eddig is lehetőséget biztosított az építési engedélyekbe és azok nyilvántartásaiba történő betekintésre. Hangsúlyozom, hogy mind a jelenleg hatályos, mind pedig az előttünk lévő törvényjavaslat alapján erre kizárólag a tervező jogosultságának megállapítása céljából volt lehetőség. A törvényjavaslat sem változtat tehát ezen a gyakorlaton, sőt, a módosító javaslatok egy része ezen szabály pontosítását, ha úgy tetszik, szigorítását, szűkebb értelmezését tartalmazza. A törvényjavaslat nem tűzte ki célul ezen jól kialakult gyakorlat megváltoztatását, kizárólag a már eddig is érvényben lévő gyakorlat törvényi szintre emelését tartalmazta. A lefolytatott szakmai egyeztetések után sikerült egy jó kompromisszumos megoldást találni erre a problémára. A többi módosító javaslat többek között a kamarai tisztségviselők megbízatási időtartamát, valamint a kamarai felvételre jogosító szakmai feltételeket érinti.

Az Országgyűlésben elhangzott vélemények is támogatták a benyújtott javaslat alapkoncepcióját, illetve megfogalmazásait is, így a plenáris ülés elé már olyan javaslat került, amely mind a gazdasági bizottság mint szakbizottság, mind pedig a szakmai érdek-képviseleti szervezetek támogatását is élvezi. Ezért kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a benyújtott javaslatokat, illetve magát a törvényjavaslatot fogadják el.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
155 26 2004.05.25. 3:30  19-37

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság május 19-én tárgyalta a H/9872. számú országgyűlési határozati javaslatot, amely a lakásmaffia-tevékenységet feltáró albizottság hat tagjának önálló képviselői indítványaként lett beterjesztve a tisztelt Ház elé.

Az országgyűlési határozati javaslat tartalmilag épít a lakásmaffia-tevékenységet feltáró albizottság által az alkotmány- és igazságügyi bizottság, az önkormányzati bizottság, valamint a rendészeti bizottság részére készített részletes jelentésre. A jelentés tartalmazza a megismert és elemzett ingatlan-visszaéléseket, azok társadalmi, gazdasági, szociális okait és körülményeit, és a kidolgozott javaslatokat a hasonló cselekmények visszaszorítására és a sértettek, áldozatok helyzetének rendezésére. A határozati javaslatban a lakásmaffia-tevékenység visszaszorításához szükséges kormányzati intézkedések minisztériumi szintre való leosztásával lehetővé válik, hogy 2005. december 31-éig az Országgyűlésnek, a kormánynak, az eljáró hatóságoknak felvázolt feladatokkal visszaszorítsák a társadalom egészére káros jelenséget.

Olyan széles körű problémáról van tehát szó, ami mindenképpen hosszú távú együttműködést igényel a javaslatban szereplő számos minisztérium, valamint egyéb civil szervezetek részéről, és csak a hosszú távú összefogás eredménye lehet, hogy a társadalomnak az ingatlan-nyilvántartás közhitelességébe és legvégső soron a jogrendszerbe vetett bizalma helyreálljon.

A bizottság a saját nevéből adódóan tárgyalta a javaslat gazdasági vonatkozásait, az országgyűlési határozati javaslat lényegében nem jelent olyan komoly anyagi terhet az államháztartás részére, mint amilyennek az első pillanatban látszik. Valójában azok számára nyújtandó segítségről van szó, akik az úgynevezett lakásmaffia áldozatai lettek a '90-es évek elején, közepén, és az akkori eljárási rendben nem sikerült számukra olyan jogorvoslatot találni, ami az újbóli életkezdésüket megfelelően megalapozta volna. Sokan vannak ebben a rászorult helyzetben, de annyian nem, hogy a költségvetés számára jelentős megterheléssel járna.

A bizottság ülésén az országgyűlési határozati javaslatot benyújtó országgyűlési képviselők közül a képviselő asszony ismertette, hogy az elmúlt másfél évben számos olyan eredmény született, amely annak köszönhető, hogy az Országgyűlés elnökének rendelkezése alapján foglalkoztak ezekkel az ügyekkel. Az igazi nagy eredmény az, hogy elindultak, valamint folytatódtak a nyomozások, és a rendőrök már nem küldik el a náluk jelentkező állampolgárokat azzal, hogy ha lakásról van szó, akkor az polgári ügy, valamint az, hogy az ügyészek fokozottan ügyelnek az úgynevezett lakásmaffiás tevékenységek nyomozására.

(10.20)

Külön kiemelendő, hogy az Ügyvédi Kamarához hasonlóan ma már a Közjegyzői Kamara és az utóbbi időben a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara is együttműködő készséget mutat.

Tisztelt Ház! A gazdasági bizottság az országgyűlési határozati javaslatot megtárgyalta, és az ellenzéki képviselőkkel együtt egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta. Ezért magam is azt javaslom, hogy a javaslatot fogadjuk el, illetve támogassuk az abban foglaltakat.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 82 2004.05.26. 5:25  1-113

HORVÁTH CSABA (MSZP): Vissza, de mégis hova? Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Talán szokatlan a felszólalás kezdete, de nekem ez jut eszembe, miután sorra hallgatom ellenzéki képviselőtársaim hozzászólásait. Elhiszem, hogy önök szeretnék visszaforgatni az idő kerekét, szeretnék, ha még mindig az Orbán-Torgyán-kormány lenne hatalmon. De ez egy álom. Az önök kormányzása megoldásai nem jelentettek valódi választ a problémákra, önök mégis azt szajkózzák, hogy térjünk vissza a múltba.

Szeretném felfrissíteni az emlékezetüket a lakáspolitikával kapcsolatban, hogy miért csak önöknek, és nem a magyar családoknak, fiataloknak lenne jó, ha visszatérnénk az önök megoldásaihoz. Az Orbán-Torgyán-kormány utolsó teljes esztendejéhez képest megközelítőleg 50 százalékkal több lakás épül idén. '99-ben mélyponton volt, akkor 19 ezer 287 lakás épült, az idei évben pedig több mint 40 ezer lakás fog épülni. Ez több mint 200 százalékos növekedést jelent. A Fidesz kormány érzékelve a bajt, gyorsan összeütött egy otthonteremtési rendszert, ami persze hemzsegett a hibáktól. A lakásra várók száma nem csökkent az állami támogatás dacára sem. Luxuslakások vásárlására adott a rendszer támogatást, az adófizetők fizették azok gazdagodását, akik erre nem voltak rászorulva. Az 5 millió forint alatti átlagos hitelkihelyezés nem indokolta a támogatással felvehető hitel 30 millió forintban megszabott felső határát. Miután mindenki eggyel jobb lakásba akart költözni, a legrosszabbak, az alacsony presztízsű, rossz környéken fekvő vagy panellakások elértéktelenedtek. Ez gyakorlatilag lehetetlenné tette az itt lakóknak a továbblépést. (Tóth István: Összevissza beszélsz!) A támogatási rendszer azokat preferálta, akiknek magas a jövedelme. Az előző kormány lakástámogatási rendszere nem kedvezett az átlagembereknek. (Domokos László: Magyar Bálint!)

A Medgyessy-kormánynak ebben a kaotikus helyzetben kellett az igazságosabb és hatékonyabb rendszert kidolgozni. Ennek értelmében 2004 áprilisától egy gyerek után 800 ezer, két gyerek után 2 millió, három gyerek után 3,2 millió, négy gyerek után 4 millió forint lett a lakásépítési támogatás, ami, kedves képviselőtársaim, közel duplája annak az összegnek, amit önök fizettek ki erre a célra. A szocpol mértékének emelésével a kormány kedvezőbb esélyeket biztosít a gyermeket vállaló családok számára. Felismerve a társadalmi igényeket, rugalmasabbá tette a kormány a szocpol gyermekvállalási határidőit, négy, illetve nyolc évre tolta ki. A fiatal házasok gyermekvállalási időpontjának korhatára 35 évről 40 évre változott. A támogatást megelőlegező kölcsönt előleg formájában is igénybe lehet venni. A kormány duplájára, 36 ezer forintról 72 ezer forintra emelte a lakáscélú megtakarítások adókedvezményeit. A kormány csökkentette az államilag támogatott hitelek spekulációs célú felhasználásának lehetőségét, és a valós családi szükségleteket támogatja. A kiegészítő kamattámogatású hitel felső határa 10 millió forintról 15 millió forintra változott. Az ügyfelek hosszú távú anyagi biztonsága miatt kamat- és költségplafont vezetett be a kormány. Összességében megállapítható, hogy közel kétszer annyit - közel 100 milliárd forinttal többet - költ most a jelenlegi kormány a lakástámogatásokra, mint az önök kormánya.

Tisztelt Ház! Vissza, de mégis hova? Ez számomra az alapkérdés. Vissza a sikeresebből, az igazságosabból az Orbán-Torgyán-kormány kezdetleges megoldásaihoz? Úgy gondolom, az élet, a világ a fejlődésről szól. Gondatlan szülőhöz hasonlít az a politikus, politikai erő, aki, illetve amely nem képes tudomásul venni, hogy a körülötte lévő világ változik, hogy azt, ami négy esztendővel ezelőtt még talán jó megoldás volt, meghaladhatja az idő. Az Orbán-Torgyán-kormány által '99-ben kidolgozott lakástámogatási rendszer újszülött volt, amely az elmúlt évek folyamán folyamatosan fejlődött. A társadalom, az emberek már nem úgy kezelik, mint egy újszülöttet. Az elvárások, az igények tovább nőttek iránta. A Fidesz mégis ragaszkodik ahhoz, hogy a lakástámogatási rendszer maradjon meg újszülöttnek csak azért, mert nekik így kedves. (Göndör István: Mert konzervatív!) Azt mondják nekünk úton-útfélen, hogy vissza kell térni ahhoz a lakástámogatási rendszerhez, amelyet öt éve ők találtak ki. Ez olyan, mintha azt akarnánk, hogy egy most ötéves gyermek ismét legyen csecsemő, erőltessük rá a régi pólyáját. Ez önzés egy szülőtől, de felelőtlenség egy politikustól, egy politikai erőtől, ha a régi választ akarja adni egy problémára a megváltozott helyzetben.

(13.10)

2002-ben a választók úgy döntöttek, a lakástámogatási rendszert is beleértve, hogy az Orbán-Torgyán-kormány nem volt jó gazdája az országnak. Ha a lakástámogatási rendszerre gondolunk, akkor elmondhatjuk: a választók szerint az Orbán-Torgyán-kormány gyermeke neveletlen volt. Nem úgy fejlődött, ahogy elvárható lett volna. Nincs hova, és nincs miért visszatérnünk. A választók azt akarták és azt akarják, hogy haladjunk, fejlődjünk tovább.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 22 2004.09.28. 4:27  19-45

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság szeptember 22-i ülésén napirendjére tűzte a lakásszövetkezetekről szóló, 10284. számon beterjesztett törvényjavaslatot. A bizottság a törvényjavaslatot megtárgyalta, és egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta.

A gazdasági bizottság kiemelkedő figyelmet fordít az előttünk fekvő törvényjavaslatra, mivel a lakásszövetkezetek, a vállalkozási tevékenységet folytató termelő, fogyasztási szolgáltató és más szövetkezetekhez képest alapjaiban eltérő sajátosságot mutat, és ezért külön egzakt szabályozást igényel.

A lakásszövetkezetek jogszabályi kereteit '92-ig a '77. évi 12. törvényerejű rendelet tartalmazta. A szövetkezetekről szóló '92. évi I. törvény rendelkezései alapján azonban a lakásszövetkezetek jogi szabályozása beolvadt a többi szövetkezetre vonatkozó törvényi keretbe. Az elmúlt tíz év alatt megerősödött igénynek megfelelően ismételten önálló lakásszövetkezeti törvény megalkotására kerülhet sor.

A lakásszövetkezetekre vonatkozó általános szabályok, tehát az alapítás, a képviselet, a törvényességi felügyelet nem szorulnak alapvető, vagyis komoly átalakításra. A törvényjavaslat elsősorban olyan technikai módosításokat tartalmaz, amelyek elősegítik a szövetkezetek működését, a szervezeti átalakulásuk egyszerűbbé és követhetőbbé tételét. Mindezek alapján az új törvény hatálya kiterjed a lakásszövetkezetek képviseletére, törvényességi felügyeletére, a tulajdoni és használati viszonyokra, szerkezetére, a lakásszövetkezeti tagsági viszonyra, a lakásszövetkezet és tagjai közötti jogviszonyra, a tagok jogaira és kötelezettségeire, a lakásszövetkezet működésére, gazdálkodásának alapvető szabályaira, továbbá a lakásszövetkezet szervezeti változásaira és megszűnésére, valamint a lakásszövetkezeti érdekképviselet sajátos szabályaira.

Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági ülésen a következő álláspontok fogalmazódtak meg a lakásszövetkezet tagjának és nem tag tulajdonosának teljes körű tájékoztatásával kapcsolatban: az igazgatóságnak a közgyűlési határozatokról a lakásszövetkezet valamennyi tagját és nem tag tulajdonosát írásban, a közgyűlés megtartásától számított nyolc vagy harminc napon belül írásban kell értesíteni - a végső álláspont természetesen majd a vita során kerül kialakításra -, és ezzel kiküszöbölhető, hogy azok, akik más fontos elfoglaltságuk miatt nem tudtak részt venni a közgyűlésen, megfelelő információval rendelkezhessenek. Írásbeli szavazás esetén annak eredményét az igazgatóság a szavazásra megjelölt határidőt követő szintén nyolc vagy harminc napon belül írásban köteles a lakásszövetkezeti tagokkal és nem tag tulajdonosokkal közölni.

Továbbá a következő módosítás, amely szerint a lakásszövetkezet tagjának a tisztségviselő harminc napon belül írásban köteles válaszolni a feltett kérdésekre a lakásszövetkezetre vonatkozó bármely kérdésben. E módosítással megakadályozható az, hogy a tisztségviselő indokolatlanul halogassa a válaszadást.

Ezenkívül a kiválással kapcsolatban fontos kérdések kerültek napirendre. Így a kiváláshoz szükséges egyhangúságot a gazdasági bizottság, illetve más módosítások kétharmad, illetve négyötöd arányban javasolják módosítani, hogy reális eséllyel dönthessenek akár lépcsőházak, akár komplett épületek a kiválás és a megváltozott működés mellett.

Tehát a gazdasági bizottság a törvényjavaslatot egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta, és kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy szintén támogassa ezt a - körülbelül 800 ezer ember életkörülményeit érintő - lakásszövetkezetekről szóló törvényjavaslatot.

Köszönöm figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
168 32 2004.09.28. 1:43  19-45

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Döbbenten hallgattam Szentgyörgyvölgyi fideszes képviselőtársam azon nyilatkozatát, hogy a Fidesz nem támogatja a törvényt, nem támogatja annak ellenére, hogy számos pozitívumot említett maga is. A Fidesz részéről meglehetősen döbbenetes ez a kijelentés, hiszen eddig számos fórumon fejezték ki szociális érzékenységüket. Ehhez képest most azt jelezték, hogy nem érdekli a Fideszt 281 ezer család, közel egymillió ember valós problémája. Ez annál is döbbenetesebb, mivel a gazdasági bizottság fideszes és MDF-es képviselői is kisebb kiegészítésekkel egyhangúlag támogatták a törvényjavaslatot.

Az a kérésem fideszes képviselőtársaim felé, hogy vizsgálják felül álláspontjukat, és legyen a lakásszövetkezeti törvény az a törvény, ahol nem a napi politikai csatározások határozzák meg a politikai álláspontot. A politikai csatározásoknak még ezen kívül is számos színteret találhatnak. Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a felelős döntéshozatalban csak annak a közel 281 ezer családban egymillió nehéz anyagi helyzetben élő embernek az érdekében a lehető legjobb döntést hozzák majd meg.

(11.10)

Azt gondolom, hogy az ő életükben bekövetkező pozitív változásokat tisztelt képviselőtársaimnak figyelembe kell venni. Ezért kérem, hogy a törvényjavaslatot kiegészítésekkel, módosításokkal támogassa majd az Országgyűlés.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
189 120 2004.11.23. 6:04  119-137

HORVÁTH CSABA (MSZP), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az 1999-ben megalkotott és az Országgyűlés által elfogadott, szabálysértésekről szóló törvény akkori szabályozása szerint a rendzavarás tényállása közterületen és nyilvános helyen valósulhatott meg. Ezt követően, mint arra bizonyára önök közül többen is emlékeznek, 2000-ben a közélet és a sajtó a sportrendezvények botrányaival volt elfoglalva, ettől volt hangos. Akkor ezek a jelenségek oly mértékben elszaporodtak, hogy a jogalkotó szabályozás alá vonta a sportrendezvények helyszíneit, megelőzés céljából. Így 2001. január 1-jétől a sportrendezvények is bekerültek a tényállás megvalósításának lehetséges helyszínei közé.

Sajnálatos módon napjainkban is szembesülünk olyan jelenségekkel, amelyek felett nem hunyhatunk szemet. A jelen módosítás aktualitását az adja egyrészt, hogy egyre gyakrabban fordulnak elő társasházi közösségek mindennapi életében különböző rendzavarások. A lakók nyugalmát egyre több zavaró külső hatás éri, másrészt egyéb helyszíneken, eseményeken, például színházakban, mozikban, önkormányzati helyiségekben előforduló, a polgárok és az ügyfelek nyugalmát zavaró eseményekkel is egyre gyakrabban találkozhatunk. A jelenlegi szabályozás indokolatlanul szűkíti le a rendzavarás tényállás megvalósulásának lehetséges helyszíneit azáltal, hogy csak közterületen, illetve nyilvános helyen és sportrendezvények helyszínein történő megvalósuláshoz fűz jogi következményeket.

A sportrendezvények rendjének biztosítása természetesen fontos társadalmi érdek, és ez a nagy nyilvánosság miatt nem kizárólag a sportrendezvényeken részt vevők érdekében kell hogy megtörténjen. A sportrendezvényeken való részvétel több feltétel együttes megvalósulása esetén lehetséges, egyrészt meg kell felelni a rendezvényre történő belépés, másrészt a rendezvényen való tartózkodás követelményeinek. Az első esetben például szükség lehet érvényes belépőjegyre vagy bérletre, illetve tartózkodni kell a tiltott tárgyak rendezvényre történő bevitelétől, második esetben pedig tartózkodni kell a rendezvényt zavaró vagy egyébként is tiltott magatartás tanúsításától.

Ezek a teljesség igénye nélkül felsorolt kritériumok azonban nem kizárólag a sportrendezvények látogatásának velejárói. Ugyanilyen feltételeknek kell megfelelni akár középület-, színház-, mozi- vagy könyvtárlátogatás esetén is, hiszen ezek rendjének biztosításához is társadalmi érdek fűződik. A társasházakban megvalósuló rendzavarás esetén az eddigi szabályozás az önkormányzatokra bízta, hogy bizonyos cselekményeket szabálysértésnek minősít-e, vagy sem. Ha ezt az önkormányzat elmulasztja, úgy a társasház lakói nem tudnak kellő súllyal fellépni a rendzavarókkal szemben.

Ezért is különösen indokolt a módosítás, hiszen sorra épülnek a több száz lakásból álló társasházak, épületek, és az ott lakók nyugalmát biztosítani kell. Úgy gondolom, hogy a lakáshoz jutás támogatása mellett is, legyen szó akár új lakások építéséről, akár használt lakások vásárlásáról, erre különös gondot kell fordítani. A jelen módosítással lehetővé válik továbbá, hogy a középületek valamennyi helyiségében, legyen az akár folyosó vagy mosdó, amelyek nem minősülnek hivatalos helyiségnek, szabálysértési eljárás lefolytatásának legyen helye a tényállás megvalósulásának esetén.

Felhívom a tisztelt Országgyűlés figyelmét, hogy a törvénymódosító javaslat benyújtására a Belügyminisztériummal és az Igazságügyi Minisztériummal való egyeztetés után került sor. A két tárca ezt megelőzően több egyeztetést folytatott annak érdekében, hogy az előbb említett problémákra megfelelő jogi megoldás szülessen. Az ennek eredményeképpen kialakult álláspont szerint megfelelő és szükséges a törvényjavaslatban foglaltak elfogadása.

Felhívnám figyelmüket arra is, hogy a törvényjavaslat végső formában történő elfogadásához a minisztériumok egyetértésével egy módosító javaslat benyújtása szükséges még, ez már megtörtént. Mivel a jelenlegi szabályozás indokolatlanul szűkíti le a rendzavarás tényállása megvalósulásának lehetséges helyszíneit, ugyanis egyéb helyszíneken, így középületekben, társasházakban, színházakban, könyvtárakban is megvalósulhat a nem kívánt magatartás, így a hatályos szabályozás nem éri el a kívánt célt.

A módosítás a garázdaságot önálló címmel ellátva, önálló szabálysértésként határozná meg, amely helyszínétől függetlenül bárhol megvalósulhatna. Ennek értelmében a szabálysértést az követné el, aki olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkozást vagy riadalmat keltsen. Ez a jogi megoldás összhangban van a garázdaság büntető törvénykönyvben meghatározott fogalmával is, ugyanis a bűncselekmény bárhol elkövethető. A hatályos szabályozás értelmében az ugyanolyan jellegű, nem erőszakosan elkövetett, kihívóan közösségellenes cselekmény viszont csak akkor szabálysértés, ha nyilvános helyen, közterületen vagy sportrendezvényen követik el.

Az ismert problémák érdekében ezúton is kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvénymódosító javaslatomat, illetve a benyújtott módosító javaslatot támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm figyelmüket.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
189 124 2004.11.23. 1:35  119-137

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A képviselő úrnak szeretném néhány pontosító megjegyzésemet megtenni.

Talán a bevezetőmből nem derült ki elég részletesen, hogy a korlátozottan nyilvános hely fogalma helyett került módosító indítványként benyújtásra a garázdaság fogalma, amely helyszíntől, tehát elkövetési helyszíntől függetlenül tekintené szabálysértésnek és lefolytathatónak a szabálysértési eljárás tényállását. Tehát a nyilvános hely fogalma kikerül az eredeti törvényjavaslatból, amit természetesen önnek még nem kellett látnia, hiszen módosítóval még nem találkozott, de erre az anomáliára már megtaláltuk a választ. De azt gondoltuk, hogy nem a törvény visszahívása és újbóli benyújtása, hanem a minél sürgősebb kihirdetése a társadalom érdeke, ezért döntöttünk úgy, hogy módosító indítvánnyal próbáljuk az egyébként valóban nehezen kezelhető jogi fogalmakat kiküszöbölni, mint a nyilvános hely fogalma vagy a korlátozottan nyilvános hely fogalmának bevezetése. Tehát egyetértünk, és ezeket az anomáliákat kiküszöböltük.

Azt gondolom, hogy a tisztelt Ház közös felelőssége, hogy az elmúlt évek tapasztalatait is figyelembe vegyük, és minél gyorsabban megszülessen az az eljáró rendelkezés, amely ezeket a felsorolt, ön által is megemlített anomáliákat végre megnyugtató módon tudja rendezni.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
189 134 2004.11.23. 1:44  119-137

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Két nagyon rövid választ szeretnék adni a megfogalmazott kérdésekre, először Herényi Károly frakcióvezető úrnak. Valóban egyetértünk, az eredeti szabályozás bonyolultan alakult, hiszen akkor alulról fölfelé próbáltuk meg kiterjeszteni azokra a helyszínekre, amelyeken megvalósulhat a szabálysértés tényállása, de közben merült fel, hogy a szabályozást másik irányból is lehetne kezdeményezni. Ezért került egy olyan irányú módosítás benyújtásra, amely a helyszíntől függetlenül tenné lehetővé a szabálysértési eljárás lefolytatását a tényállás megvalósulása esetén. Azt gondolom, hogy ez a legprecízebb.

A másik kérdés: a tavaly megszavazott társasházi törvény vitája kapcsán merült fel ennek a szabályozásnak a szükségszerűsége, hiszen a társasházakban nagyon sok olyan problémával találkozhatunk, országgyűlési képviselőként megkeresnek minket fogadóóráinkon, amelyek megoldására jelen keretek között nincs lehetőség. A rendőrség illetékességből nem járhat el; a társasház maga polgári peres úton érvényesítheti, ha tudja, a problémáit egyes lakókkal szemben. De a javasolt törvénymódosítás lehetőséget teremt arra, hogy sokkal szélesebb körben, és a törvény visszatartó erejét használja fel ahhoz, hogy rendezettebb körülmények között éljenek azok az emberek, akik lakni, élni, pihenni szeretnének azokban a társasházakban, ahol lakást vásároltak, akár rövid, akár hosszú távra. Ehhez a nyugodt élethez való jogukat szeretnénk mi Országgyűlésként egy picit könnyebbé és kiszámíthatóvá tenni.

Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
193 201 2004.12.06. 2:26  200-202

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az elmúlt általános, illetve részletes vita rámutatott, hogy politikai erők az indító politikai erőtől függetlenül tudnak egy-egy törvényjavaslatban olyan komplex módon gondolkodni, hogy a végeredmény a lehető legjobb legyen. És büszkén állíthatom, hogy ez a törvényjavaslat, ami a tisztelt Ház asztalán hever döntéshozatalra várva, egy olyan törvényjavaslatot eredményezett a módosításokkal, ahol nem függött az eredmény a pártpolitikai csatározásoktól, érdekektől, minden politikai pártnak megvolt a maga véleménye a szabályozással kapcsolatban, és büszkén állíthatom, hogy a 2001-es módosítás óta és az azóta eltelt időszakban felmerült problémákat mindenki egyformán megpróbálta orvosolni.

Egy rövid kitekintést, kérem, engedjenek meg! A '99-ben megalkotott szabálysértési törvény két helyen tette lehetővé szabálysértési eljárás lefolytatását: a nyilvános, illetve a közterületeken történő szabálysértések esetében. Ez 2001-ben a rendszeres rendbontások, sportrendezvényeken történő rendbontások miatt kiegészítésre került, így ezen a három helyszínen valósulhatott meg szabálysértési eljárás tényállása.

A mostani törvényjavaslat rendezné bármely helyszínen a szabálysértési eljárások lefolytatását. A saját praxisából mindenki pontosan ismeri, hogy egy társasház életét megkeserítheti egy-egy lakó, moziban, színházban vagy egy önkormányzat épületében, ahol előfordulhatnak atrocitások, ám jelenleg a hatóság nem járhat el, mivel ezek magánterületnek számítanak. A törvényjavaslat egységesen oly módon talált megoldást, hogy bármely helyszínen, az elkövetés helyszínétől függetlenül a szabálysértési eljárás lefolytatható, hogyha a tényállás megvalósul.

Szeretném megköszönni azoknak a képviselőknek a támogató javaslatait, akik az alkotó munkában részt vettek, és a módosító javaslatokkal kérem az Országgyűlés állásfoglalását.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
199 64 2005.02.15. 5:23  53-73

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A törvényről már most is kialakult egy vita, hogy szükséges vagy pedig nem szükséges azoknak a folyamatoknak a szabályozására, amelyek az elmúlt tizenöt évben és ezt megelőzően is úgy történtek Budapest kerületei, Budapest egésze és az agglomerációs települések között, hogy mindenféle koncepciót, mindenféle szabályozottságot mellőzött.

Az elmúlt tizenöt évben ez a negatív tendencia tovább erősödött. Ebben tapasztalhattuk, hogy az önkorlátozás eszközével a települések egyáltalán nem éltek, sok esetben visszaéltek azokkal a területi adottságokkal, amelyekkel ingatlanfejlesztéseket hajtottak végre, ahelyett, hogy átgondolt, megfontolt, területfejlesztéssel összehangolt infrastruktúra-fejlesztés jöhetett volna létre ezekben a térségekben. A törvény a 24. óra utáni pillanatban próbálja meg azt a helyzetet szabályozni, hogy ezen túl a települések csak a közösségi érdekek figyelembevétele után tudják ezeket a fejlesztési elképzeléseiket tovább folytatni.

A felelősség óriási. Az ország lakosságának mintegy egynegyede és a nemzeti jövedelem mintegy 40 százaléka termelődik ebben a régióban. Ez a felelősség nagyon nagy, hiszen hosszú évtizedekre határozhatja meg azt a fejlődési irányt, amely alapján - nyugodtan kimondhatjuk - Budapest ma már a működésképtelenség határát elérte, az agglomerációs települések nem tudják nyújtani azt a minőségi szolgáltatást, amelynek ígéretével komoly befektetőket csábítottak településeikre, lakóövezeteket alakítottak ki, anélkül, hogy ezt egy átgondolt infrastruktúra-fejlesztéssel megerősítették volna. Azt gondoljuk, hogy ez a törvény rendezni tudja a jövőbeli fejlesztések sorsát, a térség együttműködését, a megfelelő közlekedési transzferek kialakítását, hogy alakuljon ki a megfelelő, gyűrű irányú közlekedési elkerülési lehetőség, alakuljanak ki a gyűrűpontok között a haránt irányú mozgási lehetőségek. Ez mind-mind a fenntartható fejlődésnek az az alapköve, amely nélkül ez a térség - nyugodtan kimondhatjuk - működésképtelenné válik, és talán az sem túlzás, ha azt mondjuk, hogy ma már működésképtelen.

 

(14.20)

Amikor Budakesziről reggelente órákon keresztül kell bearaszolni a Moszkva térig, nyugodtan ki lehet mondani, hogy ez nem az a fejlődési irány, amelyet egy világváros és az azzal együttműködő agglomerációja megkövetel. Ezért az a döntés, hogy a kormány beterjesztette az agglomerációs és a Budapestről szóló törvényt, azt gondolom, egy olyan szükségszerű lépés, amely csak a cselekvési program első pontja, hogy amíg a települések a világos célokat közösen megfogalmazzák, addig az időpontig ne lehessen további átgondolatlan fejlesztéseket végrehajtani, hiszen ez az egész térség jövőjét lehetetlenítené el.

A bizottsági ülésen több ponton elhangzottak bizonyos eltérések, véleménykülönbségek. Többek között elhangzott, hogy a területhatáron belüli, a 200 méteren belüli fejlesztési lehetőségek gátja a törvény, ugyanakkor a törvény megemlíti, hogy ezt megfelelő hatástanulmányokkal túl lehet lépni.

Mindannyian egyet kell hogy értsünk abban, hogy erre a törvényre szükség van, nem egy év múlva, nem két év múlva lesz rá szükség, hanem már tegnapelőtt. Ezért a gazdasági bizottság 14 igen szavazattal, 13 tartózkodás mellett az általános vitára alkalmasnak tartotta, azzal a megkötéssel, hogy természetesen a közös gondolkodást elősegítendő további olyan módosításokat kell még a törvénnyel kezelni, amelyek a hosszú távú fenntartható fejlődést kiszolgálják.

Felmerült az is egy tegnapi összevont négy bizottsági egyeztetésen, hogy meg kell teremteni annak a jogi hátterét, hogy a térségben az infrastruktúra-fejlesztési koncepciókkal lehetőleg egy időben lépjenek a települések, vagy nyíljanak ki azok a kapuk, amelyek segítségével a települések meg tudják valósítani a fejlesztéseiket. Tehát ha például tudjuk, hogy a zsámbéki térségben a gyorsvasút csak 2014 körül fog kialakulni, akkor 2014 előtt csak korlátozott eszközökkel szabad a fejlesztés előtt kinyitni a kapukat.

Egy biztos: ez az utolsó pillanatban született törvénymódosítás, illetve önálló törvényjavaslat, amely hétéves előkészítés után került az asztalra. Azt gondolom, közös felelősségünk, hogy minél előbb (Az elnök a csengő megkocogtatásával a hozzászólási időkeret leteltét jelzi.) elfogadjuk, és ezt követően pedig a tapasztalatokat felhasználva tovább folytassuk ezt a munkát.

Köszönöm a figyelmet.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 181 2005.06.07. 4:07  178-194

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság június 1-jén tárgyalta a Magyar Köztársaság gyorsforgalmi közúthálózatának közérdekűségéről és fejlesztéséről szóló 2003. évi törvényt, valamint a Magyar Köztársaság 2005. évi költségvetéséről szóló 2004. évi törvény módosításáról szóló T/16397. számú törvényjavaslatot, amelyet a gazdasági bizottság 13 igen, 10 nem és 1 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak talált.

A 2003 decemberében meghozott alaptörvény három tekintetben volt rendkívül jelentős, mondhatni, korszakalkotó. Egyrészt önmagában az a tény, hogy a gyorsforgalmi közúthálózatról törvény született; másrészt az a rendelkezés, amely kimondta, hogy az úthálózat fejlesztése közérdek, ezért lehetővé tette a fejlesztéshez szükséges kisajátítások gyorsabb lebonyolítását; és nem utolsósorban előre rögzítette a törvény, hogy a 2005 és 2007 közötti időszakban mekkora költségvetési forrás álljon rendelkezésre erre a célra.

Meggyőződésem, hogy a gyorsforgalmi úthálózatról szóló törvény elfogadását követően az ez irányú fejlesztések minden eddiginél gyorsabb ütemben valósultak és valósulnak meg, elősegítve ezzel hazánk infrastrukturális kapcsolatainak jobb kiépítését. Mindez hozzájárul gazdaságunk élénkítéséhez, új munkahelyek teremtéséhez és a regionális különbségek csökkentéséhez.

Az a csomag, amelynek részét képezi sok száz kilométernyi új autópálya, illetve gyorsforgalmi út megépítése, ma Magyarország versenyképességét a legjobban és a legkedvezőbb irányban befolyásoló tényező. Nyilvánvaló, hogy ezek az infrastrukturális beruházások megteremtik, illetve javítják a kedvező befektetési környezetet, és Magyarország számára ezek a beruházások közép- és hosszú távon sokszorosan megtérülnek. Más lehetőség nincs, hiszen a befektető az infrastruktúra hiányában nem vagy csak aránytalanul magas költséggel tudja megközelíteni az adott térséget, így a térségben élő munkaerőt.

A megtérülési számítások készítésekor nem szabad megfeledkezni a finanszírozhatóságról sem. Ezt az állam hosszú távú befektetési és beruházásösztönzési programok útján biztosíthatja a beruházók számára.

Az autópálya-finanszírozás tekintetében Magyarország azt az utat választotta az utóbbi években, hogy egyrészt költségvetési forrásokból, másrészt hitelből és magántőke bevonásával, harmadrészt pedig EU-forrásokból építi fel ezeket az autópályákat, illetve a gyorsforgalmi úthálózatot.

A gyorsforgalmi úthálózat közérdekűségéről szóló törvény megalkotása óta folyamatosan a viták kereszttüzében áll az autópálya-építéssel és -finanszírozással kapcsolatos kérdéskör. A javaslat az időközben történt változásoknak megfelelően pontosítja az autópálya-törvény mellékletét, és rendelkezik az autópálya-építési rendszer átmeneti költségigényének finanszírozásával kapcsolatban felmerülő minden kormányzati kezességvállalás megemeléséről is.

Felmerült a bizottság ülésén, hogy a gyorsforgalmi úthálózat építésére vonatkozó kötelezettségvállalásnál szereplő MÁV Rt.-nek juttatandó források a működési költségek finanszírozására vagy pedig hitelfelvételre vonatkoznak.

Tisztelt Ház! Mindezen körülményeket figyelembe véve a kormánypárti többség a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találta, és elfogadását javasolja a tisztelt Országgyűlésnek.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
248 230 2005.09.26. 3:45  223-245

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság szeptember 21-én tárgyalta a lakások és helyiségek bérletéről, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény módosításáról szóló T/17336. számú törvényjavaslatot, amelyet 15 igen és 8 nem mellett a gazdasági bizottság általános vitára alkalmasnak ítélt.

A hatályos lakástörvény módosítására az ingatlanokkal és bérlakásokkal kapcsolatos visszaélések, az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység kiszűrése és megelőzése érdekében került sor. A törvényjavaslat legfőbb célja, hogy biztosítsa a bérlő és a bérbeadó számára is az előzetesen és biztonságosan kiszámítható lakásbérlethez fűződő jogokat és kötelezettségeket egyaránt. A módosítás azonban olyan új szabályokat is tartalmaz, amelyek alapján a bérbeadó, így akár az önkormányzat is nemcsak jogosult, hanem a jövőben köteles a bérlő szerződéses magatartását figyelemmel kísérni azért, hogy a törvény felhatalmazása alapján a jogvédelem lehetőségével tudjon élni. A bérlő számára pedig előre kiszámíthatóvá válnak a jogai és kötelezettségei, kalkulálható a fizetendő lakbér és annak szerződés szerinti változásai.

A javaslat legfontosabb rendelkezései között említhetjük a bérlő életvitelszerű bentlakásának bérbeadó általi kikötését, a lakáson belüli költségek viselésének felek közötti megosztását, a több típusú, szociális költségelvű piaci lakbérmértékek bevezetését, valamint az ingatlanközvetítésnek és az ingatlanvagyon-értékelésnek a megrendelők számára garanciát nyújtó törvényi keretszabályokat. A javaslat hangsúlyos része a továbbiakban az is, hogy az önkormányzatok a helyi bérleti rendeletükben nem alkothatnak és ezért nem is alkalmazhatnak olyan szabályt, ami a szociálisan rászoruló családokat, személyeket az ilyen helyzet létrejöttét megelőző bármilyen körülmény miatt - például volt korábban önálló lakása, de esetleg a saját gondatlanságából adódóan lakásmaffia-tevékenység áldozata lett - a bérlakás juttatásának lehetőségéből kizárná. Erre korábban voltak példák.

A javaslat eljárási szabályok meghatározásával ad segítséget az önkormányzatoknak lakáscseréhez történő előzetes bérbeadói hozzájárulás megadása tekintetében, a fiktív lakáscserék megakadályozását szolgálja, hogy a bérbeadó a törvényben megjelölt dokumentumok benyújtását kérheti a cserepartnertől, és az ezek alapján, illetve a helyszínelés során felmerülő kétség esetén a hozzájárulást megtagadhatja.

 

(19.40)

Képviselőtársaimmal szükségesnek tartjuk módosító javaslat benyújtását, a törvényben az önkormányzatnak nyújtott lehetőséget kötelezettségként szabályozni, ugyanis ezzel megakadályozható a családok utcára kerülése.

Összegzésképpen elmondható, hogy mindezek együttesen eredményezik nemcsak az úgynevezett lakásmaffia-tevékenység visszaszorítását, hanem a jogviták megelőzését, illetve a viták gyors és rugalmas rendezését.

Tisztelt Ház! Mindezen körülményeket figyelembe véve a bizottsági többség a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találta és elfogadásra javasolja a tisztelt Országgyűlésnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
261 40 2005.11.04. 5:48  1-145

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban két témakörre hívnám fel a figyelmet, a 2002-ben elkezdődő és a jövő évi költségvetés alapján folytatódó pozitív folyamatokra. Ebben a két témakörben is egyértelmű lesz képviselőtársaimnak, hogy a Gyurcsány-kormány a tettek, a cselekvés kormánya.

Az idei évben robbanásszerű fejlődés volt tapasztalható az otthonteremtés és Budapest fejlesztésének kérdésében. Budapest, bár az ország fővárosa, 12 éven át, de különösen az Orbán-kormány idején a költségvetések mostohagyermeke volt.

Kezdjük az otthonteremtéssel! 2005. február 1-jén indult el a Fészekrakó-program. Természetesen mi a fészekrakókra nemcsak 35 év alatt, hanem 35 év fölött is gondolunk, mindenkire, aki első lakását szerzi meg, vagy cseréli, vagy bővíti azt. A 35 év alatti fiatalokat ugyanakkor a meglévő kedvezményeken túl külön, kiemelten támogatja a kormány. Február óta, vagyis nyolc hónap alatt 17 ezer szerződés született, 17 ezer fiatal párnak jelent ez saját otthont. 34 ezer fiatal ember, munkás, pedagógus, egészségügyi dolgozó jut így otthonhoz. Lakástámogatások, otthonteremtés - jövőre felülről nyitott előirányzat lesz, amelynek tervezett összege 192,7 milliárd forint. Ez többek között tartalmazza a támogatott lakáshitelek kamattámogatását, a lakásépítési, -vásárlási kedvezményt, a fiatalok otthonteremtési támogatását vagy éppen az állami kezességvállalást. Ez azt jelenti, hogy a 2006-os költségvetés nemhogy nem állít korlátokat, hanem kimondottan támogatja az otthonteremtőket, fészekrakókat.

A tények bizonyítják, hogy a Gyurcsány-kormány a tettek kormánya. Növekszik jövőre a lakbértámogatás előirányzata is; ez is a Fészekrakó-program egyik új, fontos eleme. A Gyurcsány-kormány új panelprogramot is indított. A Panel Plusz program keretében önerő és megtakarítás nélkül eddig majd’ 1200 ház, majd’ 50 ezer panellakás felújításának támogatása vált lehetségessé. E célra 2006-ban a felmerülő igényeknek, a benyújtott és indokolt pályázatok függvényében, biztosított a forrása, mert ez a támogatás is a felülről nyitott előirányzatba került.

2001 és 2004 között 40 ezer panellakás korszerűsítése valósult meg, egy év alatt túlszárnyalta a Gyurcsány-kormány ezt a teljesítményt, és 2006-ban adottak a lehetőségek a gyorsításra. Ez azt jelenti, hogy 8-10 éven belül minden panellakásra sor kerülhet. Ez sok százezer, panellakásban élő, nehéz szociális helyzetben lévő honfitársunknak fog segíteni. És ez csak néhány olyan elem, amely bizonyítja, hogy 2005 után 2006-ot is az otthonteremtők, a fészekrakók és a panellakásban élők évének nevezhetjük, mert a tények bizonyítják: a Gyurcsány-kormány a tettek kormánya.

Tisztelt Ház! A 2006-os költségvetés Budapest jövőjének megalapozása szempontjából kulcskérdéseket old meg.

 

(11.40)

 

Látva a kormány elszántságát, a budapesti polgárok ismét elkezdtek hinni abban, hogy élhetővé tehető ez a város. Mint minden közhangulat, érzelmi változás mögött, kézzelfogható tények és tettek állnak. A Gyurcsány-kormány egy évének eredménye, hogy két évtized után megépül hosszabb szakaszon - a Bosnyák térig - a 4-es metró, a 2006. évi költségvetésben 15,1 milliárd forintot fordít erre a kormány.

A tények bizonyítják, hogy a Gyurcsány-kormány Budapest tekintetében is a tettek kormánya. A jövő évi költségvetés lehetőséget nyújt, hogy végre 12 év után a kis narancscikkelynyi M0-s szakasz valóban körré kezd válni. Jövő évben az icipici cikkelyekből félkörívvé válik. Lehet, hogy vannak, akik nem hisznek a tényeknek, de mégis: töpörödött állapotból növekedni kezdett a körgyűrű. Már épül az M5-ös és a 4-es út között az M0-s új szakasza, 2006-ban közel 16 milliárd forintot fordítunk a keleti szektor megépítésére.

Idén a kormánnyal közösen 80 kilométer utat újíthattunk fel a fővárosban, ez hatalmas munka, óriási teljesítmény volt, jövőre a költségvetés lehetőséget nyújt a folytatására.

Másfél évtizeddel a rendszerváltozás után, először van mód és reális lehetőség arra, hogy a főváros hosszú távon tervezzen, és ne csak vegetáljon, mint az önök 1998-2002 közötti idejében. Csak egy példa az általam irányított II. kerületből: elkezdődött a Moszkva tér teljes átépítésének előkészítése.

A Gyurcsány-kormány az elmúlt egy évben visszaadta a budapestieknek azt a hitet, amelytől az Orbán-kormány megfosztotta. Bebizonyította, hogy ha a kormány, a fővárosi vezetés és a budapestiek összefognak, akkor hatalmas teljesítményekre képes Budapest. Ezek a tények is azt bizonyítják, hogy a Gyurcsány-kormány a tettek kormánya, hogy 2005 után 2006 is Budapest éve lesz.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
262 226 2005.11.07. 10:13  215-245

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Mint a jelen törvénymódosító javaslat egyik előterjesztője, kezdeményezője szeretnék szólni, és megpróbálok majd az észrevételekre is reagálni, bár azt későbbi stádiumban kell.

2002 óta ebben a parlamenti ciklusban számos olyan intézkedés született, amelyben az Országgyűlés és a kormányzat példamutató összefogással vette fel a harcot a lakásmaffia jellegű tevékenységekkel szemben. A lakásmaffia jellegű tevékenységek a kormányzati intézkedések, valamint a parlament döntései következtében mára nagyrészt visszaszorultak. A lakásmaffia elleni harc során vetődött rá a figyelmünk egy olyan részterületre, ahol még lehetőség van arra, hogy szervezett csoportok lakásmaffiára utaló módszerekkel szerezzék meg bajba jutott honfitársaink ingatlanjait.

A lakásmaffia-tevékenység visszaszorítását szolgáló kormányzati intézkedésekről elfogadott országgyűlési határozat előkészítése során vetődött fel több, önkormányzati ügyekben is érdekelt szocialista képviselőben a jelen módosítás elképzelése. A most tárgyalásra kerülő, a bírósági végrehajtásról szóló ’94. évi LIII. törvény módosítása az egyik olyan utolsó területen jelent majd eszközt a kezünkben, ahol még lehetőség van az ingatlanokkal kapcsolatos visszaélésekre. Az alkotmány- és igazságügyi bizottság, az önkormányzati bizottság és a rendészeti bizottság úgynevezett lakásmaffia-tevékenységet feltáró albizottsága munkájának köszönhetően kerültek a figyelem középpontjába ezek a tárgyát és az elkövetés módját tekintve rendkívül súlyos cselekmények.

 

(20.10)

Természetesen nem minden árverésen és minden esetben történnek szabálytalanságok, sőt szerencsére ezek az esetek ritkábbak, ugyanakkor ezeknek az eseteknek az előfordulási gyakorisága Budapesten, a kis- és nagyvárosokban lényegesen magasabb. A kirívó esetek a társadalom széles rétegeit veszélyeztetik, a társadalomban félelmet keltenek, és a jogbiztonságba vetett bizalmat rendítik meg alapjaiban. A módszer alantasságára jellemző, hogy a legelesettebbeket, a nehéz élethelyzetbe került családokat, rossz szociális körülmények között élő, egyedülálló idős embereket fosztja meg otthonuktól, és mindezt látszólagosan, jogállami keretek között, egy bírósági végrehajtás során.

Elképzelésünk lényege az volt, hogy nem távolról és csupán kormányzati szintről lehet hatékonyan küzdeni. Képviselőtársaim közül hozzám hasonlóan többen polgármesterek egy-egy budapesti kerületben vagy vidéki kis- és nagyvárosban, az ingatlanokkal kapcsolatos visszaélések gyakran az orrunk előtt zajlanak, és azokkal a polgárokkal szemben, akiket nekünk kell képviselnünk, akikért mi tartozunk felelősséggel.

Gyakran sejtettük, hogy mi zajlik körülöttünk, sőt néha még azt is tudtuk, hogy kik azok, akik a törvény határain lavírozva forgatják ki honfitársainkat, és azt is tudtuk - mivel politikusként fogadóóránkon fölkeresnek ezek az elesett emberek -, hogy kikből lesznek majd az áldozatok. Mégsem volt semmilyen eszköz, hogy korlátozzuk, megnehezítsük a nehéz helyzetbe került honfitársainknak a kisemmizését, mégsem tudtunk beavatkozni, intézkedni, bizonyítékokat gyűjteni az esetleges visszaélésekről.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nap mint nap halljuk, hogy kisebb, decentralizált államra van szükség. Ennek egyik útja, hogy több hatáskört és eszközt adunk az önkormányzatok kezébe, hiszen helyben, ott, ahol a problémák keletkeznek, sokkal egyszerűbb csírájában elfojtani a bajt. Az önök előtt lévő törvénymódosítás hatékony eszközt ad az önkormányzatok kezébe az ingatlanokkal kapcsolatos visszaélések visszaszorítására.

A bírósági végrehajtásról szóló törvény módosítása az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat számára biztosít elővásárlási jogot. Az árverés eddig alkalmazott folyamata a módosítással annyiban változik, hogy a legmagasabb vételár háromszori kikiáltása után a végrehajtó tájékoztatja a jelenlévőket, hogy az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat harminc napon belül élhet elővásárlási jogával, ezzel az ingatlanárverés során az elővásárlási jog konkrét gyakorlásának módját határozza meg. Amennyiben az önkormányzat nem él elővásárlási jogával, vagy arról nem nyilatkozik, a végrehajtó a legmagasabb ajánlattevőt írásban értesíti az ingatlan tulajdonjoga megszerzésének lehetőségéről, amely természetesen a vételár kifizetésével realizálódik.

Mivel a közigazgatásban a döntés meghozatala jóval bonyolultabb folyamat, ezért megfelelő idő biztosítása szükséges annak érdekében, hogy az árverésre kerülő ingatlant a képviselő-testület döntése alapján az önkormányzat megvásárolhassa. A harminc nap, a javaslatban szereplő idő elegendő arra, hogy a döntés megszülethessen az elővásárlási jog gyakorlásáról, valamint az ehhez szükséges forrásokat rendelkezésre bocsássa. Ennek megfelelően a vételár befizetésének határidejét is az önkormányzat elővásárlási jogáról tett nyilatkozatához kell igazítani, így az önkormányzat nyilatkozattételi kötelezettségére vonatkozó határidő lejártától vagy az elővásárlási jogról való lemondás időpontjától számított tizenöt napon belül kell a vételárat megfizetni.

Fontos elemként szeretném kiemelni, hogy a javaslat kötelezően előírja a jegyzőkönyv mellett kép- és hangfelvétel készítését is az árverés menetéről. E rendelkezés a végrehajtás tisztaságát hivatott elősegíteni, megakadályozandó a törvényes lebonyolítást esetlegesen megzavaró vagy megakadályozó cselekmények elkövetését, illetve elősegítheti a végrehajtás jogsértésre alapozott későbbi megtámadását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a módosítás több kérdésben is jelentős előrehaladási lehetőséget jelent az önkormányzatoknak. Mindenkinek megnyugtató lehet, hogy az önkormányzatoknál senki sem ismeri jobban a helyi viszonyokat. Nálunk, polgármestereknél, önkormányzati képviselőknél, a hivatalok dolgozóinál senkinek nem tűnik fel hamarabb, ha egy árverésen egy ingatlant gyanús módon, áron alul akarnak megvenni. A módosítás a visszaélési folyamat utolsó, egyben legérzékenyebb pontján ad beavatkozási lehetőséget az önkormányzatoknak.

Ha elfogadjuk ezt a javaslatot, akkor annak is megteremtjük a lehetőségét, hogy az önhibájukon kívül lakástulajdonuktól megválni kényszerülő emberek, ha már ingatlanukat elvesztik, a fedelet a fejük felől ne veszítsék el. A szabályozásnak köszönhetően az áldozattá vált adós nem kerül az utcára, nem gyarapítja a hajléktalanok, az önkormányzatok által szociális ellátásra szorulók körét.

Ahhoz, hogy a törvényjavaslat elérje a maga elé kitűzött szociális célokat, szükséges bevezetni, hogy az adós és a vele lakó személyek mentesüljenek a kiköltözés kötelezettsége alól, amennyiben az ingatlant - természetesen nem luxusingatlanokról van szó - az önkormányzat vette meg az elővásárlás jogával élve. Így az ingatlannal történő visszaélések áldozatai tovább élhetnek lakásaikban, természetesen lakbér megfizetése mellett.

Egyértelmű nyeresége lesz a változtatásnak, hogy az önkormányzatok elővásárlási joga miatt növekedni fog a bérlakásállomány, amely több szociális igény kielégítésére ad a jövőben lehetőséget. A nyilvános pályázat során a felbontási eljáráson a végrehajtón kívül a felek, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett joggal rendelkezők és az ingatlanra elővásárlási joggal rendelkező, az ingatlan fekvése szerinti illetékes települési önkormányzat erre meghatalmazott képviselője, továbbá az ajánlattevők vehetnek részt. Vagyis a pályázatok felbontására irányuló eljáráson a települési önkormányzat képviselője akkor is részt vehet, ha egyébként ajánlatot korábban nem tett, ezzel is biztosítva az önkormányzatoknak azt a lehetőséget, hogy a későbbiekben is bekapcsolódhassanak az eljárás folyamatába a szociális gondoskodásuk érdekében.

Tisztelt Országgyűlés! Ez a módosítás tulajdonosbarát, önkormányzatbarát, bérlőbarát, polgárbarát, szociálisan érzékeny, erősíti a jogállamiságot. Kérem, hogy támogassák az ingatlanokkal kapcsolatos visszaélések elleni harcot, a jogállamiság, a jogbiztonság megszilárdítását a törvénymódosítási javaslat vitájában való részvétellel és a javaslat későbbi megszavazásával.

És a felvetésekre, Pettkó képviselő úr felvetéseire csak annyit reagálnék, hogy az ön által említett kormányzati törvényjavaslat nem tartalmazza azokat a lényeges elemeket, amelyekről azt hisszük, és remélem, hogy a vita kapcsán, a vita során és végére mindenki számára egyértelművé válik, hogy ezek a módosítások, az elővásárlási jog igénye alapvetően határozza meg, hogy az általunk elfogadandó törvényjavaslat mennyire tudja betölteni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) azt a küldetését, amire hivatott, úgyhogy kérem majd, hogy a vita során ezekre is legyünk figyelemmel.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
262 236 2005.11.07. 2:32  215-245

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Néhány pontról szeretnék röviden tájékoztatást adni az előterjesztő képviseletében, hogy mi volt az eredeti jogalkotói szándék.

A jelen törvénymódosítás nem kívánt önkormányzati vagyongazdálkodási lehetőségeket teremteni, kimondottan szociális jellegű kérdésként próbálta meg kezelni azokat a lakásmaffia jellegű visszaéléseket, amelyek a végrehajtáshoz kapcsolódtak. Ilyen módon elsődleges célkitűzése a törvénymódosító javaslatnak, hogy törvényességi felügyeletet tudjon biztosítani az önkormányzat, egyfajta új szemet, új fület, amely az önkormányzat hivatalán, az önkormányzati szakembereken keresztül jóval hatékonyabb felügyeletet tud biztosítani, mint bármely más szakhatóság, hiszen ott van helyben, legközelebb ahhoz az eljárási folyamathoz, amelyben a döntések megszületnek.

Ez volt az első és legfontosabb, hogy törvényességi felügyeletet tudjon biztosítani, és az elővásárlási jog biztosítása elsősorban nem a bérlakásállomány bővítésére szolgál, nem elsősorban vagyongazdálkodási lehetőségek kiterjesztésére szolgál, hanem kimondottan a törvényességi felügyeleten keresztül a tevékenység visszaszorítására. Hiszen ha nem érdemes, mert az önkormányzat óvó tekintete végig figyelemmel kíséri a végrehajtás folyamatát, akkor talán az ilyen jellegű cselekmények nem történnek meg, nem lesz érdeke a szervezett elkövetői csoportoknak ilyen tevékenységre specializálódni.

A másik, ami hozzátartozik, hogy a kormány javaslatát mi ismerjük, az Országgyűlés még nem, és ennek függvényében tartjuk most is fontosnak, hogy ez a jelen törvénymódosítás hatályban maradjon, hiszen a kormány szándékaiban az elővásárlási jog megadása nem szerepel. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) A vita során, illetve a törvénymódosítás tárgyalása során a jobbító szándékú módosító javaslatokat természetesen várjuk. (Szórványos taps az MSZP padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
263 58 2005.11.08. 5:30  13-147

HORVÁTH CSABA (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! A fiatalok első komoly feladata az életben az otthonteremtés és a fészekrakás, ezért a kormányok munkáját a fiatalok elsősorban az otthonteremtés sikerességén, az állami segítséghez való hozzáférés lehetőségén keresztül ítélik meg.

A Gyurcsány-kormány Fészekrakó-programjának, amely része az otthonteremtési programnak, a fő erénye, hogy a fiatalokról szól, a fiataloknak teremt lehetőséget, olyan fiataloknak, akiknek korábban, az önök idejében esélyük sem volt arra, hogy lakáshoz jussanak. És tisztázzuk: a kormány mindenkit fészekrakónak tekint, akár 35 fölötti, akár 35 alatti korcsoportról van szó, de a kormány kiemelten támogatja a 35 alatti fészekrakó fiatalokat. Az Orbán-kormány idején akár 60 milliós lakásokra kaphattak állami támogatást, havi szinten mintegy 315 ezer forintos bruttó fizetésnek megfelelő összeget kaptak azok, akik nagy értékű lakást tudtak vásárolni.

Ha össze kell foglalni az orbáni négy év lakáspolitikáját egy mondatban, akkor az a következő lenne: két és fél évig nem csinálni semmit, majd utána rövid idő alatt nagyon kevés embernek nagyon sokat adni, utána pedig sokaknak nagyon keveset.

A Medgyessy-Gyurcsány-kormány igazságossá tette a rendszert, kiigazította annak torzulásait és igazságtalanságait. Az elmúlt két évben már sokat tettünk azért, hogy ne csak többet, de igazságosabban is költsünk az otthonteremtési támogatásokra, többet, igazságosabban. Többet, hiszen a 2002. évi kerethez képest megháromszorozta a kormány a teljesítményét, idén már mintegy 280 milliárd forintos keret áll rendelkezésre az otthonteremtésre.

Megalkottuk a Fészekrakó-programot, amely a vagyonos szülői háttér nélküli fiataloknak, a nehezebb anyagi helyzetben lévő fiatal gyermekes családoknak teremti meg az otthonteremtés valódi esélyét. A program azok számára is lehetőséget biztosít, akik eddig nem rendelkeztek elegendő megtakarítással vagy jelentős önerővel ahhoz, hogy önálló otthont teremthessenek. A fiatalok Fészekrakó-programja számos lehetőséget biztosít a fiatal családoknak. A célunk az, hogy annak is lehessen saját otthona, akinek nincsenek a bankban milliós megtakarításai.

A Gyurcsány-kormány otthonteremtési programjával, kezességvállalásával már egy átlagos keresetű fiatal pár is hozzájuthat vidéken, de akár Budapesten is egy új, közel 50 négyzetméteres, 10 millió forintos lakáshoz egyetlen fillér spórolt pénz nélkül, ha két gyermeket vállal, vagy ha két gyermekük van.

 

(11.50)

Ebben az esetben az otthonteremtési programban megemelt szociálpolitikai támogatás elég a garanciavállalás utáni lecsökkent önrészre. A fiatal pár pedig a maradék 7 millió forintos összeget havi 55 ezer forintos törlesztőrészlettel tudja finanszírozni, amely összevethető egy hasonló méretű lakás piaci lakbérével.

Az új otthonteremtési program pedig valóban a családokat segíti. A családcentrikus Fidesz ezzel szemben egyszer sem emelte négy év alatt a vissza nem térítendő támogatást, a szociálpolitikai támogatást. Mi ebben a ciklusban már háromszor tettük. Ez azt jelenti, hogy egy kétgyermekes családnak 2,4 millió forint vissza nem térítendő támogatás áll rendelkezésre, amelyet önerőként használhat fel az önálló otthon megteremtése során.

A mi programunk pedig valódi családi program, mert hisszük, hogy nincs család gyermek nélkül. Azt akarjuk, hogy mindenkinek legyen hol laknia. Az otthonteremtési programra jellemző, hogy a középrétegektől a legszegényebbekig mindenkin segít. Így azok a gyermekes családok, akik albérletben laknak és saját lakást szeretnének, ezentúl választhatják a használt lakás megvételét, amelyhez a jövőben megkapják az új otthonteremtési kedvezményt új intézményként, amely a szociálpolitikai támogatás fele összege.

A leginkább rászorulókon segít az új lakbér-támogatási program. Rájuk eddig senki nem gondolt, most közel 40 ezer család juthat így segítséghez. A Fidesz által lepanelprolizott fiatal lakótelepiekre is gondolt a Gyurcsány-kormány: a Panel Plusz program keretében a panellakások akár kezdő önerő nélküli felújítása vált lehetségessé.

Befejezésül a Fidesz féligazságairól és a fiatalok igazságáról. A tények az otthonteremtésben: 2001-2002 között - nem látom Szijjártó képviselőt - 37 ezer szerződés köttetett, szemben az elmúlt időszak 233 ezer szerződésével, amely a szocialista kormány idején került aláírásra. Most azok felé a fiatal fészekrakók felé fordultunk, akiknek a korábbi rendszerek nem jelentettek megoldást. Most már nem kell önrész, nincsenek százezres törlesztőrészletek, ez a valódi otthonteremtés, amikor szinte a semmiből 7 hónap alatt 17 ezer fiatal család juthatott otthonhoz, teremthetett családi fészket magának.

Remélem, ez alapján az ellenzék számára is bizonyított tény, hogy a Gyurcsány-kormány a tettek kormánya. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
264 28 2005.11.09. 4:21  17-37

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság október 26-án tárgyalta a lakás-takarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény módosításáról szóló T/17880. számú törvényjavaslatot, amelyet 13 igen szavazattal és 8 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak talált.

Fáy András, az első magyar takarékpénztár alapítója írta 1839-ben: “A takarékpénztárak, mint a tenger az apró folyókat, felfogják a szorgalomnak megtakargatott filléreit, ezerekre, milliókra gyűjtik azokat.ö És Fáy szerint: “mint a tenger a nehéz hajókat, úgy hordják ezen gyűjtött pénzek a nemzet jólétét, gazdagságát.ö Ha Fáy András látná a mai lakás-takarékpénztárak eredményeit, azt gondolom, elégedett lehetne, hiszen a magyar nemzet tagjai előrelátóak, és gondoskodnak saját jólétükről.

Jelenleg a Magyarországon működő lakás-takarékpénztárak együttesen majdnem egymillió szerződéssel rendelkeznek, mintegy 1000 milliárd forint értékben. A takarékoskodóknak komoly segítséget jelent a lakás-takarékpénztárakban elhelyezett összeg. Míg azonban Fáy idejében a takarékoskodók csak magukra számíthattak, addig a XXI. századi köztársaságunkban vissza nem térítendő állami támogatással díjazzuk a polgárok előrelátó öngondoskodását.

A lakáshitelezésben ez különösen fontos, mert a bankok önerőként veszik figyelembe az így összegyűjtött forintokat, és ez sokak számára esélyt nyújt többek között a fészekrakásra is. Az előttünk lévő törvényjavaslat kiegészíti a támogatásra jogosultak körét az EGT-tagországok állampolgáraira abban az esetben, ha a megtakarításaikat magyarországi lakáscélra használják föl, és ezzel a mi gazdaságunkat lendítik előrébb.

A javaslat elfogadása esetén, ha egy társasház takarékoskodik, akkor nem fordulhat elő olyan eset, ami telenként gyakran megesik, azaz mondjuk, lekapcsolnak egy házat a gázszolgáltatásról, mert életveszélyesek a vezetékek, és a társasháznak nincs akkor pénze a kijavítására. A gondos gazdáknak nem kell fagyoskodniuk, ugyanis a törvényjavaslat bevezeti az azonnali, áthidaló kölcsön igénybevételének lehetőségét, amire jelenleg csak a kétéves megtakarítási ciklus után nyílik lehetőség. Így a halasztást nem tűrő felújítási munkálatokat a jövőben nem kell tovább odázni, hanem a szerződés megkötése után azonnal megkezdhetik.

A javaslat más módon is segíteni akar a társasházakban élő több millió honfitársunkon. Elfogadása esetén növelni tudjuk a nagyobb társasházak és a lakásszövetkezetek által igényelhető támogatás összegét, melynek eredményeképpen a nagyobb épületek felújítására igénybe vehető, szerződéses összeg nagysága gyarapodik. Így például a legmagasabb kategóriában a maximális állami támogatás 216 ezer forintról évi 324 ezer forintra emelkedik. A javaslatban az igazságosság érdekében a támogatás igénylésének feltételeit pontosítjuk. Célunk, hogy a rendszertelenül, a megtakarítási év második felében befizető ne igényelhessen ugyanakkora összegű támogatást a jövőben, mint a rendszeresen fizető előtakarékoskodók. Ezért a megtakarítási év 3. és 4. negyedévében teljesített befizetésre járó állami támogatás nem haladhatja meg a teljes megtakarítási év befizetése után járó támogatás 25 százalékát.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslatban szereplő módosítások ösztönzik az otthonteremtés, lakás-korszerűsítés érdekében történő előtakarékosságot, tehát Fáy szavaival élve: “hátukon hordják a nemzet jólétét, gazdagságát, segítik a nemzeti ipar nagyobb vállalkozásait, a kereskedést és a termelésnek minden ágaitö. Mai nyelven: a módosítás hasznára van az embereknek, hasznára van a gazdaságunknak. Mindezen körülményeket figyelembe véve a bizottsági többség a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találta, és a javaslat elfogadását javasolta az Országgyűlésnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(11.50)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
275 22 2005.12.01. 5:01  1-155

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság november 23-án tárgyalta a száz lépés program megvalósításáról szóló beszámolót, valamint az annak elfogadásáról szóló határozati javaslatot, amelyet 15 igen mellett egyhangúlag általános vitára alkalmasnak talált.

A száz lépés programja az örökölt igazságtalanságok felszámolásának programja; a támogatásra, a segítségre szorulók jövőbe lépésének programja. Olyan program, amely egyben a gazdaság élénkítésének nagyon fontos eszközéül is szolgál. Most elsősorban a panelfelújítási programra szeretném felhívni a figyelmet, de a száz lépés programjában számos, a gazdasági bizottság által fontosnak tartott, és a magyar gazdaság egészére pozitívan ható intézkedés került bevezetésre.

Jelentős lépések születtek a gazdaság kifehérítése érdekében. Ezzel többek között átláthatóbbá vált a magyar gazdaság, a magyar munkavállalók kiszolgáltatottsága csökkent. A gazdaságunk alapját képező magánszektor terheit csökkenti, hogy 2006-ban megszűnik az iparűzési adó, 2007-ben 3 százalékkal csökken a munkáltató által fizetett tb-járulék, megszűnik a tételes egészségügyi hozzájárulás. Mindezek a lépések a magyar gazdaság élénkítését szolgálják.

A Gyurcsány-kormány által alig fél éve meghirdetett száz lépés program 110 lépése közül több szolgálja az otthonteremtést vagy a már meglévő otthonok komfortosabbá tételét, modernizációját. A februárban meghirdetett Fészekrakó-program eddig több mint 17 ezer új otthon megteremtését tette lehetővé. Ez a szám ugrásszerűen fog növekedni többek között azért, mert a kormány megemelte a kedvezmények igénybevételét limitáló korhatárt.

A múlt egyik nehéz öröksége a városokban lévő panel lakótelepek másfél évtizede halogatott problémáinak kezelése. A lakótelepen élők a politika mostohagyermekei voltak, miközben a problémák az épületek öregedésével hatványozottan nőttek. A Gyurcsány-kormány felmérte, hogy több százezer család érdekében gyors, határozott lépésekre van szükség. Ezért ez a kormány a tettek kormánya, mely 15 év után a köztársaság régi adósságát törlesztette a Panel Plusz program elindításával, amelynek keretében államilag támogatva adja pluszba a panelházak felújítási összegének egyharmadát. A Panel Plusz program elindítása óta önerő és megtakarítás nélkül eddig majdnem 1200 ház, majd 50 ezer panellakás felújításának támogatásáról született döntés. Önerő nélkül, mert megalkottuk a “Sikeres Magyarországértö Panel Plusz hitelprogramot, amelyhez 15 kereskedelmi bank is csatlakozott. Az idén ennek a komplex programnak a segítségével 13 milliárd forint állami támogatás és 11 milliárd forint hitel kerül szétosztásra a panellakások felújítása céljából.

Fél év alatt bizonyítottuk, hogy az akarat és a tett csodákra képes. A tények magukért beszélnek. A program elindítása óta robbanásszerű változás következett be ezen a téren. Fél év alatt túlszárnyalta a Gyurcsány-kormány a megelőző évek teljesítményét, és 2006-ban adottak a lehetőségek a gyorsításra. E célra a 2006-ban felmerülő igényeknek a benyújtott és indokolt pályázatok függvényében biztosított a forrása, mert ez a támogatási forma felülről nyitott előirányzatba került.

 

(10.20)

Ez azt jelenti, hogy 8-10 éven belül akár minden panellakásra sor kerülhet. Ezzel sok százezer, panellakásban élő, nehéz szociális helyzetben lévő honfitársunkon tud a kormány segíteni.

A felújítás, tudjuk, gyakran nem elég, mert magasak a rezsiköltségek, nem elég gyors a felújítás, ezért a Gyurcsány-kormány támogatja a lakások egyéni hőszabályozásának kialakítását, valamint az adócsökkentéssel, a szolgáltatás árképzésének az ellenőrzésével eléri, hogy csökkenjen a távhő ára. Ezenfelül támogatási rendszert dolgozott ki a Gyurcsány-kormány a nyugdíjasok távhőköltségeinek enyhítése érdekében.

A kormány nemcsak a lakások felújítását tűzte ki célul, támogatja a lakókörnyezet, a zöldterületek, játszóterek, közösségi terek megszépítését, továbbá a Gyurcsány-kormány biztonságot nyújt a lakótelepen élőknek, hiszen külön rendőrsége van már 7 fővárosi és 19 vidéki lakótelepnek, az itt élő 700 ezer honfitársunknak nyújtva ezzel nagyobb biztonságérzetet. A lakótelepi rendőrségek létrehozása pedig jövőre is folytatódik.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság egyhangúlag javasolja a Gyurcsány-kormány száz lépésének programjáról szóló határozat elfogadását az Országgyűlésnek.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
275 76 2005.12.01. 5:24  1-155

HORVÁTH CSABA (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Magyarországon, mint a világ bármely országában, egy folyton változó, kihívásokkal teli világban kell mindig megtalálni a szükséges feladatokat és a feladatokra azokat a megoldásokat, amelyeket az állampolgárok érdekében meg kell találnunk.

A kormány értékelte a feladatokat, majd ezt gyors tettek is követték: a száz lépés programja a határozott, gyors cselekvés programja, a Gyurcsány-kormány pedig ez alapján a tettek kormánya. A száz lépés programja keretében meghirdetett Panel Plusz program egyszerre az igazságosság, a biztonság és a bátorság programja: az igazságosság programja, mert évtizedes társadalmi igazságtalanságokat orvosol; a biztonság programja, mert olyan társadalmi rétegeknek ad támaszt, amelyek a száz lépés programjának megvalósításáig nem érezhették megnyugtatónak a helyzetüket. A bátorság programja, mert olyan sebeket tár fel és gyógyít ezekkel az intézkedésekkel, amelyeket eddig minden rendszerváltozás utáni kormány külső okok vagy a bátorság hiánya miatt messziről elkerült.

A 60-70-80-as években fiatal családok tízezreinek jelentett biztonságot, boldogságot az, hogy beköltözhetett egy lakótelepi lakásba; jómagam 17 évig éltem nagy örömben és szeretetben egy ilyen lakásban. Kétmillió honfitársunk él ma is lakótelepen, sokan születésük óta, sokan a mai 20–40 év közötti korosztályból itt alapítottak családot, sőt szerencsére már megszülettek a harmadik generáció képviselői is. Az egykori döntéshozók átmeneti megoldásnak szánták a panelházakat, a panellakók ezzel együtt megszerették, otthonukká vált a lakótelep. A rendszerváltozás után senki nem törődött az országszerte lakótelepen élő honfitársainkkal, és ők joggal érezhették otthonaikat veszélyben, a figyelem hiányát pedig igazságtalannak.

A Gyurcsány-kormány felismerte, hogy az utolsó pillanatban vagyunk a cselekvésre a lakótelepek ügyében; a száz lépés programja keretében bátor döntések és gyors tettek követték egymást, s már az idén 50 ezer, házgyári típusú technológiával épült otthon, 1200 ház nyerhetett állami támogatást. Mindezt biztonsággal megtehetik, mert ahhoz, hogy egy panelház felújításra kerüljön, már nincs szükség önrészre, mert megalkottuk a “Sikeres Magyarországért Panel Pluszö hitelprogramot. Az idén e komplex program segítségével összesen 24 milliárd forint támogatás és hitel áll rendelkezésre. A tények magukért beszélnek: a Gyurcsány-kormány fél év alatt túlszárnyalta a megelőző évek teljesítményét, és 2006-ban adottak a költségvetési lehetőségek a gyorsításra, ami azt jelenti, hogy 8–10 éven belül minden panellakásra sor kerülhet.

A Gyurcsány-kormány biztonságot nyújt a lakótelepen élőknek, hiszen külön rendőrsége van már hét fővárosi és tizenkilenc vidéki lakótelepnek. A lakótelepi rendőrségek létrehozása jövőre is folytatódik: Békásmegyer, Kelenföld, Káposztásmegyer, a Gyöngyösi út, Újpalota, Alacska, Kispest, Győr, Pécs, Komló, Szigetvár, Siklós, Szombathely, Szeged, Kecskemét, Baja, Békéscsaba, Tatabánya, Esztergom, Sopron, Veszprém, Miskolc, Nyíregyháza, Debrecen és Kaposvár után jövő évtől a kiskunhalasi, szolnoki, békési, székesfehérvári, budaörsi, mosonmagyaróvári lakótelepen is megalakul a lakótelepi rendőrség.

A száz lépés programjában meghirdetett Panel Plusz program keretében a Gyurcsány-kormány a biztonság mellett az igazságosság érdekében is fellép. Egy ideig hallhattuk az egyik meghatározó ellenzéki politikustól, milyen igazságtalan, hogy nőnek a gázárak, de a konzultációjuk azt is megmutatta, hogy a panelban élők többet fizetnek a fűtésért, mint a támogatott gázzal fűtők. Mindez az üres szavakon túl nem jelentett mást, már el is felejtette talán, aki ezt mondta. A Gyurcsány-kormány ezzel szemben nem a következmények nélküli locsogás, hanem a bátor cselekvés és tettek híve.

Régi igazságtalanságot próbál kezelni a kormány a távfűtéses lakótelepi lakásokkal kapcsolatos intézkedésekkel. A Gyurcsány-kormány támogatja a lakások egyéni hőszabályozásának kialakítását, valamint az adócsökkentéssel, a szolgáltatók árképzésének ellenőrzésével eléri, hogy csökkenjen a távhő ára, ezen felül támogatási rendszert dolgozott ki a nyugdíjasok távhőköltségeinek csökkentésére.

Tisztelt Ház! A száz lépés programja keretében a Gyurcsány-kormány a panellakásokban élők régi sérelmeit, problémáit orvosolja igazságosan, bátran, a kétmillió, panelban élő honfitársunk biztonsága érdekében.

Azt kérném, hogy a holnap ígérgetése helyett cselekedjünk most, bátran, gyorsan egy jobb, igazságosabb, biztonságos Magyarországért.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
276 265 2005.12.05. 0:23  258-276

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság november 30-án tárgyalta a nyugdíj-előtakarékossági számlákról szóló törvényjavaslatot, és az előző bizottságtól eltérően egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta. (Taps az MSZP soraiból.)

 

(20.30)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
279 216 2005.12.12. 3:26  211-225

HORVÁTH CSABA, a gazdasági bizottság előadója: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A gazdasági bizottság december 7-én tárgyalta a jogügyletek biztonságának erősítése érdekében a szükséges törvénymódosításról szóló T/18211. számú törvényjavaslatot, amelyet egyhangúlag általános vitára alkalmasnak talált.

Az utóbbi időkben egyre több olyan jelzés érkezett, hogy ingatlanokkal történő visszaélések valósulnak meg az adósság végrehajtásának utolsó fázisában, az árveréseken. Természetesen nem minden árverésen és minden esetben történnek szabálytalanságok, sőt szerencsére ezek a ritkábbak. Mégis vannak kirívó esetek, amelyek a társadalom széles rétegeit veszélyeztetik, és a társadalomban félelmet keltenek, a jogbiztonságba vetett alapvető bizalmat rendítik meg.

A módszer alantasságára jellemző, hogy a legelesettebbeket, a nehéz élethelyzetbe került családokat, rossz szociális körülmények között élő, egyedülálló, idős embereket fosztja meg otthonuktól, és mindezt látszólagosan jogállami keretek között teszi, egy bírósági árverésen.

A jelenlegi módosítások - a holnap szavazásra kerülő képviselői módosító indítványhoz hasonlóan - a jogügyletek, így a jelenlegi és a jövőbeni ingatlantulajdonosok biztonságát erősítik. A módosítások célja, hogy a közjegyzők, az ügyvédek és a bírósági végrehajtók számára lehetővé váljon saját gépi adatfeldolgozó eszközzel a Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal nyilvántartásához való csatlakozás a személyazonosság ellenőrzése érdekében. Ezzel - egy kis odafigyeléssel - szinte teljesen kizárhatóvá válik a klasszikus, csaláson alapuló lakásmaffia-tevékenység gyakorlása. Az adósok kiszolgáltatottságát csökkenti, egy újabb lehetőséget ad az eladósodott tulajdonosoknak ingatlanuk megtartására. Az új lehetőség a végrehajtói halasztás és a részletfizetés lesz; megteremtését indokolja, hogy a végrehajtó az adós jövedelmi, vagyoni helyzetét, egyéb személyes körülményeit jól ismeri. Ennek eredményeként az adósnak nem kell az adott ügyben a bírósághoz fordulnia, így mellékesen csökkenhet a bírósági ügyek száma, a bíróságok leterheltsége.

Szeretném a tisztelt Ház figyelmét felhívni, hogy a határozathozatalok során zárószavazásra kerül a képviselőtársaimmal közösen benyújtott, bírósági végrehajtásról szóló törvény módosítása.

A most előttünk lévő minisztériumi módosító javaslat sokkal kevesebb lehetőséget ad az önkormányzatok számára az elővásárlás terén. Meglátásom szerint indokolható lenne, hogy a minisztérium harmonizálja egymással a képviselői és a minisztériumi módosítást. Ahogy említette az előbb államtitkár úr, ön szerint ez nem lehetséges, mégis azt kérem, hogy a minisztérium vizsgálja felül ezt az álláspontot.

A harmonizáció az adósok és az önkormányzatok érdekében történik, hiszen így hiába verik majd le az ingatlanspekulánsok az árat, nem ők, hanem az önkormányzat és a bérlővé vált rászoruló tulajdonosok juthatnak hozzá a lakáshoz.

Tisztelt Ház! Mindezen körülményeket figyelembe véve a bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta a törvényjavaslatot, és annak elfogadását javasolja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból. - Szórványos taps a Fidesz soraiból.)