Készült: 2024.05.16.19:17:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

105. ülésnap (2024.03.19.), 104. felszólalás
Felszólaló Dr. Juhász Hajnalka (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:16


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZ HAJNALKA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ahogyan már elhangzott, az előttünk fekvő törvényjavaslat a kriptoeszközök piacáról egy napjainkban igen aktuális kérdés. A kriptoeszközök Magyarország területén történő kibocsátásának, nyilvános ajánlattétel keretében történő kínálatának, illetve kereskedésbe történő bevezetésének, továbbá a kriptoeszköz-szolgáltatás és a felügyeleti tevékenységek szabályozására törekszik, a 2023/1114. számú európai parlamenti és tanácsi rendeletnek való megfelelést szolgálván.

A kriptoeszközök egyrészt lehetőséget, de egyben veszélyt is rejtenek önmagukban, és ezért kiemelt fontosságú, hogy egy olyan pénzügyi környezet jöjjön létre, amelyben megfelelő szinten van biztosítva a fogyasztó- és befektetővédelem, ahol megvalósulnak a kriptoeszközökkel kapcsolatos elvárások a jogbiztonság, a pénzügyi stabilitás és a monetáris szuverenitás szempontjai szerint is; mindezt úgy, hogy ezzel párhuzamosan támogatjuk az innovációt és az új technológiai lehetőségek alkalmazását és fejlődését is egyben.

A 2023/1114. számú európai parlamenti és tanácsi rendelet közvetlenül hatályosul, ugyanakkor a tárgyalt törvényjavaslat határozza meg a felügyeletek kérdéskörét, alakítja ki a szükséges szankciórendszert, és valósítja meg a hatályos jogi szabályozással történő összeegyeztetését is.

A törvényjavaslat, ahogyan ez már képviselőtársaimtól is elhangzott, három kriptoeszközt nevesít: az e-pénz-tokeneket, az eszközalapú tokeneket és az e-pénznek és az eszközalapú tokennek nem minősülőket. Továbbá kitér az ezzel kapcsolatos szolgáltatások nyújtásának, valamint a jelentős IKT-vonatkozású események és kiberfenyegetés bejelentésének szabályozására is.

A kriptoeszköz szolgáltatásfelügyeletét az MNB, a pénzügyi szektor felügyeletéért felelős magyar hatóság látja el. A felügyelő hatóság a törvényjavaslatnak köszönhetően megfelelően eszközökkel rendelkezne a jogszabálysértés vagy annak közvetlenül fennálló veszélye esetén a szükséges intézkedések meghozatalára. A kidolgozott szankciórendszer értelmében a jogszabálytervezetben felsorolt szankciók egyenként vagy együttesen, valamint a jogsértéssel arányos mértékben alkalmazhatók.

A törvényjavaslat által életbe léptetni kívánt módosítások számos törvényt érintenek, csak párat említenék: a befektetési vállalkozásokról, a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról, az államháztartásról szóló törvényt, az MNB-ről szóló törvényt; a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló törvény kiegészítését, továbbá módosítását vonja maga után.

Tisztelt Képviselőtársaim! A tárgyalt törvényjavaslat álláspontunk szerint megfelel annak a célkitűzésnek, hogy a pénzügyi fogyasztóvédelem minél magasabb szinten valósuljon meg hazánkban, így a KDNP támogatja az előttünk fekvő törvényjavaslatot. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai