Készült: 2024.09.19.22:24:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

337. ülésnap (2013.12.16.), 370. felszólalás
Felszólaló Dr. Sós Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:28


Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SÓS TAMÁS (MSZP): Elnök Úr! Államtitkár Asszony! Tisztelt Ház! Ez a mai korról, amiben önök kormányoznak, egy korrajz, hisz illeszkedik ez az előterjesztés abba a sorba, amelyről már Ángyán József számos alkalommal szólt, illetve a sajtóban is megnyilatkozott. Ez egy recept szerint készült, mint amire már Hiller István is utalt, gyakorlatilag indokolatlan mértékű államosítás, központosítás, valójában egy állami monopólium, koncesszióba adás. Kezdődött a földdel, folytatódott a dohánnyal, a kaszinóval, és most jön a tankönyv. Hadd mondjam el, hogy önök ezzel az intézkedésükkel ellene mennek azoknak az irányelveknek, amelyeket a modern pedagógia hirdet, gyakorlatilag ellene mennek mindazoknak a neveléselméleti kérdéseknek, amilyen irányba halad a tudásalapú társadalom, de ellene mennek valójában a józan ész szabályainak, ellene mennek Európában az áruk szabadságának. Ettől a hetvenes években is nagyobb szabadsága volt a tankönyvpiacnak. Gyakorlatilag itt azon túl, hogy neveléselméleti kérdések vannak, fontos gazdasági kérdések és hatalmi kérdések is megjelennek ebben a kérdéskörben.

Látszik, hogy szűkül a piac, szűkítik a piacot. Gyakorlatilag felszámolják a tankönyvpiacot, annak a sokszínű kínálatát, elveszik a pedagógusoktól a lehetőséget, hogy az általuk tanított diákok számára a legmegfelelőbb tankönyveket válasszák, így tovább fog romlani az oktatás minősége, a magyar diákok teljesítménye. Gyakorlatilag azon az úton haladnak, hogy az oktatásnál nem érvényesül a sokszínűség, nem érvényesül a diákok kapcsán az egyediség, mintha mindent egy kaptafára kívánnának végrehajtani. Ráadásul látszik, hogy rossz úton járnak. Nem tudom, kiértékelték-e ezt az esztendőt. Gyakorlatilag látszik, hogy ebben az esztendőben akkora zavarok voltak a tankönyvterjesztésnél, mint ami nem volt az elmúlt 23 esztendőben. Önök a belső anyagukban is megfogalmazzák, erről a mai nap folyamán kevés szó esett, hogy ahhoz, hogy 2014-től a 2014-15-ös tanévben működjön ez a rendszer, jelentős összeget be kell tenniük ebbe a rendszerbe. Ezzel kapcsolatban nem lehetett hallani arról, hogy milyen intézkedéseket kívánnak megfogalmazni.

(22.00)

A mai megszólalásokban már elhangzott, hogy valójában számos kérdést nem gondoltak végig, sőt a bizottsági ülésen magam is felvetettem, végiggondolták-e azt, hogy számos tankönyv van előkészületben, hisz elfelejtettek időben szólni az érintetteknek, mint ahogy megfogalmazódott - körülbelül 200-300 esetről van szó -, ennek beláthatatlan következményei vannak, mondjuk, anyagi szempontból. Önöknek itt komoly kártérítéseket kell fizetni. Maga a törvény ilyen szempontból nincs átgondolva. A vitából kiderült, önök bekalkulálták, hogy számos peres eljárás fog indulni az ezt követő időszakban.

Ezen túlmenően még olyan kérdések sincsenek végiggondolva, hogy mi lesz valójában a rendelhető tankönyvek kapcsán a jövő esztendőben. Látszik, hogy itt egymásra csúsznak a problémák, mint ahogy ez az esztendő is megmutatta, hogy komoly zavarok, kapkodás volt.

Önök arra utalnak, hogy olcsóbb lesz a tankönyv. A piaci viszonyok nélkül - szeretném elmondani - az élet törvényszerűségei azt mutatják, hogy a tankönyv drágább lesz, mint ahogy az elmúlt időszakban is megmutatkozott, hogy igenis drágább lett. Ennek az intézkedésnek, amit önök tesznek, árfelhajtó hatása, árfelhajtó szerepe van, és biztos, hogy ez nem segíti a diákokat, nem segíti a szülőket, nem segíti a pedagógusokat, hisz valójában szinte egyenkönyvekből kívánnak taníttatni, és valójában megszűnik az a sokszínűség, ami az oktatásnál elengedhetetlen és az oktatás velejárója.

A módosításomban, amit a frakcióm nevében benyújtottam, gyakorlatilag erre igyekeztem kitérni, és az érvanyagaim is arra épülnek, hogy nem szabad elfogadni ezt az előterjesztést. Az önök indoklását hozom valójában érvként, csak éppen pont fordítva. Önök azt mondják a saját indoklásukban, hogy a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében kell ezt az intézkedést megtenni, törekedni kell a szabadpiaci mechanizmusokra, ne okozhassanak ellátási nehézségeket. Itt viszont azt lehet tapasztalni, hogy az államnak romboló szerepe van, nem szabadna ilyen mértékben beavatkozni ebbe a rendszerbe, és nem szabadna megváltoztatni a tankönyvellátás eddigi rendszerét. Önök tudják, hogy valójában időbe fog telni, amikor az érintettek rá fognak jönni, hogy be vannak csapva, és hogy mekkora visszalépés következik be ezen a területen, de önök a saját hatalmi céljaik érdekében rendelik alá a köznevelésnek a legkülönbözőbb kérdésköreit, így a tankönyvellátás kérdését is.

Gyakorlatilag alig tudunk a következő időszakról konkrétumokat, hisz látszik, hogy számos kérdés majd különböző rendeletekben lesz leszabályozva. Ebből adódóan nagyfokú a bizonytalanság az érintettek körében, és az is látszik, hogy zavarok vannak már most ebben a gépezetben, elbizonytalanítottak nagyon sok embert, elbizonytalanították azokat a szakembereket, akik idáig is tették a dolgukat, és a köznevelés legkülönbözőbb területein jelentős feladatokat vállaltak a különböző kidolgozó munkák területén.

Összességében azt tudom elmondani, hogy az önök intézkedései átgondolatlanok, elfogadhatatlanok, ezért az a módosítás, amit az előterjesztéshez beadtunk, beadtam, arra irányul, hogy ezt az előterjesztést így nem lehet elfogadni. Egyedül egy olyan rész van, ami, úgy gondoljuk, gondolom magam is, hogy támogatható, ami a költségvetéssel összefüggő, de a többit, ami a tartalmi kérdésekkel kapcsolatos, vissza kellene vonni, akár a nyilvántartási eljárás, a tankönyvjegyzék, a tankönyvrendelés, a tankönyvellátás alapvető szabályai. Ezek valójában kapkodást mutatnak. Önök meglepték a frakciójuk tagjait is, hiszen látszott a mai bizottsági ülésen is, hogy amikor arról volt szó, hogy a bizottság kormánypárti oldala általános vitára támogassa ezt az előterjesztést, elég bizonytalan volt az a kézfelemelés. Természetesen a lojalitás miatt megszavazták, de még szünetet is kellett tartani a bizottsági ülésen, mert kiderült, hogy még kormánypárti oldalon sem egyértelmű ennek az előterjesztésnek a támogatása.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  370  Következő    Ülésnap adatai