Készült: 2024.04.26.04:45:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2003.09.08.), 218. felszólalás
Felszólaló Juhász Ferenc (MSZP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:01


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ FERENC honvédelmi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Magyarország és Románia között a védelmi területre vonatkozó együttműködést egy 1990. november 29-én aláírt, a Magyar Köztársaság fegyveres ereje és Románia fegyveres ereje között létrejött katonai együttműködési megállapodás szabályozza. E megállapodás megkötése óta a két állam kétoldalú kapcsolatai jelentősen kibővültek, továbbá a nemzetközi közösségben vállalt katonai szerepvállalásunk is jelentős mértékben megnövekedett. Például az 1990 óta eltelt időszakban mindkét állam PfP-tagállam lett, a Magyar Köztársaság '99-től NATO-tagállam, míg Románia 2002-ben kapott meghívást a szervezetbe. A két állam szerződést kötött az EBESZ 1994. évi bécsi dokumentumát kiegészítő bizalom- és biztonságerősítő intézkedésekre és katonai kapcsolatok fejlesztésére vonatkozóan. 1999-től a két állam közös békefenntartó zászlóaljat működtet, valamint magyar, román, szlovák, ukrán részvétellel felállításra került a többnemzetiségű műszaki zászlóalj.

A nemzetközi környezet megváltozása és a két állam szerepvállalásának növekedése a katonai együttműködés területeit olyannyira kibővítette, hogy annak bonyolult rendszerét a korábbi katonai megállapodás már nem szabályozza kielégítően, így szükségessé vált új megállapodás kidolgozása. A kormány 2031/2003. (II.25.) számú határozatában egyetértett a Magyar Köztársaság kormánya és Románia kormánya közötti, a katonai együttműködésről szóló megállapodás megkötésével, és felhatalmazta a honvédelmi minisztert, hogy az Országgyűlés által történő megerősítés fenntartásával a megállapodást aláírja, amelyre 2003. április 7-én, Budapesten került sor. A megállapodás keretjellege miatt széles körű lehetőséget biztosít a két állam közötti bármilyen védelmi együttműködésre. Az aláírt megállapodás az együttműködési területek felsorolása - például biztonságpolitikai kérdések egyeztetése, tapasztalatcsere, számos területen gyakorló- és lőtérhasználat biztosítása, közös békefenntartó tevékenység elemzése - mellett rendelkezik a katonai együttműködés szervezését és koordinálását ellátó közös katonai vegyes bizottságról is.

Tisztelt Ház! Jelen országgyűlési határozati javaslat célja a Magyar Köztársaság kormánya és Románia kormánya között a katonai együttműködésről szóló megállapodás Országgyűlés által történő megerősítése. A nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 1982. évi 27. tvr. 13. § (1) bekezdése értelmében a megállapodás Országgyűlés által történő megerősítését követően törvény formájában kerül kihirdetésre. A megállapodás kihirdetése a román fél részéről a hatálybalépéshez szükséges belső jogi feltételek teljesítéséről szóló diplomáciai jegyzék kézhezvételét követően külön előterjesztés tárgyát képezi. A megállapodás a megerősítésről szóló későbbi diplomáciai jegyzék aláírásától számított 30. napon lép hatályba, és egyidejűleg hatályát veszíti az 1990. november 29-én aláírt, a Magyar Köztársaság fegyveres ereje és Románia fegyveres ereje között létrejött katonai együttműködési megállapodás.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar kormány valamennyi PfP-tagállammal, valamennyi NATO-tagállammal ilyen típusú szerződést kötött. Most a Romániával kötött megállapodásra kerül sor. Tisztelettel kérem ennek megerősítését és támogatását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai