Készült: 2024.05.14.15:07:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2007.06.05.), 68. felszólalás
Felszólaló Csampa Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:48


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSAMPA ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A Honvédelmi Minisztérium által beterjesztett, a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény módosításáról szóló javaslatot a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség képviselői nem fogják támogatni. Mint arról a másik előterjesztésben már szóltam, az előző napirendnél, a Hszt. módosításánál magam is megjegyeztem, a négy ma délelőtt tárgyalt javaslat összefüggésben van egymással. A kormányzati elképzelések egységes irányba mutatnak, mind a köztisztviselői, mind a közalkalmazotti, mind a fegyveres és rendvédelmi, mind a honvédség állományában dolgozó hivatásos és szerződéses katonák vonatkozásában.

(12.30)

Ezen egységesítés szerintünk koncepcionális hibákat tartalmaz, és ez a honvédségi állományban dolgozókra vonatkozó szabályoknál is megfigyelhető.

Elöljáróban meg kell jegyeznem, a Fidesznek aggályai vannak a civilesítési folyamattal kapcsolatosan, nemcsak a fegyveres és a rendvédelmi szerveknél dolgozók tekintetében, hanem a katonák viszonylatában is. Nézzük, mit javasol a kormány, és mi az, amivel nem értünk egyet. A javaslat indokolása szerint a foglalkoztatási jogviszonyok felülvizsgálata során a közszolgálati reformmal összefüggően az Államreform Bizottság javaslatai alapján határozza meg, illetve maga a kormány teszi ezt a javaslatot a törvény benyújtása során.

A törvényjavaslat szól a kötelező próbaidő kitöltésének szabályairól, a felmentési idő differenciáltságáról, a hivatali szervezeten belül történő átminősítésekről, a tárca civilesítéséről. A javaslat részletesen szabályozza továbbá a fegyelmi eljárások pontosítását. Nem értünk egyet a javaslat tartalmi, a civilesítést érintő elképzeléseivel. Mint azt már az előző javaslat vitájában is elmondtam, úgy látjuk, a kormány csupán költségvetési szempontokat vesz figyelembe, amikor a civilesítési folyamat felgyorsításáról beszél, nincsenek tekintettel a munkavállalók érdekeire.

A felmentési idő csökkenésével kapcsolatosan koncepcionális aggályaink vannak. A törvényjavaslat illeszkedik abba a csomagba, amelyet ma délelőtt tárgyalt a Ház, azonban meglátásom szerint a felmentési idő differenciálásáról szól, és abban sok hibát látunk. A javaslat szerint a felmentési idő legalább két hónap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg. A két hónapos felmentési idő a szolgálatban töltött 4 év után egy, 8 év után kettő, 12 év után három, 15 év után négy, 18 év után öt, 21 év után hat hónappal meghosszabbodik. A javaslat tehát szakít a hatályos Hjt. rendelkezéseivel, amely szerint hat hónap, de a szerződő felek ennél rövidebb időben is megállapodhatnak.

A próbaidő kitöltésével kapcsolatban is vannak ellenvetéseink. A javaslatban legalább három, de legfeljebb hat hónap próbaidő kikötésével nem értünk egyet. Meglátásom szerint a hatályos Hjt. megfelelően szabályozza a próbaidő kikötésének feltételeit hat hónapos időintervallumban.

A 21. § az illetménypótlékok, az illetményalap százalékos megosztásáról rendelkezik a katonaorvosok, egészségügyi tisztek, tiszthelyettesek délutáni, illetve éjszakai pótléka tekintetében. A benyújtott módosító javaslataink szerint a délután pótlék 0,75 százalékkal, az éjszakai pedig 1,5 százalékkal lenne több. Remélem, a kormánypárti képviselők egyetértenek abban, hogy az e beosztásban dolgozó katonák fontos feladatot látnak el, ezért magasabb pótlék indokolt számukra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz már említett érvei alapján nem támogatjuk a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai