Készült: 2024.05.14.12:49:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2007.06.05.), 62. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényjavaslattal, a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú tagjainak jogállásáról szóló törvény módosításával kapcsolatban a Magyar Demokrata Fórum összességében a javaslatok többségét támogathatónak és elfogadhatónak tartotta, ezért azokra külön nem kívánok kitérni.

Viszont van két olyan pontja a módosító indítványoknak, amelyekkel vitánk van, és ezekről szeretnék röviden szólni. Keleti képviselő úr az előbb kifejtette, hogy a szocialista frakció miért nem támogatja a kettős állampolgárságból adódó katonai jogviszony létesítésének problematikáját. Ezt most én azzal szeretném megtoldani, hogy mi viszont csak úgy tudjuk ezt támogatni, ha a miniszter kivételes joga csak a szerződéses állományba kerülő katonákra vonatkozhat, tehát a hivatásos állományban lévő katonák esetében mi nem tartjuk elfogadhatónak a kettős állampolgárság fenntartását, ezért erre vonatkozóan egyébként már módosító indítványt is benyújtottunk, a mai nap során mindenképpen megtesszük.

Amivel komolyabb bajunk van, és én azt a korábbi felszólalásaimban is minden törvényjavaslat tekintetében elmondtam, az a felmondási idő 6 hónapos csökkentése. A korábbi esetekben ezek 2 hónapra drasztikusan csökkennek. Itt most Kis Zoltán képviselőtársamnak is szeretném a figyelmébe ajánlani, hogy miért tartjuk mi ezt rendkívül aggályosnak. Hát, azért gondolja meg, hogy mondjuk egy köztisztviselő - most éppen létszámstop van -, hol talál, mondjuk, az addigi életpályájának megfelelő további köztisztviselői állást adott esetben, hiszen miután leépítés van, nincs újabb felvétel, ezért például egy köztisztviselő esetében ez nem olyan egyszerű kérdés, hogy ő most két hónap alatt talál amúgy a szakképzettségének megfelelő munkahelyet. Tehát ez egy nehéz élethelyzet. Ez az egyik oka.

A másik oka: azért azt se felejtsük el, képviselőtársaim, hogy amikor egy munkaszerződést aláírok, akkor annak a tudatában írom alá, hogy annak egyébként nemcsak az anyagi, havi bére, hanem az egyéb ilyen kedvezményei is fontos szerepet játszanak. Tartok tőle, hogy ha most ezt a paragrafust így, ilyen módosítással elfogadjuk, akkor lehet, hogy ez az alkotmányosság próbáját sem állná ki, mert egyébként érzéseim szerint ez a visszaható hatályú törvénykezés tilalmára emlékeztet engem. Tehát nem lehet most megváltoztatni. Oly módon egyébként formailag persze lehet, a kormány megteheti, hogy aki korábban aláírt egy munkaszerződést, és azzal a tudattal írta alá, hogy neki például 6 hónapos felmentés fog majd járni, ebben az esetben most mi ezt lehozzuk 2 hónapra, illetve próbáljuk szabályozni. Azt hiszem, hogy ez alkotmányosan is talán problémát jelenthet, ha ezzel valaki az Alkotmánybírósághoz fordul, lehet, hogy talán meg is nyeri.

Tehát ez ügyben is természetesen módosító indítvánnyal élünk. Javasoljuk, hogy ezt a 6 hónapot tartsuk fenn, mert korrektnek tartanánk, ha az eddigi feltételek szerint menne el az, akire a munkaszerződése így vonatkozott. Aki pedig ezután lép be a rendszerbe, az tudhatja, hogy egyébként innentől kezdve már nem ez a játékszabály érvényes. Tehát ezért tartjuk - Kis Zoltán képviselőtársamnak is mondom - aggályosnak az ilyenfajta "menet közbeni" módosítást.

Ezekkel együtt a Magyar Demokrata Fórum a törvényjavaslatot támogatni tudja. Reméljük, hogy ezeket a módosító indítványokat a kormányzat megfontolja, és netalán még támogatja is. Akkor a magunk részéről az elfogadásnak nem lesz akadálya.

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai