Készült: 2024.09.26.15:30:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (2011.05.23.), 50. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány elkötelezett a zöldfinanszírozás rendszerének kialakítása és a zöldberuházási rendszer rendbetétele mellett. Elfogadtuk a nemzeti megújuló energia cselekvési tervet, amelyben Magyarország 2020-ig 14,65 százalékos részarányt tűzött ki célul. Ez világos pályát rajzol fel a zöldgazdaság fejlesztésére.

Az Európai Bizottság által készített előrehaladási jelentés a megújulóenergia-célkitűzések elérése érdekében megtett intézkedések alapján hazánkat az elsők közé sorolta. A cselekvési tervben szerepel a kötelező áramátvételi rendszer felváltása egy új, a fenntarthatósági szempontoknak megfelelő támogatási rendszerrel. A kormány folyamatos egyeztetéseket folytat a kereskedelmi és befektetési bankokkal azzal a céllal, hogy megismerjük a hitelezést jelenleg akadályozó tényezőket. A gátló körülmények feltárása és elhárítása azért is fontos, mert a cselekvési tervben kijelölt célok teljesítéséhez szükséges összeg mintegy 80 százalékát szabad tőkepiaci forrásokból kell fedeznünk. A zöldfinanszírozási rendszer keretében létrehozandó zöldfinanszírozási alap kialakítását az év végére tervezzük. A kormány a finanszírozási alap létrehozásának időpontját az Új Széchenyi-tervben és az Európai Bizottságnak benyújtott nemzeti megújulóenergia-hasznosítási cselekvési tervben egyaránt 2012. január 1-jében jelölte meg.

Fontos hangsúlyozni, hogy a zöldszemléletet az uniós fejlesztési források felhasználásánál nemcsak az ön által is említett KEOP-ban, hanem más operatív programokban - TÁMOP, GOP, KÖZOP - is érvényre juttattuk. A zöldberuházási rendszer alprogramjain keresztül mintegy 31,3 milliárd forintot biztosítunk energiahatékonysági beruházásokra. Tény ugyanakkor, hogy a kvótaértékesítés az előző kormányzati ciklusban elkövetett súlyos hibák miatt nehéz helyzetbe került, az Európai Unió korábban a kvótakereskedelmi rendszer ideiglenes felfüggesztését is elrendelte. Az MSZP-kormány idején a támogatási keret előzetes rögzítése híján a pályázat késői lezárása miatt a zöldberuházási panel alprogramra, a ZBR II.-re benyújtott pályázatok támogatási igénye mintegy 14 milliárd forinttal haladta meg a rendelkezésre álló forrásokat - ezzel akkor több száz pályázó lakóközösséget hagytak egy fedezet nélküli támogatási konstrukcióra pályázni. Emiatt a 2009-ben benyújtott, második szakaszos pályázatok támogatására rendelkezésre álló forrást - ez több mint 13 milliárd forint volt - 2011-ben lekötötték, a 228 nyertes pályázaton túl azonban további 14 milliárd forint kifizetési igény jelentkezik az alprogramra. E hatalmas, a lakossággal szemben fennálló adóssághoz mindössze 4,5 milliárd forint pályázathoz nem rendelt forrás áll rendelkezésre. Intenzív tárgyalásokat folytatunk a kvótaátvevő féllel a meglévő források felhasználására, a lehetséges jövőbeni bevételek realizálására.

A ZBR panel I. program keretében a már korábban támogatói döntésben részesült, azaz állami kötelezettségvállalás alatt álló panelpályázatokra a fedezet teljes egészében rendelkezésre áll, a támogatói döntés eleve kizárólag olyan pályázatokra hozható, amelyekre a forrás biztosított. Erre már több mint 7,5 milliárdot utaltunk ki. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai