Készült: 2024.09.22.13:20:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2012.11.20.), 104. felszólalás
Felszólaló Rónaszékiné Keresztes Monika (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:26


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÓNASZÉKINÉ KERESZTES MONIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A mai nagyon fontos vitanapon, a realitásokat figyelembe véve, érdemes a vita stílusát és a pozitív irányát hangsúlyozni. A vita stílusa legyen méltó a mindegyikünket megillető emberi... (Dr. Apáti István: Szókimondás.) Nem szókimondás, hanem tény. (Az elnök csenget.) Tisztelettel kérem, hogy beszéljünk a témáról.

Az első polgári kormány stratégiai feladatként vállalta, hogy elsősorban a tanuláson, oktatáson, majd a munkavállaláson keresztül segíti a cigányság társadalmi felemelkedését. A jelenlegi kormány, folytatva megkezdett szándékát, polgári társadalmat kíván építeni. Ennek eszköze az erős középosztály társadalmi-gazdasági megerősítése. Ha egy társadalomban generációkon keresztül átöröklődik társadalmi rétegek elszegényedése, szellemi és egzisztenciális szempontból kirívó különbségek alakulnak ki, visszavonhatatlanul szétszakad az ország működőképes egysége.

Ebből következik tehát, hogy a nyomorban élők segítése, a cigányság felzárkóztatása nemzeti üggyé vált. Azonban hangsúlyozni szeretném, hogy a szegénységprobléma nem kizárólag romaügy, mint ahogy a romaügy sem veleszületetten szegénységprobléma. Ebben egyetértek Osztolykán Ágnessel. Az azonban tény, hogy jelenleg az ország területén 823 településen és 10 fővárosi kerületben összesen legkevesebb 280 ezer ember él szegregált körülmények között, az ország lakosságának mintegy 3 százaléka. A telepek, telepszerű lakókörnyezetek felszámolása a telep típusának, nagyságának, kistérségi, regionális elhelyezkedésének, s a többi függvényében, sokféle, más-más típusú beavatkozási lehetőséget kíván meg.

A szegregált lakókörnyezetben élők modellprogramja 2011-ben került meghirdetésre. Ennek eredményeként 8 helyi szintű projekt indult el, 410 millió forintból.

(13.10)

Az Új Széchenyi-terv keretében a komplex telepprogram 2012-ben került meghirdetésre, célja szegregált lakókörnyezetben, mélyszegénységben élő, hátrányos helyzetű emberek társadalmi felzárkózásának és integrációjának segítése komplex humán szolgáltatás hozzáférésének biztosításával. A konstrukció forráskerete 4,68 milliárd forint, melyet a kormány egymilliárd forinttal emelt meg. A konstrukció szociális, közösségfejlesztési, oktatási, egészségügyi, képzési és foglalkoztatási elemeket tartalmaz, továbbá elősegíti a telepszerű környezetben élők lakhatási körülményeinek javítását.

A pályázati kiírás első fordulója keretében az elbírált 33 pályázatból 21 pályázat nyert csaknem 3 milliárd forint támogatással. A második fordulóra 56 pályázat érkezett, melyek elbírálására a következő hetekben kerül majd sor. 2013 első felében Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön és a Dél-Dunántúlon lesz lehetőség a regionális operatív programok keretén belül lakhatási integrációt modellező, szociális célú, településrehabilitációs kísérleti projektek megvalósítására. A rendelkezésre álló forrás régiónként 500 millió forint.

A kormány a korábbi gyakorlatokkal szemben a nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiában a lakhatáshoz és az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférés érdekében többek között elkötelezte magát, hogy az összetett problémát sokrétűen megközelítő programokkal kezeli, melyek kiterjednek a lakhatási feltételek biztosítása mellett a foglalkoztatás növelésére, a képzettségi szint emelésére és az egészségi állapot javítására is.

Budapesti képviselőként a VII. kerületben is tapasztalom, hogy ha a cigány ember azt látja, hogy nem valamiféle zűrös egzotikumként vagy különböző tanulmányok kísérleti alanyaiként nézzük őket, hanem határozott szeretettel, partnerként tekintünk rájuk, értékelve családjukhoz, gyermekeikhez vagy például a zenéhez, művészethez fűződő érzelmeiket is, kölcsönös, őszinte, mély emberi kapcsolatok segíthetik a vágyott felzárkóztatást.

A nemzeti társadalmi felzárkóztatási program célja, hogy azok a mikrorégiók jussanak európai uniós forráshoz, ahol a legszegényebbek élnek, és legalább egy kereső és egy képzett fiatal legyen minden családban. A beérkező pályázatok már azt bizonyítják, hogy a falvak, települések vezetői megértették és bele mernek vágni a projektekbe, mert azt látják, hogy rövid távon is jó eredményeket tudnak elérni. Tíz oktatási és foglalkoztatási program már el is kezdődött, az eredményeiket jövőre láthatjuk.

Az uniós pályázatok... - a polgármesterek együttműködésével és a civilek aktív bevonásával komoly erősítést kap a kormány a már említett elkötelezett segítő szándékához, és ennek nyomán lépésről lépésre közelíthetünk egy szélesedő középosztály kiépüléséhez. Ez az egyetlen alternatívája a költségvetési egyensúlyunknak és gazdasági fejlődésünknek is, mely végül is csupán egy szükséges eszköz ennél emelkedettebb célunk megvalósításához, a veleszületett jogként mindenkit megillető, magáról tudatosan gondoskodni tudó, méltó és igényes emberi élethez.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai