Készült: 2024.04.29.10:00:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2013.04.16.), 6. felszólalás
Felszólaló Mirkóczki Ádám (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy végtelenül szomorú, de sajnos egyre tendenciózusabb jelenségre szeretném fölhívni a figyelmet, amelynek hatékony visszaszorítása és kezelése nemcsak hazánkban, hanem Európa- vagy akár világszerte is egyre nagyobb kihívást jelent. Mielőtt azonban rátérnék a konkrét javaslatunkra, engedjék meg, hogy néhány döbbenetes adatot közöljek egy nemrég napvilágot látott tanulmányból.

A nők 20 százaléka esik nemi erőszak áldozatául élete során, és további legalább 20 százalék azok aránya, akiket megkíséreltek megerőszakolni. Az összes nemi erőszak 70 százalékát ismerős, családtag, barát vagy rokon követi el, a nemi erőszakok nagy része olyan helyen, otthonban vagy ismerős helyen történik, amit biztonságosnak hisznek az áldozatok. Minden harmadik lány első szexuális tapasztalata erőszakos vagy éppen kierőszakolt, a nők 20 százaléka szenvedett el gyermekkori szexuális abúzust. A nemi erőszakok maximum 10 százalékát, a gyerekek elleni szexuális abúzus maximum 1 százalékát jelentik föl mindössze. Az igazságügyi statisztikák és kutatások adatainak összevetéséből a tanulmány arra a becslésre jutott, hogy a nemi erőszak elkövetőinek közel 99 százaléka hazánkban büntetlenül marad. 11 európai uniós országban végzett összehasonlító kutatás kimutatta, hogy Magyarországon a legalacsonyabb a nemi erőszak miatt megindult büntetőeljárások száma.

(9.20)

Tudjuk, hogy hazánk nem emelkedik ki a szexuális bűncselekmények területén, de azt gondolom - és gondolom, ebben mindenki egyetért -, ha csak egy eset megtörténik, már az is sok. Azt is tudjuk, hogy hazánkban a nemi erőszak miatt tett büntetőfeljelentések tényleges száma nagyon-nagyon apró töredéke a megtörtént eseteknek. Sajnálatos példák a közelmúltból: Sopron, Pécs, Szigetszentmiklós.

A kérdés adott, hogy mit teszünk most, és mit teszünk a jövőben annak érdekében, hogy amikor később el kell számolni adott esetben a saját lelkiismeretünkkel, itt a törvényhozásban megtettünk-e mindent annak érdekében, hogy lehetőségeink szerint a lehető leghatékonyabban járjunk el a bűnelkövetőkkel szemben, és akkor tiszta marad-e lelkiismeretünk.

Senki nyakába nem szeretném varrni ezeknek az eseteknek és elkövetőknek az okát vagy kiváltó okait, de azt gondolom, hogy annyit leszögezhetünk, hogy az értékétől kilúgozott társadalmunk és a szélsőséges "valósítsd meg önmagad" vadliberalizmus zászlaja alatt egyre több aberrált bűnelkövető szaladgál az utcákon, és valamit tennünk kell, lehetőleg minél radikálisabban. Itt az ideje, hogy hozzányúljunk, és bátran alkalmazzunk olyan, sokkal keményebb módszereket a jelenleginél, amelyek nem ördögtől valók, és amelyeket Európa-szerte - akár az Európai Unión belül, akár az Európai Unión kívül - számos más ország is már bevett vagy a közelmúltban bevezetett.

Miről beszélek, és mi a javaslatunk? Természetesen a kémiai kasztrálás lehetősége. Ezt a módszert már a világ több országában alkalmazzák, így Németországban, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Belgiumban, Ausztráliában, Izraelben, Svédországban, Dániában, Svájcban, Lengyelországban, az Egyesült Államokban s legutóbb Dél-Koreában. Zárójelben megjegyzem, hogy Németország és Csehország esetében nemcsak kémiai kasztráció lehetősége adott a szabályozások szerint, hanem a műtéti kasztráció is, ami a lehető legradikálisabb. Portugáliában 2008-ban, Brazíliában 2009-ben, Romániában 2011-ben merült fel ennek lehetősége, Oroszország pedig tavaly vezette be.

Mindenki tegye a szívére a kezét, és végre ne a különböző európai írt vagy íratlan normákkal foglalkozzon; ne az érdekeljen minket, hogy mit szól majd az Európa Tanács, ne az érdekeljen, hogy a bűnözőknek, ennek a legaljasabb bűnözői rétegnek mik a jogai, hanem az érdekeljen, hogy minél inkább visszaszorítsuk ezeket a jelenségeket. Gondoljunk csak a sajnálatos pécsi esetre: valljuk meg őszintén, a három csapás - hiszen itt is visszaesőről van szó - nem biztos, hogy elégséges.

A Jobbik azt szeretné, hogy a társadalom jogos elvárása érvényesüljön, és szerintünk az lenne az üdvös és kielégítő vagy a jelenleginél kielégítőbb, ha a társadalom igazságérzete és a büntetés iránti jogos elvárása összhangban állna a bírósági gyakorlattal. Tisztelettel azt kérem a kormánytól, valamint minden frakciótól és képviselőtársunktól, hogy amikor a Jobbik újra be fogja adni a Btk. azon módosítását, amely a kémiai kasztráció lehetőségét megteremti, akkor ne csináljunk ebből pártpolitikai kérdést, hanem gondoljunk az egyre inkább burjánzó jelenségre, és lelkiismeretünk szerint, a hatékonyság felé billenjen mindenkinek a döntése.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai