Készült: 2024.09.21.10:12:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2016.12.06.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Vas Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Törvényalkotási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:26


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VAS IMRE, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tájékoztatom az Országgyűlést, hogy a Tör­vény­alkotási bizottság 2016. december 1-jén megtárgyalta a civil szervezetek és cégek nyilvántartásával összefüggő eljárások módosításáról és gyorsításáról szóló T/12722. számú törvényjavaslatot, és ahhoz a bizottság 19 igen szavazattal, 6 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett összegző módosító javaslatot és összegző jelentést nyújtott be.

A összegző módosító javaslat a Igazságügyi bizottság 12 pontos részletes vitát lezáró indítványát tartalmazza. Az elfogadottak tartalmából az alábbi­a­kat emelem ki. Az egyik módosító rendelkezés a nyilvántartásba-vételi és változásbejegyzési eljárások további egyszerűsítését célozza. Egyrészt egy­ér­tel­mű­vé teszi, hogy az egyesület szerveit szabadon elne­ve­zheti, vagyis nem köteles a Ptk.-ban használt elne­vezéseket követni, másrészt rendezi azt a kérdést, hogy az egységes szerkezetű létesítő okiratban sem kell a tagok adatait hatályosítani.

(11.30)

Egyértelművé teszi továbbá, hogy valamennyi olyan szervezet esetében, amelyeknél az egyesület nyilvántartásba vételének szabályai szerint jár el, a bíróság… ‑ nincs helye a létesítő okirat teljes újbóli vizsgálatának. Továbbá az összegző módosító javaslat egyszerűsíti a közgyűlés kötelező hatáskörének szabályát annak érdekében, hogy az egyesületek rugalmasabban tudják kialakítani szervezetüket. A vezető tisztségviselő megválasztása, visszahívása, az éves beszámoló elfogadása jellemzően a döntéshozó szerv hatásköre, azonban felesleges, hogy a törvény ebben a kérdésben az egyesület helyett döntsön ezekről a hatáskörökről. Minden egyesület az alapszabálya elfogadásakor szabadon állapítja meg ‑ né­hány kivételtől eltekintve ‑ a szervei hatáskörét.

Fontos rámutatni arra, hogy a javaslat nem érinti az ügyvezetés feladatait felsoroló rendelkezést, azonban nem azért, mert attól nem lehetne eltérni ‑ tehát el lehet térni ‑, ezért nem módosítja a rendelkezést, ha az alapszabály mégsem szólna részletesen a közgyűlési hatáskörökről, akkor is legyen hatásköri szabály az egyesületek működésére, hiszen mindazon kérdések, amelyek nincsenek felsorolva az ügyvezetés hatáskörében, értelemszerűen a közgyűlés hatáskörébe tartoznak.

Végezetül felhívom képviselőtársaim figyelmét, hogy a módosító javaslat elhagyja az éves közgyűlésre vonatkozó kötelező előírást, azonban garanciális okból négyévenként ülést kell tartania a közgyűlésnek. Ahogy az összegző módosító rendelkezéseiből is kitűnik, a jogalkotó igyekszik az egyesületek mindennapi működését a lehető legteljesebb mértékben megkönnyíteni.

Bízom benne, hogy a törvényjavaslatban található egyszerűsítések, észszerűsítések nemcsak a már élő, hanem a bejegyzésre váró civil szervezetek, szerveződések életét is megkönnyítik. Ehhez kérem a támogatásukat. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai