Készült: 2024.04.27.12:14:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2016.12.06.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Hadházy Ákos (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HADHÁZY ÁKOS (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! ‑ már aki itt van. A társadalombiztosítás megszüntetéséről lesz szó, ami nem egy új folyamat, gyakorlatilag megindult már az Alaptörvény elfogadásakor, hiszen az új Alaptörvény elfogadásakor annyi maradt az Alaptörvényben, hogy ezentúl az állam majd törekedni fog az állampolgárok biztonságára. Kimaradt belőle tulajdonképpen a társadalombiztosítás lényege, kimaradtak belőle a szociális jogok, kimaradt annak biztosítása, hogy mindenkinek joga van egészségügyi ellátásra és joga van nyugdíjbiztosításra.

Azért nagyon fontos erről beszélni, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megszüntetéséről ‑ úgy hívják, hogy OEP ‑, mert mindannyian tudjuk, ugyan lehet, hogy a kormány éppen nem tudja, lehet, hogy államtitkár úr nem tudja, de a magyar egészségügynek az épülete recseg-ropog, és nem tudjuk, hogy mikor dől össze. Az, hogy az egészen elképesztő alulfinanszírozottság miatt eddig nem dőlt össze, az több dolognak köszönhető, elsősorban a benne dolgozó orvosoknak, ápolóknak, személyzetnek, de van egy nagyon fontos intézmény, amelyiknek még köszönhetjük azt, hogy van egyáltalán egészségügy Magyarországon, az pedig a társadalombiztosítás, az országos egészségügyi pénztár dolgozói. Egy rendkívül komoly szakmai munkát végeznek, azok az eredmények, amiket itt államtitkár úr fel szokott sorolni, hogy bizonyos várólisták azért rövidülnek, az, hogy a gyógyszerfelhasználás racionalizálódik, az, hogy olcsóbb gyógyszereket, de jó gyógyszereket használnak fel, ez például ezeknek a szakembereknek köszönhető. Viszont 125 év után megszűnik Magyarországon az önálló társadalombiztosítás, az államtól független társadalombiztosítás. Volt már ilyen egyébként, az 50-es években a kommunisták vonták magukhoz ezeknek a pénzeknek az elosztását. Nem véletlen ez, hiszen jó ezekről a pénzekről kézi vezérléssel dönteni, azonban tudni kell, hogy ez egy egészen különleges szakma és egészen különleges szakértelmet igényel.

Csendben, nyáron a hatalmas kampányok, a hatalmas migránskampányok között, idején szép csendben jött két kormányrendelet. Az egyik arról beszélt, hogy megszűnik a Nyugdíjfolyósítási Igazgatóság, ebből lett Nemzeti Családtámogatási és Társadalombiztosítási Hivatal január 1-jétől, amelyik majd a rendelet szerint átveszi az egészségügyi pénztár pénzbeli ellátásokkal, baleseti táppénzekkel való költségvetési feladatait, és március 31-én szépen meg is fog szűnni, és beleolvad a Magyar Államkincstárba. Majd ez a rendelet arról beszélt, hogy az egészségügyi pénztár egyszerűen december 31-én beleolvad az Emberi Erőforrások Minisztériumába. Ezt nem merték meglépni. Nagyon szerették volna, meg is lépték, ugye, megjött a kormányhatározat, de egy új kormányhatározat ezt egy picit módosította és azt mondta, hogy nemzeti egészségbiztosítási alapkezelő jön létre az EMMI, az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetésével, de a gazdálkodásának az önállóságát elveszíti.

Ez a visszalépés megtörtént, ez egy pozitív visszalépés, ennek ellenére ez a folyamat nagyon jól beilleszthető abba, amikor gyakorlatilag szétverik az egészségügyi pénztárat. Semmi nem magyarázza, hogy ezeknek az embereknek a szervezetét felborítsuk, nincs rá magyarázat. Gyakorlatilag egészen költséghatékonyan működött az országos egészségügyi pénztár, ezentúl azonban, egy ilyen helyzetben, amikor tudjuk, hogy az egészségügy egésze krízisben van, semmi nem indokolja azt, hogy a következő fél évben, egy évben ne legyenek egyértelműek a feladatok. Állandó döntési zavarokat lehet borítékolni, a hatáskörök nem lesznek egyértelműek, a kötelezettségek nem lesznek egyértelműek, és nagyon jól mutatja azt, hogy nyáron még azt mondják, hogy az egészet beleolvasztják az önök minisztériumába, és utána pedig decemberben azt mondják, jó, azért egy bizonyos önállóság megmaradhat, majd kapnak valamit a kormányhivatalok is. Nem érthető. Egyetlenegy dolog magyarázhatja ezt, ha önök egy zavarost akarnak létrehozni, mert tudják jól, hogy a zavarosban nagyon jól lehet halászni. Azt gondolom, nem véletlen, hogy az Alaptörvényből is kivették a társadalombiztosítást (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és az ellenzéknek mindenképpen azon kell dolgoznia, hogy ez visszakerüljön oda. Köszönöm szépen. (Sallai R. Benedek tapsol.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai