Készült: 2024.04.27.08:46:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2016.12.06.), 14. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy az iménti felszólalását egyfajta terebélyes lelki vívódásnak tekintsem azzal kapcsolatban, hogy a Jobbik nem szavazta meg az Alaptörvény módosítását. Hiába próbálkoznak karaktergyilkossággal, hiába zsarolgatnak, hiába igazolnak baloldali szürkeállományt, és hiába szegődnek pénzemberekhez, ez nem fogja meg nem történtté tenni, hogy a Jobbik szembement 3,3 millió ember akaratával.

Azt viszont valóban érdemes áttekintenünk, hogy az október 2-i népszavazás után mi is a helyzet, és mi is a legfontosabb teendő. Rögzítsük itt is, a népszavazás eredménye egyértelmű volt, az emberek 98 százaléka azt üzente, hogy hallani sem akar a betelepítési programokról. Mi azt gondoltuk, hogy ez az eredmény mindenkit kötelez, így a kormányt is, a kabinet ezért kezdeményezte az említett alaptörvény-módosítást. Az ellenzéki pártok azonban az MSZP-től Gyurcsány Ferencen át a Jobbikig keresztbefeküdtek. Ez a magatartás azért különösen felelőtlen, mert az Európai Bizottság azóta is folyamatosan egyértelművé teszi, hogy esze ágában sincs visszavonni a betelepítési kvótákat.

Szeretném elmondani önnek, hogy pár nap múlva uniós csúcstalálkozó lesz, ahol újra napirendre kerül a migráció kérdése. A magyar kormány álláspontját a népszavazás eredménye és az Alkotmánybíróság múlt heti döntése is erősíti. Sajnálom, hogy önök már ezt a döntést is támadják. A kabinet azért harcol majd, hogy helyezzék hatályon kívül a kvótadöntéseket, és az Unió minden eszközzel védje meg a határait.

A kvóták elleni fellépés egyébként azért is elengedhetetlen, mert mindenki látja, hogy milyen súlyos biztonsági kockázatokkal jár az ellenőrizetlen bevándorlás. Csak hogy pár példát említsek: Németország-szerte nagy vitákat vált ki az a brutális gyilkosság, amelyet egy 19 éves lány ellen követtek el. Ez a lány korábban önkéntesként segítette a bevándorlókat, a gyilkosa pedig egy olyan migráns, aki 2015-ben még kísérő nélküli kiskorúként érkezett Németországba.

(9.30)

Nem elszigetelt esetről van szó, hanem egyre gyakoribbak a hasonló brutális támadások. Sajnos, a terrorfenyegetések is a mindennapok részévé váltak (Dr. Gyüre Csaba és Sallai R. Benedek közbeszól. ‑ Az elnök csenget.), az amerikai külügyminisztérium óvatossága inti az Európába érkező állampolgárait, és az Európai Unió is arra figyelmeztet, hogy nagy valószínűséggel újabb terrortámadások lehetnek majd Európában.

Hadd kérdezzem meg önöktől: önök figyelembe vették ezeket a biztonsági kockázatokat, amikor saját megfontolásaik alapján úgy döntöttek, hogy nem támogatják az Alaptörvény módosítását? Ezt figyelembe vették? Azt gondolom egyébként, hogy ha a Jobbiknak valóban fontos lenne az ország biztonsága, akkor nem működne együtt olyan szervezetekkel, amelyeknek tagjai tucatnyi fegyvert tartanak otthon, törvénytelenül. Ha valóban fontos lenne a biztonság, akkor nem tűrne meg a Jobbik kémeket a sorai között. Ha valóban fontos lenne a biztonság, akkor megszavazták volna az Alaptörvény módosítását.

Egyébként még a saját soraikban is számonkérik a jobbikos álláspontot. Az egyik alelnökük az ATV-ben, az új kedvenc helyükön azt mondta, hogy 3,3 millió magyar ember elég világosan megüzente a pártoknak és Brüsszelnek is, hogy azt szeretnék, ha Magyarország megvédené magát. Ha ő felméri a kérdés jelentőségét, akkor a többi jobbikos miért nem teszi ezt? Egyébként, Staudt képviselő úr, pár hónappal ezelőtt még ön fogalmazott úgy, hogy „a Jobbik hozzá fogja tenni a támogató szavazatát még az olyan intézkedésekhez is, amelyeket bár 100 százalékig nem tartunk tökéletesnek, de a jelenlegi helyzethez képest előrelépésnek tartunk”.

Tisztelt Képviselő Úr! Ott volt a lehetőség, támogathattak volna egy ilyen javaslatot, de a Jobbik más utat választott. Nem támogatták az alkotmány-módosítást, pedig a TAB ülésén szakmailag elfogadhatónak tartották. Erre ön is jól emlékezhet. Az ön elnöke tegnap, talán a Facebookon egy zavaros következtetést próbált meg levonni az európai népszavazásokból. Az ő véleményével szemben a helyzet az, hogy a választók világszerte keményen megbüntetik azokat a vezetőket, akik nem veszik figyelembe a nemzeti identitással és az országok biztonságával kapcsolatos aggodalmakat. A Jobbik is így járhat, ha szembemegy 3,3 millió ember véleményével. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai