Készült: 2024.04.28.14:03:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2020.06.03.), 98. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Pénzügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 8:36


Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ pénzügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előterjesztője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Még nem múlt el a járvány okozta veszélyhelyzet, de mindannyian abban bízunk, hogy mihamarabb véget ér. A járványügyi készültséget azonban továbbra is fenn kell tartani. Az önök előtt lévő törvényjavaslat azt a célt szolgálja, hogy az idei költségvetésben a járvány elleni védekezéshez és a gazdaságvédelemhez a pénzügyi források a veszélyhelyzet lezárása után is rendelkezésre álljanak. Véleményem szerint nehezen vitatható, hogy az elmúlt hónapokban a kormány a legfontosabb feladatot, az emberek életének és egészségének védelmét jól oldotta meg, ahogyan az is, hogy azonnal léptünk a járvány gazdasági hatásainak enyhítése érdekében. A rögtön megoldandó feladatok egyértelműek voltak: biztosítani kellett, hogy az egészségügyben rendelkezésre álljanak a védekezéshez szükséges források, segítséget kellett nyújtani azoknak az embereknek, akik nehéz helyzetbe kerültek, és támogatni kellett a leginkább érintett szektorokban működő vállalkozásokat a munkahelyek megőrzésében.

A gazdasági kihívásokra válaszul minden idők legjelentősebb gazdaságvédelmi programját indítottuk el. Az intézkedések léptéke megközelíti a GDP 20 százalékát. A több mint 9200 milliárd forint összértékű gazdaságvédelmi akcióterv segítséget nyújt a nehéz helyzetbe került magyar embereknek, vállalkozásoknak a munkahelyek megőrzésében és új munkahelyek teremtésében. A veszélyhelyzet ideje alatt kormányrendeletek tették lehetővé, hogy a járványügyi és gazdaságvédelmi intézkedésekre, így például a megnövekedett egészségügyi, rendvédelmi, honvédelmi többletfeladatokra a szükséges forrást a lehető leggyorsabban biztosítsuk.

Tekintettel arra, hogy várhatóan a nyár elején a veszélyhelyzet megszűnik, az ez idő alatt a 2020. évi költségvetési törvényt érintően meghozott kormányrendeletek hatályukat vesztik. Ezért most az Országgyűlés elé terjesztettük a 2020. évi költségvetési törvény módosítását, amely biztosítja, hogy azok a rendelkezések fennmaradjanak, amelyek fenntartása továbbra is indokolt. A költségvetési törvény módosítása során is fontosnak tartom kiemelni, az egészségügyi és a gazdaság újraindítását szolgáló intézkedések gyors és hatékony meghozatalában komoly szerepe van annak, hogy a költségvetés évek óta stabil lábakon áll. Ennek köszönhető, hogy azonnal több száz milliárdos nagyságrendben tudtuk a szükséges pénzügyi forrásokat átrendezéssel biztosítani. A következetes gazdaságpolitika eredményeként az idei év elején stabil államháztartás mellett erős fundamentumok és jóval az uniós átlag feletti dinamikus növekedés jellemezték Magyarországot. A koronavírus-járvány azonban világszerte átrajzolta a 2020-as esztendő társadalmi, gazdasági folyamatait, így hazánk kedvező kilátásait is felülírta.

Tisztelt Ház! A 2020-as költségvetési törvény módosítására benyújtott javaslatunk többek között deklarálja az emberek védelme és a járványügyi védekezés, valamint a gazdaság újraindítása érdekében szükséges hazai, illetve esetleges uniós források és kiadások elszámolására szolgáló fejezetek létrehozását és azok előirányzott felhasználási szabályait. A járvány elleni védekezési alap rendelkezései biztosítják, hogy a járvány elleni védekezésnek továbbra se legyen pénzügyi akadálya. A Gazdaságvédelmi Alapot érintő javaslat, amelynek fontos része a Nemzeti Foglalkoztatási Alap, garantálja a munkahelymegtartási és -teremtési programok folytatását, a kiemelt ágazati programok fenntartását, a vállalkozások finanszírozásának elősegítését, valamint a családok és nyugdíjasok védelmét. Az Európai Unióból érkező, járvány elleni támogatások alapjára vonatkozó szabályozás pedig megteremti a lehetőségét az Unióból esetlegesen érkező új támogatások fogadásának és felhasználásának.

A törvényjavaslat rendelkezései megkönnyítik a hazai vállalkozások forráshoz jutását. A gazdaságvédelmi akcióterv részeként a járványhelyzet hatásainak ellensúlyozására kedvező feltételek melletti hitelgarancia-programok indultak, amelyek keretében 85 százalékról 90 százalékra emelkedő állami viszontgarancia mellett lesz lehetőségük a vállalkozásoknak forrásbevonásra, akár a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., akár az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány krízisprogramjai révén.

(13.50)

A törvényjavaslat elfogadásával a veszélyhelyzet után is fennmarad mind az állami viszontgarancia megnövelt mértéke, mind az állami háttérrel vállalható intézményi kezesség magasabb állományának lehetősége.

A törvényjavaslat tervezete rögzíti továbbá a 2020. évi kafetériajuttatási keret maximumának megemelését 400 ezer forintra a költségvetési szervek által foglalkoztatottak esetében.

A járvány elleni védekezés az egész ország közös ügye, mindenkinek ki kell venni a részét belőle. A közös teherviselés elvének megfelelően az önkormányzatoknak a járvány elleni védekezési alapba kell befizetniük a gépjárműadó központi költségvetésbe átirányított részét. Az intézkedés az ország valamennyi önkormányzatát érintette, de a forrásátcsoportosításkor kiemelt szempont volt, hogy az egész országot, így az egyes települések lakosait és vállalkozásait érintő járványügyi helyzet súlyához képest méltányolható összeget rendezzünk át. A benyújtott javaslat e közös teherviselés törvényi feltételeit teremti meg a veszélyhelyzet lezárását követő időszakra.

A közös erőfeszítések mellett a kormány kitüntetett figyelmet fordított a veszélyhelyzeti időszakban a kötelező önkormányzati feladatok ellátásának biztonságára, ezért számos könnyítő feltétel jelent meg kormányrendeleti szinten, ami segítette az önkormányzatokat. Így helyben rugalmasabban gondoskodhattak a szociális szolgáltatásokról, a bölcsődei, óvodai nevelési és a gyermekétkeztetési feladatokról. Ehhez a központi költségvetés folyamatosan biztosította, biztosítja a szükséges forrásokat.

A javaslat szerint augusztus végéig a beíratott gyermekek száma alapján igénybe vehetőek a bölcsődei ellátások után járó támogatások, így az esetleges nagyobb hiányzások sem okoznak ellátási nehézséget a fenntartók számára. A törvénymódosítás tervezete biztosítja továbbá, hogy az önkormányzatok az illetékességi területükön bevallott, de meg nem fizetett idegenforgalmi adó összegével megegyező összegű, vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek.

A benyújtott törvénymódosítási javaslat számszaki mellékletet nem érint, így a törvény főösszegeit sem, kizárólag normaszöveg-változásokat tartalmaz. Szeretném kiemelni, hogy a törvényjavaslat indokolásában ugyanakkor a kormány részletesen számot ad arról, hogy annak benyújtásáig a járvány elleni védekezés és a gazdaságvédelem milyen költségvetési keretek között került végrehajtásra, és tartalmazza a meghozott intézkedések éves hatását is. Ez alapján május végéig járványügyi védekezésre több mint 600 milliárd forint kiadás merült fel. Ezen túl a járvány elleni védekezési alapból az egészségügyi dolgozók 500 ezer forintos egyszeri juttatásban fognak részesülni.

A Gazdaságvédelmi Alapba több mint 1300 milliárd forintot csoportosítottunk át, ezek terhére folyamatos a gazdaságvédelmi intézkedésekre fordított források kifizetése.

A hazai költségvetés átrendezésén túl az európai uniós programok céljait is áttekintettük, és a gazdaságvédelmet, a munkahelyek védelmét és az új munkahelyek teremtését már rövid távon is leginkább szolgáló célokra a meglévő forrásokból mintegy 400 milliárd forintot különítettünk el. Továbbá a meghozott adó- és családügyi intézkedések több mint 360 milliárd forint adókönnyítést jelentenek a magyar családok és a vállalkozások számára.

Tisztelt Országgyűlés! A koronavírus-járvány az egész világgazdaságra jelentős hatást gyakorol. Ez alól értelemszerűen Magyarország sem kivétel. Abban bízunk ugyanakkor, hogy az említett intézkedésekkel át tudjuk segíteni a vállalkozásokat a legnehezebb időszakokon, és a magyar gazdaság elmúlt években látott növekedési előnyét a következő években is meg tudjuk őrizni. Mindezek alapján kérem, hogy a 2020. évi költségvetési törvény módosítására tett javaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Izer Norbert tapsol.)




Felszólalások:  Előző  98  Következő    Ülésnap adatai