Készült: 2024.05.21.01:38:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

325. ülésnap (2013.11.18.), 80. felszólalás
Felszólaló Gaal Gergely (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GAAL GERGELY (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Minden adófizető állampolgár számára ismerős élethelyzet, amikor az adóbevallás kitöltésével egy időben felmerül a választási lehetőség, hogy mely civil szervezetet támogassa adója 1 százalékával. Sokan ugyan átsiklanak ezen a kérdésen, ám az elmúlt évekhez képest idén minden korábbinál többen támogatták adójukkal valamelyik civil szervezetet. Minden második ember felajánlotta adója 1 százalékát.

A civil társadalom erősítése céljából az 1 százalékos adófelajánlások fontos szerepet játszanak, azonban sajnálatos módon a közelmúltban számos szervezet esetében derült fény az ezekkel a támogatási pénzekkel történő visszaélésre. Az elmúlt hetek folyamán olvashattunk arról, hogy két alapítvány a számukra felajánlott, közel egymilliárd forintból mindössze 68 millió forintot fordított ténylegesen az alapítványi tevékenységére. Annak ellenére, hogy a fent említett szervezetek egyikének fő tevékenységeként alapvetően a gyermekmentést jelölték meg, az alapítványnál egyetlen mentőautót sem találtak a kormányzati ellenőrzést végzők, és semmilyen gyermekmentésre utaló tevékenységgel sem találkoztak. A hírekben szereplő szervezetek az összegek nagy részét ismerőseiknek játszották át, túlárazott eszközbeszerzéseket folytattak, a kormányzati ellenőrök ezeken túl irodának eladott elegáns magánlakásokkal, magáncélú mobilszámlákkal és nem a szervezet céljainak megfelelően felhasznált autókkal is találkoztak. Amellett, hogy ezek a szervezetek megtévesztik a jóindulatú felajánlókat, akik az 1 százalékos felajánlással egy nemes és társadalmilag fontos cél mellé szeretnének állni, a felajánlott összegekkel való visszaélés, azok magáncélú felhasználása költségvetési csalásnak minősül.

Hogyan is fordulhat elő a közpénzek ilyen jelentős mértékű megkurtítása? A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal szerint a hatalmasra duzzadt támogatási összegek az egyes szervezetek agresszív médiakampányának köszönhetőek, annak jelenleg ugyanis semmi jogi akadálya nincsen, az arra fordított kiadások elszámolhatók a működési költségek keretére. Az alapítványok tudatos kampányának része, hogy több száz domainnevet tartanak fenn keresőoptimalizálási céllal, így történhetett meg az, hogy a hirdetések és a reklámok több mint 80 százalékát tették ki a működési költségeknek, jelentősen felülmúlva ezzel a tényleges rezsiköltségeket.

Tisztelt Államtitkár Úr! A fentiek ismeretében tervezi-e a kormány, hogy a közpénzek megóvása és a csalások visszaszorítása érdekében fellépjen a civil szervezeteknek felajánlott 1 százalékkal visszaélőkkel szemben? Ön szerint milyen intézkedésekkel lehetne biztosítani azt, hogy a felajánlott 1 százalékok valóban azt a célt szolgálják, amit a szervezetek fő tevékenységükként megjelöltek?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai