Készült: 2024.04.28.01:08:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2010.11.15.), 14. felszólalás
Felszólaló Balog Zoltán (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOG ZOLTÁN közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Először is örülök, hogy a nyilatkozataim inspirálóan hatnak önre. Gondolom, abban a kérdésben egyetértünk, hogy érdekünk az, hogy azokban a szakmákban, azokon a területeken, ahol ma különös problémák mutatkoznak, mint például a cigány és a nem cigány magyarok közötti együttélésben, mind a két oldalon megjelenjenek ennek a kisebbségi csoportnak a képviselői.

(12.40)

Tehát nemcsak az az érdekünk, hogy a rendőrség kötelékében legyenek olyan emberek, akik roma, cigány származásúak, hanem az is érdekünk, hogy minél több ügyvéd, orvos, mérnök, egyáltalán minél több olyan foglalkozás képviselője legyen ennek a népcsoportnak a köréből, akik azt a fajta, részben tapasztalatot, részben előítéletet, hogy ezekben a világokban nincsenek jelen ennek a népcsoportnak a képviselői, viszont a munkanélküliség, az iskolázatlanság világában jelen vannak... - ezt az érzületet valóságos, hathatós eszközökkel csökkentsük.

Ami a faji alapon való nyilvántartás kérdését illeti, ön valóban egy olyan területet érint, ami ma nemcsak Magyarországon, hanem európai viszonylatban is súlyosan vitatott kérdés, hogy milyen módon lehet valakinek az etnikai származása bármilyen jelentőséggel, akár támogatások, akár más ügyek tekintetében. Ebből a szempontból az Európai Unión belül is van egyfajta átgondolás, és szemléletváltozást figyelhetünk meg, hiszen akkor, amikor romák érdekében, romákat mint célcsoportot tekintve indítunk programokat, miközben pedig nem mérhetjük azt, hogy kik is tartoznak ebbe a körbe és kik nem, akkor a hatásfokát sem fogjuk tudni vizsgálni. A legtöbb európai uniós programnak ez súlyos problémája.

Úgyhogy meg kell teremteni, és erre megvannak egyébként a megfelelő gyakorlati módszerek, amelyek megfelelnek egyébként az adatvédelmi törvény és a kisebbségi törvény paragrafusainak is, hogy hogyan lehet statisztikai céllal, anonim módon kimutatni egy-egy programban a romák arányszámát. Azt is megkérdezhetném persze, hogy ha úgy gondolja, hogy faji alapon nem lehet nyilvántartani ezeket az ügyeket, akkor ön honnan tudja ezeket a számokat. Azt nem tudom ígérni, hogy az önök módszereit át fogjuk venni ebben a tekintetben, de azt mindenképpen tudom ígérni, hogy van olyan módszer, amivel biztosíthatjuk azt, hogy azok, akiknek egyébként az esélyekben - és itt nemcsak a romákról van szó, hanem más magyarországi honpolgárokról is - az arányát emelnünk kell bizonyos programokban, bizonyos támogatásokban, akkor meg lehet ennek a feltételeit teremteni.

Abban természetesen egyetértünk, hogy a kiemelkedés útja a munka, a tanulás. Ez egyébként nemcsak a romákra igaz, hanem azokra is, akik nem tartoznak ehhez a csoporthoz. Talán hozzá lehetett volna tenni - de úgy látom, hogy ebben a kérdésben most éppen langyos álláspontot foglalt el -, hogy az a rendvédelmi program, amelyet elfogadott a jelenlegi, az új magyar kormány, az hathatós eszközöket biztosít arra, hogy mindenfajta faji nyilvántartás nélkül is fellépjünk azokkal a bűnözőkkel szemben, akik úgy gondolják, hogy nem munkából akarják magukat meg a családjukat fenntartani, hanem éppen bűnözésből. Úgyhogy úgy gondolom, hogy amikor a munkáról és a tanulásról beszélünk, akkor ebben a körben nagyon fontos erről a rendprogramról is beszélni. Olyan munkaerőprogramokat kívánunk, akarunk elindítani, amelyeknek része a képzés, a tanulás, hogy azok, akik bekerülnek ezekbe a programokba, azok valóban a következő körben már nagyobb eséllyel tudjanak adott esetben minőségibb munkát is vállalni.

A tanulásprogramban olyan ösztöndíjprogramok kidolgozása folyik, ahol nem egyszerűen tanulmányi segélyeket fogunk osztani, hanem azokat, akik ezekben az ügyekben érintettek, érdekeltté tesszük abban, hogy jobb tanulmányi eredményt érjenek el, adott esetben az ösztöndíjak hatására. Ha ön egy 1994-es fölmérést olvasott, én szívesen ajánlom önnek a 2005 után készült friss fölméréseket is, mert azokban ennél még durvább számokat is lehet olvasni.

Azt tudom ígérni, hogy akik a megoldásban érdekeltek, és nem a probléma fokozásában, azok partnereink nekünk ezekben az ügyekben, úgyhogy szívesen látunk mindenkit a problémák megoldásában. Egy megoldás nincs, de ha sok kis megoldást összeteszünk, akkor azt gondolom, hogy ebben a súlyos ügyben fordulatot lehet elérni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai