Készült: 2024.09.24.06:15:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2005.04.05.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Az ön hozzászólását hallgatva, úgy látom, a gazdaságpolitikánkban két alapvető különbség van, és úgy gondolom, ezt itt az Országgyűlés előtt illik kimondani.

Az első jelentős különbség, hogy mi piacgazdaságot akarunk, önök pedig nem. Ez egy lényeges különbség, erről nem szabad elfeledkezni. A másik nagyon fontos elem, hogy mi tiszteljük a tényeket, és a gazdaságpolitikánkban a tényekre építünk, önök pedig, úgy látom, légvárakra építenek. Úgy érzem, ezt a két dolgot a bevezetőben ki kellett mondani.

Ami pedig a gazdaság helyzetét illeti - azért állítottam azt, amit az imént mondtam, mert nagyon lényeges megközelítésbeli különbség -, mi tudomásul vesszük azt, hogy az üzemanyagárak emelését nem lehet a határokon megállítani. Volt egyszer erre törekvés jó néhány évtizeddel ezelőtt, de az nem sikerült.

Ugyanakkor azt pedig szeretném megemlíteni, hogy mi az üzemanyagárakról másként gondolkozunk, mint önök (Tállai András: Az biztos!), de úgy, hogy az valóban a piacgazdaság keretei között segítse a versenyképességünket, ugyanis mi a jövedéki adót nem emeltük, önök a jövedéki adót többször is jelentősen emelték. (Göndör István: Több mint 30 forinttal!) Mi ezt nem tettük meg, ennek megfelelően a legfontosabb dolog az, hogy a jövedéki adó emelésének az elmaradása igenis segíti az üzemanyagárak szinten tartását. Még egyszer mondom: természetesen piacgazdaságban gondolkodunk, és nem hisszük azt, hogy az árakat a határon kellene megállítani.

De ami nagyon lényeges: ön sajnálatos módon valótlan adatokat állított. Ön azt mondja, hogy tavaly csökkent a reáljövedelem. Tavaly a reáljövedelem nem csökkent, de egyébként erről nincs KSH-adat, ön csak a 2003. évi KSH-adatokat ismerheti, a 2004. évről még nincs reáljövedelem-adat, az majd valamikor év vége körül lesz. Aki ismeri a statisztikai rendszert, az tudja, de tudom azt, ön nem foglalkozik ezzel. Tehát ilyen módon a reáljövedelem egyébként minden bizonnyal nőtt tavaly, 2003-ban nagyon jelentősen nőtt.

De emlékeztetek arra: azért az jól látható, hogy három év alatt 24 százalékkal nőttek a reálkeresetek, 17 százalékkal nőtt a reálnyugdíj, tehát a nyugdíjak és a keresetek vásárlóértéke. Egyébként az idén 100 milliárd forintos kihatású személyi jövedelemadó-csökkentés következett be, ami azt jelenti, hogy egy átlagos adózó havonta 5 ezer forinttal kevesebb adót fizet, tehát egész évben ez 60 ezer forint.

A másik jelentős különbség a vélekedésünk között, hogy mi a tényekre alapozunk; az államadósság növekedését illetően valótlanságot állított a tisztelt frakcióvezető-helyettes úr. Ebben a ciklusban ugyanis 2500 milliárd forinttal nőtt az államadósság, míg az előző ciklusban 2800 milliárd forinttal. Tudom, van egy fideszes matematika, amely szerint a 2800 kevesebb, mint a 2500, de azért engedtessék meg, én maradok a hagyományos matematikánál. Tehát tulajdonképpen ilyen módon az államadósság növekedése, ha GDP-arányosan nézzük, akkor kimondottan lelassult, és ehhez hozzájárult az, hogy a tavalyi évben, tehát a 2004. évben az államháztartás elsődleges egyenlege GDP-arányosan 0,2 százalékos negatívumot mutatott, ez minimális csökkenés. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy az elsődleges egyenleg tulajdonképpen egyensúlyban volt, és az elsődleges egyenleget tekintve a környező országok közül a magyar elsődleges egyenleg volt a legkedvezőbb.

Ami a foglalkoztatást illeti: a foglalkoztatásban az elmúlt két és fél évben jelentős változás következett be, nőtt a foglalkoztatottság. Ez az elmúlt évben valamelyest megváltozott, szinten maradt. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: És a munkanélküliség?)A munkanélküliség egy-két adata valóban egy pici növekedést mutat, amelynek az az oka, hogy a jelenlegi kormány olyan változásokat hajtott végre a foglalkoztatáspolitikában, ami segíti a munkanélküliek járadékhoz jutását, ez növelte a regisztrációban részt vevők számát.

Köszönöm szépen, elnök úr, a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai