Készült: 2024.09.19.05:25:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

179. ülésnap (2012.04.11.), 198. felszólalás
Felszólaló Dr. Kiss Sándor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:33


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KISS SÁNDOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon sajnálom, hogy tegnap így félbeszakították az általános vitát, mert azt hiszem, talán én lettem volna az egyetlen, aki dicsérő szavakat is említett volna erről a törvényjavaslatról, függetlenül attól, hogy így, ebben a formában összességében nem nagyon tudjuk támogatni.

Úgy gondolom, hogy Magyarország nem egy olyan nagy ország, hogy nem lehetne központilag elirányítani az egészségügyet. Tehát én mindenképpen kívánok majd államtitkár úrnak sok erőt, kitartást és legfőképpen erőt ahhoz, hogy ezt az egészségügyi átalakítást végigvigye. Úgy látom, hogy nagyon nagy az elszántság, és talán most van az a politikai konstelláció, amikor is nem fognak ellenkezni a polgármesterek, és a Fideszen belüli politikai erők sem mernek majd ellenkezni az egészségügyi irányítórendszerrel.

Hogy mennyire nem mernek majd ellenkezni, ezt jól mutatja az önkormányzati bizottság véleménye, amelyben nem támogatták a 12. ajánlási ponton szereplő módosító javaslatunkat Gyenes Gézával, amely arra vonatkozna, hogy amennyiben a települési önkormányzat támogatja a fekvőbeteg-ellátó intézményét, és már betervezte a 2012. évi költségvetésében ezt a támogatást, akkor a vagyonátadás után 30 napon belül a teljes évi támogatást át kell utalni a kijelölt szervnek.

Én arra tettem volna javaslatot, hogy lehetőleg ne az egész évi támogatást utalja át a települési önkormányzat, ami az egészségügyi intézményre vonatkozik, hanem csak az időarányos részét, hiszen november-decemberben már gyakorlatilag nem lesz köze az önkormányzatnak ehhez a fekvőbeteg-ellátó intézményhez. Visszautalva arra, hogy valóban most van meg az a politikai konstelláció ahhoz, hogy ezt végre lehessen hajtani, ez tehát jól mutatja, hogy az önkormányzati bizottság, ahol polgármesterek is vannak, tehát az önkormányzatok érdekeit védő emberek, azok is ez ellen a javaslat ellen szavaztak.

Hasonló lett volna a 8. ajánlási ponton szereplő javaslatunk is, amelyben arra tettünk volna javaslatot, vagy tettünk is javaslatot, hogy a fekvőbeteg-szakellátó intézmények a működésük során is valamilyen módon működjenek együtt az önkormányzattal. Tehát nyilván nem azt javasoljuk, hogy az önkormányzatnak úgymond döntési joga vagy egyáltalán beleszólása legyen ezen fekvőbeteg-ellátó intézmény működésébe, csak hát, még egyszer, legalább az fordulhasson már elő vagy forduljon elő, hogy a fekvőbeteg-szakellátó intézmény vegye figyelembe az önkormányzat véleményét akár a működés közben is.

(18.40)

Azt próbálnám érzékeltetni államtitkár úrral, hogy egy településen egy kórház elsősorban természetesen kórház és betegellátó intézmény, de ennél egy picit talán több is: meghatározza a településen a lakosság összetételét, a munkahelyet, azt, hogy az értelmiség milyen arányban jelenik meg azon a településen. Arra próbáljuk felhívni az egészségügyi kormányzat figyelmét, hogy ne csak az egészségügyet nézze - elsősorban persze azt, de ne csak azt -, hanem helyezze bele abba a kontextusba, abba a miliőbe, ahol egy kórház helyet foglal egy település életében. Az egészségügyi bizottság nem támogatta, de az önkormányzati bizottság természetesen, itt is egyharmadot sem kapott ez a javaslatunk.

A 17. ajánlási pontról beszélnék még. Amikor a pályázatok elbírálása során a főigazgatót és a gazdasági igazgatót kinevezik, akkor az egészségügyi kormányzat megint csak kérje ki az önkormányzatok véleményét. Itt azt örömmel vettük, hogy az előterjesztő is támogatta ezt a javaslatot. Itt benyújtanánk egy kapcsolódó módosító javaslatot azért, hogy pontosabb legyen a meghatározása az "illetékes önkormányzat" elnevezésnek. Ezt tehát csak azért nyújtottuk be, hogy pontosabb legyen a megfogalmazás.

Megemlítenék még egy módosító javaslatunkat, amit a bizottsági ülésen végül is visszavontam, tekintettel arra, hogy helyettes államtitkár asszony ígéretet tett ezen módosító javaslat megvalósulására, mégpedig a törvényből kivéve. Ebben arra teszünk javaslatot, hogy ha az önkormányzatnál foglalkoztatott, de mégis a fekvőbeteg-szakellátó intézményhez kapcsolódó dolgozókat a kijelölt szerv nem veszi át, és végkielégítést kell fizetni ezeknek a dolgozóknak, akkor ki fizesse a végkielégítést. Úgy gondoljuk, hogy így is komoly anyagi terhet jelent ez az önkormányzatoknak, ezért szerencsés lenne, ha nem foglalkoztatják tovább ezt a köztisztviselőt, akkor az ő végkielégítését - ami valószínűleg nem kis összeg - ne az amúgy is nehéz helyzetben lévő önkormányzatok fizessék, vagy legalábbis a forrást ne ők biztosítsák, hanem a kijelölt szerv. Nem tudom, világos-e államtitkár úrnak, hogy mire gondolok. (Dr. Szócska Miklós: Ez így van!) Tehát akkor ez így is lesz, ugye? (Dr. Szócska Miklós: Igen.) Mert ez nem derül ki a törvényből, pontosabban nem ez derül ki a törvényből, és teljesen megértem helyettes államtitkár asszony érvelését is. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Köszönöm.




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai