Készült: 2024.09.21.00:27:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2005.11.14.), 444. felszólalás
Felszólaló Vass Lajos
Beosztás a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának politikai államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:36


Felszólalások:  Előző  444  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VASS LAJOS, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Urak! Én úgy gondolom, hogy jó, hogy megszületett ez a törvényjavaslat, törvénytervezet. Az NKA-t megalakulásától kezdve ismerem, sok tekintetben a kultúra különböző szegmenseiben dolgoztam, és mindig pályázóként, vagy szerettem, vagy kevésbé szerettem azt az NKA-t, ahogy működött, vagy azt a szakmai kollégiumot.

’98 és 2002 között a színházi szakmai kollégiumnak voltam az egyik tagja, tehát belülről is megismerhettem ennek a működését. Volt sok jó, hasznos eleme, és volt rengeteg korrigálandó eleme, és most együtt mondom mint kuratóriumi tag, szakmai kollégiumi tag és mint pályázó, hogy nagyon sok hasznos és nagyon sok javítanivaló dolgot tapasztaltam ez alatt az idő alatt.

Azt hiszem, azt senki nem vitatja, abban biztosan valamennyien egyetértünk, hogy nagyon jó, hogy létrejött egy ilyen alap vagy alapprogram. Szeretnénk valamennyien, ha a lehető legigazságosabban, a legdemokratikusabban támogatnák a jól meghirdetett pályázatok alapján, szakmai értékrendet maguk előtt tartva a kurátorok, a szakmai kollégiumok tagjai, hogy ki milyen mértékben érdemes a támogatásra.

Nagyon fontos szerintem az, amit említettem, hogy jól megfogalmazott, jól körülírt pályázat és demokratikus, tiszta, szakmai értékrenden alapuló döntés. Én azt hiszem, hogy ez a legfontosabb célja ennek a törvényjavaslatnak is, hogy ezeket a hiányosságokat kiküszöbölje, és a meglévő értékeket, eredményeket erősítse. Lehet, hogy nem teljesen tökéletes, lehet, hogy szükséges lesz több területen korrigálni - igyekszünk figyelembe venni, megfontolni azokat a javaslatokat, amit elmondott Pető Iván, amit az MSZP képviselői fogalmaztak meg, vagy éppen az ellenzék képviselői.

A szándék biztosan csak az és kizárólag az, hogy a lehető legtöbb pénz demokratikusan, szakmai alapokra helyezve a civil szervezeteknek, az önkormányzatok különböző kulturális szegmenseinek minél nagyobb mértékben legyen juttatva. Én nem szeretnék külön belemenni egyik kérdéskörbe sem, de azt hiszem, hogy a szándék tisztességét nem szabad elvitatni. Lehet, hogy későinek tartják ezt a törvénytervezetet, illetve ennek a benyújtását, de be lett nyújtva.

Egy dolgot szeretnék csak megemlíteni, hogy kevés a költségvetés vagy nem, és hogy mit finanszíroz az NKA a különböző intézményi működésből vagy mit nem. Tények: 2002-ben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának a költségvetése 78 milliárd forint volt, akkor még az egyházi terület is oda tartozott, ugyanúgy, mint ma. Plusz ezen belül egy tízmilliárd forintos összeg volt a Nemzeti Színház felépítésére, megjelölve ott egy önálló fejezeti soron. Ha most ezt a tízmilliárdot leszedjük a 78 milliárdból, akkor az 68 milliárd egyházzal együtt; ma a tervezet, amit önök is ismernek, szintén egyházi területtel együtt, 101 milliárd 900 millió forint. (Halász János: ...82 volt!) Ez azt jelenti, hogy körülbelül 50 százalékkal több 2002-höz képest a kulturális minisztérium költségvetése, mint 2002-ben volt. Én úgy gondolom, hogy ez eredmény.

Sokkal több mindent lehetne 150 milliárdból vagy 200 milliárdból támogatni, mint amit szeretnénk. Biztosan önök is szerettek volna sokkal több mindent támogatni, de mégis, a törvény 50 százalékot adott a miniszternek mint lehetőséget. Ez már az ő joga volt, hogy mit használ föl, mint ahogy Halász képviselő úr említette, hogy az utóbbi évben talán 36-37 százalékot használt föl ebből. (Halász János: 1,2 milliárdot, ti meg 2,4-et!) Igen, de a bevétel is több volt, tehát nagyobb volt a bevételi összeg. Tehát 75 százalék egyértelműen szakmai alapon, nem a miniszter döntése alapján, ami nem mondom, hogy nem lehet szakmai, de nem a miniszter döntése alapján lett odaítélve.

 

(2.00)

Ha most csak a számokat mondom, azt gondolom, a számok mindenképpen azt bizonyítják, hogy több, 50 százalékkal több a kulturális minisztérium költségvetése 2005-ben vagy 2006-ra tervezve, mint ami 2002-ben volt. Több a járulékbevétel, hála istennek, most az ideit is nézzük, 9 milliárd 600 millió forint. Ebből 25 százalékot ítél oda a miniszter. Igaz, hogy az összösszeg természetesen nagyobb. De az is nagyobb, ami kimegy a szakmai kollégiumok döntése alapján.

Azt kérem a továbbiakban is, hogy ami eredmény, amit úgy gondolnak, hogy fontos, azt azért emeljék ki és támogassák, amit pedig mi gondolunk támogatandónak az önök javaslatai alapján, azt mindenképpen megfontoljuk, és meglátjuk, hogy ebből mi sikeredik.

Köszönöm, hogy véleményt nyilvánítottak és meghallgattak. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  444  Következő    Ülésnap adatai