Készült: 2024.09.22.19:42:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2007.03.13.), 10. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném megköszönni azt, hogy itt, az Országgyűlésben is megemlékezett gróf Batthyány Lajosról, és megemlékezett arról a szellemről, amely Batthyány munkásságára olyannyira jellemző, megemlékezett arról, amit Batthyány Lajos saját szavaival úgy mondott, hogy "Minden hazám javára, ami csekély erőmből kitelik".

Batthyány Lajos a reformkor egyik legjelentősebb politikusa, népszerűsége, ismertsége vetekedett Széchenyiével, és övé lett az az egyáltalán nem hálás szerep, hogy a márciusi forradalom után megalakult első felelős magyar kormány miniszterelnöke legyen. Nem volt hálás szerep, hiszen rendezetlenek voltak a belső viszonyok, sok volt a belső probléma, és sok volt a külső veszély. A tagadhatatlanul udvarhű, lojális Batthyány került egy olyan kormány élére, amelynek szembe kellett szállnia, szembe kellett néznie a Bécs által biztatott Jellasiccsal, szembe kellett néznie a nemzetiségi problémákkal, szembe kellett néznie az agrárium problémáival, a jobbágyfelszabadítással, szembe kellett néznie a polgárosodás sok-sok gondjával, bajával.

Micsoda kormány volt ez! Hiszen voltak benne konzervatívok, mint Széchenyi, centralisták, mint Eötvös József, mérsékeltebb és radikálisabb liberálisok, mint Deák Ferenc, Kossuth Lajos vagy Szemere. Csupa nagyszerű név, de csupa eltérő személyiség és csupa eltérő politikai nézet. És Batthyány mégis képes volt arra, hogy egy nem könnyű helyzetben összekovácsolja ezt a kormányt, hogy szembeszálljon a belső nehézségekkel és a külső veszélyekkel, hogy megteremtse a független Magyarországot, azt a Magyarországot, amelynek volt nagyszerű programja a földre, volt programja a nemzet megvédésére, volt programja az ország felemelésére.

(9.20)

Tisztelt Képviselőtársaim! Éppen ezért tartjuk fontosnak a 2007-es Batthyány-emlékévet, ezért tartjuk fontosnak azt, hogy ebben az évben méltóképpen emlékezzünk meg Batthyány Lajos emlékéről.

Hadd idézzek fel néhány olyan eseményt, amelyik ehhez az emlékévhez kötődik! Február 10-én a közjogi méltóságok koszorúztak Batthyány Lajos sírjánál. Március 15-én a központi ünnepségsorozat egyik fő eleme a Batthyány-emlékmécses megkoszorúzása. 2006 decemberében Hiller István miniszter úr javasolta, hogy az Országgyűlés tartson emlékülést az áprilisi törvények tiszteletére. Január 30-án kulturális és közművelődési pályázatot hirdettünk Batthyány Lajos emlékére. Reménykedünk abban, hogy még ebben az évben felállíthatjuk Batthyány Lajos szobrát is a Batthyány téren, ilyen módon is méltó emléket állítva a mártír miniszterelnöknek.

Tisztelt Képviselő Úr! Egyet kell önnel értenem. Nem sokat ér a megemlékezés, nem sokat ér az emlékév, ha nem tudjuk politikai életünket, politikai gondolatainkat ha nem is felemelni Batthyány Lajoshoz, de legalább rátekintve javítani, és rátekintve keresni azokat a lehetőségeket, hogy hogyan lehet a sok széttartó, eltérő politikai nézetet, a sok eltérő politikai személyiséget, a sok eltérő elképzelést és tervet mégiscsak összehangolni, nyílt, tisztességes, demokratikus vitában megtalálni a nemzet, az ország számára legjobb megoldást.

Mélyen egyetértek képviselő úrral, hogy március 15-e, pont az idei március 15-e nagyszerű alkalom lehet arra, hogy megtaláljuk ezt az összhangot, hogy jelt adjunk arról az országnak, és jelt adjunk arról a külföldnek, hogy Magyarország tud együtt és méltóságban ünnepelni.

Nekem megadatott az, hogy immár egy évtizede minden évben a kőbányai önkormányzat ünnepségén vehetek részt az Új köztemető 48-as parcellájánál. Minden évben különböző pártállású polgármesterrel, különböző politikai viharok között a kőbányaiak, a politikusok, az iskolások, az egyszerű emberek tudnak együtt ünnepelni, tudnak túllépni a pártkötöttségeken, a pártdühökön. Azt kívánom, hogy ez ebben az évben is így legyen, és biztos vagyok benne, mert ismerem a kőbányaiakat, és azt kívánom mindannyiunknak, hogy az országban mindenütt ilyen legyen az ünnep, hogy az országnak olyan ünnepe legyen, amelyet megérdemel. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai