Készült: 2024.04.27.09:03:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2000.09.26.), 206. felszólalás
Felszólaló Dr. Gógl Árpád (Fidesz)
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÓGL ÁRPÁD egészségügyi miniszter: Igen tisztelt Elnök Asszony! Képviselőtársam! A négy kérdése közül kettőt nagyon röviden meg lehetne válaszolni nemekkel, és a kifejtett véleményem is talán az ellenőrzéssel leírható. Azt a törvényt, amit citált, ami meghatározza a közvetlen lakossági gyógyszerellátást és az intézményi gyógyszerellátást, '94-ben hozták, és pontosan leírja a gyógyszerkiadást, a gyógyszertárak létesítését és a működési szabályzatot. Nagyon jó üzlet a gyógyszer, gyártónak, forgalmazónak egyaránt. Nagyon jó üzlet, mert az árképzéssel valóban lehet profitot termelni. A támogatás is nagyon fontos. Számunkra különlegesen érzékeny terület, mert az erre fordított pénzeszközöket részben a biztosító adja az állam pénzéből a járulékból, és a nyugdíjasok közvetlenül, kétharmadban adják ezt a pénzt. Ezért a szabályozott, rendezett működés a célunk.

Az adott törvény és az idézett '98-as törvény, a XXV. törvény módosítását éppen ilyen szempontok miatt kezdtük felülvizsgálni, és a Magyar Gyógyszerész Kamarával, valamint a többi szervezettel együtt, azok véleményét figyelembe véve fogjuk kialakítani a végső formát. Azt a gyakorlatot, hogy a biztosított fekvőbetegek részére egyes intézmények a gyógyszereket kórházon kívülről hozatják be, az állampolgári jogok biztosa, az ombudsman kérésére megvizsgáltuk.

Két megyében találtunk olyan szisztémás hibát, amely miatt intézkedni kellett. Ez Veszprém megye és Komárom megye volt. Egyébként csak sürgős gyógyszer vagy intézetben nem rendszeresített gyógyszer esetében találtunk anomáliát. A tisztiorvosi szolgálat vizsgálata teljes körben és általánosságban ezt a hibát nem tudta megállapítani. Ennek ellenére a jogellenes gyakorlat megszüntetése ellenőrzési feladat.

(Az elnöki széket dr. Szili Katalin, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

 

A második a közforgalmú intézet és a gyógyszertárak feladatainak egyértelmű elválasztása. Ez összetettebb kérdés. Összetett kérdés azért, mert az intézetekben a járóbeteg-rendelések kétharmad része fekvőbeteg-intézményhez kötött. A kétharmad járóbetegrendszer olyan gyógyszerpalettát is használ, amit csak az adott szakma az adott helyen írhat föl, és ezért a gyógyszer kiszolgálása célszerűen ott történhet. Ott kell történnie akkor is, ha egy ápolt beteget elbocsátanak, és olyan lakóhelyre kerül, ahol vagy nincsen ügyeletes gyógyszertár, vagy aktuálisan nem működik. Célszerű az is, ha egy kezelt beteg a szakambulancián megjelenik - ilyen az onkológiai beteganyag nagy része, az immunpatológiai kórformák nagy része -, ehhez a gyógyszerhez lehetőség szerint ott jusson hozzá. Természetesen a rendezettség mindenképpen célszerű, sőt szükségszerű.

Képviselő úr azon felvetését, hogy a gazdasági érdekek a két területen az eltérő finanszírozás miatt visszaélésekre is lehetőséget adnak, azt gondolom, a jogszabályalkotásnál és különösen az ellenőrzésnél kell megoldani. Azzal, hogy a vényforgalomra vonatkozó adatok most már elkülönítetten tudnak szerepelni, úgy a felíró orvos, mint a kiváltó, mint az intézményben lét kontrollját is biztosítják, azt gondolom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), megoldják a biztonságos forgalmazást.

Kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

(15.10)

 




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai