Készült: 2024.05.21.08:11:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2001.10.17.), 240. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:51


Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt években több esetben vezetett közfeltűnést keltő pereskedésekhez a személyi jövedelemadó 1 százalékának civil szervezetek számára történő átutalása, illetve az átutalt összegek felhasználásának jogszerűsége. Halász János és Koltai Ildikó képviselők önálló indítványa elősegíti a támogatásra történő jogosultság eddiginél egyértelműbb meghatározását. Lerövidíti a jogosultság megszerzéséhez szükséges időszakot, ami korábban három év volt. Csak üdvözölni lehet azt a törvényalkotói célt, hogy már az idei jövedelmek adóira is alkalmazható legyen ez a törvény.

De nem ezért álltam fel, és nem ezért vártam ki a ma estét, hiszen eléggé rossz állapotban van a fejem, mint egy vizeshordó. Ugyanis meg kell jegyeznem, hogy nemcsak a civil szervezetek és az adóhatóságok az okai a mai jogvitáknak, részben felelősek vagyunk mi is, a törvényalkotók, és erre utalt szerintem megfontolásra érdemesen Horn Gábor képviselő úr is.

Már fél évtized óta rendületlenül jelzik az alapítványok, hogy komoly hiányosságok vannak a róluk szóló törvényben. Például, ha meghal egy alapító vagy megszűnik egy alapító okiratot aláíró jogi személy, akkor már lehetetlen módosítani, például közhasznú társasággá átalakítani vagy a pártoktól történő függetlenséget deklaráló betoldással kiegészíteni a korábbi alapító okiratot.

Évek óta nem oldja meg az Országgyűlés ezt a feladatot, nem fedi be ezt a joghézagot, emiatt jobb sorsra érdemes alapítványok ezrei vegetálnak, hiszen könnyebb újabbat alapítani, mint egy korábbi alapító okiratát módosítani. Viszont, ha mindig fennáll az újabb és újabb alapítványok létrehozására irányuló kényszer, akkor minden esetben elölről kezd ketyegni az 1 százalékra feljogosító három esztendő, ami ennek a törvényjavaslatnak az elfogadását követően két évre csökken le.

Örvendetes ez a csökkenés, de gondoskodnunk kellene az alapítványokról szóló törvény olyan értelmű módosításáról is, amely jogutódok lehetővé tételével megnyitja az utat az olyan alapító okiratok módosítása előtt, amelyek megváltoztatására ma nincs lehetőség az alapító halála vagy megszűnése miatt.

Végezetül, tisztelt Ház, örömmel látom, hogy a korszerű technika megkövetelése immáron a törvények részévé vált. A törvényjavaslat előírná az APEH számára azt, hogy internetes honlapján adjon tájékoztatást az 1 százalékos kedvezményezettek nevéről, székhelyéről, és az adott évi állampolgári rendelkezések együttes összegéről. Itt csak az időtartamot hiányoltam, például azt, hogy hány évre visszamenőleg legyen rajta a honlapon az előírt tájékoztatás. Öt évig, ahogyan ezt az állampolgároktól megkövetelik? Melyik legyen az első ilyen év? A jelenlegi, a 2001. esztendő vagy visszamenőlegesen 2-3 évre is követeljük meg ezt a tájékoztatást?

Összegezve véleményemet: a Magyar Demokrata Fórum nevében támogatom ezt a törvényjavaslatot, és a torokgyulladásos repedtfazék-hangom miatt külön megköszönöm a jegyzőkönyvvezető hölgy figyelmét.

Köszönöm szépen. (Mécs Imre tapsol.)

 




Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai