Készült: 2024.09.19.15:56:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2020.05.20.), 28. felszólalás
Felszólaló Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:02


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

POTOCSKÁNÉ KŐRÖSI ANITA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt, közel két órában nagyon sok véleményt hallottunk. Főleg ellenzéki képviselőtársaimmal értek egyet, ez nem kérdés, hiszen láthattuk az elmúlt időszakban, hogy mi történt az önkormányzatokkal. Visszamennék most 2020. február 25-ére, akkor volt egy törvényjavaslat vitája, amely a közérdekű cél megvalósítását szolgáló beruházásokról szóló törvényjavaslat vitája volt, és akkor már pedzegettük az iparűzési adót. Orbán államtitkár úr biztos emlékszik rá, amikor mondta is, hogy van egy ilyen szándék, aztán majd egy későbbi felszólalásban akkor gyorsan visszakozott, hogy itt csak egy versenyképességi dolog miatt érintheti majd az iparűzésiadó-bevételek elvételét az önkormányzatoktól. Aztán eltelik itt kevesebb mint három hónap, és ezzel a törvényjavaslattal szembesülünk itt a magyar Országgyűlésben. Várható volt, hiszen ezt már akkor is elmondtam, hogy a gépjárműadók elvétele, az idegenforgalmi adó 2020-as befagyasztása után nagy valószínűséggel hozzá fognak nyúlni a legnagyobb közhatalmi bevételhez az önkormányzatoknál.

2019 tavaszán én írtam egy tanulmányt a Comitatus Önkormányzati Szemlében: „Adóváltozások hatása az önkormányzatok költségvetésére” címmel, amelyben azt vizsgáltam, hogy a közhatalmi bevételek aránya és a beruházások intenzitása egyes településeken hogyan tud megvalósulni. Ezt azért is tartom fontosnak itt kiemelni, mert a beruházások nagy részét a közhatalmi bevételekből tudják fedezni. Nemcsak ez az adónem az, amely az önkormányzatokat ilyen mértékben érinti, hanem az az 1988-ban bevezetett, de egyébként ma már nem élő jogszabály, amely a személyi jövedelemadó egy részének az önkormányzatoknál való hagyását engedélyezte. Önök ezt eltörölték.

Miért is volt fontos, és miért is hoztam ide most a személyi jövedelemadót? Annak idején ez különösen azért volt fontos, hogy az önkormányzatok képviselő-testületei, a döntéshozók motiváltak legyenek abban, hogy minél jobb beruházások legyenek, minél jobban fejlődjön az adott település, és minél több személyijövedelemadó-alap képződjön az adott településen, mert ebből nekik annál több bevételük lesz. Tehát a motiváció és a település vonzóvá tétele volt az egyik iránya ennek a személyijövedelemadó-visszatérítésnek az önkormányzatokhoz. Ez ugye, most már nincsen.

Amiről ez a törvényjavaslat szól  és erről már ellenzéki képviselőtársaim hosszasan kifejtették a véleményüket , az semmi más, mint hogy önök  a megyei közgyűlések, melyek kormánypárti többséget alkotnak  vegyék át azt a beleszólást, azt az utat, amelyek az egyes megyében majd kijelölik, hogy milyen településeken milyen beruházások legyenek, és ad absurdum előfordulhat az, hogy egy településen kijelölt különleges gazdasági övezet kapcsán majd egy, a településtől 100-150 kilométerre lévő településen valósuljanak meg beruházások. Mert ugye, az előbb az hangzott el Nacsa képviselőtársam szájából, hogy akkor a környező településeken is kellenek majd fejlesztések, és ez pont ezt fogja célozni, hiszen onnan járnak be dolgozni, akkor ők is részesüljenek ezekből a beruházásokból. Igen ám, csak ez ebben a jogszabályban nincsen benne. Tehát tényleg, ad absurdum előfordulhat, hogy 100-150 kilométerre lévő, véleményem szerint, kormánypárti települések fognak majd olyan kedvezményekben, juttatásokban részesülni, amelyekből aztán majd ott elvégezhetik ezeket a beruházásokat.

(11.00)

A közhatalmi bevételeknek pontosan az a célja, hogy a települések fenntartásában, azok minél szebbé, vonzóbbá, élhetőbbé tételében játsszanak szerepet. Igen, csak ha ezeket megkurtítják, akkor nyilvánvalóan a településeknek olyan mértékű kára fog keletkezni, ami visszafordíthatatlan. Higgyék el, az emberek nem a megyei közgyűlési tagokhoz fognak menni majd kopogtatni, hanem a polgármesterhez fognak menni, hogy mi megengedtük, hogy idejöjjön ez a beruházás, mi engedélyeztük ezeket, akár a környezetvédelmi károkat is figyelembe véve hozzájárultunk, majd nem itt épülnek utak meg járdák, nem itt parkosítunk, nem itt épülnek játszóterek. Hát, akkor majd a polgármester azt mondja, hogy tessenek majd elmenni 150 kilométerre, egy másik településre, mert ebből az iparűzési adóból ott épültek meg azok a beruházások. Tehát ez egészen elképesztő és felháborító.

Magával az eljárásrenddel szeretnék még egy kicsit foglalkozni ebben a felszólalásomban. Nem is olyan régen, április 17-én, amikor megjelent ez a kormányrendelet, a „különleges gazdasági övezet” fogalma  most már egyre több ilyen mindenféle fogalmakkal kell megismerkednünk, és ez is jól mutatja az önök jogszabályalkotását, hogy mindig újabb és újabb fogalmak jelennek meg , akkor még az volt, hogy 100 milliárd forintos beruházások esetén valószínű, hogy különleges gazdasági övezetté nyilvánítanak egy területet. Majd alig telik el egy hónap, ez lecsökkent 5 milliárd forintra, tehát meghuszadolták.

Most a kérdésem az, hogy ha majd egy hónap múlva reggel úgy ébrednek fel, hogy akkor most újabb lökés kell, akkor majd 250 millió forintra fogjáke csökkenteni ezt a határt. Mert akkor lássuk be, hogy gyakorlatilag az egész országban mindent már a megyei önkormányzatok fognak majd eldönteni, azok a megyei közgyűlések, amelyek kormánypárti többségben vannak. És természetesen továbbra is tartom azt, hogy ezekkel a lépésekkel 2019. október 13-ára válaszolnak önök, hiszen akkor az emberek nagy többsége azt mondta, hogy elég volt abból a kormányzásból, amit önök folytatnak, és ezért adták nagyon helyesen ellenzéki és független városvezetők kezébe a kormányzást.

Bízom benne, hogy azok a felszólalások, amelyek itt a mai napon elhangzanak, önöket meghátráltatják abban, hogy ezt véghez vigyék, ugyanis, ahogy már elmondták ellenzéki képviselőtársaim, a társadalmi egyeztetések elmaradtak, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége mint a legnagyobb önkormányzati érdekképviseleti szerv is egy olyan közleményt adott ki, amelyben teljes mértékben elutasítja ezt a törvényjavaslatot. Bízom benne, hogy a következőkben és a vita további szakaszában a kérdéseinkre választ kapva oda fogunk eljutni, hogy visszavonják a törvényjavaslatot, úgy, ahogy egyébként a tegnapi napon a műanyagokkal is megtették. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki sorokból.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai