Készült: 2024.09.20.09:42:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az elmúlt napokban érkezett a hír, hogy könnyen lehet, az MSZP egykori második embere, Simon Gábor megússza, sőt százmillió forinttal haza is sétálhat. A legfigyelemfelkeltőbb viszont nem is önmagában a jogi minősítés, hiszen ez valóban a független igazságszolgáltatás dolga, hanem az, hogy az önök házi lapja, a Napi Gazdaság azt mondta, hogy azért úszhatja meg Simon Gábor, mert nem sikerült kideríteni a vagyon eredetét.

Ehhez képest, amikor az ügy kipattant, a hírek arról szóltak, hogy a pénzmosás elleni nemzetközi hálózat osztrák tagszervezete jelzett be. Rögtön adódik a kérdés, hogy mi probléma van a hazai szabályozással, hiszen az LMP már 2013-ban is problémásnak találta, hogy Magyarországon csak a külföldi kiemelt személyek esetén van kötelesség arra, hogy a vagyon eredetét vizsgálják a rendvédelmi szervek, hatóságok. Egy szó, mint száz: innentől kezdve, hogy a vagyon eredetét nem sikerült bő év alatt kideríteni, pedig kampánytémává tették az egész Simon-ügyet, ez most már nem csak a szocialisták ügye, ez a Fideszre ráég, innentől kezdve a Simon-ügy a Fidesz botránya is.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretném arra is felhívni a figyelmet, hogy mielőtt ez az eléggé szégyenletes hír napvilágot látott volna, két nappal korábban a Fidesz-KDNP leszavazta annak az LMP-s javaslatnak a tárgysorozatba vételét, amelyik arról szól, hogy rendeljük el a politikusok kötelező rendszeres vagyonosodási vizsgálatát. Ha lenne a politikusokkal szemben rendszeres kötelező vagyonosodási vizsgálat, ma nem merné senki kijelenteni azt, hogy Simon Gábor hirtelen vagyonnövekményének eredetét nem sikerült kideríteni.

De tulajdonképpen semmi meglepő nincs ebben a történetben. Annak idején, 2011-ben hiába foglalták Alaptörvénybe, hogy nem mehet állami pénz offshore-cégekhez, a letelepedésikötvény-biznisz legnagyobb nyertesei offshore-cégek. Önök leszavazták azt a javaslatunkat is, hogy a monopolhelyzetű állami cégek ne költhessenek marketingre, és tiltsák be a szégyenletes, megalázó kormányzati propagandát. Az uniós forráselosztásban önök egyébként rosszabbul teljesítenek, mint a szocialisták. Eddig 412 millió eurós támogatás került felfüggesztésre; az LMP hozta napvilágra az Öveges-botrányt, illetve a roma önkormányzattal kapcsolatos visszás ügyeket.

Tisztelt Országgyűlés! A helyzet úgy áll, hogy önök elszámoltatással kampányoltak 2009-2010-ben. Budai Gyula 206 vizsgált ügyére egyetlen vádemelés jut; a Kulcsár-ügy 2003 óta húzódik. Ott van a Kóka-féle Dataplex-ügy; ugye, hirtelen azért növekedett meg a Dataplex forgalmi értéke, hiszen Kóka János tárcájától kaptak zsíros megbízásokat. Mi történt? Meghosszabbított nyomozás van egyik oldalon, a másik oldalon pedig a Fidesz-kormány diplomata-útlevelet dugott Kóka János zsebébe. Ennyit ért az önök elszámoltatása! A kormányzati negyed ügyében 8, usque 12 milliárd forint folyt ki a nagy semmire, vádemelés nincs, a kormányzat elszámoltatási honlapjáról hiányzik a jelentés.

Önök azt mondták, azzal indokolták Simicska Lajos és társai feltőkésítését az elmúlt ciklusban, hogy a nemzeti nagyvállalatokat akarják támogatni. Nem mintha önöknek jogukban állna kinevezni bárkit is nagycégnek, nagytőkésnek. Ugyanakkor már a 2010-es kormányváltás előtt is a Közgép kötelékben repült a Strabaggal és a Swietelskyvel, és a dolog úgy áll, hogy a Strabag nyertese volt a kormányváltásnak is, hiszen 20 milliárd forintnyi árbevétel-növekedést könyvelhetett el 2010 és ’12 között, miközben a Közgép is több tíz milliárdos állami megrendeléssel fordult rá a 2010-es kormányváltásra. Ott van a Margit híd ügye, ahol szintén kötelékben repült a Közgép és a Strabag, ahol ‑ hogy, hogy nem ‑ duplájára nőttek a költségek, és mégis az a verdikt jött ki a nyomozó hatóságtól, hogy a bűncselekmény nem állapítható meg. Kérdés továbbá, hogy miután tavaly novemberben a Privátkopón megjelent egy eléggé veretes interjú arról, hogy a Strabag hálózatai hogyan dörgölőztek korábban az MSZP-SZDSZ-kormányhoz, illetve a fideszes ellenzékhez, valamiért a sajtóban elhalt ez az ügy, nem látták fontosnak, hogy nyomozást indítsanak.

És beszélhetünk a jelenlegi ügyekről is, beszélhetünk arról, hogy a NAV- és a trafikügyben nincs fejlemény. Beszélhetünk arról, hogy Mészáros Lőrinc 2013-as árbevétele hogyan lett ötszázötszöröse a 2006-osnak, 2014-es adózott eredménye hogyan lett hatszáznegyvenötszöröse a 2006-osnak, hogyan teljesít jobban Mészáros Lőrinc. De ne vicceljünk egymással! Az a helyzet, hogy úgy néz ki, Magyarország egy következmények nélküli ország, ahol kéz kezet mos, és az egymást váltó, délelőtti-délutáni elitek egész egyszerűen (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) pofátlanul rabolják szét ezt az országot, és ez az ország ebben megy tönkre, ebbe szegényedik bele a magyar nép. Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai