Készült: 2024.09.19.00:26:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Képviselő úrnak talán akkor kellett volna felszólalnia ennél sokkalta harciasabban, amikor itt a parlamentben, mondjuk, kórház-privatizációról volt szó. Vagy akkor kellett volna, amikor egykori koalíciós partnerük a kórházi széfek beszerelésével kívánta megoldani az egészségügy problémáit. Lehet, hogy érdemes lett volna akkor az egészségügyben dolgozók méltóságáért, megbecsüléséért szót emelni, amikor a Magyar Szocialista Párt elvette a 13. havi juttatásukat, de még inkább akkor, amikor név szerint itt minden szocialista és akkor még itt lévő SZDSZ-es képviselő is a vizitdíjra és a kórházi napidíjra mondott igent.

(13.30)

Mert ezek valós, megtett intézkedések az önök korszakából, amelyek épp annak az ellentétét mutatják, amiről most ön beszélt. Talán az ön hitelességét és az ön pártjának hitelességét nemcsak én vonom kétségbe akkor, amikor azt látjuk, hogy amikor önök ellenzékben vannak, tudnak szép dolgokat ígérni, amikor viszont kormányon vannak, valahogy az egészségügy területén is ennek az ellentétét cselekszik. Olyan dolgokat mondanak itt a parlamentben, olyan dolgokról szólnak a kormánnyal kapcsolatban, amelyek nem valóságosak, sőt sok esetben pontosan azzal ellentétes tények valóságosak.

Hogy csak egyet mondjak önnek, például az egészségügyi ellátórendszerre fordított kiadások 2010-ben 750 milliárd forintot tettek ki. A jövő évi költségvetésben, amit ön is olvashatott, ez a 750 milliárd 982 milliárd forintra, közel 1000 milliárd forintra nő. És még sok más tételt is tudok mondani önnek a következő évi költségvetésben, akár csak a háziorvosi, védőnői szakrendelői vagy gyógyító-megelőző ellátások területét, ahol 30 milliárdos növekedés mutatható ki, amely a következő évi költségvetésben is pluszforrásokkal rendelkezik. De ha az idei költségvetést nézem az elmúlt évhez képest, az is 6 százalékos forrásbővülést jelent az egészségügy területén.

Az pedig, amit ön a hálapénzről mondott, ön is tudja, erről zajlott egy társadalmi egyeztetés külső javaslatra, ahol a kormány megállapította, hogy ezt a javaslatot elveti, hiszen semmifajta módosítást a hálapénzzel kapcsolatban a jogszabályokban nem kíván véghezvinni. Ez volt a kormány álláspontja, nem pedig az, amit ön mondott az előzőekben.

De ha ön újfajta megközelítéseket, újfajta eredményeket keres, és megnézi, a nemdohányzók védelme érdekében mit tett a kormányzat, ez a kormányzat volt az, amelyik eredményesen tudott föllépni és nagymértékben visszaszorítani a dohányzást, akár a különböző zárt helyeken, akár a dohánytermékek forgalmánál. Éppen ezért a fiatalokra most már kevésbé veszélyes, mint volt ezelőtt öt évvel. Vagy a káros élelmiszerek fogyasztásának visszaszorulása terén a népegészségügyi termékadó vagy népszerű nevén chipsadó, vagy a transzzsírsavval szembeni szabályozás, vagy a közétkeztetési rendelet megújítása, ami több egészséges élelmet ad a gyermekeknek, a szűken vett egészségügyi területen kívüli megelőző és akár szemléletformáló vagy életmódot javító intézkedéseknek is mondhatók.

Nagyon fontos az, hogy az elmúlt öt esztendőben a 95 ezer egészségügyi dolgozónak sikerült javítani a bérhelyzetén is. Ugyan ezek még csak első lépések, ezeket nem szeretnénk lezártnak tekinteni, de amit tudtunk, pontosan, ahogy ön is mondta, hogy a GDP elkezdett végre felfelé kúszni, az MSZP-SZDSZ-időszak gazdasági visszaesése után végre újra növekedni kezdett a gazdaság, ezért volt plusz 76 milliárd forint, amit adni tudtunk az egészségügyben dolgozók számára, így nekik 23-24 százalékos átlagos béremelést adni. De ugyanígy fontos volt az orvosok elvándorlásának lelassítása. Hiszen ami felgyorsult a szocialista időszakban, az lelassult a Fidesz-KDNP-kormányzat alatt, 2012 óta ugyanis csökkent az orvosok elvándorlása. Ebben fontos része volt annak, hogy a kormányzat ezt azzal is próbálta pozitív irányba terelni, hogy most már 2500 fiatal vesz részt a rezidensprogramban, és kapnak pluszösztöndíjat.

Ön is nagyon jól tudja, hogy soha nem volt még 60 milliárd forintnyi összeg arra, hogy a kórházi adósságot konszolidáljuk. Ez egy hosszú évek óta a kórházak előtt görgetett adósságtömeg volt. Ezekben a hetekben zárulnak le a tárgyalások és véglegesednek a megállapodások, hogy hogyan sikerül a kórházakat megszabadítani ezektől az adósságoktól. Az alapellátás finanszírozásában, ön is tudja, a háziorvosoknak 10 milliárd forint pluszforrást biztosított ez a kormány már kétszer is.

Ami a várólista-csökkentési programot illeti, azért furcsálltam, és azért néztem föl, amikor képviselő úr ezt mondta, hiszen ő is nagyon jól tudja, tavaly év elején 1,5 milliárd forint pluszforrás, tavaly év közepén, nyáron 1 milliárd forint pluszforrás és decemberben-januárban még 6,5 milliárd forint pluszforrás volt a várólisták csökkentésére. Ez körülbelül 18-20 ezer fővel csökkenti a várólisták számát. A tavaly januári intézkedésünk is 3 ezer fővel csökkentette a várólisták hosszát, és azóta csak újabb ilyen intézkedések jöttek.

Úgyhogy azt mondhatom, tisztelt képviselő úr, hogy a kormány továbbra is igyekezett minden forrást megadni, ami lehetősége volt az egészségügy területén. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai