Készült: 2024.04.27.11:29:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2017.09.18.), 62. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az LMP hosszú évek óta követeli, hogy a kormány hagyjon fel a magyar dolgozókat megnyomorító alacsony bérek politikájával. (Dr. Rétvári Bence: Ti elleneztétek a minimálbér-emelést! Ő mondta! Itt mondta!) Erre tavalyig nem volt hajlandó. Az alacsony béreket versenyelőnynek gondolta, ami vonzza a befektető multinacionális cégeket. Ennek a következménye, hogy a bérek tekintetében a régióban sereghajtóvá váltunk.

2016 ősze óta fordulat állt be, legalábbis szavakban. A kormány hirtelen minimálbér-emelésbe és a garantált bérminimum emelésébe kezdett, anélkül azonban, hogy a kisvállalkozók teherbíró és alkalmazkodóképességét figyelembe vette volna. A bérmegállapodás alapján a minimálbért két év alatt 23 százalékkal, a garantált bérminimumot 37 százalékkal kell növelni. Ezt a 7,5 százalékos járulékcsökkentést nem tudja kompenzálni, kisvállalkozók ezrei kerülnek a tönk szélére. Pluszcsökkentést pedig csak a nagyvállalatok és a multik kaptak, a társasági adó felső kulcsának 10 százalékpontos csökkentésével.

Eközben a kisvállalkozásokat fokozatosan sújtja a munkaerőhiány is, ami a kormány alacsony bérpolitikája nyomán ölt súlyos méreteket. Előre lehetett tudni, de rengeteg kisvállalkozás jelzi is, az utolsó tartalékaikat élik fel, nem bírják a kettős nyomást.

A helyzet különösen a vidéki térségekben súlyos, ahol sokszor a néhány meglévő kisvállalkozás adja a piaci munkahelyek egészét. A probléma az tehát, tisztelt államtitkár úr, hogy a kormány úgy kezdett bele a szükséges béremelésekbe, hogy azzal a hazai kis- és középvállalkozásokat versenyhátrányba juttatja, tönkreteszi. Nem kompenzálja őket, kompenzációt érdemben csak a nagyok, a multik kapnak.

Ilyen intézkedések után meglehetősen disszonáns azt hangoztatni, hogy a kormány a multik ellen harcol, a magyar vállalkozások érdekében. Ezt legfeljebb néhány kormányközeli oligarcha érzi, akiket teletömnek állami megrendelésekkel, és akiknek a vagyona így százmilliárddal is nőhet egy év alatt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Hajlandók-e változtatni a felelőtlen politikájukon és úgy emelni a béreket, hogy az ne tegye tönkre a hazai kisvállalkozásokat? Erre van lehetőség meggyőződésünk szerint, az egykulcsos adó eltörlésével, az LMP által javasolt progresszív adórendszerrel: a minimálbér nettója 30 százalékkal, az átlagbér nettója 20 százalékkal, de még a dupla átlagbér nettója is nőne azonnal. Erre a költségvetésben megvan a fedezet, csak akarat kellene hozzá, hogy a bérből élő dolgozók 90 százalékának a jövedelme jelentősen nőjön, és enyhüljön a nyomás a kisvállalkozásokon.

Emellett fordulatra van szükség a támogatás- és más politikákban is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), ne a multik érdekét tartsák szem előtt.

Várom megtisztelő válaszát.




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai