Készült: 2024.04.27.13:04:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2017.09.18.), 304. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 9:50


Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Nem vagyok annyira bosszúálló típus, hogy ilyen késői órán a 17 percet lebeszéljem, viszont mindenképpen reagálni szeretnék egy-két felvetésre.

Azt értem én, hogy savanyú a szőlő, tehát most tulajdonképpen ez hangzott el az előttem szóló fideszes és KDNP-s képviselőtársaim szájából, és valójában én úgy értettem vagy úgy érzékeltem, hogy szívük szerint nem szavaznák meg ezt a javaslatot, de ugye ott a népszavazási kezdeményezés, és valaki kitalálta a boszorkánykonyhában, hogy akkor ezt így kéne csinálni.

A kidolgozottságról beszélni gyakorlatilag olyan javaslatnál, ami a korrupciós bűncselekményeknek a 27. fejezetben meghatározott felsorolására egy általános 12 éves elévülési időt határoz meg, ennyit tesz, nem csinál mást, ezt nagyon nehéz, Vejkey képvi­selőtársam. Hiszen azt lehet mondani, hogy mennyire arányos, ugye? Az egy döntés. Holnap önök is úgy fogják gondolni, hogy ez arányos, mert megszavazzák. Ha ezt nagyon aránytalannak gondolnák, oly mértékben aránytalannak, ami alaptörvény-ellenes vagy egyéb jogszabályokat sért, akkor nem szavaznák meg, gondolom én, hiszen úgy állnak hozzá a szavazáshoz, feltételezem, hogy ha alkotmányossági aggályokat találnak, akkor nem szavazzák meg.

Higgyék el, hogy ezt a felelősséget, hogy egy ilyen javaslat előterjesztésre kerül és elfogadásra kerül, ezt sokkal könnyebb viselni, mint az elmúlt 7 év kormányzásának felelősségét, és ha elszámoltatásra kerül a sor, értem én, hogy valószínűleg a jelenlévők kevésbé érintettek az elszámoltatásban, tehát hogy ez a nyugodtságot indokolhatja, mert a jelen lévő képviselőtársaimról én még nem hallottam; aztán lehet, hogy én vagyok alultájékozott, de hogy korrupciós botrányokba keveredtek volna, persze a jövő hozhat bármit, de itt nem önökről van szó elsődlegesen, akik érintettek ezekben az ügyletekben. És persze mondom, hogy az eddig megjelent információk alapján, tehát mindenki a saját lelkét meg a Jóisten látja az önök lelkét is, hogy akkor ebben igazam van-e, de a lényeg az, hogy ez indokolhatja Vejkey Imre nyugodtságát, hogy esetleg ő nem tud olyan korrupciós ügyekről, amelyek bizony a Fidesz-KDNP-kormányt érintik. Csak hát nyilvánvalóan, ahogy elhangzott, a korrupciós bűncselekményeknek - ezt Répássy Róbert mondta el - az a sajátosságuk, hogy általában nem szeretik a részt vevő felek megosztani másokkal, hogy ebben részt vettek. Ha ez így van, akkor lehet, hogy a frakciótársaikkal sem osztják meg, tehát olyan dolgok kiderülhetnek még, hogy önök is azt mondják, hogy hoppá, erről nem is tudtunk, vagy X. Y. képviselőtársukról lehet, hogy nem is gondolják, hogy milyen üzelmekben lehet benne. Azt mondom, nem feltételezem, hogy tudják, de nem tesznek feljelentést, mert ez már bűncselekmény lenne önmagában.

De visszatérve, ami még nagyon fontos, hogy ez a javaslat - és itt Vejkey képviselőtársam felszólalásánál kicsit megfordult szerepköröket érzékeltem, mint ha mi lennénk kormányon, és önök meg ellenzékből támadják a javaslatot. Remélem, hogy ’18-ban lehetőségünk lesz ezt többet is gyakorolni. Ön elmondta, hogy a Fidesz-KDNP-képviselők már dolgoztak korrupcióellenes javaslaton, ezt mondta képviselőtársam, és mi ezt beterjesztettük, és emiatt nem tudják benyújtani.

Én buzdítom arra képviselőtársamat, hogy nyújtsák be. Ha az a javaslat a jelenlegi helyzetet előremozdítja, akkor mi támogatni fogjuk. És lehet, hogy akkor Gulyás Gergellyel, az újdonsült frakcióvezetőjükkel is le tudják tárgyalni a dolgot, ha már úgy tűnik, hogy az ilyen javaslatok irányába nagyobb rugalmasságot mutat, és akkor lehet, hogy közösen el tudunk indulni egy olyan irányba, hogy Magyarországot egy kicsit a korrupciótól megtisztítsuk.

Felőlem akárki előterjesztheti ezeket a javaslatokat, azt mondhatom, hogy a jobbikosok támogatni fogják, és úgy tűnik, hogy ebben, bár most több párttól, ha így körbenézek, akkor más párt képviselőit már nem látom, de nyilvánvalóan úgy tűnik, hogy holnap ők is megszavazzák, tehát valószínűleg a korrupció elleni harcnak nem lennének kerékkötői.

Az is természetesen igaz, pont emiatt, hogy ez csak egy szegmensét szabályozza a problémának. És én akkor lennék a legboldogabb, ha egyébként 27 évre visszamenőleg meg lehetne oldani, hogy ne évüljenek el akár visszaható hatállyal ezek a bűncselekmények.

Nem tudom, hogy erre van-e valamiféle megoldás, valószínűleg egyébként elég nehéz lenne, még alaptörvény-módosítással is, de legalább egyébként - és ez a kisebb bűncselekményekre utal -, legalább már az is előrelépés, ha kisebb bűncselekmények esetében ez a felelősségre vonás, még ha enyhébb büntetéssel és ha később is, de megvalósulhat, és ugyanez igaz egy korrupt határőrre, mint esetleg csupán néhány millió forintot vagy kisebb összegeket zsebre tevő politikusokra, vagy akik a hatalmukkal egyébként egyéb módon visszaélnek, és így okoznak kárt.

(21.40)

Úgyhogy a teendőket ezáltal nem zártuk le, tehát meg kell nyugtatnom önöket, hogy nem gondoljuk úgy, hogy ezzel a végére értünk az útnak, ennél csak szigorúbb javaslatokat szeretnénk látni.

Egyébként hozzáteszem, hogy ott voltak képviselőtársaim, és Répássy Róbert mindenképpen ma az Igazságügyi bizottság ülésén, ahol szintén egy hasonló tárgyú, a korrupciós bűncselekmények üldözésére vonatkozó javaslatot leszavaztak, a tárgysorozatba vételt sem támogatták. Így értem a leszavazást. Ott volt képviselőtársam is. Ott nyilvánvalóan a közszereplők, hivatalos személyek által elkövetett cselekmények büntetési tételeit emeltük volna. Ezt sem tudták elfogadni, de sorolhatnám, és talán a 17 perc sem lenne elég, hogy milyen javaslatokat tettünk, milyen módosításokat tettünk, vagy akár az ügyészségnek a szervezetére vonatkozó javaslatokat tettünk, vagy akár a korrupcióellenes ügyészségnek a felállítására tett javaslatunk mind-mind a kukában végezte. Az élet, a korrupcióellenes harc szinte minden területét érintettük, a képviselőkre vonatkozó vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről ne is be­széljek vagy akár a mentelmi jognak az eltörléséről.

Tehát úgy tűnik, hogy eddig semmi nem törte át a gátakat ezen kívül a javaslaton kívül, és ugye, itt is láthattuk, hogy egy kényszerítő körülmény van a népszavazás miatt, de én, ahogy elmondtam, nem vindikálom azt a jogot, hogy nekünk kellene további korrupcióellenes javaslatot tennünk, vagy nemcsak az ellenzék térfeléről jöhet egy korrupcióellenes javaslat, hanem ezt önök is megtehetik.

Egy dolgot kell tisztáznom, és ezzel szerintem zárnám is a gondolataimat, hogy az sajnos ténynek mondható, és nemcsak nemzetközi kutatások támasztják alá, hanem azért a közbeszerzésektől kezdve a különböző kimutatásokat, ha megnézzük, Magyarországon a korrupciós helyzet tragikus, elég rossz. A közpénzek nagymértékben tűnnek el. Na most, ha ez így van, akkor miért nincs felelősségre vonás, vagy mi lehet az oka a hiányának? Két oka lehet: vagy a bűnüldöző szervek nem tudják, nem képesek, vagy politikai nyomára nem tehetik meg, hogy ezeket az ügyeket feltárják, ez az egyik eshetőség. A másik eshetőség, hogy ők nagyon szeretnék, de a jogszabályok rosszak, és kicsúsznak mindig az elkövetők a bűnüldözés karmai közül. Vagy egyébként még mind a kettő együtt is így mix módon, vegyesen igaz lehet.

Ezzel csak az a probléma, hogy önök külön-külön mindezt visszautasítják. Tehát ha az igazságszolgáltatás rendszeréről beszélünk, akkor mindig az az érv, hogy az ügyészség végzi a munkáját, a rendőrség végzi a munkáját, nagyon jól végzi a munkáját. Hát, a magyar törvények ennyit engednek: a nagy semmit. Akkor viszont, ha ennyit engednek a törvények, a törvényeket meg kell változtatni. De a törvényeket nem változtatjuk meg se ellenzéki módosításra, se kormánypárti beadványra. Tehát önök belenyugszanak abba, hogy - és itt nyilván nem csak a jelenlévőkről beszélek - ez a helyzet fennállhat, és most már a magyar államadósság, ha ’90 óta nézzük, 3-4-szereséről beszélünk legalább, ami feketén ebből az országból kiáramlott, ellopásra került.

Úgyhogy zárszónak én csak biztatnám a jelen lévő kormánypárti képviselőket, és kérem, adják át képviselőtársaiknak, adják át a kormánynak vagy azoknak a döntéshozó Fidesz-vezetőknek, akiknek erre ráhatásuk van, hogy nyugodtan tegyék meg ezeket a javaslatokat, az ellenzék örömmel fogja támogatni. Higgyék el, ha azt látják az emberek, hogy valami történik, és aki bűnt követ el, azt elviszik, börtönbe kerül, az igazságszolgáltatás lesújt rá pártpolitikai hovatartozás nélkül, akkor ez fogja a bizalmat visszahozni. Önmagában persze a jogszabály-módosítások kevesek, vagy talán nem is elégségesek, de legalább kezdjük el ezt az utat. Ez lehet egy első mérföldkő.

Azt kérem, hogy kerüljenek ezek a javaslatok beterjesztésre, rajtunk nem fog múlni. Eddig is megtettük, a jövőben is meg fogjuk tenni. Elnök úr, köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  304  Következő    Ülésnap adatai