Készült: 2024.05.17.02:25:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2013.05.06.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látom, szocialista képviselőként nehéz megérteni, mi is mozgatja igazán a két új adónemet, a tételes adót és a kisvállalkozási adót. Megmondom: a választás szabadsága. Az, hogy a különböző típusú vállalkozások most már szabadon választhatnak különböző adózási formák között. Erről szól a történet, hogy növeljük a vállalkozások szabadságát. Megértem, hogy a szocialistának nehéz ezt felfogni, hiszen ha belegondol, a választás szabadsága mint gondolat Milton Friedmantől jön, világhírű könyve a Kapitalizmus és szabadság; ott utánaolvashat egyébként akár annak is, hogy a vállalkozások számára ez mit jelent.

(14.10)

Megértem, hiszen az önök elődpártja 1990 előtt betiltotta ezt a könyvet, kevesen olvashatták. De higgye el, ami igazán mozgatja, az a választás, hogy a vállalkozóknak nagyobb szabadsága legyen, választhassanak adózási formák között is.

Éppen ezért úgy gondolom, hogy azok az előnyök, amiket ön is egyébként említett, élnek a vállalkozások számára. Az adatok azt mutatják, hogy a kisadózók tételes adója alá 63 ezren jelentkeztek be eddig, a kisvállalkozási adót pedig 7500 vállalkozás választotta. Mivel ebben a 7500 vállalkozásban közel 40 ezer fő dolgozik, tehát - a kettőt összeadva - olyan százezer fő és munkahely megtartását segíti ez az adózási forma, amennyiben a vállalkozások ezt választják. Nyilvánvaló, hogy egy új adó bevezetésénél meg kell várni, míg a vállalkozások is reagálnak rá. Abban bízunk, hogy a vállalkozások élnek a választás szabadságával, és a kormány, ahol lehet, könnyíti is ezeket a feltételeket. Így például a kisadózók tételes adójánál lehetővé válik, hogy 2014-től év közben is bejelentkezhessenek ez alá az adó alá.

Tisztelt Képviselő Úr! Hadd utaljak arra, hogy a kormány ezen kívül még nagyon sok lépéssel segíti a kis- és középvállalkozásokat, ilyen a kisvállalkozásokra terhelődő adminisztrációs terhek csökkentése. Talán ön is tudja, hogy a kormány első lépése volt gyakorlatilag a kis- és középvállalkozásokat érintően a társasági adó csökkentése 19-ről 10 százalékra, vagy éppenséggel az örökösödési illeték eltörlése, amely a családi vállalkozás továbbörökítését teszi lehetővé.

Hadd utaljak arra is, hogy uniós forrásokból nagyon sok olyan pályázat indult az elmúlt esztendőben és az azelőtti időszakban is, amely éppen a kis- és középvállalkozásokat segíti. Itt vissza nem térítendő források is találhatók például a kombinált hitelek formájában, de olyan pályázatok is, amelyek a kis- és középvállalkozások beruházásait támogatják.

Hadd utaljak még arra is, hogy a Nemzeti Bank most indítja el azt a növekedési hitelprogramot, amely célzottan a kis- és középvállalkozások hitelezését kívánja elősegíteni, részben azzal, hogy a devizatartozásaikat válthatják forintra, részben azzal, hogy beruházásaikhoz kaphatnak kedvezményes hitelt.

Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, maga a kérdésfeltevés rossz és sehova nem vezető, hogy ki jár jól, a kormány vagy a kkv-k abban az esetben, ha kevesebben jelentkeznek erre. Úgy gondolom, hogy ha a kis- és középvállalkozók jól járnak, akkor az ország is jól jár, és úgy gondolom, amennyiben az ország és a kormány képes tartani a 3 százalék alatti államháztartási hiányt, akkor az ország is jól jár. Maga a kérdésfeltevés rossz.

Köszönöm a figyelmet, kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai