Készült: 2024.09.19.05:28:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2009.10.08.), 74. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóka István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:48


Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓKA ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetésének önkormányzati részéhez, önkormányzati finanszírozáshoz szeretnék hozzászólni néhány gondolat erejéig.

Az biztos, akármilyen számítást veszünk alapul 2009, illetve 2010 tekintetében, akármilyen számítást veszünk alapul, akármi a kályha, ahonnan kiindulunk, 2010-ben reálértéken - az önkormányzatok számára legjobb kiindulási pont szerint is - minimálisan 10 százalék csökkenés fog az önkormányzati finanszírozásban 2010-ben 2009-hez képest bekövetkezni, akármit veszünk korrigált bázisnak, akárhonnan indulunk ki. És nem beszélünk arról, hogy 2009-ben az önkormányzati szektornak egy békát le kellett nyelnie: a kormány, a kormányzat semmilyen módon nem kompenzálta az év közben bekövetkezett 5 százalék áfaemelést. Semmilyen kompenzáció ezzel kapcsolatban nem történt, kivételt képeznek nyilván bizonyos európai uniós pályázatok fejlesztési részei, de a működtetés tekintetében semmilyen kompenzáció nem történt.

Beszédesek azok a számok, amelyek megmutatják 2009, illetve 2010 tekintetében a saját bevételek, illetőleg az állami támogatások arányát makroszinten. A saját folyó bevétel 2009-ben 32,8 százalékot képviselt, míg 2010-ben ez 35,5 százalékra nő. Az állami támogatás pedig 2009-ben 42,3 százalék volt, míg 2010-ben 37,1 százalékra fog csökkeni. Tehát jelentős átrendeződés történik 2010-ben 2009-hez képest. Sajnos nem az az üzenete ennek az átrendeződésnek, hogy a települési önkormányzatok költségvetése függetlenedik, szabadabbá válik a központi költségvetéstől, hanem az az üzenete és az a valós tartalma, hogy jelentős forráskivonás történik ebből az ágazatból.

2010 egyik legnagyobb vesztese az önkormányzati szektor lesz. Rendkívül bosszantó az elmúlt évek költségvetési vitáit figyelembe véve az, hogy kapkodó, bizonytalan intézményi finanszírozások és váltások történnek, amivel kapcsolatban számtalan példát lehet elmondani. Ilyen például a házi jelzőrendszer esete. Néhány évvel ezelőtt mint csodafegyvert vetette be a szocialista kormányzat, ezt követően régi jó szokásnak megfelelően folyamatosan csökkentették az intézmény normatíváját, ezt követően összevonták a házi segítségnyújtással, 2010 tekintetében pedig nem szerepel normatív finanszírozása a házi jelzőrendszernek, igaz, azt mondták, hogy majd valamilyen pályázati támogatás 2010-től kiírásra kerül.

Hogy lehet így dolgozni, ilyen bizonytalan helyzetben, amikor nem tudjuk, hogy egy intézménynél, ami mögött ellátottak, több száz ellátott van, ami mögött munkavállalók vannak, és ami mögött egy fenntartó önkormányzat van; hogyan lehet így dolgozni, hogy nem tudja az ember, mi fog történni 2010-ben? Gondolom, 2010. január 1-jével nem lesznek kiírva ezek a pályázati támogatások. Persze, a sort lehetne folytatni a 2010-es költségvetést illetően.

Szeretnék azonban egy markáns csoportot, egy markáns települési önkormányzati csoportot említeni - és örülök, hogy itt van Katona államtitkár úr, és remélem, meghallgatja a hozzászólásomat -, amely 2010 tekintetében az önkormányzati költségvetések legnagyobb vesztese lesz, ezek pedig a turizmusból, üdülésből élő települési önkormányzatok lesznek, hiszen a legnagyobb arányú csökkentést 2010-ben 2009-hez képest nekik kell elszenvedni.

2010-ben a jelenlegi tervezet szerint a beszedett idegenforgalmi adó egy forintjára eső két forintot a kormány egy forintra kívánja csökkenteni. Figyelembe véve azt, hogy ezeknek a településeknek, az alapvetően idegenforgalomból, turizmusból élő településeknek többé-kevésbé más bevételi forrásuk nincsen - hiszen alapvetően ezeken a településeken az ipar, a nagyipar markánsan nem szerepel -, szeretném elmondani azt, hogy az én választókörzetemben néhány egymás mellett található település - nehogy azt mondja bárki, hogy szemezgetek ezen települések közül, sorban szeretném elmondani - a jelenleg ismert adatok alapján, figyelembe véve a gazdasági megszorításokat, az általános önkormányzati megszorítást, és figyelembe véve a turizmust ért megszorítást, milyen támogatásokkal számolhat, illetve milyen csökkenést kénytelen 2010-ben 2009-hez képest elszenvedni. Kérem, államtitkár úr, ha most figyelne, azt megköszönném.

Balatonalmádi 2010-ben 2009-hez képest a normatív állami támogatás, illetve az szja helyben maradó része tekintetében 17 százalékos nominális értéken történő csökkenést kénytelen elszenvedni. Balatonakali 24 százalékos, Csopak 22 százalékos, Zánka 15 százalékos, Tihany 29 százalékos, Balatonfüred 21 százalékos - ez azt jelenti, hogy a 2009-es 1,2 milliárd forintos állami támogatás, szja helyben maradó része helyett 900 millió forinttal tudunk számolni 2010-ben -, Paloznak 22 százalékos, Alsóörs pedig 24 százalékos csökkenést kénytelen elviselni.

Ez egy olyan vágás az idegenforgalomból élő települések számára, amely méltánytalan, igazságtalan és semmiféleképpen nem kezelhető. Mindenféleképpen változtatni kell ezen.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  74  Következő    Ülésnap adatai