Készült: 2024.09.18.23:45:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2009.10.08.), 162. felszólalás
Felszólaló Bányai Gábor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:52


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNYAI GÁBOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A vita környezetvédelmi területéhez és azon belül is a vízgazdálkodási részéhez szeretnék hozzászólni.

A 2010. évi költségvetési törvényjavaslat szemlélete, stratégiája alapvetően elhibázott, ezt már mondtuk sokszor, de vízgazdálkodási szempontból egyenesen torz a tervezet. A hazai forrásokat döntően az EU-s forrásokhoz szükséges önerő-finanszírozás tartja csak fenn, ennek következményeként a gazdaságilag indokolthoz képest rendkívül alacsony színvonalú a fenntartás, az üzemeltetés finanszírozása. Ezt a feladatot Magyarországon - mint bárhol másutt - a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok látják el.

(16.10)

Az igazgatóságok működési költségvetésének drámai szűkülését mutatja, hogy ameddig a támogatás teljes összege 2008-ban 17 milliárd 750 millió forint volt, addig 2010-ben az előirányzat már csak 11 milliárd 472 millió forinttal számol, 6,3 milliárdot kivonnak ebből az ágazatból, ez közel 40 százalékos csökkentés. Ez maga a veszély. A 2010. évi előirányzat belső torzultságát a törvényjavaslat indoklása is bevallja, csak nem kommentálja, nem teszi a helyére. A kiadások 80 százalékát a személyi juttatások és járulékaik teszik ki, következésképpen a dologi kiadásokra mindösszesen 20 százalék jut. Különösebb indoklás nélkül belátható, hogy ez azt jelenti, hogy a költségvetési támogatás jószerével a szervezet egyben tartását célozta csak meg. Ez egyfelől fontos cél, tudjuk, hiszen a szervezet egyben tartása elemi feltétele az ár- és belvízi védekező szervezet ütőképességének, de mint láthatjuk, ez is sérül. Másfelől viszont a dologi kiadások szűkülése eleve lehetetlenné teszi a fenntartást és az üzemeltetést. Hiába a gátőr, ha nem telik gázolajra, és nem tudja lenyírni a töltésoldalon a füvet.

Egyes becslések szerint a vízkár-elhárítási létesítmények összértéke 2500-3000 milliárd forint értékű vagyont tesz ki. Fenntartásához a gazdaságilag indokolt ráfordítás mértékének minimálisan 0,5 százaléknak kellene lennie, ez minimum 2,5 milliárd lenne mindösszesen, ennek ellenére önök 1 milliárd forintot terveztek be. Tetézi ezt a hiányt, és az 1 milliárd forintot szinte elviszi az európai uniós forrásokból épülő, fokozatosan belépő új létesítmények fenntartási igénye. Csak a két új, a Vásárhelyi-tervben megépült cigándi és tiszaroffi tározó fenntartási költsége a megvalósíthatósági tanulmány szerint 120 milliót kellene hogy kitegyen. Ez már az 1 milliárd 12 százalékát elvitte, és még hány létesítmény van, amit fenn kellene tartani. A források szűkössége olyan, eddig nem látott takarékossági intézkedéseket is kikényszerít, mint a vízrajzi észlelő hálózat szűkítése, avagy ideiglenes szüneteltetése. Ez a 150 éves adatsorral rendelkező hidrológiai adatbázis, ami a világon egyedülálló, egyes elemeinek használhatóságát teszi tönkre. A nem mért adat ugyanis nem pótolható. Ha megszakad az adatsor, az tovább nem használható - mondják tudományos szakemberek.

Kénytelenek lesznek az igazgatóságok jogszabályban előírt feladataikat elhagyni. Ilyen például a nagy műtárgyak műszaki ellenőrzése és mérése, ami a jogsértésen túl biztonsági kockázatot is jelent számunkra. A költségvetés sajnálatos ellentmondása, hogy a környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságoknál stabil, 3831 fős létszámkerettel számol. Ugyanakkor, a személyi és dologi kiadások aránytalansága révén a kiegyensúlyozott gazdálkodás érdekében az igazgatóságok jelentős, akár 8-10 százalékos létszámcsökkentésre fognak kényszerülni a közel 40 százalékos elvonás miatt. Ennek hatása az ár- és belvízvédelmi szervek ütőképességére drámai lesz, higgyék el.

Az árvízi védekező szervezet tekintetében már eddig is az az egyébként vitatható fő szabály érvényesült, hogy az igazgatóságok mindösszesen a harmadfokú védekezéshez szükséges műszaki irányító létszám kiállítására voltak képesek. Az idei, volumenét tekintve nem igazán nagymértékű rábai és felső-dunai védekezés megmutatta, hogy ez a szabály már a múlté, ugyanis a védekezés 800 főjéből mintegy 200 főt a tiszai társigazgatóságok biztosítottak, azaz a műszaki irányítás mintegy negyede idegen dolgozó volt. Ha ez az arány tovább romlik - és a költségvetés miatt romlani fog, ez biztos -, akkor a védekezéshez szükséges helyi tapasztalat olyan hiányával kell majd szembenézni, ami ma már vállalhatatlan kockázatot jelent. És ki vállalja ennek a felelősségét? Önök?

Kérdezte Keller úr, hogy hol csökkenhet a költségvetési hiány. Hát, tisztelt képviselőtársam, nem ott, ahol az ország, az emberek vagyonának, életének védelmét végző szakemberek dolgoznak. (Keller László: Hol?) Ott nem kéne. Pont ott nem kellene. Hogy? (Keller László: Hol?) Azt mondom, ez a válaszom, hogy ott nem kéne. Meg kell keresni! Bocsánat, ez a kormányzat dolga, nem a miénk! (Göndör István: Csak osztogatni.) Még egyszer mondom, ott nem lehetne csökkenteni.

A másik nagyon fontos megjegyzésem. Ez a kormány a hangya és a tücsök meséjét juttatja eszünkbe. Önök voltak a tücskök hét-nyolc éven keresztül, zenéltek, muzsikáltak, az ország pénzét, vagyonát elmulatták, a hangyák, a szorgos nép pedig ennek a levét fogja meginni. A 2010-es költségvetés az önök nyolcéves uralkodásának bűnlajstroma. De önök helyett az ország fogja ezt leülni, mi fogjuk kifizetni az árát, önök meg ki fogják őket nevetni. Sőt, megkérdezném államtitkár úrtól én is, amikor Szabó Lajos azt mondta, hogy milyen kevés a befizetendő összeg az EU-kasszába, mondják el, mennyi az átengedett adóbevétel, a vám- és pénzügyőrség átengedett adóbevétele az EU-kasszába. Mondják el, és az egyenleg máris másként fog kinézni! Nekem ne mondja Katona Tamás államtitkár úr, hogy 12 ezer milliárdnyi a hitelnövekmény az államadósság területén, és ez ugyanakkora teher, mint 2002-ben volt. Ön látott már olyan autót, amelyik 100 lóerős, és egyszer 100, máskor 200 kilót kell cipelnie, és kevesebbet fogyaszt? Mese, amit ön mond, államtitkár úr.

A tervezet, higgyék el, tovább rombolja a vízügyi védekezés területét, a védekezés lehetőségét nem biztosítja. Vis maior esetek kellenek az országnak jövőre? Az ország már megkapta az idei költségvetésben a vis maior esetét. A jövő évi költségvetés maga a vis maior. Vonják vissza, mert így nem lehet megmaradni!

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai