Készült: 2024.09.19.05:28:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2012.03.27.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:49


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Ertsey Katalin képviselő asszony, LMP: "Ha megtartják, úgy jó: politikuselszámoltatás a bölcsődében" címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tavaly február végén azonnali kérdést intéztem Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterhez ezzel a címmel: "Miért másztam négykézláb egy hétig egy VIII. kerületi bölcsődében, avagy mikor szűnik meg a bölcsődék diszkriminatív finanszírozása?" Tavaly azért dolgoztam egy héten át gondozónőként bölcsődében, és töröltem orrot, pelenkáztam, játszottam és etettem napi 8-10 órában 18 gyereket, hogy felhívjam a figyelmet a tarthatatlan állapotokra, amelyek a finanszírozás és a bérezés körül kialakultak.

Akkor megígértem kollégáimnak és rajtuk keresztül több ezer, egytől egyig keményen dolgozó, átlagban havi 78 ezer forintot kereső kisgyermeknevelő társamnak, hogy szóvá teszem a Házban a gondjaikat, hiszen az ő gondjuk a miénk is; miénk, gyereket nevelő anyáké, akik kínok kínját álljuk ki, amikor őrlődünk a munka és család között, hiszen a megélhetés sokszor előbb visszakényszerít minket, mint szeretnénk, de nincs hova tenni a gyereket. A bölcsődék ügye a mi ügyünk; az ő gondjuk a miénk is, mert hiába keresünk többször annyit, mint ők, bánt és felháborít az egykulcsos adóból fakadó igazságtalanság, akárhogyan is sulykolják a kormányoldalon az "arányos" szót.

A bölcsődei dolgozók ügye a mi ügyünk is, ezért holnap visszamegyek, és beszámolok nekik arról, hogy mit tettem, hányféle formában, hányszor próbáltam felhívni a kormány figyelmét a gondjaikra, mindhiába; de legalább megpróbáltam, ellentétben azzal a képviselőtársammal, aki csak PR-akciónak tekintette az egészet, és vígan megszavazta az őket tovább sújtó törvényeket.

Az elmúlt évben önök elé tártam minden anomáliát, vérlázító igazságtalanságot, és ezek közül egyetlenegyet nem sikerült orvosolniuk. Elszabotálták a kisgyerekes nőket segítő miniszteri biztos kinevezését, aki a kezébe vehette volna ezeket az ügyeket, pedig költségvetési törvény kötelezte rá a kormányt. A kompenzációval együtt is csökkentek a bérek, és ami a legfelháborítóbb, a bölcsődei normatíva jottányit sem változott, az egy főre jutó bölcsődei normatíva mindössze 32 százalékát fedezi a költségeknek. Az óvodákkal ellentétben a bölcsődei normatívát továbbra is csak az aznap megjelent gyerek után lehet lehívni, pedig az épületet ugyanúgy fűteni, világítani kell, ha a fél csoport nincs bent betegség miatt. Ezenkívül azokra a napokra, amikor ki lehet adni a nyári szabadságokat, és el lehet végezni a tisztasági festést, nagytakarítást, szintén nem jár normatíva, a bölcsik csupán az év 251 napjára kapnak pénzt, vagyis komoly összegeket buknak minden egyes napon, amikor nincs bent minden gyerek. Átlagokkal számolva egy 120 fős bölcsiben körülbelül 92 gyerek után lehet lehívni a normatívát. Ez teljes abszurdum.

A családi napközik normatíváját is nemhogy nem emelték, de eltörölték az új szolgáltatók részére, pedig ebből lehetne kiváltani a szülőktől beszedett nagy összegek egy részét. Ehelyett önök most a bölcsibe járó szülőket is megsarcolják. A dolgozók bére továbbra is megalázóan alacsony, és azok, akik ezt a kőkemény munkát végzik, kénytelenek filléres gondokkal küzdeni, rakosgatni a számlákat; szívszorító közelről látni, hogy hihetetlen tempóban csúsznak le. Ők gondozzák a mi gyerekeinket, és így kell élniük.

De mindig van lejjebb: önök ahelyett, hogy kijavítanák a normatívaszámítás súlyos hibáját, bölcsődei gondozási díjat szedetnek be az önkormányzatokkal, akik kínjukban - hisz mit tehetnek mást - a szülőktől beszedik azt, amit az állam nem fizet ki nekik, és még ezt is igazságtalan módon teszik. Mi magunk javasoltuk, hogy a jómódú többgyerekes családoknak ne adjon felmentést a díjfizetés alól pusztán azért, mert három gyerekük van.

Tudják önök, milyen érzés látni a szegény, dolgozó anyákat, akik két gyerek után fizetik be a díjat - egyre többet -, míg a terepjárós anyuka most sem fog fizetni egy fillért sem, mert három gyereke van? Mikor fognak végre kitekinteni a saját közegükből, ki a magyar valóságra? Az önök kormányára nézve is kínos, amikor egyik képviselőjük nagy hévvel magyarázza a kamarában, hogy mi a gond ezzel, hiszen 25 ezer forintnál nem is lehet több a díj.

Tisztelt Államtitkár Úr! Én tudom, hogy EU-s pénzből végre kiírtak egy pályázatot a nappali gyermekellátás fejlesztésére 8 milliárdért, és új férőhelyek fognak létesülni, ez jó hír, de eltörölték a normatívát számukra, és nem fogják tudni fenntartani ezeket az intézményeket. Két éve várunk arra, hogy elinduljon az új férőhelyek létesítése, és eltekintünk attól, hogy elsinkófálták a felmérést, amit ígértek előtte, pedig az ígéret, ha megtartják, úgy jó. Én holnap elszámolok az ígéretemmel a bölcsik felé. Önök mikor tartják be az ígéretüket, és szüntetik meg a már létező bölcsődék és családi napközik mai napig létező hátrányos megkülönböztetését?

Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azért azt kérem, hogy ön se vonja kétségbe a kormánynak azt a szándékát, amely nyilván a bölcsődés gyerekeket nevelő szülőkön, családokon, az ott dolgozókon, az óvodában dolgozókon, az oda gyereküket vivőkön és a gyerekeken segíteni kíván. Úgy gondolom, hogy sok mindennel lehet ezt a kormányt vádolni - nyilván önök vádolják is -, de ezek közül az egyik legkevésbé megálló vád pontosan az, hogy a családok problémáival szemben lenne érzéketlen. Akár a családi sarkalatos törvény, a családi adózás rendszere, a gyes rendszerének átalakítása, és még lehetne sorolni sok apróbb, kisebb módosítást, amely mind-mind akár alaptörvényi, akár sarkalatos törvényi, akár normál feles törvényi, kormányrendeleti, EU-pályázati szinten mindenben igyekezett a családosokat támogatni, a családi életre nevelést elősegíteni, és egyáltalán valamelyest csökkenteni és kompenzálni a gyermekvállalás terheit, amelyek természetesen adódnak, hiszen akik a nemzet fennmaradásáért ilyesfajta áldozatot vállalnak, mi komolyan gondoljuk, hogy azokat az államnak segítenie kell. Azt kérem tehát öntől, hogy ne vonja kétségbe az ebbéli elkötelezettségünket, hogy az értékvilágunk igenis gyermekpárti és családpárti, ahogy ezt én önnél sem teszem meg.

A másik kérdés, amit először ön felvetett, az egykulcsos adó kérdése. A bölcsődék általában állami intézmények, kivéve nyilván a magánintézményeket, egyházi intézményeket, de mind az állami intézményekben, mind az egyházi intézményekben a kormány komoly tízmilliárd forintokat költött és költ arra ebben az évben is - most már százmilliárdos nagyságrendben -, hogy a bérkompenzációt megoldja, és senki, aki alacsonyabb keresetű, ne keressen kevesebbet ezekben az intézményekben sem.

(9.30)

Tehát az ilyesfajta állítások nem állhatják meg a helyüket, hiszen a kormány tavaly is és idén is kompenzálta azoknak a bérét, akiknek az arányos adó miatt kevesebb bére lett volna.

Ami a normatívákat illeti: ön is tudja, hogy igencsak megnőtt a bölcsődék száma, 2007 és 2010 között 561-ről 671-re, 24 934 férőhelyről 32 516 férőhelyre. Mindemellett először stagnált a bölcsődei normatíva összege, 547 ezer forinton, 2007-től kezdve, majd pedig elkezdett csökkenni. 2009-ben 540 150 forint lett, 2010-ben pedig 494 100 forint. Ön azt kérte rajtunk számon, hogy miért nem nőtt ez az összeg, és valóban indokolt lett volna, hiszen közben nyilvánvalóan a fenntartási költségek nőttek minden intézményben, így a bölcsődékben is. Csak kérem, a tendenciát se hagyja figyelmen kívül, hogy az addigi csökkenő bölcsődei normatívának a csökkenését megállította a kormányzat, egyelőre csak szinten tartotta. Higgye el, hogy ha nem adósságszolgálatra kellene fordítanunk azt az 1300 milliárd forintot évente, szívesen költenénk a bölcsődei normatívának a megemelésére is.

Ugyanakkor, mivel a kormány elsősorban európai uniós forrásból tud fejlesztéseket vagy bölcsődei előrelépéseket finanszírozni, ahogy ön is említette, 2011. szeptember 15-én megjelent az Új Széchenyi-tervben 8,5 milliárd forint bölcsődei fejlesztésekre, a napokban pedig a családi napközik bővítésével kapcsolatos pályázatunk jelent meg, amely a szociális és gyermekjóléti alapszolgáltatások fejlesztési forrásaival együtt történik - erre a célra 8 milliárd forint jelent meg, és ez 2013 folyamán folyamatosan fog megvalósulni. Ezek tehát azok a forrásaink, amelyeket más vagy elhanyagolt területekről igyekeztünk erre a területre, a bölcsődékre, a családi napközikre átcsoportosítani, pontosan azért, mert az a társadalomfilozófiánk, hogy ebbe a területbe igenis invesztálni kell, illetőleg a gyermeket vállaló anyáknak csak akkor lehet teljes értékű az élete, ha valóban - amennyiben úgy gondolják, hogy a gyermekvállalás mellett szeretnének dolgozni, akár csak négy órában is - a munkaerő-piaci részvételük biztosított. Ezt a célt fogja ez a miniszteri biztos is hamarosan, heteken-hónapokon belül szolgálni, akit ön hiányolt a felszólalásában.

Több garanciális szabály vonatkozik arra az új bevezetett rendelkezésre, hogy már nemcsak az étkezésre, hanem a gondozásra is kérhető térítési díj a bölcsődékben, ami egyébként a fenntartók döntése. Önök itt a parlamentben a közigazgatási reform során mindig azt mondták, hogy az önkormányzatoknak több döntési hatáskört kellene kapniuk, hát itt kaptak egy ilyet, ezt ön most mégis kifogásolja. Ebben nyilvánvalóan van felső korlát, az egy főre eső jövedelem 25 százaléka, és igenis nemcsak figyelembe lehet, hanem figyelembe kell venni a szociális szempontokat mind a fenntartónak, mind pedig az intézménynek. Hiszen három- vagy többgyerekesek, beteg gyermek, fogyatékos gyermek esetén vagy ideiglenesen nevelőszülőnél átmeneti gondozásban lévő gyereknél, gyermekotthonban lévő gyereknél ez alól mindenképpen mentesülnek, de lehetőség van a mérlegelésre a vagyoni viszonyok mérlegelése mellett továbbra is az illető intézményeknek. Úgyhogy kérem, ezeket a tényeket is vegye figyelembe (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), a korlátozott lehetőségeink között igyekszünk a maximumot kihozni a bölcsődések érdekében is.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai