Készült: 2024.09.20.01:36:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2011.12.28.),  154-157. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   150-153   154-157   158-289      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Pálffy István, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Hogyan segíthetné a média és a civil társadalom a gyermekbarát meghallgatószobák létrehozását?" címmel. Ha minden igaz, akkor Rétvári Bence államtitkár úr fog válaszolni. Két percben a képviselő úré a szó.

PÁLFFY ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ön előtt is jól ismert, a tavalyi bűnügyi statisztikák szerint a gyermek- és fiatalkorúak sérelmére több mint 15 ezer bűncselekményt követtek el, ebből mintegy 6 ezer 14 évnél fiatalabb sértett lett bűncselekmény áldozata. Sajnos, az idei statisztikák is hasonló képet mutatnak, ráadásul tudjuk, hogy sajnos nem minden eset válik ismertté ebben az ügyben.

Kiváló volt ezért, amikor a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium rendelet keretében gyermekbarát meghallgatószobák létrehozását kezdeményezte. Ugyanakkor a meghallgatószobák létesítése és felszerelése nem maradhat kizárólag állami feladat, államigazgatási feladat, legalább ilyen mértékben kell hogy kivegye ebből a részét a média, különösen a közmédia és a civil társadalom. A média nyilván azért, mert magatartás-formáló erővel bír, erkölcsi normákat képes közvetíteni, és van módja tudatosítani, hogy milyen súlyos helyzetbe kerülnek a szülők a gyermekek, a kiskorúak és a fiatalkorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények kapcsán.

A civil társadalom felelőssége pedig nyilván abban rejlik, hogy egyrészt segítse a hasonló esetek napvilágra kerülését, különösen a családokban elkövetett, rejtett erőszak esetében, másfelől pedig támogatással is hozzá kell hogy járuljon az ilyen szobák elterjedéséhez. Ezek kötelező használata és megfelelő felszereltsége nagymértékben csökkentheti a gyermekeket ért traumát, és nem mindegy, hogy a hozzájárulás miként teszi otthonossá vagy nyugodttá az áldozatokkal való beszélgetéseket.

A kormányzat célja az, hogy 2014-ig minden megyeszékhelyen kialakítsanak ilyen helyiségeket. Ezért kérdezem az államtitkár urat, hogy hol tart a folyamat, és hogy miként tud a tárca a kiemelten fontos közcélt szolgáló, a gyermekek tízezreit érintő ügyben kampányok körében médiatámogatást kérni, továbbá a civilek segítségéért folyamodni.

Köszönöm szépen megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Rétvári Bence államtitkár úr válaszol kettő percben.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, egy teljesen új dolog Magyarországon a gyermekbarát meghallgatószobáknak a kialakítása. Szerintem ez közös célunk és jól felismert érdekünk, hogy a gyerek ne váljon kétszer is egy bűncselekmény áldozatává: egyszer, amikor elkövetik vele ezt, másszor pedig amikor a rendőrségen azt újra el kell hogy mesélje, eközben újra át is éli azt a traumát, amit a bűncselekmény elkövetése okozott benne.

(13.20)

Ezért döntött úgy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, hogy a gyermekbarát igazságszolgáltatás keretében - amelynek érdekében már több más lépést is tettünk - gyermekbarát meghallgatószobákat hozzunk létre. Először ezek Budapesten jöttek létre az V., VIII. kerületben, és reméljük, hogy utána fokozatosan - ahogy képviselő úr is említette - pár éven belül minden megyében lesz gyermekbarát meghallgatószoba. Ennek kialakítása valamelyest arra törekszik, hogy oldja azt a feszültséget, azt a borzalmat, amit az illető gyerekben a bűncselekmény elkövetése okozott, és egy valamelyest könnyedebb, számára otthonosabb, a gyerekek szobájához jobban hasonlító környezetben talán könnyebben tudja segíteni a nyomozó hatóságok munkáját. A célunk azért mindenképpen az, hogy felderítsük ezeket a bűncselekményeket, és sokszor minősített eset is, amikor kiskorú sérelmére követnek el bűncselekményt, úgyhogy különösen fontos büntetőpolitikai célunk azt, hogy ezeknél a bűncselekményeknél még fokozottabb legyen a felderítés. Ezek az emberek ugyanis jóval kegyetlenebbek, mint mások, hiszen aki nyolcéves gyerekek sérelmére követ el bűncselekményt, annak bizonyára a belső lelki állapota sokkal ziláltabb és a társadalom számára nehezebben elfogadható, mint ha ezt valaki akár harminc-negyven vagy ötvenéves emberek sérelmére teszi meg.

A médiának elsősorban abban lehet feladata, hogy maga ne sugározzon főműsoridőben olyan tartalmakat, amelyek a kiskorúak számára hasonló borzalmakat jelentenének, mint amit egy bűncselekmény elkövetésekor - annál persze nagyobb volumenben - megélnek, és az erre való figyelemfelhívás talán a fiatalok számára is egyfajta megelőzést jelent a bűncselekményekkel kapcsolatban.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   150-153   154-157   158-289      Ülésnap adatai