Készült: 2024.09.23.03:16:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2000.12.04.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Pálinkás József
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÁLINKÁS JÓZSEF oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, sokunkat érinti a közoktatási intézmények igazgatóinak kinevezése, hiszen rajtuk keresztül az egész tantestületet, azokon keresztül gyerekeinket, ily módon százezreket, ha nem milliókat érint ez a kérdés.

A felszólalásában a képviselő úr elmondta, hogy mi ma Magyarországon a közoktatási intézmények igazgatóinak kinevezési rendje, ezt én nem szeretném elismételni. Azt a kérdést teszem fel inkább saját magam számára, önök számára is: biztosítja-e ez a rend azt, hogy a legalkalmasabbak, elvben a legalkalmasabbak kerüljenek ezekre a bizony nagyon fontos posztokra, hiszen az igazgatók személye bizonyára nagymértékben meghatározza közoktatásunk színvonalát, közoktatásunk rendjét. Azt képzelem, hogy igen. Az iskolák fenntartója az önkormányzat, ezért az igazgatókinevezést másra bízni, mint a fenntartóra, nagyon nehéz lenne elképzelni.

Arra a kérdésre, hogy bonyolult ez az eljárási rend, arra is azt kell válaszolnom, hogy igen, bonyolult, hiszen mindenkit megkérdezünk, megkérdeznek ebben a dologban. Az, hogy az egyes véleményeket milyen súllyal veszik figyelembe, természetesen az önkormányzat, esetleg az önkormányzat oktatási bizottságára van bízva.

 

(13.50)

 

Arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy sajnos a magyar iskolákban nem sokan tolonganak az igazgatói helyekért. Képviselő úr, az igazgatói pályázatok többségére egy-két pályázat érkezik. Úgy tűnik, az igazgatói státus, az igazgatói állás nem olyan nagyon vonzó, hogy ezeken a helyeken nagy lenne a pályázati kedv, hogy sokan pályáznának az igazgatói állásokra.

A képviselő úrnak azzal a felvetésével, miszerint jobban kellene érvényesülnie egy szakmai kiválasztásnak - ha jól értem a képviselő úr felvetését, azaz hogy legyen egy szakmai testület, amelyik elbírálja ezeket a pályázatokat, s amelyik javaslatot tesz a kinevező testületeknek az elbírálás kapcsán -, ezzel magam is egyetértek. Az Oktatási Minisztériumnak létezik szakértői listája, amely számos kérdésben az iskolák segítségére van, legyen ez pedagógiai kérdés, vagy legyen ez éppen az igazgató személyének a kiválasztása. Azt gondolom, az iskolák, az önkormányzatok bátran támaszkodhatnak erre a szakértői listára, kérhetnek szakértőket ezekről a szakértői listákról. Szabhatja egy szülői közösség, szabhatja éppen a tantestület, a tanárok közössége is azt a feltételt az önkormányzatnak, hogy szakértőkkel bíráltassa el ezeket a pályázatokat, hogy valóban a legalkalmasabb emberek kerüljenek ezekre a posztokra: azok az emberek, akik a magyar közoktatásban még előttünk álló fejlesztéseket a leghatékonyabban valósíthatják majd meg.

Az, hogy néhol ez meglehetősen bonyolult, összességében demokratikus eljárás áldemokráciává fajul, hogy úgy tűnik, a véleményeket nem veszik figyelembe, vagy az igazgatói pályázat előre lejátszott, nagy baj; ezt például a képviselő úr által említett módon, a független szakértők bevonásával bizonyára csökkenteni lehet.

Köszönöm a képviselő úr javaslatát. Azt gondolom, az iskolák, az önkormányzatok megfontolják ezt a javaslatot. Mi magunk - az oktatási tárca - ezt a javaslatot mindenképpen támogatjuk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai